Help:İçerik çevirisi/Çeviri

This page is a translated version of the page Help:Content translation/Translating and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
Orijinal sayfayı, çeviriyi ve araçlar sütununu yan yana gösteren çeviri düzenleyici.

Çeviriye başlamak için bir sayfa seçtikten sonra, çeviri düzenleyicisine ulaşacaksınız. Çeviri düzenleyici, başlangıçta boş olarak oluşturacağınız yeni çevirinin yanında orijinal sayfayı gösterir. Ek olarak, üçüncü bir sütun, çeviriyi düzenlemeyi kolaylaştırmak için farklı çeviri araçlarını gösterecektir.

Çeviri süreci, çeviriye bir paragraf ekleyerek başlar. İlgili içeriği eklemek istediğiniz çeviri alanına dokunun. Paragraf bazında içerik eklemek, ne kadarına ihtiyacınız olduğuna veya çevirmek istediğinize karar vermenizi sağlar.

Çeviri içerikleri görsel olarak düzenlenir. Çeviriye özgü farklı araçlar, kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmanız için sürecin bazı sıkıcı adımlarını otomatik hâle getirecektir. Uyarılar ve hata mesajları, belirli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bütün bunlar, aşağıdaki bölümlerde ve bunlardan bağlantı verilen belirli sayfalarda daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

İlk makine çevirisi

Mevcut olduğunda, orijinal paragrafın makine tarafından çevrilmiş bir versiyonu, çeviriye ilk içerik olarak eklenecektir. Otomatik çeviri bir başlangıç ​​noktası olarak kullanışlıdır, ancak son içeriğin doğal bir şekilde okunduğundan emin olmak için onu düzenlemeniz gerekir. İçerik çevirisi birkaç çeviri hizmetini entegre eder, ancak dil kapsamı ve kalitesi dilden dile farklılık gösterir.

Bir çeviriyi düzenleme

Araç, içerik uzunlukları arasındaki farka bakılmaksızın paragrafları görsel olarak hizalı tutar. Bu, gezinmeyi kolaylaştırır ve neyin çevrilip neyin çevrilmediğine dair genel bir bakış sağlar. Ek olarak, içeriğin kullanıcı tarafından incelenmesini kolaylaştırmak için orijinaldeki ve çevirideki karşılık gelen cümleler vurgulanacaktır.

Çeviri kalitesi

Çeviriler, diğer düzenleyicilerin orijinal madde üzerinde yaptığı resim, kaynak ekleme ve zaman içinde içeriği gözden geçirme gibi çalışmalardan yararlanır. Bu, çeviriler olarak oluşturulan makaleleri daha eksiksiz hâle getirir ve maddenin sıfırdan oluşturulmuş ilk sürümüne kıyasla silinme olasılığını düşürür. Bununla birlikte, çevirilerde içeriğin daha az doğal bir şekilde yazılma riski de vardır (örneğin, orijinal dilin cümle yapısını taklit ederek) veya kullanıcıların dikkatinden kaçan incelenmemiş içeriği içerir.

İçeriği yayımlamadan önce her paragrafı iyice gözden geçirmek ve düzenlemek çok önemlidir. İçerik çevirisi, farklı kullanıcıları içeriği incelemeye teşvik eden mekanizmalar içerir, potansiyel olarak topluluk tarafından incelenmeyen yayımlanmış çevirileri işaretler ve hatta bazı durumlarda yayımlanmasını engeller.

Çalışması ...

Bir çeviriyi düzenlerken farklı içerik türleriyle uğraşmanız gerekebilir. Bunlardan bazıları, aşağıda bağlantı verilen sayfalarda daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır:

  • Mevcut sayfaları bağlamak (veya eksik olanları işaretlemek) için bağlantılar.
  • Bilginin kaynağını doğrulamak için okuyucular için kaynakça.
  • Bilgi kutuları, birim dönüştürmeleri ve daha fazlası gibi şablonlar.
  • Resimler, videolar vb. medya

Otomatik eşlemeleri daha iyi hâle getirmeye yardımcı olun

Vikilerdeki içerik her zaman diller arasında aktarılması kolay olacak şekilde tasarlanmamıştır. Eşdeğer öğeyi farklı bir dilde bulmak ve ayrıntıları doldurmak, bağlantılar, kaynakça ve şablonlar için her zaman önemsiz değildir. İçerik çevirisi, bu öğelerin diller arasında nasıl aktarılacağını anlamak için Vikiveri, Citoid ve TemplateData gibi araçlara dayanır. Meta veri bilgisi mevcut olduğunda, bu sihir gibi çalışır, ancak bu tür meta veriler her zaman mevcut değildir. Bu tür meta verileri tamamlamaya yardımcı olabilir ve İçerik çevirisine yardım edebilirsiniz.