Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-12/pl

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-12 and the translation is 100% complete.

Nowa funkcja eksperymentalna: Dostępność do czytania (Wektor 2022)

 
Nowe menu w wersji nieprzypiętej, obok nazwy użytkownika

Zespół Web z Wikimedia Foundation uruchomił nową funkcję eksperymentalną. Jego celem jest sprawienie, żeby czytanie na komputerach było wygodniejsze. Funkcja jest dostępna tylko dla użytkowników zalogowanych, korzystających ze skórki Wektor 2022. Aby ją wypróbować, przejdź do opcji "beta" w menu użytkownika i wybierz "Wersja beta Wektora 2022". Można ją również włączyć na wszystkich wiki, korzystając z preferencji globalnych.

W nowym menu dostępne są trzy ustawienia tekstu - mały, standardowy i duży. Mały jest teraz ustawieniem domyślnym. Duży jest przeznaczony dla użytkowników, którzy potrzebują dodatkowego zwiększenia rozmiaru. Standardowe ustawienie może stać się nowym domyślnym. Zostało to zalecone zarówno przez przeanalizowaną literaturę, jak i testy prototypu. Do menu dodaliśmy również ustawienie szerokości strony. Wcześniej było ono dostępne w dolnym rogu ekranu. Teraz jest łatwiejsze do znalezienia. Menu można przypiąć w podobny sposób jak menu Narzędzia i Główne, oba umieszczone w bocznych kolumnach interfejsu pulpitu. Gdy menu nie jest przypięte, znajduje się obok nazwy użytkownika.

Jeśli chodzi o wspomniane wyżej testowanie prototypu: w październiku i listopadzie udostępniliśmy prototyp 13 społecznościom językowym Wikipedii. Pozwoliło to edytorom na eksperymentowanie z różnymi ustawieniami tekstu i zgłaszanie, która konfiguracja była dla nich najwygodniejsza. Otrzymaliśmy informacje zwrotne od 632 użytkowników. Byli oni zainteresowani zmianami i preferowali opcje, które mogliśmy podzielić na trzy kategorie rozmiarowe: mały, średni i duży. Stąd dowiesz się więcej o testach.

Zmiany te są częścią projektu Dostępność do czytania. Jego celem jest poprawa typografii w przeglądarkowym widoku na komputery i urządzenia mobilne. Docelowo zalogowani i wylogowani użytkownicy będą mogli wybrać preferowane ustawienia.

Zapraszamy wszystkich do wypróbowania nowego menu. Będziemy zbierać Wasze pomysły i komentarze, aby ulepszyć tę funkcję. Jeśli masz czas, sprawdź i podziel się z nami swoimi przemyśleniami!