Pomoc:Administratorzy i uprawnienia

This page is a translated version of the page Help:Sysops and permissions and the translation is 97% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Uprawnienia na każdej witrynie typu wiki mogą różnić się, ale w domyślnej instalacji MediaWiki wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów uprawnień - głównie administratorów i biurokratów.

Administratorzy

Domyślnie MediaWiki udostępnia dodatkowe funkcje grupie zaufanych użytkowników, zwanej 'sysops' (bardziej znaną jako 'administratorzy'). Przez większość czasu może nie być zauważona przez zwykłych użytkowników wiki. Każdy może edytować strony, a nawet podejmować się dokonania drastycznych reorganizacji na wiki. Dodatkowa moc użytkowników będącymi administratorami jest przeznaczona do rozpatrywania sporów oraz zapobiegania powtarzających się wandalizmów.

Kim są administratorzy?

Możesz zobaczyć, kto jest administratorem na liście.

Co może robić administrator?

Istnieje wiele dodatkowych funkcji dostępnych dla administratorów. Najważniejsze z nich to:

Zabezpieczanie i odbezpieczanie stron, a także edycja stron zabezpieczonych
'Zabezpieczanie' stron zapobiega edycji przez zwykłych użytkowników. Są różne powody, dlaczego określona strona może być zabezpieczona. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Help:Strony zabezpieczone . Aby uzyskać więcej informacji dla administratorów, zobacz Help:Zabezpieczanie i odbezpieczanie stron .
Kasowanie i przywracanie stron.
Strona może zostać całkowicie usunięta, przez co nie będzie dłużej dostępna dla zwykłych użytkowników (nawet w historii stron). Zwykli użytkownicy nie mają takiej możliwości. Aby uzyskać więcej informacji dla administratorów, zobacz Help:Usuwanie i przywracanie .
Blokowanie i odblokowywanie użytkowników oraz adresów IP.
Użytkownicy mogą zostać zablokowani z wiki. Jest to przydatny sposób na powstrzymanie uporczywych wandali. Użytkownicy są identyfikowani na podstawie zarejestrowanej nazwy użytkownika lub adresu IP i mogą zostać zablokowani na stałe lub na krótki czas, aby dać im okres do „ochłonięcia”. A blocked user will still be able to read the wiki but will no longer be able to edit or make other changes. Zobacz Pomoc:Blokowanie użytkowników .
Patrolowanie edycji.
Jest to sposób na koordynację z innymi administratorami, aby upewnić się, że każda edycja wiki została sprawdzona przez zaufanego użytkownika. Zobacz Help:Patrolowane edycje .

Administratorzy interfejsu

Strona główna: Interface administrators
Wersja MediaWiki:
1.32

Biurokraci

Kolejną grupą, domyślnie tworzoną podczas instalacji MediaWiki są 'biurokraci'. Domyślnie biurokraci mogą modyfikować grupy użytkowników wszystkich użytkowników.

Podstawową, odmienną rzeczą, którą biurokraci mogą zrobić, w porównaniu do administratorów, to awansowanie użytkowników na administratorów (oraz ich degradacja). Zobacz Pomoc: Prawa i grupy użytkownika .

Zobacz też