Help:Extension:AdvancedSearch

This page is a translated version of the page Help:Extension:AdvancedSearch and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
AdvancedSearch ekran görüntüsü

AdvancedSearch uzantısı, gelişmiş parametrelere sahip bir form üzerinden arama sayfasını iyileştirmektedir ve mevcut arama seçeneklerini herkes için daha görünür ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu, Kasım 2018 itibariyle tüm vikilerde varsayılan bir özelliktir.

Arka plan

AdvancedSearch, WMDE'nin teknik dilekleri ekibinin bir projesidir. Özelliğin fikri, 2016 yılında bir atölye serisi ​​içinde geliştirildi.

Gelişmiş parametreler formu, son yıllarda WMF'nin arama ekibi tarafından uygulanan özel arama seçeneklerinin bazılarına erişim sağlar. Bu liste, hangi parametrelerin uygulandığına dair bir genel bakış sağlar.

Daha fazla bilgi Meta'daki ana proje sayfasında bulunabilir.

Kullanım

Yeni arayüzü kullanmak için doğrudan Special: Search saydaısnu gidebilir, arama kutusundaki büyüteç simgesini tıklayabilir veya arama kutusuna hiçbir şey doldurmadan arama düğmesini tıklayabilirsiniz. Special:Search, herhangi bir arama sonucu listesinden de kullanılabilir. Önceki arama arayüzünü tercih ederseniz, Gelişmiş Aramayı kullanıcı tercihlerinizde devre dışı bırakabilirsiniz.

 
Arayüz, gelişmiş bir parametre formu aracılığıyla Special:Search sayfasını geliştirir ve ad alanlarının nasıl seçileceğini değiştirir.

Arama kutusu hâlâ her zamanki gibi kullanılabilir. Örneğin, gelişmiş arama parametrelerini elle yazabilirsiniz.

 
Gelişmiş parametreler bölümündeki oka tıkladığınızda, size gelişmiş aramalar için bazı parametrelerden bir seçim sunar. Farklı parametreleri birleştirebilirsiniz.

Her bir parametrenin açıklamaları, giriş alanının yanında bulunabilir.

Bazı alanlarda yalnızca bir arama terimi girebilirsiniz, bazılarında ise virgülle ayırarak birkaç terim girebilirsiniz. Bu, alanın işlevine bağlıdır.

Bir resim veya video dosyası türü seçtiğinizde, bir alt menü açılır. Burada dosyanın genişliğini ve yüksekliğini belirtebilirsiniz.

 
Gelişmiş parametreler bölümünün üst kısmındaki oka tıkladığınızda bu bölümü daraltırsınız. Artık girdiğiniz arama terimlerinin bir önizlemesini göreceksiniz. Önizlemede X'e tıklayarak her terimi kaldırabilirsiniz.
 
"Ara" bölümünde, aramak istediğiniz ad alanlarını seçebilirsiniz. Ad alanı ön ayarlarından birini seçebilir (örn. "Tartışma"), istediğiniz ad alanlarını yazabilir veya bir açılır listeden seçebilirsiniz. "Gelecekteki aramalarda seçimi hatırla" seçeneğini işaretleyerek seçiminizi kaydedebilirsiniz.
 
"Tümü" seçeneğini işaretleyerek tüm ad alanlarını seçebilirsiniz. Ardından, her bir etiketteki X işaretini veya açılır listedeki ad alanını tıklayarak ihtiyacınız olmayanların seçimini tek tek kaldırabilirsiniz.

Aramayı başlatmak için mavi arama düğmesine basın veya herhangi bir alandaki dönüş tuşuna basın.

Dağıtım yol haritası

Beta özellik olarak

  • Test vikiler ve MediaWiki.org: 21 Kasım 2017   OK
  • deWP, arWP: 29.11.2017   OK
  • huWP, faWP: 06.12.2017   OK
  • Diğer vikiler: 5 Ağustos 2018   OK

Bir varsayılan özellik olarak

  • Test vikiler ve MediaWiki.org: 2018-11-08   OK
  • deWP, arWP, huWP, faWP: 2018-11-15   OK
  • Diğer vikiler: 2018-11-28   OK
  • Sonuçların sırasını değiştirme imkânı: 2019-07-18

Bağlantılar

Çeviri ile ilgili yardım

Özellik için yazılım mesajları çeviri vikide tercüme edilebilir. Herhangi bir yardım çok takdir edilmektedir!