Čtení/Web/Přístupnost pro čtení/Aktualizace/2023-10

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-10 and the translation is 100% complete.

Tmavý režim a prototyp pro vylepšení čitelnosti

 
Příklad tmavého režimu
 
Snímek obrazovky prototypu

Přečtěte si to ve svém jazycePlease help translate to your language • Informujte prosím o těchto změnách ostatní uživatele

Úvod do nového projektu

Jako Webový tým Wikimedia Foundation zahajujeme projekt s názvem Přístupnost pro čtení. Cílem je učinit wikiny přístupnější a pohodlnější pro čtení. Začínáme s velikostí písma a typografií článků. V další fázi se zaměříme na přizpůsobení palety barev, jako je tmavý režim. To vše bude dostupné pro přihlášené i odhlášené uživatele jako nastavení na desktopu i na mobilním webu.

Tento projekt je důsledkem mnoha žádostí dobrovolníků. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na to zeptali. Po technické stránce je tmavý režim jednodušší než velikost písma, ale bude vyžadovat větší zapojení komunit. Proto vás žádáme, abyste náš projekt sledovali. Sledujte stránku projektu a přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Vyzkoušejte náš prototyp

Nyní bychom rádi usnadnili čtení a skenování článků pro běžné čtenáře. Naším cílem je:

  1. Zvětšení výchozí velikosti písma (ale ne příliš velké), aby se zlepšila čitelnost
  2. Zvýšení hustoty informací pro zlepšení skenování
  3. Zvětšení mezery mezi odstavci a oddíly pro zlepšení skenování
  4. Umožňuje čtenářům (včetně odhlášených uživatelů!) přizpůsobit hustotu textu

To bude platit pro články v režimu čtení a ve VisualEditoru, ale ne v editoru wikitextu. Plánujeme, aby se tyto změny vztahovaly na všechny wikiny. Výchozí nastavení se může lišit v závislosti na jazyku nebo skriptu projektu.

Připravili jsme prototyp, který umožňuje různé změny velikosti písma a mezer. Chcete-li použít prototyp, vynuťte zobrazení banneru a klikněte na něj. Dále vyzkoušejte různé kombinace a podělte se o to, co vám vyhovuje. Tento prototyp není odrazem konečného designu. Místo toho bychom se rádi dozvěděli, jaké velikosti písma chtějí wikimediáni vidět v různých jazycích. Tato data použijeme k určení navrhované výchozí hodnoty a možností. Přečtěte si více o testu.