Manual:Engelle ve engeli kaldır

This page is a translated version of the page Manual:Block and unblock and the translation is 100% complete.

Hizmetliler, IP adreslerini (ve kullanıcı adı engelleme etkinse kayıtlı kullanıcı hesaplarını) dosya düzenleme, dosya yükleme, taşınma sayfalarını ve eğer bu tür haklar, sayfaları koruma/korumayı kaldırma ve silme/geri getirme işlemlerini hakkına sahiptir.

Engelleme

Engeller, özel sayfası Special:Block form aracılığıyla uygulanır. Bir engel uygulamak için birkaç adım vardır:

 1. Engellenecek IP adresini veya kullanıcıyı belirtin. Engellenecek IP adresini veya engellenecek kayıtlı kullanıcı hesabının adını formun "IP adresi, kullanıcı adı veya engel kimliği:" alanına girin. Varolmayan kullanıcı adlarının da engellenebileceğini unutmayın, bu nedenle doğru kullanıcı adına sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca bir dizi IP adresini de engelleyebilirsiniz; talimatlar için Help:Aralık engelleri sayfasına bakın.
 2. Engelin parametrelerini belirtin. Blok hedefinin tamamlanması önlenecek eylemleri seçin. Site çapında engel, engel hedefinin vikilerdeki tüm sayfaları düzenlemesini engellerken, Kısmi engel, engel hedefinin belirtilen sayfaları ve/veya belirtilen ad alanlarındaki sayfaları düzenlemesini önler.
 3. Engel için bir süre belirtin. "Bitiş süresi:" etiketli açılır kutudan önceden tanımlanmış bir süre seçebilir veya "Diğer zaman" alanındaki GNU standart biçimini kullanarak özel bir değer girebilirsiniz. Verilen süre "belirsiz" ise, IP adresi veya kullanıcı hesabının engeli yine de bir sysop tarafından engellenmiş olsa da, bloğun süresi dolmaz.
 4. Blok için bir neden belirtin (isteğe bağlı). Bu nedenle, bir sayfayı düzenlemeye çalışırlarsa engellenen kullanıcıya gösterilir.

Engeli uygulamak için "Bu kullanıcıyı engelle" tıklayın. Tüm engeller engel günlüğü içine kaydedilir ve şu anda aktif olan tüm engeller aktif engel listesi de listelenir.

Engellenecek IP adresini veya kullanıcı hesabını Special:Block manüel olarak girmenin yanı sıra, "Kullanıcı"'yı görüntülerken kenar çubuğu içindeki araç kutusundan "Bu kullanıcıyı engelle" bağlantısını da takip edebileceğinizi veya IP adresinin veya kullanıcı hesabının "Kullanıcı mesaj" sayfasına da izlersiniz. Ayrıca son değişiklikler listesi veya sayfa geçmişi içinde bir IP adresi veya kullanıcı hesabı adının ardından "engelle" bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Engelleme seçenekleri

MediaWiki sürümü:
1.8

MediaWiki'nin 1.8 sürümünde, engelleme formundaki bir onay kutusunu işaretleyerek etkinleştirilen birkaç ekstra engelleme seçeneği eklendi.

Yalnızca anonim kullanıcıları engelle (softblocking olarak da bilinir)
Bu seçenek, bir IP adresini engellerken bir engelin etkisini değiştirir. Etkinleştirildiğinde, engel yalnızca bu IP adresinden düzenleme yapan anonim kullanıcıları etkiler; bu IP adresinden düzenleme yapan kayıtlı kullanıcılar etkilenmeyecektir. Seçeneğin kayıtlı bir kullanıcının engel üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak bunun neden olduğu bir autoblock üzerinde etkisi vardır.
Hesap oluşturmayı engelle
Bu seçenek, bir kullanıcıyı veya IP adresini engellerken bir engelin etkisini değiştirir. Etkinleştirildiğinde, engel etkin durumdayken bu IP adresinden yeni kullanıcı hesaplarının kaydı devre dışı bırakılır. However, this can be bypassed by creating an account on another wiki and visiting the wiki where the block is active, as global accounts automatically create local accounts on wikis the first time they are visited by the user. However, the bypassing can be prevented by a global ban that prevents account creation.
Bu kullanıcı tarafından kullanılan son IP adresini ve düzenlemeye çalıştıkları sonraki adresleri otomatik olarak engelle (hardblocking olarak da bilinir)
Bu seçenek, kayıtlı bir kullanıcı hesabını engellerken bir engelin etkisini değiştirir. Etkinleştirildiğinde, hesap tarafından en son kullanılan IP adresi ve hesabın daha sonra düzenlemeye çalıştığı IP adresleri otomatik olarak engellenir.


Kısmi engeller

MediaWiki sürümü:
1.33

MediaWiki 1.33 olduğundan, engelleme hedefinin yalnızca belirtilen sayfalarda ve/veya ad alanlarındaki tüm sayfalarda değişiklik yapmasını engellemek mümkündür. Bir sayfa taşınırsa, kısıtlama yeni başlığa geçirilir. Şu anda var olmayan ("kırmızı bağlantı") sayfalar engellenemiyor ve farklı son kullanma tarihlerine sahip birden çok çakışan engel ayarlamak desteklenmiyor.

MediaWiki 1.33 ve 1.34'te kısmi engel varsayılan olarak devre dışıdır. $wgEnablePartialBlocks = true ayarlanarak etkinleştirilebilir.

MediaWiki sürümü:
1.35

MediaWiki 1.35'ten beri, kısmi bloklar her zaman etkindir ve devre dışı bırakılamaz. common.js/common.css kullanıcısına veya sitesine bazı JS veya CSS gizleme ekleyerek kısmi bloklar form öğelerini gizleyebilirsiniz. Bu, API yoluyla ayarlanabilecek kısmi blokları devre dışı bırakmaz.

Engel kaldırma

Bir IP adresi veya kayıtlı kullanıcı hesabı aktif engel listesi aracılığıyla engeli kaldırabilir. Engellemeyi kaldırmak istediğiniz IP adresini veya kayıtlı kullanıcı hesabını bulun (girişi bulmanıza yardımcı olması için "Engellenen kullanıcı ara" alanına adresi veya adı girebilirsiniz) ve sağda görüntülenen "engeli kaldır" engelin geçerlilik süresi bağlantısını tıklayın.

Bu sizi bir onay sayfasına götürecektir. "Sebep:" alanına engellemeyi kaldırma nedenini (isteğe bağlı) girin ve engeli kaldırmak için "Bu engeli kaldır" tıklayın. Tüm engelleme kaldırma işlemleri engel günlüğü içine kaydedilir.

Bir aralık engellenirse, engellemenin etkin olabilmesi için tüm aralığın kapsamı içinde olması gerektiğini unutmayın. Aralıktaki tek bir IP adresinin engellemesini kaldırmaya çalışmak etkili olmayacaktır.

Engellenmenin etkileri

Engellenen kullanıcılar yine de sayfaları okuyabilir, ancak sayfa oluşturamaz, düzenleyemez veya taşıyamaz veya dosya yükleyemezler. Kısmen engellenen kullanıcılar, engellerinde belirtilen belirli sayfaları veya ad alanlarını düzenleyemez, ancak diğer sayfaları oluşturabilir, düzenleyebilir veya taşıyabilir ve dosya yükleyebilir. Belirli kullanıcı hakları özelliğine sahip kullanıcılar, bloklarına bağlı olarak, engellendiklerinde bu hakları kullanamayabilir. Örneğin, sayfaları silme, silmeyi geri alma veya koruma ve korumasını kaldırma hakları olan kullanıcılar, site genelinde engellenmişse bunu yapamazlar. Kısmen engellenmişlerse, engellenmedikleri herhangi bir sayfa için bu eylemleri yine de gerçekleştirebileceklerdir. Ancak, kullanıcıları engelleme ve engellemelerini kaldırma hakları olan kullanıcılar, unblock-self hakkına sahip oldukları göz önüne alındığında, kendi hesaplarındaki engeller de dahil olmak üzere engellendiklerinde bunu yapabilirler.

Engellenen ve bir sayfayı düzenlemeye çalışan (veya bir sayfayı taşımaya veya bir dosya yüklemeye çalışan) kullanıcılar "Hesabınız veya IP adresiniz engellendi" mesajı mesajlarını engellendiklerini bildirir.

Otomatik engel seçeneği bir engele ilgili olarak etkinleştirildiyse ve engellenen kullanıcı düzenlemeye çalışırsa (veya bir sayfayı taşımaya veya bir dosya yüklemeye çalışırsa), o kullanıcı tarafından kullanılan IP adresi de engelledi.

Engelleme ile ilgili yapılandırma ayarları

Aşağıdaki yapılandırma seçenekleri LocalSettings.php içinde ayarlanabilir ve engelleme arayüzünün belirli yönlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılabilir.

 • $wgAutoblockExpiry - "otomatik engelli" IP adresindeki bir engelin süresi dolana kadar kaç saniye geçmesi gerektiğini kontrol eder. Varsayılan 86400 saniyedir (bir gün)
 • $wgBlockAllowsUTEdit - engellenen bir kullanıcının kendi kullanıcı konuşma sayfalarını düzenleyip düzenleyemeyeceğini denetler. Bu şu anda varsayılan olarak (1.26+) doğrudur. Engellenen bir kullanıcının bu değişken doğru olduğunda kendi kullanıcı konuşma sayfasını düzenleme yeteneğini devre dışı bırakma yeteneği Special:Block sayfada mevcut bir seçenektir.
 • $wgSysopEmailBans (1.34 sürümünde kaldırıldı) ve blockemail kullanıcı hakkı, hizmetlinin kullanıcıların Special:EmailUser arabirimini kullanmasını engelleme yeteneğini denetler. $wgSysopEmailBans varsayılan olarak doğrudur.
 • $wgBlockDisablesLogin - engellenen kullanıcıların oturum açmasına izin verilip verilmeyeceğini denetler. Bu varsayılan olarak yanlıştır.
 • $wgCookieSetOnAutoblock - (1.29+) kullanıcı otomatik olarak kilitlendiğinde bir çerez ayarlanıp ayarlanmayacağını belirler. Bunu yapmak, oturumu kapatıp yeni bir IP adresine geçtikten sonra bile engellenen bir kullanıcının yine de engelleneceği anlamına gelir. Bu varsayılan olarak yanlıştır.
 • $wgEnablePartialBlocks (1.35 sürümünde kaldırıldı) - (1.33+) - belirli sayfalardan, ad alanlarından veya eylemlerden bir kullanıcı hesabını, IP adresini veya IP aralığını engelleyebilecek kısmi engelin oluşturulmasına izin verir. Bu varsayılan olarak yanlıştır.
 • Hideuser kullanıcı hakkı, sistem yöneticilerinin engellenen bir kullanıcının blok günlüğünde, aktif engel listesinde ve kullanıcı listesinde görünmesini engelleme yeteneğini kontrol eder.

Default block duration options

To change the default options listed in the "Expiration" drop-down menu, edit the page MediaWiki:ipboptions. The options are stored as a comma-separated list of "label:value" strings, for example 6 hours:6 hours,infinite:infinite. To have three options listed in Spanish, the page could include 6 horas:6 hours,2 días:2 days,para siempre:infinite.

The default duration is "other". To specify another default duration, edit the page MediaWiki:ipb-default-expiry and enter the value you want. Note that you must write the value and not the label, if you were using the Spanish example listed above, MediaWiki:ipb-default-expiry should be infinite (the value) and not para siempre (the label).

MediaWiki sürümü:
1.35

To specify a default duration for anonymous users, edit the page MediaWiki:ipb-default-expiry-ip and enter the value you want. Using the Spanish example listed above, you could write 2 days (the value) but not 2 días (the label).

Interface messages

URL parametreleri

MediaWiki sürümü:
1.18

Special:Block HTML formunu önceden doldurmak için bazı URL parametrelerini kabul eder:

 • wpTarget - kullanıcı adı/IP adresi
 • wpEditingRestriction - engel kısıtlamanın türü (=sitewide veya =partial)
 • wpPageRestrictions - engellenecek sayfalar (yalnızca kısmi bloklar için geçerlidir; birden fazla sayfayı %0A ile ayırın; maksimum 10 sayfa)
 • wpNamespaceRestrictions - Engellenecek ad alanlarının kimlikleri (yalnızca kısmi bloklar için geçerlidir; birden fazla ad alanını %0A ile ayırın; engellenebilir ad alanı kimlikleri listesi için API:Block sayfasına bakın)
 • wpExpiry - bitiş saati
 • wpAutoBlock - otomatik engel ayarlama (=1 veya =0)
 • wpHardBlock - sert engel ayarı (=1 veya =0)
 • wpCreateAccount - hesap oluşturulmasını önle (=1 veya =0)
 • wpReason - nedeni, MediaWiki:Ipbreason-dropdown listesinin seçiminden
 • wpReason-other - "diğer sebep" metin alanının önceden doldurulması

Kancalar

Ayrıca bakınız

Kod yönetimi