Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-12/cs

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-12 and the translation is 100% complete.

Nová beta funkce: Přístupnost pro čtení (Vector 2022)

 
Nová nabídka v nepřipnuté verzi vedle uživatelského jména

Webový tým z Wikimedia Foundation spustil novou beta funkci. Cílem je zpříjemnit čtení na počítači. Funkce je dostupná pouze přihlášeným editorům, kteří používají vzhled Vector 2022. Chcete-li to vyzkoušet, přejděte na volbu "beta" v uživatelském menu a vyberte "Přístupnost pro čtení (Vektor 2022)". Můžete jej také povolit na všech wikinách pomocí globálních předvoleb.

V nové nabídce jsou tři nastavení textu – malý, standardní a velký. Malé je aktuální výchozí nastavení. Large je pro uživatele, kteří potřebují další zvětšení velikosti. Standardní nastavení se později může stát novým výchozím nastavením. To bylo doporučeno jak literaturním výzkumem, tak testováním prototypů. Do této nabídky jsme také přidali nastavení šířky stránky. Dříve byl dostupný ve spodním rohu obrazovky. Nyní je snazší najít. Nabídku lze připnout podobně jako nabídky Nástroje a Hlavní nabídky, obě jsou umístěny v bočních sloupcích rozhraní plochy. Pokud není připnuto, zobrazí se vedle uživatelského jména.

O výše zmíněném testování prototypu: V říjnu a listopadu jsme sdíleli prototyp s 13 jazykovými komunitami Wikipedie. Umožnil editorům experimentovat s různými nastaveními textu a hlásit, která konfigurace je pro ně nejpohodlnější. Obdrželi jsme zpětnou vazbu od 632 uživatelů. Zajímaly je změny a preferovaly možnosti, které se vešly do tří velikostních kategorií – malé, střední a velké. Můžete se více o testování dozvědět zde.

Tyto změny jsou součástí projektu Přístupnost pro čtení. Jeho cílem je zlepšit typografii na desktopových a mobilních webech. Přihlášení a odhlášení uživatelé si nakonec budou moci vybrat svá preferovaná nastavení.

Srdečně vás všechny zveme k ochutnání nového menu. Budeme shromažďovat vaše nápady a komentáře, abychom tuto funkci vylepšili. Prosím, pokud máte čas, podívejte se na to a řekněte nám svůj názor!