Czytanie/Sieć/Dostępność do czytania/Aktualności/2023-10

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-10 and the translation is 100% complete.

Tryb ciemny i prototyp poprawek czytelności

 
Przykład trybu ciemnego
 
Zrzut ekranu prototypu

Przeczytaj w innym językuPlease help translate to your language • Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach

Wprowadzenie nowego projektu

Jako zespół Web z Wikimedia Foundation rozpoczynamy projekt o nazwie Dostępność do czytania. Celem jest uczynienie wiki bardziej dostępnymi i wygodnymi do czytania. Zaczynamy od rozmiaru czcionki i typografii artykułów. W następnej fazie skupimy się na dostosowaniach palety kolorów, takich jak tryb ciemny. Wszystko to będzie dostępne zarówno dla zalogowanych, jak i niezalogowanych użytkowników jako ustawienia, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.

Projekt ten jest wynikiem wielu wniosków ze strony wolontariuszy. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy o to pytali. Od strony technicznej tryb ciemny jest łatwiejszy niż rozmiar czcionki, ale będzie wymagał większego zaangażowania ze strony społeczności. Dlatego prosimy o śledzenie naszego projektu. Obserwujcie stronę projektu i subskrybujcie nasz newsletter.

Przetestuj nasz prototyp

Teraz chcielibyśmy, aby artykuły były łatwiejsze do czytania i przeglądania dla okazjonalnych czytelników. Naszym celem jest:

  1. Zwiększenie domyślnego rozmiaru czcionki (ale nie za bardzo), aby poprawić czytelność
  2. Zwiększenie gęstości informacji w celu poprawy przeglądania tekstu
  3. Zwiększenie odstępów między akapitami i sekcjami w celu poprawy przeglądania tekstu
  4. Umożliwienie czytelnikom (w tym niezalogowanym!) dostosowanie gęstości tekstu.

Będzie to miało zastosowanie do artykułów w trybie czytania i w edytorze wizualnym, ale nie w edytorze wikitekstu. Planujemy zastosowanie tych zmian na wszystkich wiki. Domyślne ustawienia mogą się różnić w zależności od języka lub pisma.

Przygotowaliśmy prototyp, który pozwala na różne zmiany rozmiaru czcionki i odstępów. Aby skorzystać z prototypu, wymuś wyświetlenie banera i kliknij go. Następnie wypróbuj różne kombinacje i podziel się tym, co Ci najbardziej pasuje. Ten prototyp nie jest odzwierciedleniem ostatecznego projektu. Zamiast tego chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie rozmiary czcionek chcą widzieć wikimedianie w różnych językach. Wykorzystamy te dane do określenia proponowanych ustawień domyślnych i opcji. Przeczytaj więcej o teście.