Geliştirici Savunuculuğu

This page is a translated version of the page Developer Advocacy and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.

Geliştirici Savunuculuğu ekibi Teknik Katılım ekibinin bir alt ekibidir. Geliştirici Avukatlığı ekibi, ücretsiz bilgileri yaymak ve geliştirmek için Wikimedia web API'lerini ve yazılım projelerini kullanan teknik toplulukları desteklemekten sorumludur. Wikimedia Vakfı, daha büyük Wikimedia hareketi ve harici kuruluşlardaki ekiplerle belgeler, örnek kod, kitaplıklar, maddeler ve kaynak uygulamaları aracılığıyla Wikimedia platformlarının kullanımını teşvik etmek için işbirliği yaparlar. Ekip ayrıca yeni nesil Vakıf personeli ve FLOSS proje yöneticileri olacak yeni teknik katkıları aktif olarak işe almak ve onlara danışmanlık yapmak için programları desteklemektedir. Öncelikli odak noktamız, geliştirici topluluğunun Wikimedia teknolojisini kullanarak başarılı projeler geliştirmesine ve ölçeklendirmesine yardımcı olmaktır. Onları kendi hedeflerine ulaşma yolu olarak özgür ve açık kaynak projelerimize katkıda bulunmaya teşvik ediyoruz.

Genişletilmiş içerik

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki #Ekip bölümüne bakın.

Alanlar

Bunlar genellikle hedeflerimize veya birikmiş işlerimize açıkça ulaşmayan, ancak zamanımızın ve dikkatimizin önemli bir bölümünü alan düzenli görevlerdir.

Her yerde (akıl içinde)

  • Teknik soruları olan, ilk hataları bildiren veya katkıda bulunacak ilk görevleri arayan yeni başlayanlara yardımcı olun.

Görev yönetimi

Yeni görevleri Phabricator tarayın, buna iyi bir şekle getirin ve yükselmesi gereken potansiyel sorunları arayın.

İş akışlarının daha ayrıntılı açıklaması için Bugwrangler sayfasına bakın.

Etkinlikler

  • Çevrimiçi ve yüz yüze etkinliklerin organizasyonu ($1 veya uluslararası $2 hariç) ve hackleme, eğitim ve yeni teknolojileri tanıtmak için daha küçük etkinlikler.

Belgelendirme

Giriş düzeyindeki ve orta düzeydeki belgelerin, geliştiricileri Wikimedia verilerini ve API'larını kullanmaya teşvik eden gönüllü katılımcılara yönelik belgelere odaklanarak koordinasyonu. More info at Documentation.

Tech Blog

See Wikimedia technical blog editorial guidelines.

Sosyal yardım programları

Wikimedia'nın teknik projelerimize yeni katkıda bulunanlar getirmek ve bunları ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlara tanıtmak için Outreach programs (Google Summer of Code , Outreachy , Season of Docs , vb.) katılımını koordine edin

Teknik Topluluk Metrikleri

Wikimedia'nın teknik topluluğu hakkında bazı istatistikler sunan https://wikimedia.biterg.io koruyun. Community metrics sayfasına bakın.

Projeler

See Wikimedia Technical Engagement/Goals for a list of ongoing work.

Bazı yeni veya devam eden projeler:

Also see Wikimedia Technical Engagement/Workshops and talks .

Planlama

İşimizi takip edebilir ve dahil olabilirsiniz. Tüm disiplinlerden ve beceri seviyelerinden katılımcılar memnuniyetle karşılıyor!

Biz esas olarak planlama işi için Phabricator kullanın. Çalışma tezgahımızı phab:tag/developer-advocacy/ altında bulabilirsiniz.

Düzenli bir iş akışına ait olmayan her önemli görevin, team project ile ilişkili kendi Phabricator görevine sahip olması gerekir.

Phabricator çalışma tahtası sütunlarımız şu anlama gelir:

  • To Triage: New tasks are placed automatically in this column. Then we move them to the column that seems more appropriate. Such moving can be done by anyone in the team. If the task does not seem trivial, it is to be brought up in our team meeting as a routine. Ignore the "Priority" value of a task in this column, as it might be the Priority of another team.
  • Backlog: We have looked at tasks in this column. Tasks here could be assigned to a team member but we rather want to avoid cookie licking. If it is likely that we soon want to work on a task, we might give that task a higher priority or even move it to a quarterly column.
  • Team radar: Tasks that are interesting to us but we do not work on and do not drive these tasks. Hence we do not close these tasks but only remove our team project tag if at all.
  • Quarterly: Tasks we plan to work on in this quarter. Tasks should have an assignee.

Üç aylık hedefler

See the corresponding entries on Wikimedia Technology/Annual Plans for goals since July 2021.

For historical goals, see the "Technical Engagement" section in the corresponding quarter linked on Wikimedia Technology/Goals before July 2021, and #Historical data below.

Also see the corresponding quarterly columns on the Phabricator team workboard.

Ekip

Fotoğraf İsim, Başlık Ana Odak Alanları
Super Srishti
Srishti Sethi,
Senior Developer Advocate
Running learning and knowledge-sharing initiatives for technical outreach, community, and capacity building. Some current projects: Outreach programs, Small Wiki Toolkits, Wikimedia tech swag program. Some past projects: Toolhub, MediaWiki Action API Documentation improvements.
It's an Andre!
It's an Andre!
Andre Klapper,
Staff Developer Advocate
Bugwrangler (Phabricator), Community metrics, Developer Portal (and sometimes documentation), Code Review, Google Code-in
The Terrific Tricia
Tricia Burmeister,
Technical Writer
Empower developers and technical contributors to find, benefit from, and improve technical documentation.
The Invisible Komla
Seyram Komla Sapaty,
Developer Advocate
Working with the technical community around Wikimedia's Tools & Cloud Services
The Invisible Kamil
Kamil Bach,
Technical Writer
Making technical documentation better and easier to access.
The Invisible Kamil
Onyinyechi Onifade,
Technical Community Program Manager

İletişim

Tüm ekibe başvurabilirsiniz

Bireysel ekip üyelerine başvurmak için, bireysel kullanıcı sayfalarındaki (yukarıda bağlantılı) iletişim bilgilerine bakın.

Tarihsel veri

Temmuz 2018'den önce bu ekibe Geliştirici İlişkileri adı verildi. Eylül 2015'ten önce bu ekibe Mühendislik Topluluğu adı verildi.

Önceki etkinliğimiz MediaWiki vikideki Mühendislik Topluluğu Ekibi şablonu bağlantılarında bulunmaktadır.

Before April 2016, the team used monthly Sprint projects in Phabricator to plan work. For older monthly sprint projects before the team name was changed in Sep2015, see Oct2014, Nov2014, Dec2014, Jan2015, Feb2015, Mar2015, Apr2015, May2015, Jun2015, Jul2015, Aug2015.

Quarterly goals

See the "Technical Engagement" section in the corresponding quarter linked on Wikimedia Technology/Goals.

For older goals:

Quarterly check-ins

The Wikimedia Foundation performed Quarterly Reviews for a while. They were later renamed to Quarterly Check Ins: