Nápověda:Sysops a oprávnění

This page is a translated version of the page Help:Sysops and permissions and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Způsob nastavení oprávnění na různých wikinách se může lišit, ale výchozí instalace MediaWiki má k dispozici několik různých oprávnění. Především oprávnění sysop a byrokrat.

Sysops

Ve výchozím nastavení MediaWiki poskytuje další funkce skupině důvěryhodných uživatelů nazývaných 'sysops' (nebo obecněji známé jako 'administrátoři'). Běžní uživatelé wiki komunity by si toho většinou neměli všimnout. Každý se může zapojit do úprav stránek a dokonce se pustit do drastické reorganizace wiki. Extra pravomoci uživatele sysop jsou určeny k použití při urovnávání sporů a prevenci opakovaného vandalismu.

Kdo jsou sysopové?

Kdo jsou sysopové, můžete zjistit na Special:ListUsers/sysop.

Co umí sysop?

Sysopům je k dispozici řada dalších funkcí. Ty klíčové jsou následující:

Ochrana a zrušení ochrany stránek a úprava chráněných stránek
'Ochrana' stránky zabraňuje normálním uživatelům stránku vůbec upravovat. Důvodů, proč je smysluplné zamknout nějakou dílčí stránku, může být několik. Více informací najdete na stránce Nápověda:Uzamčené stránky . Informace o sysop najdete na stránce Nápověda:Chráněné a nechráněné stránky .
Odstranění stránek a obnovení smazání.
Stránku lze smazat semipermanentně (částečně trvale), takže již není dostupná (ani v historii stránek) pro běžné uživatele. Běžní uživatelé tuto moc nemají. Informace o sysop najdete na stránce Nápověda:Rušení a obnova stránek .
Blokování uživatele nebo IP adresy a jejich odblokování.
Uživatelé mohou být na wiki blokováni. Je to užitečný způsob, jak zabránit vytrvalým vandalům. Uživatelé jsou identifikováni svým registrovaným uživatelským jménem nebo IP adresou a mohou být zablokováni trvale nebo jen na krátkou dobu, aby jim bylo poskytnuto období "na vychladnutí". Zablokovaný uživatel bude stále moci číst wiki, ale již nebude moci upravovat nebo provádět jiné změny. Podívejte se na stránku Nápověda:Blokování uživatelů .
Sledování a prohlížení hlídaných úprav.
Toto je způsob koordinace s ostatními sysopy, aby bylo zajištěno, že každá úprava wiki byla zkontrolována důvěryhodným uživatelem. Podívejte se na stránku Nápověda:Hlídané úpravy .

Správci rozhraní

Hlavní stránka: Interface administrators
Verze MediaWiki:
1.32

Byrokraté

Další úrovní oprávnění v rámci výchozího nastavení MediaWiki je skupina 'byrokratů'. Ve výchozím nastavení mohou byrokraté upravovat uživatelské skupiny všech uživatelů.

Hlavní věc, kterou byrokrat může udělat, což 'sysop' nemůže, je povýšit uživatele na sysopy (a degradovat sysopy na normální uživatele). Podívejte se na stránku Nápověda:Uživatelská práva a skupiny .

Související odkazy