Extension:Math

This page is a translated version of the page Extension:Math and the translation is 77% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bu uzantı MediaWiki 1.38 ve üstü ile gelir. Böylece tekrar indirmek zorunda değilsiniz. Ancak, verilen diğer talimatları izlemeniz gerekir.
MediaWiki manüel uzantıları
Math
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Etiket
Açıklama Matematiksel formülleri oluşturmaya izin verir
Yazar(lar)
 • Moritz Schubotz,
 • Tomasz Wegrzanowski,
 • Brion Vibber
 • ve diğerleri
En son sürüm continuous updates
Uyumluluk politikası MediaWiki ile birlikte anlık görüntüler yayımlanır. Master geriye dönük olarak uyumlu değil.
MediaWiki >= 1.42.0
Veritabanı değişiklikleri Evet
Tablolar math
mathoid
mathlatexml
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
 • $wgMathEnableWikibaseDataType
 • $wgMathDefaultLaTeXMLSetting
 • $wgMathUseInternalRestbasePath
 • $wgMathMathMLUrl
 • $wgMathFullRestbaseURL
 • $wgMathTexVCService
 • $wgMathInternalRestbaseURL
 • $wgMathConcurrentReqs
 • $wgMathEnableFormulaLinks
 • $wgMathValidModes
 • $wgMathEntitySelectorFallbackUrl
 • $wgMathWikibasePropertyIdQuantitySymbol
 • $wgMathDisableTexFilter
 • $wgMathMathMLTimeout
 • $wgMathWikibasePropertyIdSymbolRepresents
 • $wgMathWikibasePropertyIdHasPart
 • $wgMathWikibasePropertyIdInDefiningFormula
 • $wgMathWikibasePropertyIdDefiningFormula
 • $wgMathoidCli
 • $wgMathLaTeXMLUrl
 • $wgMathLaTeXMLTimeout
 • $wgMathEnableExperimentalInputFormats
‎<math>
Quarterly downloads 184 (Ranked 35th)
Public wikis using 7,934 (Ranked 18th)
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, Math uzantısını çevirin
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

Math uzantısı, matematiksel formülleri oluşturmak için destek sağlar. Bu uzantı ile halihazırda neler yapılabileceğine dair bir genel bakış m:Help:Bir formül görüntüleme sayfasında mevcuttur.

Daha eski sürümler de dahil olmak üzere bu uzantının yüklenmesi ve yapılandırılması hakkında daha fazla bilgi Extension:Math/advancedSettings sayfasında bulunabilir.

Matematik görüntüleme

The type of output depends on the software that you use to read the page. Math uzantısı MathML çıkışını SVG'deki (karakterleri <path> yollarına dönüştürme) veya PNG (en azından tercihli olarak) resimlerle geri dönüşle sunmaya çalışır. Temel matematik desteği tüm tarayıcılarda çalışır. Bununla birlikte, optimum işleme için özel ayar gerekli olabilir:


Kurulum

 • Dosyaları indirin ve extensions/ klasörünüzdeki Math adlı dizine yerleştirin.
  Developers and code contributors should install the extension from Git instead, using:cd extensions/
  git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/Math
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'Math' );
  
 • Bu uzantının ihtiyaç duyduğu gerekli veritabanı tablolarını otomatik olarak oluşturacak betik güncelleme komutunu çalıştırın.
 • Düz metin çıkışının ötesinde matematiği görmek için, çeşitli matematik çıkış modlarını etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin.
 • wikipedia restbase ile kullanmaya çalışırken formülleri temsil etmede sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki yamayı kullanmayı deneyebilirsiniz.
 •   Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.


Vagrant kurulumu:

 • Vagrant kullanıyorsanız, vagrant roles enable math --provision ile yükleyin

Math uzantısının tüm bileşenlerinin şimdi çalışıp çalışmadığını görmek için ayrıca Special:MathStatus sayfasına gitmelisiniz. Gördüğünüz herhangi bir sorun için en iyi seçenek https://phabricator.wikimedia.org üzerinde bir görev oluşturmaktır.

Ne yazık ki, Math uzantısıyla çalışmak için Mathoid ve RESTBase ile kurmak için iyi test edilmiş bir kılavuz yok, ancak en azından bir çalışma taslağı var. Extension:Math/RESTBase lütfen katkı sağlayın.

Matematik çıkış modları

$wgMathValidModes ayarı, oluşturma için kullanılabilecek çıkış modlarının adlarını içeren bir diziyi tutar. Birden fazla mod etkinleştirilirse, oturum açmış kullanıcılar, kullanıcı tercihleri ​​sayfasının görünüm bölmesinde kişisel bir tercih ayarlayabilir.

Bu modlardan hangisinin varsayılan olması gerektiğini ayarlamak için $wgDefaultUserOptions ayarını da kullanabilirsiniz, örneğin:

$wgDefaultUserOptions['math'] = 'mathml';

Mathoid

Mod: 'mathml'

Texvc girişini MathML+SVG işlemeye dönüştürmek için sunucu tarafında MathJax kullanan bir uygulama olan Mathoid ile kullanabilirsiniz. Bu en çok önerilen seçenektir; Mathoid, Vikipedi'de kullanılan Matematik oluşturma modudur.

Mathoid hizmet olarak

"Hizmet olarak Mathoid", Math uzantısı için önerilen ve varsayılan yaklaşımdır. LocalSettings.php dosyasına herhangi bir ek ayar eklemezseniz Math, tüm matematik formülü oluşturma işlemini yapmak için Wikimedia Mathoid ve RESTBase hizmetlerini kullanır. Varsayılan ayarlar şunlardır:

// MathML'yi varsayılan oluşturma seçeneği olarak ayarla
$wgDefaultUserOptions['math'] = 'mathml';
$wgMathUseInternalRestbasePath = false;
$wgMathFullRestbaseURL = 'https://wikimedia.org/api/rest_';
$wgMathMathMLUrl = 'https://mathoid-beta.wmflabs.org';

Potansiyel olarak kendinizinki de dahil olmak üzere farklı Mathoid ve RESTBase hizmetlerini kullanmak için bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Mathoid'in CLI arayüzü

Bunun yerine Mathoid'i yerel sunucuda bir komut satırı yardımcı programı olarak çalıştırabilirsiniz. Bu yaklaşımı kullanmak için aşağıdaki ayarlar önerilir:

// MathML'yi varsayılan oluşturma seçeneği olarak ayarla
$wgDefaultUserOptions['math'] = 'mathml';
// Lütfen önceden bir config.yaml oluşturun. Şablonlar Mathoid deposundadır.
$wgMathoidCli = ['/path/to/mathoid/cli.js', '-c', '/path/to/mathoid/config.yaml'];
// MediaWiki'nin bellek sınırını mathoid için 1,2G'ye yükseltin.
$wgMaxShellMemory = 1228800;
MediaWiki'yi SELinux içeren bir sistemde çalıştırırsanız ve hata günlüğünde Mathoid cli '/path/to/mathoid/cli.js' is not executable mesajını alırsanız, aşağıdakileri çalıştırabilirsiniz. Apache sunucusunun sistem sınırlarını değiştirmeye izin verdiğinden emin olun:
setsebool -P httpd_execmem 1
setsebool -P httpd_setrlimit 1

LaTeX

MediaWiki sürümü:
1.39

Mod: 'png'

MediaWiki 1.32'den beri, bu modun çalışması için bir Mathoid sunucusu da gerekecektir. Daha eski sürümlerde, texvc ve texvccheck yüklemesi gerektirir, bu da çoğu kurulum çalışmasını gerektirebilir.

LaTeXML

Mod: 'latexml'

LaTeXML yardımcı programını kullanır. Oluşturma bir çevrimiçi hizmet aracılığıyla yapılır (varsayılan değeri https://latexml.formulasearchengine.com/convert olan $wgLaTeXMLUrl ile ayarlayın).

Native MathML

MediaWiki sürümü:
1.40

Mode: 'native'

This mode will generate MathML from LaTeX via PHP without Mathoid. Note this mode does not have image fallback, so formulas will only be displayed correctly if the browser supports MathML. Firefox and Safari introduced MathML support early (2006 and 2008), but support in Chromium-based browsers is a much more recent addition (Chrome 109, released in 2023).

Oluşturma yok

Mod: 'source'

Bu mod, Latex girişini oluşturmadan iletir ve onu $ :formula $ ile çevrili ‎<span> bir öğe içinde sunar.

Yalnızca ham latex formülünü istiyorsanız $wgMathDisableTexFilter ile 'always' ayarladığınızdan emin olun (aşağıya bakın), aksi takdirde PNG tasvirlerinin başarısız kontrolü nedeniyle bir hata görünecektir.

Önemli yapılandırma ayarlarının listesi

Ad ayarlama Varsayılan değer Açıklama
$wgMathValidModes [ 'source', 'mathml' ] Sunucuda izin verilen modu tanımlar.
$wgMathDisableTexFilter 'never' Tex filtresini devre dışı bırakma seçeneği. true olarak ayarlanırsa, herhangi bir LaTeX ifadesi ayrıştırılırsa, bu potansiyel bir güvenlik riski olabilir. false olarak ayarlanırsa, yalnızca TeX komutlarının bir alt kümesine izin verilir. Ayrıntılar için Vikipedi sayfasına Yardım:Matematik'e bakın. Bu özelliği devre dışı bırakmak için "always" seçeneğini kullanın.
$wgMathFullRestbaseURL false Math uzantısı, mevcutsa Görsel Düzenleyici'den varsayılan yapılandırmayı alır. Ayrıntılar.
$wgMathPreferRestbaseURL true Whether to allow using of internal RESTBase path instead of $wgMathFullRestbaseURL and $wgVisualEditorFullRestbaseURL. Set false if you want to use external RESTBase in any case.

İzleme kategorileri

Uzantı, hataları ve kullanımdan kaldırılan özellikleri tespit etmek için bir dizi izleme kategorisi oluşturur. Kategorilerin tam adı MediaWiki ad alanındaki sayfalara göre belirlenir.

MediaWiki sayfası Varsayılan Açıklama
MediaWiki:Math-tracking-category-error Category:Pages with math errors Formülde oluşturma işleminin başarısız olmasına neden olan bir sözdizimi hatası olan sayfalar
MediaWiki:Math-tracking-category-render-error Category:Pages with math render errors İşleme hattında oluşturmanın başarısız olmasına neden olan geçici bir hatanın olduğu sayfalar. Bunlar normalde kendilerini düzeltir
MediaWiki:Math-tracking-category-texvc-deprecation Category:Pages that use a deprecated format of the math tags $ % \and \or \part \ang \C \H \bold \Bbb\ \pagecolor gibi kullanımdan kaldırılmış texvc sözdizimini kullanan sayfalar, sırasıyla daha standart LaTeX \$ \% \land \lor \partial \angle \Complex \mathbb{H} \mathbf \mathbb (removed) ile değiştirilmelidir. Extension:Math/Roadmap sayfasına bakın.
MediaWiki:Math-tracking-category-mhchem-deprecation Category:Pages that use a deprecated format of the chem tags

Kullanımdan kaldırılan işaretleme, Extension:Math/Yol Haritası#Adım 1 Bölüm C: mhchem sözdiziminin manüel olarak düzeltilmesi'ne bakın.

İpuçları ve püf noktaları

 • Formülleri Microsoft Word (video) gibi diğer uygulamalara veya g(Math) eklentisine (video) sahip Google dokümanlarına kopyalamak için Firefox MathML copy addonu kullanabilirsiniz
 • ‎<math> öğesine forcemathmode özniteliğini ekleyerek, kullanıcının tercih ettiği ve varsayılan oluşturma modunu geçersiz kılabilirsiniz. ör. işlenmekte olan bir resmi zorlamak için <math forcemathmode="png">...</math>.
 • Oluşturulan formülün tüm resimleri bir önbellekte saklanır ve sayfa görüntülendiğinde veya düzenlendiğinde otomatik olarak yeniden oluşturulmaz. Bir sayfanın tüm formüllerinin yeniden oluşturulmasını zorlamak için, ?action=purge&mathpurge=true eylemini kullanarak temizleyin. Örneğin, URL https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Integral&action=purge&mathpurge=true tr:İntegral maddesini yeniden oluşturulmasını zorunlu kılacaktır. Daha sonra formüllerin yeni oluşturulan resimlerin gerçekten indirilmesi için tarayıcı önbelleğinizi atlamanız gerekir.

Hata bildirme

Math uzantısında bir sorun varsa, bunu Phabricator'da bildirebilirsiniz. Ek olarak, sorunuzun CoverageTest sayfasından oluşturulan otomatik birim testleriyle nasıl ilişkili olduğunu kontrol etmelisiniz.

Daha fazla okuma

Eski sürümler ve daha fazla bilgi için Extension:Math/advancedSettings sayfasına bakın.

Alt sayfalar

Ayrıca bakınız