Extension:Media Viewer/Hakkında

This page is a translated version of the page Extension:Media Viewer/About and the translation is 96% complete.
Medya Görüntüleyici, daha sürükleyici bir deneyim için resimleri daha büyük boyutta izlemenizi sağlar.

Medya Görüntüleyici, Vikipedi ve Wikimedia sitelerinde okuyucular ve geçici editörler için görüntüleme deneyimini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu multimedya tarayıcı, resimleri, içerikleri, yazarları ve ilgili meta verileri hakkında faydalı bilgilerle daha büyük boyutta görüntüler. Ayrıca, aşağıda açıklandığı şekilde medya dosyalarını büyütmek, paylaşmak, indirmek veya gömmek için bazı özellikler sunar.

Medya Görüntüleyici, bu yardım sayfası hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu tartışmada geribildirime açığız.

Neden Medya Görüntüleyicisi?

Medya Görüntüleyici şunları hedefliyor:

  • okuyucular için görüntüleme deneyimini geliştirmek
  • resimlerin önizlemesini ve göz atılmasını kolaylaştırır
  • ayrıntılara kolay erişilebilen hızlı bir özet sağlar
  • Büyüt, indir, paylaş ve yerleştir gibi daha fazla özellik sunar

Medya Görüntüleyici, bu aracın birincil hedef kullanıcıları olan okuyucular ve geçici editörler için oluşturuldu. Zamanla, bu özellikler Vikipedi ve Wikimedia kardeş projelerine daha fazla katkıda bulunmalarını teşvik edebilir.

Medya Görüntüleyici nasıl çalışır?

 
Medya Görüntüleyici şimdi resminin altındaki başlıkları gösteriyor

Bir resmi Medya Görüntüleyici'de açmak için, herhangi bir madde, galeri veya kategori sayfasındaki küçük resmine tıklayın. Bu, Medya Görüntüleyici'de, tıkladığınız sayfanın tam üzerinde daha büyük bir resim görüntüler.

Medya Görüntüleyici çok sayıda kullanışlı özellik sunar:

Bu özellikler, araç etkin olduğu sürece Medya Görüntüleyicisi'ni açmak için bir küçük resme her tıkladığınızda kullanılabilir. Medya Görüntüleyicisi artık tüm Wikimedia sitelerinde varsayılan olarak etkindir, ancak aşağıda açıklandığı gibi herhangi bir kullanıcı tarafından devre dışı bırakılabilir. Bir dosya açıklama sayfasından, bu araçla görüntülemek için resmin altındaki "Medya Görüntülryici'de aç" seçeneğine tıklayın.

Daha fazla bilgi edinmek için bu yardım dosyasını okuyun.

Bu özelliği nasıl kapatabilirim?

 
Medya Görüntüleyicinin yeni Devre Dışı Bırak özelliği

Medya Görüntüleyici'yi devre dışı bırakmak için, Medya Görüntülryici'yi sağ üst köşesindeki 'cogs' simgesine tıklayın ( ekran görüntüsüne bakın). Ardından "Medya Görüntüleyici'yi devre dışı bırak" düğmesine tıklayın. Şu andan itibaren, resimler artık Medya Görüntüleyici'da açılmayacaktır: küçük resimlere tıklamak sizi Wikimedia Commons veya başka bir dosya deposundaki dosya açıklama sayfasına götürecektir.

Bu Devre Dışı Bırak özelliği, kayıtlı kullanıcılar (bir site tercihi kullanarak) ve ayrıca kayıtsız veya 'anonim' kullanıcılar (bilgisayarınızda yerel olarak depolanan bir dosyayı kullanarak) için çalışır. Bu Devre Dışı Bırak özelliğinin yalnızca etkinleştirdiğiniz sitede çalıştığını unutmayın: Wikimedia Commons'ta Medya Görüntüleyici'yi devre dışı bırakmak, ana Vikipedi veya diğer kardeş projelerinizde onu devre dışı bırakmaz.

Kayıtlı bir kullanıcıysanız, Medya Görüntüleyici'yi "Tercihler"'inizden de devre dışı bırakabilirsiniz: "Görünüm" bölümünü seçin ve "Dosyalar" altında bu seçeneğin işaretini kaldırın: "[ ] Medya Görüntüleyici'yi etkinleştir". "Kaydet"'i tıkladığınızda, resimler artık o sitedeki hesabınız için Medya Görüntülüyeci'de açılmaz.

Aracı devre dışı bırakmadan da Media Viewer'ı istediğiniz zaman atlayabileceğinizi unutmayın. Dosya açıklama sayfasına hızlı bir şekilde erişmek için, bir küçük resme tıklarken şu tuşlardan birine basmanız yeterlidir:

  • shift-click: dosya sayfasını yeni bir pencerede aç
  • command-click: dosya sayfasını yeni bir sekmede aç
  • control-click: seçenekler menüsü göster

Bu özelliği nasıl yeniden etkinleştirebilirim?

Fikrinizi değiştirirseniz ve Medya Görüntüleyici'yi yeniden etkinleştirmek isterseniz, bu aracı kullanmak istediğiniz sitedeki herhangi bir dosya açıklama sayfasını ziyaret edin. Ardından, görüntünün altındaki "Medya Görüntüleyici'de aç" düğmesinin yanındaki "cogs" simgesine tıklayın: bu, onu Medya Görüntüleyici'de, Etkinleştir paneli açıkken açacaktır (ekran görüntüsüne bakın). Şimdi "Medya Görüntüleyici'yi etkinleştir"'e tıklayın. Bu Etkinleştirme özelliği, kayıtlı kullanıcılar (bir site tercihi kullanarak) ve ayrıca kayıtsız veya 'anonim' kullanıcılar (bilgisayarınızda yerel olarak depolanan bir dosyayı kullanarak) için çalışır.

Bu Etkinleştir özelliğinin yalnızca etkinleştirdiğiniz sitede çalıştığını unutmayın: Wikimedia Commons'ta Medya Görüntüleyici'yi etkinleştirmek, onu ana Vikipedi veya diğer kardeş projelerde etkinleştirmez.

Bir sorunu nasıl bildirebilirim?

Teknik bir sorun bulursanız, lütfen burada Phabricator'da bir hata bildirin.

Raporunuzu ayrıca bir ekran görüntüsü ve tarayıcınız ve işletim sisteminizle ilgili bilgilerle birlikte bu tartışma sayfasına gönderebilirsiniz :).

Bir hatayı bildirmeden önce, bu sorunun halihazırda bu bilinen hatalar listesinde olmadığını kontrol edin. Halihazırda düzeltilmişse, bunu MediaWiki.org'da bu test sayfasında test etmek isteyebilirsiniz. Burada yeni özellikler vikilerin geri kalanından bir hafta önce yayımlanır.

Not: Medya Görüntüleyici, yalnızca Wikimedia sitelerinde en çok kullanılan resim dosyası biçimlerini destekler (örneğin: JPEG, GIF, PNG, TIFF, SVG). Gelecek sürümlerde, PDF, ses ve video dosyaları gibi daha fazla dosya biçimi için destek eklemeyi planlıyoruz.

Daha Fazla Bilgi

Medya Görüntüleyici hakkında daha fazla bilgi için MediaWiki.org'daki ürün genel bakış sayfasını ziyaret edin.

Media Görüntüleyici, Wikimedia Vakfı'nın multimedya ekibi tarafından Temmuz 2013'ten Kasım 2014'e kadar geliştirildi. It was designed in collaboration with community members, in a series of discussions held over video conferences, IRC, and face-to-face meetings. This tool was then developed and tested as a Beta Feature through April 2014, when it was gradually released worldwide, over a three-month period.

Medya Görüntüleyici, bu aracın birincil hedef kullanıcıları olan milyonlarca okuyucu ve sıradan editörler ile kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Kullanıcı geri bildirimleri kullanılabilirlik çalışmaları, topluluk istişareleri ve çevrimiçi anketler aracılığıyla toplandı. Bu geri bildirime dayanarak, Media Viewer'ın kullanımını kolaylaştırmak için çok çeşitli iyileştirmeler geliştirildi, örneğin: resimleri büyütmenin daha kolay bir yolu, resim altyazıları, Dosya: sayfasına göze çarpan bir bağlantı ve aracı kişisel kullanım için devre dışı bırakmanın daha kolay yolu.

Bu projeye katkıda bulunan tüm topluluğa ve ekip üyelerine çok teşekkürler. Proje ekibine özel teşekkür: Fabrice Florin, Gilles Dubuc, Mark Holmquist, Gergő Tisza, Pau Giner, Keegan Peterzell, Rob Lanphier, Howie Fung ve Erik Moeller, birkaç isim vermek gerekirse.

Diğer multimedya projeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu Multimedya proje merkezini ziyaret edin.