MediaWiki 1.31

This page is a translated version of the page MediaWiki 1.31 and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

MediaWiki 1.31, MediaWiki'nin eski uzun vadeli destek sürümüdür. Değişikliklerin tam listesi için SÜRÜM NOTLARI dosyasına bakın. Wikimedia Vakfı vikilere 26 Eylül 2017'den başlayarak artımlı "wmf " dallar aracılığıyla dağıtıldı. 1.31.0 kararlı sürümü 13 Haziran 2018'de piyasaya sürüldü. Bu sürümü takip etmek için en son sürümü indirin veya REL1_31 dalına Git'e bakın.

Başlangıçta Haziran 2021'de ömrünün sonuna gelmesi gerekiyordu. MediaWiki 1.35'in Eylül 2020'ye ertelenmesi nedeniyle 1.31, 30 Eylül 2021'de kullanımdan kaldırıldı.

Yenilikler

Diğer paket uzantıları

 
Bu görüntüyü tıklamak MultimediaViewer uzantısını tetiklemelidir (tercihlerinizde devre dışı bırakmazsanız)

MediaWiki tarball ile birlikte gelen uzantılar kümesi artmıştır. Yeni ilaveler:

 • CategoryTree
 • CodeEditor , WSS ve JavaScript'i viki üzerinde düzenlerken daha kolay bir düzenleyici sağlar.
 • MultimediaViewer , resimler ve galeriler için bir açık kutusu görüntüleyicisi sağlar.
 • OATHAuth , viki hesapları için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar.
 • Replace Text , yöneticilerin hem vikinin tamamında, hem sayfa içeriği hem de sayfa başlıkları için dize değiştirme yapmasına izin veren bir form sağlar.

Nuke uzantısı MediaWiki 1.31.0 için tarball'a yanlışlıkla dahil edilmedi. Bu uzantıyı kullanmak istiyorsanız, lütfen uzantıyı ayrı olarak indirin. Bu, 1.31.1 ve sonraki sürümlerde düzeltildi.

Görünümler

Timeless görünümü

Timeless, MediaWiki için yeni, duyarlı bir görünümdür ve şimdi paketlenmiştir.

CologneBlue ve Modern

CologneBlue ve Modern kaplamaları artık birlikte sunulmuyor, ancak yine de MediaWiki ile uyumlu. Yükseltme işlemi yapıyorsanız ve bu görünüm yüklüyse, ayrıca indirdiğinizden emin olun.

Tidy, HTML 5 ayrıştırma algoritması ile değiştirildi

Daha fazla ayrıntı için sıkça sorulan sorular sayfasına bakın.

HTML 4 tabanlı Tidy kitaplığının yerini, uygunsuz vikimetini modern ve standartlara uygun bir şekilde temizlemek için RemexHtml adlı saf bir PHP 5 HTML ayrıştırıcısı almıştır. İçeriğiniz devam etmeyen bazı düzenli düzeltmelere dayanıyorsa düzeltilmeleri gerekir.

RemexHtml ayrıştırıcısıyla oluşturmada farklılıklara neden olan sorunları saptayan sayfaları belirlemek için Linter uzantısını Parsoid ile birlikte kullanabilirsiniz. ParserMigration uzantısı, editörlere, derli toplu ve RemexHtml ile oluşturmanın yan yana karşılaştırmasını gösterir.

Vikiarası kullanıcı adları

MediaWiki artık "vikiarası" kullanıcı adlarını revizyonlarda, günlük girişlerinde vb. "va>Örnek" biçiminde desteklemektedir. Bu, şu anda var olan veya gelecekte oluşturulabilecek bir yerel hesapla karıştırılmadan yabancı vikilerden (örneğin, Wikibase tarafından üretilen) aktarım ve olayların düzgün bir şekilde kaydedilmesine izin verir.

 • (görev T9240) Aktarımlar artık bilinmeyen (ve isteğe bağlı olarak bilinen) kullanıcı adlarını "va>Örnek" gibi bir biçimde kaydedecek.
 • (görev T20209) Bağlayıcı (geçmiş sayfalarda, günlük sayfalarında vb. kullanılır), "va>Örnek" gibi oluşturulan kullanıcı adlarını [[va:Kullanıcı:Örnek|va>Örnek]] gibi vikimetin tarafından olduğu gibi vikiarası bağlantıları olarak görüntüler.

Daha fazla kullanıcı arayüzü standardizasyonu

YAPILACAKLAR: Expand this
 • MediaWiki ürününde iletişim kutularının standartlaştırılmasında ilk geçiş olarak, Html sınıfı artık messageBox, successBox, errorBox ve uyarı kutusu üretimi sağlıyor.

Diğer özellik değişiklikleri

 • Tüm kullanıcılar için 90 düzenleme/dakika varsayılan düzenleme oranı sınırını ekleyin. Bunu $wgRateLimits ayarlanarak değiştirilebilir.
 • (görev T143790) $wgEmailConfirmToEdit yalnızca edit işlemlerini etkiler.
 • (görev T76554) ….json adlı kullanıcı alt sayfaları artık ….js ve ….css sayfalarıyla aynı şekilde korunmaktadır, böylece yapılandırma seçenekler güvenle yerleştirilebilir.
 • (görev T181651) Dosya sayfaları için bilgi sayfası artık temel bilgi tablosunda dosyanın base-16 SHA1 karma değerini görüntüler.
 • (görev T189785) Pingback özelliği artık aktif vikileri tanımlamak için aylık bir kalp atışı ping'i gönderecek.
 • (görev T19099) Mevcut olmayan sayfalara (oluşturulmamış tartışma sayfalarındakiler gibi) bağlantı veren sekmeler artık yalnızca rengi değil durumu göstermek için bir araç ipucuna sahiptir.

Diller 1.31'de güncellendi

MediaWiki 350'den fazla dili desteklemektedir. Birçok yerelleştirme düzenli olarak güncellenir. Aşağıda, yeni ve kaldırılan diller ve ayrıca Phabricator raporları nedeniyle dillerdeki değişiklikler listelenmiştir.

MediaWiki hizmetlileri için yükseltme bildirimleri

PHP7 veya HHVM artık gerekli

MediaWiki 1.31, PHP 7.0.0 veya üst sürümünü gerektirir. HHVM 3.18.5 veya üstü desteklenmesine rağmen, uzun süreli destek için genellikle PHP 7.0.0 veya üstü kullanılması önerilir.

Veritabanı değişiklikleri

1.30'dan beri veritabanı 1.31 değişiklikleri vardır ve şema güncelleştirmeleri olmadan çalışmaz. PostgreSQL kullanıcılarının artık 9.2 veya daha yeni bir sürüme sahip olmaları gerekiyor.

Revizyon tablosu

Revizyon tablosu gibi bazı çok büyük tablolarda yapılan değişiklikler nedeniyle, şema güncellemesinin oldukça uzun sürebileceğini unutmayın (orta ölçekli bir sitede dakika, büyük bir sitede saatlerce). Yükseltmeden önce her zaman veritabanınızı yedeklemeyi unutmayın!

Arşiv tablosu

MySQL, SQLite veya MSSQL kullanıyorsanız, şema değişikliklerini uygulamak için update.php kullanmıyorsanız ve migrateArchiveText.php dosyasını çalıştırmak ve patch-drop-ar_text.sql ile uygulamak için kesinti süreleri olamaz. Manüel olarak, archive tablosunun ar_text ve ar_flags sütunlarına varsayılan bir değer uygulamanız veya bunları yapmanız gerekir. MediaWiki 1.31 sürümüne geçmeden önce sütunlar boş bırakılabilir. maintenance/archives/patch-nullable-ar_text.sql bunu MySQL için nasıl yapacağınızı gösterir.

Aktör tablosu

Günlüğe kaydedilen eylemler için oturum açmış veya IP "actor" kimliği yeni bir actor tablosuna taşınıyor; revizyon ve oturum açma gibi tablolardaki satırlar, depolamak yerine aktör kimliğine atıfta bulunuyor kullanıcı kimliği ve ad/IP her satırda.

 • Bu, şu anda $wgActorTableSchemaMigrationStage tarafından yönetilmektedir. Vikilerin çoğu bunu MIGRATION_NEW olarak ayarlayabilir ve gerekli uzantılar güncellenir güncellenmez maintenance/migrateActors.php ile çalıştırabilir.
 • Veritabanından günlüğe kaydedilen eylemler için kod erişim satırlarının çoğu, SQL sorgusunu oluşturmak için gereken bilgileri almak için ilgili getQueryInfo() yöntemlerini kullanmalıdır. ActorMigration sınıfı, geçiş dönemi sırasında aktörle ilgili alanlara erişmek için gereken özellik işaretli bilgileri almak için de kullanılabilir.

Ayrıntılar için Aktör göçü sayfasına bakın.

Yapılandırma değişiklikleri

 • $wgEnableAPI ve $wgEnableWriteAPI artık kullanımdan kaldırıldı ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacak. API artık istikrarlı, güvenli ve zorunlu olarak kabul edilmektedir.
 • $wgUsejQueryThree , artık varsayılan olduğu için kaldırıldı. Bu, 1.29'dan beri kullanımdan kaldırılan göç döneminde geçici bir değişken olarak belgelenmiştir.
 • $wgLogoHD , SVG görüntülerini destekleyecek şekilde güncellendi ve PNG gibi yedek görüntüler için mümkün olduğunda $wgLogo kullanıyor.
 • (görev T44246) Kullanıcı devriye için işaretleme hakkına sahip olmadığında $wgFilterLogTypes artık 'patrol' devriye etmez.
 • İçe aktarılmış düzeltmeler veya CentralAuth genel blok içeren vikiler maintenance/cleanupUsersWithNoId.php ile çalıştırmalıdır.
 • 1,27'den beri kullanılmayan $wgResourceLoaderMinifierStatementsOnOwnLine ve $wgResourceLoaderMinifierMaxLineLength yapılandırma ayarları kaldırıldı.
 • (görev T180921) $wgReferrerPolicy artık Yönlendirme İlkesi belirtiminin en son sürümünü kullanmayan tarayıcılar için yedekleri destekliyor.
 • $wgFragmentMode artık varsayılan olarak ['legacy', 'html5'] ayarlandı. Bu, daha sonra 'html5' öğesinin varsayılan mod olmasına neden olacak, insan tarafından okunabilir bölüm kimliklerine geçişin ilk adımıdır.
 • CACHE_ACCEL artık yalnızca APC(u) veya WinCache'yi destekliyor. XCache desteği, yukarı akış etkin olmadığından ve PHP 7'ye geçme planı olmadığından kaldırıldı.
 • İlgili $wgAllowCategorizedRecentChanges yapılandırma seçeneği de dahil olmak üzere eski CategorizedRecentChanges özelliği kaldırıldı.
 • (görev T188472) $wgArticleCountMethod için 'comma' değeri artık performans nedeniyle desteklenmiyor ve bu ayara sahip yüklemeler artık 'any' ile yapılandırılmış gibi çalışacak.
 • (görev T185753) MediaWiki artık varsayılan olarak kapalı olmak yerine kullanıcı girişini düzenlemek için RemexHtml ile kullanmaktadır. HTML toplama işlemini tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, $wgTidyConfig öğesini null olarak ayarlayın; eski, kullanımdan kaldırılmış Tidy harici ikilisini kullanmak istiyorsanız, $wgTidyConfig ayarını null ve $wgUseTidy ayarını true olarak ayarlayın.
 • $wgLogAutopatrol artık varsayılan olarak true yerine false olarak ayarlanır.
 • $wgValidateAllHtml kaldırıldı ve yok sayılacaktır.
 • 1.25'ten beri kullanımdan kaldırılmış ve yok sayılmış $wgScriptExtension kaldırıldı. Daha fazla bilgi için 1.25 sürüm notlarına bakın.
 • $wgUseAjax artık, tıpkı sağladığı AJAX çerçevesi gibi artık kullanımdan kaldırılmış olarak işaretlendi. Bazı uzantılar bunu herhangi bir AJAX işlevinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini kontrol etmek için yanlışlıkla kullandı ve bu da bu problemin korunmasını sağladı.
 • $wgDBmysql5 artık kullanımdan kaldırıldı ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacak. Tanıtıldığından beri deneysel olarak işaretlenmiştir.
 • $wgDBmwschema artık tüm veritabanı türlerini etkiliyor. Eski MediaWiki sürümleri bunu yükleyici sırasında 'mediawiki' olarak ayarlıyordu, bu da veritabanınız PostgreSQL veya MSSQL olmadığında yükseltme sırasında hatalara neden olabilir. Bu durumda, bu ayarı LocalSettings.php dosyasından kaldırın.

Eylem API 1.31'deki değişiklikler

 • (görev T185058) action=query&list=tags için 'name' değeri tgprop için kaldırıldı. Çıkışta hiçbir zaman fark yaratmadı, adı ne olursa olsun her zaman iade edildi.
 • action=move için 'watch' ve 'unwatch' parametreleri kaldırıldı. 2010 yılında 1.17'den beri kullanımdan kaldırıldı ve yanlışlıkla işlevsiz kaldılar. Bunun yerine 'watchlist' kullanın.

1.31'deki diğer değişiklikler

 • Internet Explorer 10 için tarayıcı desteği Sınıf A'dan Sınıf C'ye düşürüldü.
 • Opera 12 ve daha eski sürümler için tarayıcı desteği tamamen kaldırıldı. Opera 15+, A Sınıfında devam ediyor.
 • Depolama katmanına çoklu içerik revizyonu özelliği eklendi. https://mediawiki.org/wiki/Requests_for_comment/Multi-Content_Revisions bağlantıya bakın.
 • "free" CSS sınıfı artık yalnızca vikimetin içindeki parantez edilmemiş URL'lere uygulanıyor. Köşeli parantez kullanılarak yazılan bağlantılar, "free" değil, "text" sınıfını alır.
 • görev T157418: Boşluk vikimetin başlıkları, vikimetin liste öğeleri, vikimetin tablo başlıkları, vikimetin tablo başlıkları, vikimetin tablo hücrelerinden kesilir. HTML başlıkları, HTML liste öğeleri, HTML tablo başlıkları, HTML tablo başlıkları, HTML tablo hücreleri bu kırpma davranışına sahip olmayacaktır.
 • Add support for PSR-4 namespace autoloading for PHP classes in core and extensions (görev T173799, görev T99865).

Alt sayfalar