Growth/Newslettery/23

This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/23 and the translation is 100% complete.

Newsletter zespołu Growth #23

 

Witamy w dwudziesty trzecim wydaniu newslettera zespołu Growth!

Najważniejsze zmiany

 
Zrzut ekranu pokazujące zmiany w module zachęcającym do dalszego wkładu.

Wzmocnienie pozytywów: ulepszony moduł wpływu do przetestowania

Celem zespołu Growth jest zachęcenie nowych użytkowników do spróbowania edycji po raz pierwszy i zachęcenie ich do dalszego edytowania. Chcemy zwiększyć motywację nowych użytkowników poprzez pokazanie im, jak duży wpływ mają ich edycje.

Nowicjusze mają dostęp do modułu wpływu; możesz znaleźć swój w Special:Impact. Zmieniony moduł wpływu dostarcza nowym użytkownikom więcej informacji o ich wpływie. Wyświetla on liczbę edycji, liczbę otrzymanych podziękowań, czas ostatniej edycji, liczbę kolejnych dni, w których dokonywali edycji oraz liczbę odsłon artykułów, które edytowali.

Moduł ten będzie wkrótce dostępny na naszych pilotażowych wiki, począwszy od 1 grudnia. Już teraz możesz przetestować ten nowy moduł na Wikipedii Beta. Ze względów bezpieczeństwa nie używaj swojego zwykłego konta i hasła na Wikipedii Beta. Utwórz nowe konto dla tej wiki, z innym hasłem.

Zadania strukturyzowane: ulepszono na podstawie głosów od patrolujących zmiany

Po wprowadzeniu zadań strukturyzowanych otrzymaliśmy odzew od różnych społeczności odnośnie obciążenia patrolujących zwiększoną ilością zmian do przejrzenia oraz złą jakością części z nich.

Dokonaliśmy szeregu ulepszeń na podstawie otrzymanych opinii:

 • Zmęczenie patrolujących: 
  • Domyślnie nowicjusze mogą zrobić do 25 zadań "Dodaj link" oraz 25 zadań "Dodaj ilustrację" na dzień. Jeżeli ta ilość obciąża przeglądających, dla danej wiki można zmniejszyć te liczby korzystając ze strony Specjalna:EditGrowthConfig.
 • Jakość edycji: określenie dobrej edycji nie jest łatwe. Rozpoczęliśmy dyskusję i podsumowaliśmy nasze wnioski. Wprowadziliśmy też następujące zmiany:
  • Dodawanie linków
   • Artykuły z bardzo małą linków mają większy priorytet, więc jest mniej prawdopodobne, że nowicjusze będą dodawać linki do artykułów, które mają już ich dużo.
   • Punktowanie pewności zostało zwiększone, więc sugestie będą bardziej trafne.
   • Domyślna liczba sugerowanych linków na jeden artykuł została obniżona do trzech. Można ją zmienić na Specjalna:EditGrowthConfig. Można też wykluczyć podsuwanie artykułów z określonych kategorii lub mających określone szablony.
  • Dodawanie ilustracji
   • Artykuły będące listami nie będą miały proponowanych ilustracji.
   • Strony ujednoznaczniające nie będą miały proponowanych ilustracji.
   • Planujemy też inne zmiany w tej funkcji, które wdrożymy w 2023. [1]

Projekt Wzmacniania pozytywów odniesie się także do zachęcania nowicjuszy do robienia coraz lepszych edycji. Zespół Growth rozpocznie pace nad strategią wokół awansowania nowicjuszy, dzięki czemu będzie można im dostarczac zadania od najłatwiejszych do tych trudniejszych.

Ostatnie zmiany

 • Wszystkie wersje językowe Wikipedii mają teraz ten sam sposób wdrażania użytkowników. Dotychczas, na niewielkiej liczbie wiki, 20% nowych kont nie miało włączanego dostępu do narzędzi Growth po założeniu konta. Te 20% nowych kont przyjęto za grupę kontrolną, aby sprawdzić, czy narzędzia Growth zmieniają zachowania nowicjuszy. Badania pokazały, że narzędzia Growth zwiększają aktywizację i retencję. Ponieważ chcemy dostarczyć taki sam sposób wdrażania nowych użytkowników na wszystkie wersje językowe Wikipedii, zdecydowaliśmy się zrezygnować z wyodrębniania grup kontrolnych. Nadal grupy kontrolne będą wykorzystywane do testowania nowych funkcji, a niemieckojęzyczna Wikipedia na swoje żądanie zachowa korzystanie z grup kontrolnych. [2]
 • Zmienimy punktowanie jakości podpowiedzi "Dodaj link". Będziemy proponować mniej linków na artykuł, ale za to bardziej dokładnie. Najpierw wdrożymy to na wiki pilotażowych a potem na pozostałe wiki, gdzie ta funkcja jest dostępna. [3][4]
 • FAQ dotyczące Growth zostało zaktualizowane i rozbudowane. Ta strona zbiera wszystkie informacje o narzędziach Growth. Zapraszamy do czytania i tłumaczenia.

Wiadomości dla wikiprzewodników

 • Wszystkie Wikipedie mogą łatwiej konfigurować i zarządzać programem wikiprzewodników.
  • Zmieniliśmy te procedurę tak, aby była bardziej niezawodna i łatwiejsza w użyciu.
  • Na Wikipediach, gdzie jeszcze nie uruchomiono programu wikiprzewodników, można to włączyć postępując według nowszej procedury. Po włączeniu wikiprzewodnicy mogą zapisać się poprzez stronę Special:MentorDashboard.
  • Na Wikipediach, gdzie lista wikiprzewodników została wcześniej stworzona, została skonwertowana do nowego mechanizmu.
  • Nowa strona specjalna — Special:ManageMentors — służy do wyświetlania listy wikiprzewodników. Można ją też transkludować na zwykłych stronach. Powstały też nowe procedury zapisu jako wikiprzewodnik, rezygnacji oraz ulepszyliśmy zarządzanie mentorstwem przez społeczność.
 • W module Twoi podopieczni, pojawi się link prowadzący do listy ostatnich zmian, gdzie wikiprzewodnicy zobaczą tylko edycje wykonane przez przypisanych do nich nowicjuszy. [5]

Wdrażanie

 • Funkcja Dodaj link została wdrożona dla piątej rundy wiki. [6]

Rozwijanie tego newslettera

Zamierzamy zwiększyć częstotliwość wydawania tego newslettera, co dwa miesiące. Chcemy też wiedzieć, czy obecna forma Wam odpowiada! Powiedzcie nam, co Wam się podoba lub nie, zadawajcie pytania, na tej stronie, w swoim języku.

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.