Vikiveri Köprüsü

This page is a translated version of the page Wikidata Bridge and the translation is 100% complete.
Vikiveri verilerini doğrudan bilgi kutunuzdan düzenleyin

Vikiveri Köprüsü, Vikiveri'nin verilerini doğrudan Vikipedi'den düzenlemeyi mümkün kılmayı amaçlayan bir projedir. Bu, kullanıcıların doğrudan kendi yerel viki'lerinden erişebilecekleri bilgi kutusuna bağlı bir arayüzle sağlanacaktır. Gelişme, birkaç aşamada yapılacak; ihtiyaçları anlamak ve verileri ve toplulukları daha iyi bir şekilde birbirine bağlayacak bir araç oluşturmak için topluluklarla birlikte çalışılacaktır.

İngilizce Vikipedi'de Vikiveri içerikleriyle dolu mevcut bir bilgi kutusunun ekran görüntüsü

İhtiyaç

“Vikipedi'de görünen bilgilerin Vikipedi'de düzenlenebilir olmasını istiyorum.”

Vikiveri, Wikimedia projeleri için merkezi bir bilgi merkezi olmayı hedeflemektedir. Birçok Vikipedi topluluğu, örneğin bilgi kutularında, Vikiveri'nin verilerini zaten kullanıyor. Ancak durum ve mevcut özellikler Vikipedi topluluklarında sorunlara neden oluyor: veriler üzerinde kontrol eksikliği, bilgilerin ne zaman ve nerede güncellendiğine dair yeterli bilgi yok, Vikipedi ve Vikiveri'nin bilgiyi yapılandırma biçimindeki farklılıklar. Yıllar boyunca ve birçok tartışma sırasında, Vikipedistler Vikipedi'deki Vikiveri verilerini düzenleme ve Vikiveri verilerini kendi bilgi kutularının mevcut yapısına uyarlama yeteneğine sahip olma ihtiyacını dile getirdiler.

Süreç

Editörlerin ihtiyaçlarını karşılayan bir araç geliştirdiğimizden emin olmak için geliştirme sürecimizde faal yöntemleri kullanıyoruz. Teslim etmek istediğimiz araçla ilgili sabit bir fikirle başlamıyoruz: Düzenli olarak organize edeceğimiz geribildirim döngülerine dayanarak aracı topluluklar ile birlikte inşa edeceğiz. Uygulamak için “bitmiş” bir ürün olmasını beklemiyoruz: özellikleri adım adım etkinleştirmeye başlayacağız, önümüzdeki aylarda küçük parçaları uygulayacağız, editörlerle deneme yanılma yoluyla aracı deneyeceğiz.

Zaman çizelgesi

İşte gelişim plânına ve toplulukların isteklerine göre değişebilecek mevcut plânımız. Sürecin her aşamasında, topluluklarla iletişim kuracağız ve geri bildirim alacağız.

 • Geçmiş:
  • Kullanıcı Araştırması: 2015'ten beri aralıklı
  • Haziran-Ağustos 2019: kurulum ve teknik altyapı çalışması
  • Eylül-Kasım 2019: ilk yinelemenin geliştirilmesi
  • Aralık 2019: geri bildirim almak için bir test sistemi yayımlama
  • Ocak-Ağustos 2020: daha fazla geliştirme, ilk sürümü hazırlama
  • Ağustos 2020: v1'in Katalanca Vikipedi'de konuşlandırılması, test ve geri bildirim
 • Daha sonra: Sonraki sürümlerin geliştirilmesi
 • Daha sonra: Topluluklarla işbirliği içinde birkaç proje üzerinde test edin
  • Vikiverileri düzenlemek için bilgi kutularından bir kısayol uygulayan ilk benimseyen topluluklar (örneğin Rusça, Katalanca, Baskça Vikipediler)
  • Projenin ölçeklenip ölçeklenmediğini görmek ve potansiyel olarak farklı ihtiyaçlarını ele almak için büyük Vikipediler
 • Daha sonra: diğer tüm projelerde