Help:TemplateData

This page is a translated version of the page Help:TemplateData and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

TemplateData , bir vikimetin şablonu ile ilişkili bilgileri ve parametreleri depolayan ve onu bir şablon düzenleyicide alıp sunabilen bir düzenleme arayüzü için kullanılabilir hale getiren bir uzantıdır; bunların tümü, kullanıcıların sayfalarda şablonları ekleyip düzenlemelerine yardımcı olur.

Nisan 2019 itibariyle, TemplateData işlevi, tüm Wikimedia vikilerindeki tüm kullanıcılar için bir şablon eklediklerinde, hatta kayıtlı olmayan kullanıcılar için varsayılan kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Birçok betik, araç ve küçük aracın yaptığı gibi, hem varsayılan kaynak hem de görsel düzenleyiciler onu bir şekilde birleştirir. Bu işlevi kendi vikinizde istiyorsanız, Extension:TemplateData yükleyin.

Bu uzantının kullanması için bir şablona TemplateData eklemek, şablonun belgeleme sayfasına küçük, basit bir JSON bloğu (aşağıda açıklanmıştır) eklemeyi içerir. Bunu elle veya TemplateData uzantısının kurulu olduğu vikilerde şablonun "Değiştir"/"Kaynağı değiştir" sayfalarından erişebileceğiniz bir grafik kullanıcı arabirimi olan TemplateData düzenleyicisi ile yapabilirsiniz. JSON, şablonun parametrelerinin bir listesini ve bu parametreler ve bir bütün olarak şablon hakkında bilgileri içerir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

TemplateData içeren şablonlar, bir kullanıcı şablonu eklediğinde bu bilgiyi kullanıcı arayüzünde görüntüler. Bazı durumlarda, belirli bir şablonu düzenlemek veya eklemek için kullandığınızda düzenleyicinin nasıl davranacağını değiştirerek, kullanıcıların belirli bir şablonu eklemek için gereken adımları gerçekleştirmesini çok daha kolay hâle getirir.

Tarihçe

TemplateData ilk olarak 2013'ün başlarında, o sırada MediaWiki test aşamalarında olan VisualEditor düşünülerek geliştirildi. Görsel Düzenleyici, Wikimedia vikileri için ana görsel düzenleme arayüzüdür ve TemplateData, şablon eklerken daha kullanışlı bir arayüze sahip olmasını sağlamıştır. Resmi olarak Görsel Düzenleyici tarafından hemen desteklendi. Görsel Düzenleyici, 2013'ten 2016'ya kadar çeşitli Wikimedia vikilerine varsayılan bir özellik olarak sunulduğundan, TemplateData da bunların bir parçası oldu.

Aralık 2016'da Görsel Düzenleyici arayüzü, kaynak kodun beta özelliği olarak düzenlenmesi için kullanıma sunuldu. Buna 2017 vikimetin düzenleyici adı verildi. Bu, TemplateData'nın özelliklerini ilk kez kaynak düzenlemeye getirdi.

Mart 2018'de Sam Wilson, varsayılan Wikimedia kaynak düzenleyicisi için bir GUI şablon düzenleyici uzantısı olan TemplateWizard geliştirdi, WikiEditor (aksi takdirde 2010 vikimetin düzenleyicisi olarak da bilinir), bilgileri kullanarak TemplateData'dan şablon ekleme sürecini kolaylaştırmak için tasarlandı. Nisan 2019'da TemplateWizard, tüm Wikimedia vikilerinde 2010 vikimetin düzenleyicinin varsayılan bir parçası yapıldı. Bu, TemplateData'nın artık Wikimedia vikilerinde hem görsel düzenleyicinin hem de kaynak düzenleyicinin varsayılan bir parçası olduğu anlamına geliyordu.

TemplateData ekleme veya düzenleme

TemplateData'yı eklemek veya düzenlemek için, önce "/Template:Şablonadı" konumunda bulunan bir şablonun sayfasına gidin.

Mevcut durumu kontrol etme

TemplateData'yı eklemeden veya düzenlemeden önce, şablonun belgelendirme alt sayfası olup olmadığını kontrol edin. Ardından, TemplateData şablonunun zaten içerip içermediğini ve varsa, şablon sayfasında mı yoksa belgelendirme alt sayfasında mı bulunduğunu kontrol edin.

Bir alt sayfanın var olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. TemplateData ile bir alt sayfa varken bir şablonun ana sayfasına TemplateData eklerseniz, ana sayfadaki TemplateData alt sayfadaki verileri geçersiz kılar.

Belgeleme alt sayfaları

Çoğu Wikimedia vikisindeki şablonların, kullanım notlarını ve asıl şablonun kendisine dahil edilmemesi gereken diğer verileri, örneğin şablonun içermesi gereken kategoriler gibi depolamasının iki ana yolu vardır:

 • Şablonların büyük çoğunluğu, şablon sayfasının kendisine ait olmayan kullanım notlarını ve diğer verileri bir belge alt sayfasında tutar: "/Template:Şablonadı/belge". Bunun gibi sayfalarda, şablonun kaynak kodunu çok daha temiz tutarak, /belge sayfasının tüm içeriğini {{Documentation }} şablonu yansıtır.
  • Belgelendirme alt sayfalarına sahip şablonlarda, "  Şablon belgelemesi" başlığını [gör], [düzenle], [geçmiş] ve [temizle] gibi bağlantılar tarafından takip edilecektir.
 • Birkaç şablon sayfası, bu bilgiyi şablonun ana sayfasında tutmuştur. ‎<noinclude> etiketleri arasında {{Documentation|content= olup olmadığına bakarak bu sayfalarda görebilirsiniz.

Farklı vikiler tüm bunları farklı şekilde sunabilir. Nadiren, ana şablon sayfaları, yukarıda belirtilenlerin tümünü kontrol etmiş olsanız bile belgeler içerebilir; burada, bir kullanıcı "{{Documentation|" ile "|content=" arasına özel bir /belge sayfa başlığı eklemiş olacaktır ve ardından "|content=" sonrasında içerik eklendi.

Ayrıca sayfanın alt kısmında şuna benzer bir bildirim arayabilirsiniz: "Yukarıdaki belgeleme Şablon:Şablonadı/belge sayfasından yansıtılmaktadır".

Belgelendirme alt sayfaları olmayan şablonlar

Bir şablonun bir belgeleme alt sayfası yoksa, onu oluşturun ve şablonun belgelemeyi oraya (veya onun için bir yer tutucu) taşıyın. Ardından, belgeleme alt sayfasına TemplateData ekleyebilirsiniz.

Alt sayfa oluşturma ve belgelemeyi taşıma
Birçok Wikimedia vikilerinde, yalnızca orada birkaç gündür kayıtlı bir kullanıcıysanız ve minimum sayıda düzenleme yaptıysanız bir sayfa oluşturabilirsiniz.

Belgelendirme alt sayfasını oluşturmak için ana şablon sayfasında "Değiştir"/"Kaynağı değiştir" düğmesine tıklayın; ‎<noinclude> etiketlerini ve içeriklerini arayın (genellikle en altta).

Bunun gibi bir şeye benzemeli:

<noinclude>
{{Documentation|content=
== Kullanım ==

Kullanım hakkında bilgi.

== Daha fazla örnek başlık ==

Daha fazla örnek içerik

[[Kategori:Örnek kategori]]
[[Kategori:Örnek kategori 2]]
}}
</noinclude>

Ayrıca, zaten TemplateData içerdiğini de görebilirsiniz. Eğer öyleyse, şöyle bir şeye benzeyecektir:

<noinclude>
{{Documentation|content=
...
<templatedata>
{
  "description": "",
  "params": {
    "1": {
      "label": "Örnek parametre",
      "description": "Örnek parametre açıklaması",
      "type": "string"
    }
  }
}
</templatedata>
</noinclude>

"|content=" ve "‎</noinclude>" öncesi her şeyi seçin ve panonuza kesin veya geçici bir belgeye kaydedin. Yalnızca aşağıdakileri bırakarak "|content=" öğesini silin:

<noinclude>
{{Documentation}}
</noinclude>

Şablon sayfasını kaydedin.

Şimdi, yeni alt sayfayı oluşturmak için tarayıcınızın adres çubuğuna bakın ve URL'nin sonuna /belge ekleyin. ↵ Enter seçeneğine basın, ardından yeni bir sayfa oluşturma seçeneğini seçin.

Bu vikide bir {{Documentation subpage }} uyarı şablonu varsa, onu yeni sayfanın en üstüne ekleyin. {{Purge button }} veya {{Purge }} bağlantısı (söz konusu viki tarafından destekleniyorsa) gibi başka şablonlar da eklemek isteyebilirsiniz.

Kestiğiniz veya önceki metne kaydettiğiniz metni (varsa bildirim şablonunun altına) ekleyin.

Tüm kategorileri, yalnızca şablonun ana sayfasına uygulanmaları için ‎<includeonly> etiketlerine sarın:

<includeonly>
[[Category:Example category]]
[[Category:Example category 2]]
</includeonly>

Birçok vikide {{Sandbox other}} şablonu bulunur. Düzenlediğiniz şablonun deneme tahtası sürümünde (Şablon:Şablonadı/deneme tahtası konumunda bulunuyor) bulunması muhtemelse, kategorilerin korumalı alana uygulanmasını önlemek için bu şablonu burada kullanın sayfa:

<includeonly>{{sandbox other||
[[Category:Example category]]
[[Category:Example category 2]]
}}</includeonly>

Son olarak, sayfayı yayımlayın.

Artık #Yöntemler bölümünde açıklanan talimatları kullanarak belgelendirme alt sayfasında TemplateData'yı ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Ana şablon sayfasında TemplateData ekleme ve düzenleme

/belge sayfasını oluşturamıyorsanız, #Yöntemler bölümündeki talimatları izleyerek şablonun ana sayfasında TemplateData ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bir şablonun bir belgelendirme alt sayfası varsa, hem ana sayfayı hem de belgelendirme alt sayfasını TemplateData'nın olup olmadığını kontrol edin (‎<templatedata> etiketini ve ardından süslü parantez içinde bir dizi: {}).

Alternatif olarak, TemplateData uzantısı sizin için bu kontrolü gerçekleştirebilir. Her iki sayfada da "Değiştir" veya "Kaynağı değiştir" düğmesine tıklayın. Şablonun her iki sayfada da TemplateData zaten varsa, sayfanın üst kısmında aşağıdakilerden birini belirten sarı bir uyarı görürsünüz:

Lütfen dikkat: "Template:Şablonadı/belge" ilgili sayfasında zaten bir şablon verisi bloku var.

veya

Lütfen dikkat: "Template:Şablonadı" ilgili sayfasında zaten bir şablon verisi bloku var.

Şablonun belgeleme alt sayfasında TemplateData varsa

Şablonun belgeleme alt sayfasında TemplateData varsa, düzenlemeniz gereken sayfa budur. Bunu, "  Şablon belgelemesi" (veya benzeri) başlığından sonra bulunan "[düzenle]" seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz veya zaten /belge sayfasındaysanız, üst kısımdaki "Değiştir" veya "Kaynağı değiştir" düğmesine tıklayarak yapabilirsiniz. TemplateData'yı eklemek veya düzenlemek için #Yöntemler bölümündeki kılavuzu izleyin.

Şablonun ana sayfasında TemplateData varsa

Şablonun ana sayfasında TemplateData varsa, bir kez daha iki seçeneğiniz vardır:

 • Belgelendirme alt sayfasına gidebilirsiniz. Bu tercih edilen seçenektir.
 • Veya ana şablon sayfasında düzenleyebilirsiniz.

TemplateData'yı belgeleme alt sayfasına taşıma

Bunu yapmak için ana şablon sayfasındaki "Değiştir"/"Kaynağı değiştir" düğmesine tıklayın ve ‎<noinclude> etiketlerinin içine alınmış ‎<templatedata> etiketlerini arayın. Bunun gibi bir şeye benzemeli:

<noinclude>
{{Documentation}}
<templatedata>
{
  "description": "",
  "params": {
    "1": {
      "label": "Örnek parametre",
      "description": "Örnek parametre açıklaması",
      "type": "string"
    }
  }
}
</templatedata>
</noinclude>

Koddan yalnızca ‎<templatedata> etiketlerini ve içeriklerini kesin, ardından sayfayı kaydedin.

Ardından, "  Şablon belgelemesi" (veya benzeri) başlığından sonra bulunan "[düzenle]" seçeneğine tıklayarak belgeleme alt sayfasını düzenleyin.

"TemplateData" gibi bir başlık yazın, ardından altına TemplateData'yı yapıştırın.

Artık #Yöntemler bölümündeki kılavuza göre TemplateData'yı düzenleyebilirsiniz.

Ana şablon sayfasında TemplateData'yı düzenleme

TemplateData'yı /belge sayfasına taşımak istemiyorsanız, ana şablon sayfasında düzenleyebilirsiniz. TemplateData'nın nasıl düzenleneceğini öğrenmek için #Yöntemler bölümüne bakın.

Şablonda henüz TemplateData yoksa ancak bir belge alt sayfası varsa

Şablonda henüz TemplateData yoksa, onu belgeleme alt sayfasına eklemelisiniz.

Bunu, "  Şablon belgelemesi" (veya benzeri) başlığından sonra bulunan "[düzenle]" seçeneğine tıklayarak veya zaten /belge sayfasındaysanız, üst kısımdaki "Değiştir" veya "Kaynağı değiştir" düğmesine tıklayarak yapın. "TemplateData" gibi bir başlık yazın ve ardından bu başlığın altına ekleyin. #Yöntemler bölümü, TemplateData'nın nasıl ekleneceğini açıklar.

Yöntemler

TemplateData düzenleyici yöntemi

Bu, daha az deneyimli kullanıcılar için önerilen TemplateData'yı eklemenin veya düzenlemenin basit bir yoludur.

TemplateData düzenleyicisi, TemplateData eklemek ve düzenlemek için bir grafik kullanıcı arabirimidir. Bu, TemplateData uzantısının bir parçasıdır ve herhangi bir şablonun sayfasında (veya belgeleme alt sayfasında) "Değiştir" veya "Kaynağı değiştir" tıklanarak erişilebilir.

"Değiştir" veya "Kaynağı değiştir" düğmesine tıkladıktan sonra, düzenleme alanının ve sayfa başlığının üzerinde "Şablon veriyi değiştir" yazan bir düğme göreceksiniz.

 

Bu düğmeye tıklamak sizi TemplateData Düzenleyici' ile götürecektir. Bulunduğunuz sayfa zaten TemplateData içeriyorsa, otomatik olarak burada görünecektir.

 

Yukarıdaki penceredeki özellikler:

 • En üstteki öge, arayüz metninin dilini seçer. Kullanıcılara Tercihler'deki ayarlarına göre görüntülenen, birden çok dilde metin içeriği girmenize olanak tanır, vikinin diline dayalı değil; farklı vikilerin tamamen farklı şablon veritabanları vardır. Hiçbir dil şablonu verisi yoksa, arayüz kullanıcılara yalnızca vikinin kendi dilini sunar, ancak kullanıcılar daha fazla girdi eklemek için "Dil ekle" seçeneğine tıklayabilir. Dil kodu, açıklamalar ve etiketler gibi uygulanabileceği parametrelerin yanında parantez içinde görüntülenir.
 • Sonraki öge şablon açıklamasıdır. Bu, şablonun bir bütün olarak açıklamasıdır; bir şablon eklerken şablon düzenleyicilerinde birçok yerde kullanıcılara gösterilir. Bu parametre ve etkileri burada özetlenmiştir.
 • Üçüncü öge, şablonun vikimetin biçimlendirmesini kontrol eder. Bu parametre, kullanıcı "Uygula" seçemeği tıkladığında vikimetnin nasıl düzenleneceğini belirler, iki ana tür ""inline"" (bir satırda) ve ""block"" (yeni satırlarda). Bu parametre ve etkileri burada özetlenmiştir.
Kullanıcı "Özel" seçeneği seçerse, kullanıcı "Özel biçim dizesi" seçeneği tıkladığında şablon için özel bir düzen oluşturmak için burada belirtilen kurallara göre "Uygula" altına vikimetni girebilir.
 • Dördüncü öge, bir şablonun parametrelerini yapılandırır. Parametreler şablon verilerinde zaten tanımlanmışsa, bu alan onları bir listede görüntüler. Şablonun kaynak kodu, hiçbir şablon verisinin bulunmadığı parametreleri belirtiyorsa, "2 önerilen parametre ekleyin" etiketli bir düğme görebilirsiniz. Düzenleyici, bu önerileri şablonun kaynak kodundan {{{parametername}}} veya {{{parametername|}}} arayarak çıkarır. "2 önerilen parametre ekleyin" seçeneğine tıklamak, bu parametreleri kaynak kodunda tanımlandığı şekilde adlarını kullanarak ekleyecektir. En üstte yeşil bir bildirim de görünecektir, örneğin, "2 yeni parametre içe aktarıldı: parametrelerin adları".
 • Pencerenin altında bir "Parametre ekle" düğmesi görürsünüz. Bu, özel bir adla manuel olarak bir parametre eklemenize olanak tanır.

Listedeki parametrelerden herhangi birine tıklayarak bir sonraki adıma geçin. Bu, o parametrenin bilgilerini düzenlemenize izin verecektir.

 

Tüm bu özellikler ve etkileri #Parametrenin adının içinde bölümünde özetlenmiştir.

* Şablon veri düzenleyicisi, bir parametreyi boş bir "Ad" olarak değiştirmenize izin vermez. Bir şekilde ad olarak boş dizeler alan şablon verilerindeki parametreler, TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde sorunlara neden olmaz, ancak ne görsel düzenleyici ne de 2017 vikimetin düzenleyicisi bunları hiç göstermez. Bu, şablon veri düzenleyicisindeki tek zorunlu alandır.
 • "Parametre bilgilerini kaldır" seçeneğine tıklamak, parametreyi ve tüm bilgilerini TemplateData'dan siler. Daha sonra "X" seçeneği tıklamadığınız sürece bunu TemplateData'da geri alamaz veya geri alamazsınız. "Uygula" seçeneği tıkladıktan sonra Ctrl+Z tuşlarına basarak yapılan değişiklikleri geri alabilirsiniz.
 • Değişiklikleri yaptıktan sonra TemplateData düzenleyicisinden çıkmak, değişikliklerinizi iptal etmek istediğinizi onaylamanızı ister.

Bitirdiğinizde, "Uygula" düğmesine tıklayın. Bu, TemplateData'yı otomatik olarak sayfanın alt kısmına ‎</noinclude> etiketinden önce ekleyecektir; veya zaten mevcutsa, konumu değiştirilmeden yeni bilgilerle güncellenecektir. "Uygula" düğmesine tıkladığınızda TemplateData metni de seçilecektir.

TemplateData düzenleyicisi, TemplateData'nın alt kısmında bir "paramOrder" parametresi oluşturur (veya zaten varsa onu günceller). "paramOrder", geçerli TemplateData parametrelerini TemplateData düzenleyicisi tarafından görüntülendikleri sırayla içerir. Soldaki üç yatay çubuğu kullanarak TemplateData düzenleyicisinde parametreleri yukarı ve aşağı sürükleyerek "paramOrder" değerini değiştirebilirsiniz. "paramOrder" ve etkileri burada açıklanmıştır.

Bundan sonra, sayfanın revizyonunu kaydetmek için "Kaydet" seçeneğine tıklayın.

El yöntem

Ayrıca TemplateData'yı elle ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. TemplateData JSON dilinde yazılmıştır, ancak TemplateData'nın nasıl oluşturulacağını öğrenmek için JSON öğrenmeniz gerekmez. TemplateData birkaç çok basit kuralı takip eder ve genellikle bir "parameter": "value" biçimini izleyen yalnızca birkaç düzine olası önceden tanımlanmış parametre ve değeri kabul eder.

TemplateData'yı elle ekleme

Hususlar:

 • TemplateData'yı bir şablonun dokümantasyon alt sayfasına ekliyorsanız (önerilen'), sayfanın herhangi bir yerine ekleyebilirsiniz; dilinizin Vikipedi'nizi bunun için tercih edilen bir konuma sahip olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, İngilizce Vikipedi'de TemplateData genellikle belgelendirme sayfasının en altına yakındır; Almanca Vikipedi'de genellikle en üsttedir.
 • Bir şablonun ana sayfasına TemplateData ekliyorsanız (önerilmez'; #Ön kontroller bölümüne bakın), bunu ‎<noinclude>...‎</noinclude> etiketlerinin içine yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

İlgili sayfada "Değiştir" veya "Kaynağı değiştir" seçeneğini tıklayın, ardından sayfada TemplateData'yı eklemeyi düşündüğünüz yere gidin ve bir başlık yazın: "TemplateData".

Birçok vikide TemplateData ile ilgili kısa bir uyarı ekleyen bir {{TemplateData header }} şablonu bulunur. Vikiniz varsa, başlıktan sonra ekleyin.

TemplateData'yı eklemeye başlamak için, ‎<templatedata> bir açılış ve kapanış etiketi ve aralarında boş bir satır olacak şekilde yeni satırlara bir çift küme parantezini yazın:

<templatedata>
{

}
</templatedata>

Ardından, iki kümeli parantez arasındaki boş satıra bir girinti ekleyin ve parametreleri eklemeye başlayın. Parametrelerin ayrıntıları #TemplateData parametreleri bölümünde bulunabilir. Çoğu isteğe bağlıdır; bazıları şiddetle tavsiye edilir.

Parametreler herhangi bir sırada olabilir, ancak aşağıdaki, TemplateData belgelerine en uygun olan ve içeriğin editörler için kullanımını en kolay hâle getiren sıradır:

<templatedata>
{
  "description": "",
  "format": "",
  "params": {
    "parameter1": {
      "aliases": ["",""]
      "label": "",
      "description": "",
      "type": ""
    }
  },
  "paramOrder": [
  	""
  ]
}
</templatedata>

Parametrelerin, örneğin "params" nesnesindeki, o nesnenin içinde kaldığından emin olun; aksi takdirde kaydetmeye çalıştığınızda bir "Beklenmeyen özellik "özellikadı"." hatasını tetiklersiniz.

Örnek

İşte varsayımsal bir temizleme şablonu için bazı örnek TemplateData. Böyle bir şablon, bir uyarı görüntüler ve sayfayı, girilen ay ve yıla göre tarihli bir kategoriye yerleştirir. Uyarı ayrıca bir tartışma sayfası bölümüne bir bağlantı içerebilir. TemplateData şuna benzer:

<templatedata>
{
	"description": "Bir maddenin temizlenmesi gerektiğini belirtmek için bu şablonu kullanın.",
	"format": "inline",
	"params": {
		"date": {
			"label": "Ay ve yıl",
			"description": "Şablonun eklendiği ay ve yıl",
			"type": "string",
			"autovalue": "{{SUBST:CURRENTMONTHNAME}} {{SUBST:CURRENTYEAR}}",
			"example": "Ocak 2013",
			"suggested": true
		},
		"reason": {
			"aliases": ["1"],
			"label": "Sebep",
			"description": "Maddenin temizlenmeye ihtiyaç duymasının nedeni",
			"type": "string"
		},
		"talk": {
			"aliases": ["tartışmabölümü"],
			"label": "Tartışma sayfası bölümü",
			"description": "Tartışma sayfasının ilgili tartışmayı içeren bölümü",
			"type": "string"
		}
	},
	"paramOrder": [
		"date",
		"reason",
    "talk"
	]
}
</templatedata>

İlgili TemplateData belgeleri aşağıdaki gibi görüntülenir:

Bir maddenin temizlenmesi gerektiğini belirtmek için bu şablonu kullanın.

Template parameters

This template prefers inline formatting of parameters.

ParameterDescriptionTypeStatus
Ay ve yıltarih

Şablonun eklendiği ay ve yıl

Example
Ocak 2013
Auto value
{{SUBST:CURRENTMONTHNAME}} {{SUBST:CURRENTYEAR}}
Stringsuggested
Sebepsebep 1

Maddenin temizlenmeye ihtiyaç duymasının nedeni

Stringoptional
Tartışma sayfası bölümütartışma tartışmabölümü

Tartışma sayfasının ilgili tartışmayı içeren bölümü

Stringoptional

TemplateData parametreleri

Mevcut tüm TemplateData parametreleri aşağıda bir açıklama ve örnekle listelenmiştir. Ayrıca Extension:TemplateData#Biçim sayfasında daha teknik ayrıntılarla listelenirler.

 • Bu bilgiler Kasım 2021 itibariyle günceldir ve yeni parametreler eklenirse veya şablon düzenleme arayüzleri mevcut parametreleri desteklemek veya belirli parametreleri farklı şekilde ele almak için güncellemeler alırsa değişebilir.
 • Viki işaretlemesi açıklamalarda veya etiketlerde çalışmayacaktır. Bunlar kesinlikle düz metin dizeleridir.
 • Açıklamalardaki, etiketlerdeki, örneklerdeki veya varsayılanlardaki yeni satırlar ("\n"), otomatik oluşturulan TemplateData belgelerinde görünseler bile ana düzenleyicilerin hiçbirinde (TemplateWizard, Görsel Düzenleyici veya 2017 vikimetin düzenleyici) gösterilmeyecektir. Giriş formlarında boş bir dizeyle ve başka bir yerde bir boşlukla değiştirilirler.
Parametre Açıklama Örnek
description

"description" parametresi, şablonun ne yaptığını açıklar. İsteğe bağlı ancak şiddetle tavsiye edilir.

Etkiler

Şablon belgeleme sayfasında, açıklama "[şablon adı] için şablon verileri" alt başlığının altında düz metin olarak gösterilecektir.

Tüm ana düzenleyicilerde (VisualEditor , 2017 vikimetin düzenleyici ve WikiEditor TemplateWizard ile), açıklama iki ana durumda gösterilir:

 • kullanıcı bir şablon ararken her arama önerisinde şablon adının altında
 • şablon düzenleyicide şablon adının altında, şablondaki parametrelere değer eklerken.

Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, açıklama her arama önerisinin altında yaklaşık 50 karakter olacak şekilde kısaltılır ve ardından "..." gelir, ancak tüm açıklama ana şablon düzenleyici penceresinde gösterilir. Her ikisi de gri metinle gösterilir.

Ana şablon düzenleyici penceresinde, dört satırdan (yaklaşık 540 karakter) uzun açıklamalar ayrı bir kaydırma çubuğu sağlanır ve siyah metinle gösterilir.

Belirtilmemişse

Açıklama parametresi yoksa veya belirtilmemişse, "Açıklama yok." metni, TemplateData belgelerinde "[şablon adı] için şablon verileri" alt başlığının altında görüntülenecektir. Ek olarak:

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, TemplateData'ya sahip olmayan bir şablonla aynı şekilde davranacaktır; açıklama yerine aşağıdaki metin görüntülenecektir:
""Template:Şablonadı" şablonunun henüz bir açıklaması yok, ancak şablonun sayfasında bazı bilgiler olabilir."
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicide, aşağıdaki metin açıklamanın nerede olacağını gösterecektir (arama önerileri dışında):
"Bu şablon için açıklama mevcut değil."
Bu, TemplateData'nın olmadığı durumlarda iki standart yer tutucu açıklamasından farklıdır:
 • "Eksik TemplateData nedeniyle, bu şablon için parametreler otomatik olarak oluşturulmuştur. Lütfen bunların doğru olmayabileceğini unutmayın."
 • "TemplateData belgelerinin olmaması nedeniyle bu şablon için hiçbir parametre belirlenemedi. Şablonu parametresiz olarak ekleyebilirsiniz."
"description": "Commons kategorisine bağlantı için bir şablon",
format

"format" parametresi, şablonun vikimetninin nasıl düzenlenmesi gerektiğini açıklar. Bu, "inline" ve "block" standart biçimlerine ayarlanabilir veya kullanıcı özel bir biçim oluşturmak için bir dizi vikimetin sembolü girebilir; bu semboller ve bazı örnekler #Özel biçimler bölümünde listelenmiştir.

Bu parametre gerekli değildir, ancak önerilir. The default behavior when this parameter is not provided is preserving the existing formatting for existing parameters, or inline formatting for newly added parameters and templates.

Etkiler

Satır içi: ("inline")

Şablon eklendiğinde, vikimetnini ögeler arasında boşluk olmadan tek bir satıra yerleştirir, örneğin:

{{Foo|bar=baz|longparameter=quux}}

Blok: ("block")

Şablon eklendiğinde, parametrelerini her bir öğe arasında tek boşluk olacak şekilde yeni bir satıra dağıtır, örneğin:

{{Foo
| bar = baz
| longparameter = quux
}}

Özel biçimlendirme:

Alternatif olarak, parametre #Özel biçimlendirme bölümünde listelenen kurallara göre özel bir vikimetin dizesine ayarlanırsa şablon, TemplateData belgelerinde aşağıdaki tercih bildirimini görüntüler:

"format": "inline"
params

"params" nesnesi, şablonun her parametresi için bilgi içerir. Bu gereklidir ve parametreleri #Parametreler içinde bölümünde görüntülenebilir.

Her parametrenin ad ve ardından #Parametrenin adı içinde listelenen bir dizi TemplateData alt parametresini içermelidir.

Birden fazla parametre varsa, her parametre nesnesinin arasına bir virgül koyun, ancak son küme parantezinden sonra bir tane eklemeyin (örneğe bakın).

"params": {
  "parameter1": {
    ...  // parametre bilgisi
  },   // burada virgül
  "parameter2": {
    ...  // parametre bilgisi
  },   // ve burada
  "parameter3": {
    ...  // parametre bilgisi
  }    // ancak burada değil
}
paramOrder

"paramOrder" nesnesi, şablon düzenleyiciye eklendiğinde bir şablonun parametrelerinin belirli bir sırada görüntülenmesine neden olan isteğe bağlı bir nesnedir.

Nasıl kullanılır

"paramOrder" parametresini, ardından iki nokta üst üste, bir boşluk ve açık bir köşeli parantez ekleyin, ardından şablon parametrelerinin her birinin adını çift tırnak (") içinde istediğiniz sırada, virgülle ayırarak yazın. Kapalı köşeli parantez ile bitirin (bir dizi oluşturma).

Parametrelerin yeni satırlarda olması gerekmez ("paramOrder": ["param1","param2","param3"] olarak yazılabilirler), ancak bunları yeni satırlara yerleştirmek genellikle okunabilirliğe yardımcı olur.

TemplateData düzenleyicisinin yaptığı gibi, "paramOrder" ögesini "params" değerinden sonra yerleştirmenizi öneririz; TemplateData belgelerinde görüntülenmez, yalnızca parametrelerin sırasını zorlar. Gelecekteki bir düzenleyici, özellikle çok fazla parametre varsa, "paramOrder" ögesini geçmek yerine parametre ayrıntılarına hızlıca bakmak ve bunları düzenlemek isteyebilir. paramOrder değerini TemplateData'nın sonu dışında bir yere yerleştirmeyi seçerseniz, onu virgülle sonlandırın.

TemplateData'da bahsedilen her parametreyi dahil etmelisiniz; aksi takdirde "Gerekli "özellikadı" özelliği bulunamadı." hatası gösterilir.

Belirtilmemişse

"paramOrder" olmadan, şablonun parametreleri, şablonun kaynak kodunun bildirdiği sırayla görüntülenecektir. Kaynak kodu, nesnelerin içindeki nesneleri içeriyorsa, önce dış nesnelerdeki parametreler, ardından iç nesneler gelir.

Diğer parametrelerle

TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicide:

 • "required" parametreleri, "paramOrder" içinde sıraya bakılmaksızın her zaman en üstte görünür.
 • "suggested" parametreleri her zaman ikinci, "optional" üzerinde görünecektir.
 • "deprecated" parametreleri bu düzenleyicide hiç görünmeyecek; daha fazla bilgi için "deprecated" açıklamasına bakın.
 • "paramOrder" yalnızca bu kategorilerdeki sırasını uygular (yani, tüm "required" parametreleri "paramOrder" tarafından belirtilen sırada olacaktır ve "suggested" parametrelerinin tümü de olacaktır, ancak "suggested" parametrelerinin tümü tüm "required" parametrelerinin altında görünecektir).

Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicide "paramOrder", her parametrenin durumundan bağımsız olarak sırasını zorlar.

"paramOrder": [
	"date",
	"reason",
	"talk"
]

Parametreler içinde

Parametre Açıklama Örnek
Parametre adı

params nesnesinin tek birinci düzey ögesi, şablonun bir parametresinin adıdır.

Örneğin, bir şablonun kaynak kodunda {{{date}}} bir parametreyi belirtir ve "params" altına "date" adıyla eklenmelidir.

Ayrıca {{{1}}} adında veya başka bir sayı (TembelData adı, örneğin "1" olmalıdır) adlı parametreleri de görebilirsiniz. Bunun gibi parametreler, bir şablon ekleyen kullanıcının parametre adını ve eşittir işaretini (yani, |parametername=value| yerine |value|) girmesini engeller. Birden çok adsız parametre olduğunda, sayı, hangi adsız parametreye başvurulduğunu tanımlar. Örneğin:

{{example template|value1|value2}}

value1, {{{1}}} parametresinin değeridir ve value2, {{{2}}} parametresinin değeridir. TemplateData parametrelerinizi buna göre tanımlayın.

Not: Bir kullanıcı, şablon düzenleyiciye "2" adlı bir parametre ekleyerek veya wikitext'e "|2=" yazarak {{{1}}} olmadan {{{2}}} kullanımını yine de zorlayabilir. Son olarak, "aliases" parametre adına alternatif olarak kullanılabilecek alternatifler oluşturduğunu ve "label" kullanıcı arayüzündeki parametre adını belirtilen etiketle değiştirdiğini unutmayın (parametre adının insan tarafından okunamadığı veya kolayca anlaşılmadığı durumlar için).

Nasıl kullanılır

Bu "Parametre adı" nesnelerinin her biri, parametre hakkındaki tüm bilgileri daha fazla TemplateData parametresi biçiminde içermelidir. Bunlar aşağıdaki bölümde listelenmiştir, Bir parametrenin adı içinde.

"1": {   // parametre adı
  ...  // parametre hakkında bilgi buraya gelir
}

Bir parametrenin adı içinde

Parametre Açıklama Örnek
aliases

İsteğe bağlı "aliases" parametresi, bir şablon parametresinin birden çok ada sahip olmasına izin verir. Bunu, şablonun kaynak koduna gidip şunu arayarak kontrol edebilirsiniz:

{{{parameter1|{{{parameter2}}}}}}

veya

{{{parameter1|{{{parameter2|}}}}}}

Bu, kullanıcı bu parametrelerden herhangi birini bir değerle girerse, aynı işlevi yerine getirecekleri anlamına gelir. Kelimenin tam anlamıyla, "parameter1 parametrenin değeri. Parametre1 yoksa veya bir değeri varsa: parameter2 parametrenin değeri" anlamına gelir. İkinci durumda, "parameter2 yoksa veya bir değeri varsa: değer yok." anlamına da gelir.

"aliases" parametresini eklemek için, "aliases" metnini, ardından iki nokta üst üste, bir boşluk ve açık köşeli parantez ekleyin, ardından parametrenin takma adlarının her birinin adını virgülle ayırarak tırnak işaretleri içinde yazın. Bir dizi oluşturarak kapalı köşeli parantez ile bitirin.

"aliases": ["1", "talk", "talksection"],
inherits

"inherits", bir parametrenin başka bir parametrenin TemplateData'sının tamamını ne zaman devralması gerektiğine ilişkin isteğe bağlı bir parametredir. Bu daha sonra devralma parametresi için belirtilen herhangi bir parametre tarafından geçersiz kılınabilir.

Bu parametreyi kullanmak için, "inherits" : ve ardından "talk" veya "1" gibi başka bir şablon parametresinin adını yazın. Ardından, isterseniz alttaki parametre için "label" : "A different label" gibi başka bir özel ayar yazabilirsiniz. İlk parametre, bunun dışında ikinci parametrenin tüm özelliklerini devralır.

  "params": {
    "konu1": {
      "label": "Konu",
      "description": "Bu anlam ayrımı sayfasında bahsedilen bir konu",
      "type": "string"
    },
    "konu2": {
      "inherits": "konu1"
    },
    "konu3": {
      "inherits": "konu1",
      "label" : "A different label"
    }
  }
label

"label" parametresi, şablon düzenleyicide görüntülenecek parametre için insan tarafından okunabilir bir başlıktır. Etiket, vikimetinde bir takma ad kullanıldığında da dahil olmak üzere her zaman parametrenin ham adının yerine görüntülenir. Bu parametre isteğe bağlıdır ancak şiddetle tavsiye edilir.

"label": "Ay ve yıl",
description

Burada "description", bir bütün olarak şablonun değil, parametrenin açıklamasıdır. Bu açıklama parametre adının altında görünür (uzun açıklamalar isteğe bağlı olarak genişletmek için bir düğme ile kısaltılacaktır). İsteğe bağlı ancak şiddetle tavsiye edilir.

"description": "Şablonun eklendiği ay ve yıl",
type

#Tür parametresi bölümüne bakın.

default

Bazı şablon parametrelerinin varsayılan bir değeri vardır; değer, kullanıcı tarafından geçersiz kılınmadıkça kullanılır. "default" ögesi, bu varsayılan değeri kullanıcıya iletmesi amaçlanan, yalnızca belgesel olmak üzere isteğe bağlı bir ögedir. Değerin gerçek varsayılanla (varsa) eşleşmesi gerekmez ve işlevsel etkisi yoktur. (Kullanıcı için bir alanı dolduran işlevsel bir parametre olan "autovalue" ile karıştırılmamalıdır.)

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), ""default"" metin, boş olduğunda herhangi bir açık parametrenin giriş kutusunda gri metin olarak "Varsayılan: varsayılan metin" biçiminde gösterilecektir. Ek olarak, parametre açıklamasında düz siyah metin olarak gösterilecektir (kullanıcı fareyle "i" sembolünün üzerine geldiğinde). Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicide bu, parametre açıklamasının altında, "Alan gerekli"/"Alan kullanımdan kaldırıldı" altında, belirtilirse (2010 vikimetin düzenleyici bu metni göster) ve belirtilmişse "örnek" üzerinde (""example"", 2010 vikimetin düzenleyicisinde parametre açıklamasında gösterilmez). TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicide, ""default"" metin, parametre açıklamasından hemen sonra, aynı satırda, bir boşluktan sonra gösterilir. Diğer düzenleyicilerle aynı biçimde gösterilir ("Varsayılan: varsayılan metin").

Diğer parametrelerle

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "default" belirtilirse, "example" değeri giriş kutusunda gösterilmeyecektir.

"default": "Category:CommonsRoot",
autovalue

Bir parametreye "autovalue" atanabilir. Bir kullanıcı şablonu bir sayfaya eklediğinde, bu değer giriş kutusunda otomatik olarak görünecektir. Örneğin, birçok temizleme şablonunun eklenme tarihi gerekir; şablonun date parametresi için "autovalue" değerini {{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}} olarak ayarlarsanız, şablonun eklendiği ay ve yıl otomatik olarak doldurulacaktır.

Bu değer, şablon düzenleyicide kullanıcı tarafından üzerine yazılabilir.

Diğer parametrelerle

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "autovalue" Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicide "url" görünür etkilerini geçersiz kılar. Daha fazla bilgi için "type" açıklamasına bakın.

"autovalue": "{{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}"
example

"example" parametresi isteğe bağlıdır ve yalnızca belgeseldir; değeri, şablon kullanıcısının parametreyi doldurmanın doğru yolunu anlamasına yardımcı olan bir örnek içerir ("suggested" ile karıştırılmamalıdır; daha fazla bilgi için bu girişe bakın).

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), bu özellik parametre açıklamasının altında (ve belirtilmişse "default" metnin altında) görüntülenir.

Diğer parametrelerle

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "example" belirtilirse giriş kutusunda "example" gösterilmeyecektir.

"example": "January 2013",
required

"required" parametresi true veya false olarak ayarlanabilir. Belirtilmediğinde, değer varsayılan olarak false olur.

Şablon için verilen parametrenin doldurulmasının zorunlu olup olmadığını belirler.

Etkiler

Bu durumun Görsel Düzenleyici'de ve 2017 vikimetin düzenleyici içinde çeşitli etkileri vardır:

 • bir kullanıcı şablonu eklediğinde parametreyi otomatik olarak görüntüler;
 • sağdaki giriş kutusunda siyah bir yıldız işareti gösterir;
 • parametre açıklamasının altında gri, eğik "Alan gereklidir." metnini gösterir;
 • kullanıcı bir değer girmeden tıkladığında giriş kutusunun kırmızı yanmasını sağlar;
 • bir kullanıcı şablonu gerekli parametrede bir değer olmadan eklemeye çalışırsa, onlara emin olup olmadıklarını soran bir bilgi istemi gösterecektir. Onaylarlarsa, parametreyi boş bir değerle ekleyecektir. Yine de şablonu yerleştirmelerini engellemez ve kendi başına görünür bir hataya neden olmaz (gerçi şablonlar, gerekli bir parametre doldurulmadığında bir hata gösterecek şekilde programlanabilir).

Extension:TemplateWizard ile WikiEditor içinde, diğer düzenleyicilerde olduğu gibi, bir kullanıcı şablonu eklediğinde parametreyi otomatik olarak görüntüler, ancak parametre bu veya herhangi bir düzenleyici kullanılarak kaldırılamaz. Ayrıca parametre açıklamasında "Alan gereklidir." ifadesini göstermez; bunun yerine yandaki parametreyi "Zorunlu parametreler" altında listeler. Bunun dışında, komut isteminin girdinin "beklenen biçimle eşleşmediğini" söylemesi dışında, genellikle diğer düzenleyicilerde olduğu gibi davranır.

Diğer parametrelerle

VisualEditor ve 2017 wikitext editöründe, ""deprecated"" durumu bu parametrenin işlevselliğini geçersiz kılmaz, ancak TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicide yapar. Daha fazla bilgi için ""deprecated"" açıklamasına bakın.

"required": true
suggested

"suggested" parametresi, true veya false olarak ayarlanabilir. Belirtilmediğinde, varsayılan olarak false olur.

Zorunlu olmayan ancak şablon kullanıcılarının sağlaması şiddetle tavsiye edilen parametreler için "suggested" kullanın. Bu parametreyi doldururken bir kullanıcı bu öneriyi görecektir.

Etkiler

Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyici içinde, bir kullanıcı bir şablon eklediğinde parametrenin otomatik olarak görünmesine neden olur. Parametrenin bir otomatik değer seti varsa, bu da otomatik olarak parametrenin giriş kutusunda olacaktır. Başka bir etkisi yoktur ve herhangi bir ek metin veya uyarı göstermez.

TemplateWizard ile WikiEditor içinde, parametreyi şablona otomatik olarak yerleştirmez, bunun yerine yanda "Önerilen parametreler" altında listelenmesine neden olur. Kullanıcı daha sonra parametreyi şablona eklemek için yanındaki "+" işaretini tıklatabilir.

Diğer parametrelerle

"required" durumu, tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve 2010 vikimetin düzenleyicisi) bu durumun işlevselliğini geçersiz kılar. Ayrıca TemplateData belgelerinde görüntülenen ""suggested"" durumunu geçersiz kılar (hem ""required"" hem de ""required"", true olarak ayarlanmışsa ""suggested"" olarak görüntülenir).

"suggested": true
deprecated

Son olarak, true, false olarak ayarlanabilen "deprecated" veya kullanıcıların ne yapması gerektiğini açıklayan bir dize vardır. Belirtilmediğinde, varsayılan olarak false olur.

Bu, artık kullanılmaması gereken ancak şu an için hâla var olan parametreler için bir durumdur. Bunun nedeni, şablonun kullanımlarının bir parametre kümesinden diğerine taşınması olabilir.

Etkiler

Bu parametrenin Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisindeki etkisi, parametre etiketinin yanında eklendiğinde gri bir ünlem işaretinin görünmesi ve parametrenin bilgi araç ipucunda, gri, eğik metnin "Alan kullanımdan kaldırıldı. kullanımdan kaldırılma nedeni" ifadesinin altında parametre açıklaması gösterilmesidir. Parametrenin işlevselliğini veya kullanılabilirliğini etkilemez veya herhangi bir ek uyarı göstermez.

Bir dize alabilmesine rağmen, Ocak 2020 itibariyle ana düzenleyicilerin hiçbiri (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi veya 2010 vikimetin düzenleyicisi) dizenin içeriğini herhangi bir yerde kullanıcılara göstermiyor. Bir dize girmek true ile aynı etkiye sahiptir.

TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde, bu değeri true olarak ayarlamak, parametrenin eklenmesine veya görülmesine izin vermez.

Diğer parametrelerle

Hem bu hem de "suggested" ögelerini true olarak ayarlarsanız, parametre durumu TemplateData belgelerinde "deprecated" olarak gösterilir, ancak Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde her iki işlev de korunur; bir kullanıcı bir şablon eklediğinde parametre otomatik olarak görünür, ancak çevresinde "deprecated" uyarılar bulunur.

Hem this hem de "required" ögesini true olarak ayarlarsanız, parametre durumu TemplateData belgelerinde "deprecated" olarak gösterilir, ancak Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde yalnızca "required" ile aynı işlevselliğe sahip olacaktır; parametre, bir kullanıcı bir şablon eklediğinde otomatik olarak görünür ve çevresinde "required" uyarılar bulunur. Bu, true, "deprecated" ve "suggested" ögelerini true olarak ayarlarsanız aynıdır.

TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde, "deprecated", "required" ve "suggested" parametrelerini geçersiz kılar.

"deprecated": "Lütfen bunun yerine 'publicationDate' kullanın."
suggested values

suggestedvalues parametre özelliği, kolay seçim için bir açılır menüde Görsel Düzenleyici kullanıcılarına gösterilecek parametre değerlerinin bir listesini tanımlamanıza izin verir. Bu, doğrudan JSON'da veya TemplateData düzenleyicisi kullanılarak yapılabilir (kodlama gerekmez). Türü aşağıdaki seçeneklerden birine ayarlanmış parametreler için Görsel Düzenleyici'de görüntülenecek önerilen değerleri ekleyebilirsiniz (kaynak):

 • İçerik
 • Satır
 • Dize
 • Sayı
 • Bilinmiyor
 • Dengesiz vikimetin

Diğer türler (file, page, template, user, date, boolean, URL) şu anda desteklenmemektedir çünkü Görsel Düzenleyici'de zaten otomatik tamamlama gibi, Görsel Düzenleyici'de önerilen değerler için açılır menüye müdahale edebilecek özel işlevlere sahiptirler.

Vikimetinde TemplateData'yı JSON olarak düzenleme

Herhangi bir parametre türüne önerilen değerler eklemek için JSON'daki parametreye "suggestedvalues" yeni özelliğini ekleyin. “suggestedvalues” özniteliği, dizelerin bir listesi olmalıdır.

TemplateData Düzenleyicisi ile TemplateData'yı düzenleme

 1. "Şablon veriyi değiştir" üzerinde tıklayın.
 2. Önerilen değerleri eklemek istediğiniz parametrenin adına tıklayın.
 3. Henüz yapılmadıysa, parametre türünü aşağıdakilerden birine ayarlayın: content, line, string, number, unknown, unbalanced wikitext. Yeni bir giriş alanı "Önerilen değerler" görünecektir. Parametre zaten bu türlerden birine ayarlanmışsa, giriş alanı zaten görünür olmalıdır.
 4. Boşluklar ve özel karakterler dahil olmak üzere önerilen değer(ler)i yazın ve değer(ler)i listeye eklemek için enter tuşuna basın.

Effects

Değerler TemplateData'ya eklendikten sonra, Görsel Düzenleyici bunları yukarıda listelenen parametre türleri için bir birleşik giriş kutusunda (kullanıcıların ayrıca özel bir değer girebileceği bir açılır menü) görüntüler. Kullanıcı üzerine tıklayarak istenilen değeri seçer. Değerler listesi uzunsa, örneğin, bir ülkenin eyaletlerinin listesi, kullanıcı alana yazmaya başlayabilir, bunun üzerine liste yalnızca yazılan metni içeren değerleri gösterecek şekilde filtrelenir. Girilen bir değeri değiştirmek için kullanıcının alanı temizlemesi yeterlidir ve tam açılır liste yeniden görünecektir. Kullanıcı, listede bulunmayan bir değere ihtiyaç duyarsa (örneğin, "şişedeki mesaj") bunu elle yazabilir.

	"suggestedvalues": [
		"Dergi",
		"Kitap",
		"Gazete",
		"Magazin"
	]

Not: Bir parametre için "required", "suggested" veya "deprecated" true olarak ayarlanmazsa, durumu TemplateData belgelerinde "optional" olarak gösterilir.

İşiniz bittiğinde, "Kaydet" düğmesine basın. Hata yaptıysanız, kaydetmenize izin vermez (bu, yıkıcıdır ancak hiçbir şeyi kıramayacağınız anlamına gelir). Hatalarla karşılaşırsanız, ne yapmaya çalıştığınızı geri bildirim sayfasında açıklayın, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Bir hack şablonunu dinamik olarak TemplateData oluşturmak için kötüye kullanıyorsanız, kaydetmeden önce hata kontrolü yapılamayacağını unutmayın.

Her bilgi ögesinin tırnak içine alındığını (true ve false hariç) ve bir sonraki ögeden virgülle ayrıldığını (son bit olmadığı sürece) unutmayın.

Tür parametresi

"type" parametresi, bir şablon düzenleyiciye parametre değerinin doğasını bildirmek içindir. Bazı durumlarda, şablon düzenleyiciler, kullanıcının yalnızca belirtilen türle eşleşen geçerli değerler girmesine izin vermek gibi, bu TemplateData değerine göre belirli bir parametre için kullanıcı arabirimini değiştirmek üzere programlanmıştır. Bu parametrenin şablon parametresi veya değeri üzerinde herhangi bir işlevsel etkisi yoktur; yalnızca şablon düzenleyicilerinin düzenleme modunda parametreyi nasıl gördüğünü ve ele aldığını kontrol eder.

Nasıl kullanılır

"type" parametresinin ardından iki nokta üst üste ve bir boşluk eklenerek ve ardından aşağıdaki tabloda listelenen değerlerden herhangi biri tırnak içinde eklenerek kullanılır.

Örnek:

"type": "string",

Etkiler

Şubat 2020 itibariyle, 13 tür değerinden yalnızca 5'inin Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde görünür etkileri varken, 8'inin TemplateWizard'da görünür etkileri vardır.

Şablon düzenleyiciler bunları desteklemek için güncellemeler aldıkça, belirli değerlerin etkilerinin değişmesi muhtemeldir. Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisi için böyle bir çaba, Phabricator görevinde T55613 izlenir. TemplateWizard'ın boole değerini desteklemesini sağlamaya yönelik benzer bir çaba T200664 içinde izlenir.

Şu anda bilinen etkiler aşağıdaki gibi listelenmiştir.

Değer Açıklama
unknown

"unknown" değeri, herhangi bir tür ayarlanmamışsa varsayılan tür değeridir. Ayrıca, "type": "unknown" yazılarak elle da ayarlanabilir.

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyicisi, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), TemplateData içermeyen bir şablona kıyasla "unknown" görünür etkiye sahip değildir.

string

"string" değeri, herhangi bir düz metin dizisi için tasarlanmıştır.

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "unknown" ile karşılaştırıldığında "string" görünür bir etkisi yoktur.

line

"line" değeri, bir satırda kalmaya zorlanması gereken içerik için tasarlanmıştır.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde "line", bir parametrenin giriş kutusunun genellikle bu düzenleyicilerde mümkün olan yeni satırlara izin vermesini engeller.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde "line", görünür bir etkisi yoktur (giriş kutuları bu düzenleyicide varsayılan olarak yeni satırlara izin vermez).
content

"content" değeri, örneğin bağlantılar, resimler veya metin biçimlendirme gibi sayfa içeriğinin vikimetin için tasarlanmıştır.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, "content" görünür bir etkisi yoktur.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde, "content" parametre giriş kutusunu bir satır daha uzun yapar ve 2010 vikimetin düzenleyicisindeki normal giriş kutularının yapamadığı yeni satırlara izin verir.
unbalanced-wikitext

"unbalanced-wikitext" değeri, tek başına duramayan, yani bir açılış veya kapanış etiketi olmayan veya vikimetnin diğer bölümlerine atıfta bulunan vikimetine yöneliktir.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, "unbalanced-wikitext" görünür bir etkisi yoktur.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde, "unbalanced-wikitext" parametre giriş kutusunu bir satır daha uzun yapar ve 2010 vikimetin düzenleyicisindeki normal giriş kutularının yapamadığı yeni satırlara izin verir.
wiki-page-name

"wiki-page-name" değeri, bir vikideki bir sayfa adı için tasarlanmıştır.

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "wiki-page-name" parametre giriş kutusunun, Vikipedi2deki maddeler gibi seçilebilen viki sayfalarının bir listesini içeren bir öneri açılır menüsü göstermesini sağlar. Aramada ad alanları da tanımlanabilir. Ek olarak, Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, giriş kutusu içeriğini bir satırda kalmaya zorlar. Başka bir görünür etkisi yoktur ve sayfa dışı bir ögenin girilmesini engellemez.

wiki-file-name

"wiki-file-name" değeri, yerel olarak bir vikide veya Wikimedia Commons'ta barındırılan bir dosya adına yöneliktir.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, "wiki-file-name" görünür bir etkisi yoktur.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde "wiki-file-name", parametre giriş kutusunun hem yerel olarak hem de Wikimedia Commons'ta barındırılan ve seçilebilen dosyaların bir listesini içeren bir öneri açılır menüsü göstermesini sağlar. Dosya adları "File:" ad alanı önekini içermez. Açılır menü ayrıca dosyaların küçük resmini de gösterir. Başka bir görünür etkisi yoktur ve dosya dışı bir dosyanın girilmesini engellemez.
wiki-template-name

"wiki-template-name" değeri, bir şablonun adı içindir.

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "wiki-template-name" parametre giriş kutusunun seçilebilecek bir şablon listesi içeren bir öneri açılır menüsü göstermesini sağlar. Ek olarak, Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, giriş kutusu içeriğini bir satırda kalmaya zorlar. Başka bir görünür etkisi yoktur ve şablon olmayanın girilmesini engellemez.

wiki-user-name

"wiki-user-name" değeri, bir vikideki bir kullanıcı adına yöneliktir.

Etkiler

Tüm ana düzenleyicilerde (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi ve TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi), "wiki-user-name" parametre giriş kutusunun seçilebilen gerçek kullanıcı adlarının bir listesini içeren bir öneri açılır menüsü göstermesini sağlar. Ek olarak, Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, giriş kutusu içeriğini bir satırda kalmaya zorlar. Başka bir görünür etkisi yoktur ve kullanıcı adının girilmesini engellemez.

number

"number" değeri, negatif değerler ve ondalık sayılar dahil sayısal değerler için tasarlanmıştır.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, "number" görünür bir etkisi yoktur.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde "number", giriş kutusunun her iki tarafında bir "+" ve "-" düğmesi görüntülemesine neden olur, bu da giriş kutusundaki bir sayı değerini yükseltebilir veya azaltabilir ve kullanıcı yalnızca sayıları yazabilir kutu. Düğmeler ayrıca sayıyı negatiflere indirebilir.

Diğer parametrelerle

 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde "number", "autovalue" değerinin etkilerini geçersiz kılar; parametre tipi "autovalue" ise, "autovalue" değeri giriş kutusuna otomatik olarak yerleştirilmez.
boolean

"boolean" değeri, true, false veya unknown bir değere yöneliktir. Bunun, kılavuz tarafından "1", "0" veya boş bir değerle temsil edilmesi amaçlanmıştır.

Etkiler

Şubat 2020 itibariyle, ana Wikimedia düzenleyicilerinin hiçbiri (Görsel Düzenleyici, 2017 vikimetin düzenleyicisi veya TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisi) bu değeri kullanmamaktadır. Görünür etkileri yoktur.

Görsel Düzenleyici'de açılıp kapatılabilen autovalue:0 ile onay kutusu görünür.

date

"date" değeri, YYYY-AA-GG (ISO 8601) biçimindeki bir tarih için tasarlanmıştır; örneğin, 2014-05-22. TemplateData kılavuzu ayrıca, 2014-05-22T16:01:12Z" gibi ISO 8601 tarih-saat kombinasyonları için tasarlandığını belirtir, ancak pratikte önemli değil Şubat 2020 itibariyle düzenleme arayüzü bu şekilde kullanıyor ve neredeyse tüm büyük Wikimedia şablon parametreleri tarih ve saatleri ayrı ayrı alıyor.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, "date" öğesinin görünür bir etkisi yoktur.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde, "date" parametre giriş kutusunu yaklaşık üçte bir oranında kısaltır ve bir açılır takvim ekleyerek kullanıcının bir tarih girişi seçmesine olanak tanır. Ayrıca "YYYY-AA-GG" giriş kutusundaki gri örnek metni de görüntüler. Bir giriş bu standarda uymuyorsa, kutu kırmızı renkte yanar, ancak editör her zaman standarda uygun bir tarih (sayılar girilmişse) veya hiçbir şey (yalnızca metin veya hiçbir şey girilmemişse) çıkaracaktır.

Diğer parametrelerle

 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde, "date", "autovalue" değerinin etkilerini geçersiz kılar; parametre tipi "autovalue" ise, "date" değeri giriş kutusuna otomatik olarak yerleştirilmez.
url

"url" değeri, İnternet protokolü (ör. "https://" veya "//") dahil olan bir URL'ye yöneliktir.

Etkiler

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde, "url", giriş kutusunun kutunun sol tarafında harici bir bağlantı simgesi (dışarı bakan bir ok olan bir kare) görüntülemesini sağlar ve geçerli bir İnternet protokolü (örneğin, "https://", "ftp://" veya "//") ve ardından bir metin içeren bir URL değeri kullanıcı girmeden tıkladığında kutunun kırmızı renkte parlamasını sağlar. Bu ikinci etki "required" ayarına benzer, ancak şablonu geçerli bir URL olmadan eklemeye çalışırsa kullanıcıyı uyarmaz. Ayrıca herhangi bir durum ayarıyla ("suggested"" veya "deprecated" gibi) oluşur.
 • TemplateWizard ile 2010 vikimetin düzenleyicisinde "url", görünür bir etkisi yoktur.

Diğer parametrelerle

 • Görsel Düzenleyici ve 2017 vikimetin düzenleyicisinde "autovalue", "url" görünür etkilerini geçersiz kılar: her ikisi de ayarlandığında, giriş kutusu bir URL simgesi içermez veya kullanıcı geçerli bir URL girmeden tıkladığında kırmızı renkte parlamaz.

Özel biçimlendirmeler

"format" değerini düzenlerken, önceden tanımlanmış bazı kuralları kullanarak bir dizi vikimetin sembolü girerek özel biçimler yaratırsınız.

 • {{ - şablonun başlangıcı
 • _ - içerik (ör. dize, tamsayı veya parametre). Bu alt çizgi, karakter cinsinden bir değerin minimum uzunluğunu belirtmeye yarar ve _______ gibi tekrar edilebilir. Bu uzunluğa ulaşılmazsa kalan karakterleri boşluklarla doldurur. Bu, tüm eşittir işaretlerini bir parametreden sonra belirli bir konuma hizalamak için kullanılabilir (eğer yeni satırlar için \n ile kullanılıyorsa).
 • | - boru (parametreleri ayırır)
 • = - eşittir işareti (bir parametrenin değerinden önce gelir)
 • \n veya enter tuşuna basmak - yeni satır (bu, giriş alanında olarak görüntülenecektir)
 • - boşluk (yeni satırları girintilemek için \n ile kullanılabilir)
 • }} - şablonun sonu

Vikimetin en az {{_|_=_}} karşılamalıdır, aksi takdirde geçersiz bir biçim dizesi hatası olacaktır.

Kullanabileceğiniz biçim örnekleri
Objektif Biçim dizesi Çıkış
Satır içi biçimlendirme {{_|_=_}}
inline
{{Foo|bar=baz|longparameter=quux}}{{Bar}}
Blok biçimlendirme {{_\n| _ = _\n}}
block
{{Foo
| bar = baz
| longparameter = quux
}}{{Bar}}
Parametre adından önce boşluk yok, her şablon kendi satırında \n{{_\n|_ = _\n}}\n
{{Foo
|bar = baz
|longparameter = quux
}}
{{Bar}}
Her parametreye girinti girin {{_\n |_ = _\n}}
{{Foo
 |bar = baz
 |longparameter = quux
}}{{Bar}}
Tüm parametre adlarını belirli bir uzunluğa hizalayın {{_\n|_______________ = _\n}}\n
{{Foo
|bar      = baz
|longparameter = quux
|veryverylongparameter = bat
}}
{{Bar}}
Önceki satırın sonundaki boru karakterleri {{_|\n _______________ = _}}
{{Foo|
 bar      = baz|
 longparameter = quux}}{{Bar}}
Daha fazla boşluk içeren satır içi stil, satırın başında olmalıdır \n{{_ | _ = _}}
{{Foo | bar = baz | longparameter = quux}}
{{Bar }}
Bir satırın başında şablon, girintili hizalanmış parametreler, önceden boru \n{{_ |\n _______________ = _}}
{{Foo |
 bar      = baz |
 longparameter = quux}}
{{Bar}}

Boş kalıp

Bir şablona yeni TemplateData eklemek için aşağıdaki boş kalıp kopyalayabilirsiniz. Yalnızca en yaygın etiketler dahildir.

<templatedata>
{
  "description": "",
  "params": {
    "1": {
      "label": "",
      "description": "",
      "type": ""
    },
    "2": {
      "label": "",
      "description": "",
      "type": ""
    }
  }
}
</templatedata>

Hatalar

JSON'da sözdizim hatası. / Bozuk JSON biçimi

Bu hatalar, genellikle elle düzenlenen TemplateData'yı geçersiz JSON koduyla (çift anahtarlar/parametreler, takip eden veya eksik virgüller vb.) Görsel Düzenleyici veya 2017 vikimetin düzenleyicisinde kaydederken oluşur.

Görsel Düzenleyici veya 2017 vikimetin düzenleyicisinde "JSON'da sözdizim hatası." görünüyor; TemplateData GUI düzenleyicisinde düzenleme yaparken "Bozuk JSON biçimi" görünüyor.

Bu hataların tespit edilmesi zor olabilir ve listelenemeyecek kadar çok biçimde olabilir. Bunlardan kaçınmanın en iyi yolu, şablon verilerini yalnızca TemplateData düzenleyicisiyle düzenlemektir; Bir kez oluştuklarında bunları tespit etmenin en iyi yolu, hataları vurgulayacak ve düzeltmeye yardımcı olacak JSONLint gibi harici bir JSON doğrulayıcı kullanmaktır.

2010 vikimetin düzenleyicisi, eski, sabitlenmemiş bir hata (görev T128029) sayesinde geçersiz JSON'u kontrol etmez. Geçersiz JSON içeren sayfalar endişe verici "Dahili hata" mesajları verebilir. Bu hataları düzeltmek için en iyi seçeneğiniz bir JSON doğrulayıcı kullanmaktır (yukarıya bakın).

Gerekli "paramOrder[sayı]" özelliği bulunamadı.

Bu hata, "paramOrder" içinde belirtilmeyen bir parametreyi "params" olarak belirtirseniz oluşur. Köşeli parantez içindeki sayı, eksik olan "paramOrder" içindeki parametreyi ifade eder. Dizideki sırasına atıfta bulunur, ancak "paramOrder" bir dizi olduğundan, gerçek konumundan bir eksiktir; 0 birincisi, 1 ikincisi vb.

"params": {
  "date": { ...
  },
  "reason": { ...
  },
  "talk": { ... // <-- Bu parametre "paramOrder" içinde belirtilmemiştir, ancak olması gerekir.
  }
},
"paramOrder": [
	"date",
	"reason"
]

// Hata: Gerekli "paramOrder[2]" özelliği bulunamadı.

Bunu düzeltmek için "params" içinde belirtilen tüm parametrelerin "paramOrder" içinde listelendiğinden emin olun. Alternatif olarak, bu hatayı kaldırmak için "paramOrder" nesnesini kaldırabilirsiniz.

"paramOrder[sayı]" özelliği için geçersiz değer.

Bu hata, "params" içinde belirtilmeyen bir parametreyi "paramOrder" olarak belirtirseniz oluşur. Köşeli parantez içindeki sayı, orada olmaması gereken "paramOrder" içindeki parametreyi ifade eder. Dizideki sırasına atıfta bulunur, ancak "paramOrder" bir dizi olduğundan, gerçek konumundan bir eksiktir; 0 birincisi, 1 ikincisi vb.

"params": {
  "date": { ...
  },
  "talk": { ...
  }
},
"paramOrder": [
	"date",
	"reason", // <-- Bu parametre "params" içinde belirtilmemiştir, ancak olması gerekir.
  "talk"
]

// Hata: "paramOrder[1]" özelliği için geçersiz değer.

Bunu düzeltmek için "paramOrder" içinde belirtilen tüm parametrelerin "params" içinde listelendiğinden emin olun. Alternatif olarak, bu hatayı kaldırmak için "paramOrder" nesnesini kaldırabilirsiniz.

"params.parametre-adı.required" özelliğin "boolean" türünde olması bekleniyor.

Bu hata, "required" veya "suggested" değerinin etrafına tırnak işaretleri koyarsanız oluşur.

"suggested": "true" // <-- Bu tırnak işaretleri burada olmamalı.

Bunlar boole değerleridir, dizeler değil, bu nedenle tırnak işareti gerektirmezler. Bunu düzeltmek için, bu parametreler için true veya false değerlerinin etrafındaki tüm tırnak işaretlerini kaldırın.

"format" özelliği, ... olması bekleniyor

"format" parametresi varsa ancak değeri "inline", "block" veya geçerli bir biçim dizesi değilse, ""format" özelliği, "inline", "block" veya geçerli bir biçim dizesi olması bekleniyor." hata mesajını görürsünüz.

"format": "notinline"

// Hata : "format" özelliğinin "inline", "block" veya geçerli bir biçim dizesi olması bekleniyor.

Bunu düzeltmek için, "format": değerden sonraki değerin "inline" veya "block" ile eşit olduğundan ve yazım hatası olmadığından emin olun. Alternatif olarak, vikimetinse, minimum {{_|_=_}} içerdiğinden ve sözdiziminde normal olarak bir şablonun başarısız olmasına neden olacak, örneğin yinelenen eşittir işaretleri veya eksik/yinelenen küme parantezleri gibi herhangi bir hata bulunmadığından emin olun; özel biçimlerin sözdizimi için #Özel biçimler bölümüne bakın. Alternatif olarak, bu hatayı kaldırmak için "format" parametresini kaldırabilirsiniz.

Beklenmeyen özellik "parametre-adı".

Bu hata, TemplateData'da mevcut olmayan bir parametre belirtirseniz oluşur. Bu muhtemelen yazım hatalarından kaynaklanmaktadır.

<templatedata>
{
  "description": "",
  "format": "inline",
  "params": {
    "1": {
      "label": "",
      "descriptino": "", // <-- yazım hatası
      "type": ""
    }
  }
}
</templatedata>

Ayrıca, herhangi bir TemplateData nesnesinde, o nesnenin parametresi olmayan bir parametre belirtirseniz de oluşur. Bunun nedeni yazım hataları olabilir veya bir TemplateData nesnesinin parametresini ait olmadığı başka bir nesnenin altına yazmış olabilirsiniz.

Örneğin, "label" parametresini "params" yerine köken TemplateData nesnesinin altına yazmış olabilirsiniz:

<templatedata>
{
  "description": "",
  "format": "inline",
  "label": "", // <-- yanlış yerleştirilmiş parametre
  "params": {
    "1": { // ↓ it should be in here
      "description": "",
      "type": ""
    }
  }
}
</templatedata>

Alternatif olarak, beklenmeyen parametre "params" içindeki bir şablon parametresinin altındaysa, adını "params.parametreadı." hatadan sonra görürsünüz.

Bunu düzeltmek için parametre adlarında herhangi bir yazım hatası olmadığından ve parametrelerinizin doğru konumlarında olduğundan emin olun. Ayrıca, TemplateData nesnesi için mevcut olmayan parametreleri belirtmediğinizden emin olun. Bir nesne için hangi parametrelerin mevcut olduğunu #TemplateData parametreleri bölümünde kontrol edebilirsiniz.

Gerekli "params" özelliği bulunamadı.

Bu hata, TemplateData'da "params" nesnesi yoksa oluşur. Bu, her parametrenin tüm ayrıntılarını içerdiğinden gerekli bir nesnedir, bu nedenle bu hatayı düzeltmek için eklendiğinden ve yazım hatası olmadığından emin olun. "params" parametresinin nasıl ekleneceğini öğrenmek için yukarıdaki bölüme bakın.

Sınırlamalar ve geri bildirim

 • Eksik özellikler – TemplateData, kullanıcıların istedikleri özelliklerin geliştirilmesine rehberlik etmelerine yardımcı olacağı umuduyla, birkaç özellikle kullanıma sunulan bir araç örneğidir. TemplateData için yeni özellikler talep etmek isterseniz, lütfen bize bildirin.
 • Şablonlarda göstermede gecikmeler – Bir şablona TemplateData ekledikten sonra, görsel düzenleyicide şablon açıldığında meta veriler hemen görünür olmalıdır. Ancak, meta verilerin gösterilmesi birkaç saat sürebilir. Şablon sayfasının kendisinde (belge alt sayfasında değil) boş bir düzenleme yaparak bir güncellemeyi zorlayabilirsiniz. Boş bir düzenleme yapmak için şablon sayfasını düzenlemek üzere açın ve değişiklik yapmadan ve herhangi bir düzenleme özeti eklemeden sayfayı kaydedin.
 • Güncel sorunlar – Mevcut hataların ve özellik isteklerinin bir listesi Wikimedia hata izleyicide mevcuttur.

Diğer araçlar

Help:Extension:TemplateWizard
TemplateData'dan oluşturulmuş bir form aracılığıyla şablon vikimetini girmek için bir araç çubuğu diyalog penceresi.
TemplateData Wizard
Etkileşimli bir arabirim aracılığıyla TemplateData oluşturan bir araç.
Skeleton TemplateData generator
Bir şablonun kaynak viki kodunu okuyan bir araç, kullanılan tüm parametreleri bulmaya çalışır ve listelenen parametrelerle birlikte bir iskelet belgesi çıkarır.
JSONLint
Sözdizimindeki hataları bulmanıza yardımcı olmak için elle yazılmış JSON'u doğrulamanıza olanak tanıyan bir araç.