Büyüme/Yardım masasına odaklan

This page is a translated version of the page Growth/Focus on help desk and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Bu sayfada, Büyüme ekibinin "Yardım masasına odaklan" projesi üzerindeki çalışmaları anlatılmakta ve önemli varlıklar, tasarımlar ve kararlar bulunmaktadır. İlerlemeyle ilgili en artımlı güncellemeler, genel Büyüme ekibi güncellemeleri sayfasında yayınlanacak ve burada bazı büyük veya ayrıntılı güncellemeler yayınlanacaktır. Most incremental updates on progress will be posted on the general Growth team updates page, with some large or detailed updates posted here.

Bu sayfada ayrıntılı olarak açıklanan bu projeyi desteklemek için oluşturduğumuz gerçek yardım paneli özelliğini herkes deneyebilir, Test Vikipedi'de bir hesap oluşturarak ve hesaplarının Tercihler/Düzenleme sayfası ve ardından herhangi bir sayfada "Düzenle" düğmesine tıklayın.

Eylül 2019 itibariyle, yardım panelinin yeni aktivasyon veya tutulma üzerinde etkisi olduğunu gösteren deneyleri analiz etmeyi bitirdik. Bu nedenle, ileride bu özelliği tekrarlamayacağız ve bunun yerine gelecek vaat eden yeni gelen ana sayfası ve yeni gelen görevler özelliklerine odaklanmayacağız. Deneme sonuçlarıyla ilgili ayrıntıları burada görebilirsiniz.

Fransızca Vikipedi yardım panelinin ekran görüntüsü.
Kapatıldığında yardım panelinin ekran görüntüsü.
Yardım masasına soru sormanın ekran görüntüsü

Mevcut durum

 • 2019-09-30: bitmiş yardım paneli deneyleri ve yayınlanan hat sonuçları.
 • 2019-07-22: yardım paneli Arapça Vikipedi'de A/B testinde konuşlandırıldı, yeni gelenlerin yarısı bunu alamadı.
 • 2019-03-26: önde gelen göstergeler hakkında ilk rapor yayınladı.
 • 2019-03-04: yardım panelinin Yardım, Yardım tartışma, Vikipedi, Vikipedi tartışma, Kullanıcı ve Kullanıcı mesaj ad alanlarında içerik bağlamında gösterilmesi.
 • 2019-02-28: yardım paneli Vietnamca Vikipedi'de bir A/B testinde konuşlandırıldı ve yeni gelenlerin yarısı bunu kabul etmedi.
 • 2019-02-14: arama yeteneği Çekçe ve Korece Vikipedi'lerde tedavi grupları için konuşlandırıldı.
 • 2019-01-11: Yardım paneli Çekçe ve Korece Vikipedi'lerde A/B testinde konuşlandırıldı ve yeni gelenlerin yarısı bunu kabul etmedi. Bu wikilerdeki yardım panellerindeki soruları görüntülemek için yardım masalarına bakın:
 • Sonraki: kullanıcıları soru sormaya teşvik etmek, arama sonuçlarını iyileştirmek ve yardım masası yanıtlarını okuma olasılığını artırmak için artımlı özellikler üzerinde çalışıyoruz.

Deneme sonuçları (Eylül 2019)

 • Yardım paneli yeni gelenlere ilk olarak Ocak 2019'da dağıtıldı ve Eylül 2019'dan itibaren etkisini belirlemek için verileri analiz etmeyi bitirdik. Bu kısa bir özettir ve daha derinlemesine bir analiz yaklaşmaktadır.
 • Özetle, yardım paneli etkinleştirme (bir kullanıcının ilk düzenlemesini yapıp yapmadığı) veya alıkoyma (bir kullanıcının yeniden düzenlemeye dönüp dönmediği) artışını göstermemiştir. Bu sonuç hayal kırıklığı yaratıyor olsa da, ekibimizin denemeye devam ettiğimiz başka umut verici özellikleri var.
 • Yardım paneli düzenleme hacminde (yapılan düzenleme sayısı) küçük değişikliklere neden olur, ancak sonuçlar çelişkilidir. Yeni gelen birinin ilk gününde düzenlemeleri arttırır, ancak sonraki iki hafta boyunca azaltır.
 • Genel olarak, şu anda yardım panelinin neden bu sonuçlara neden olduğunu bilmiyoruz ve düşünmeye devam edeceğimiz birçok teorimiz var. Örneğin, yardım panelinin yeni gelenleri nasıl yapılacağı hakkında bilgi vererek ilk düzenlemelerini yapmaya teşvik etmesini umuyoruz, ancak bazı yeni gelenlerin düzenleme yapmasını cesaretlendirmesi mümkün çünkü çok karmaşık belgeler gösteriyor sıkıcı veya korkutucu olabilir.
 • Aktivasyon ve retansiyondaki artışlar ekibimizin nihai hedefi olmasına rağmen, çok sayıda yeni gelenin yardım panelini açtığını (%20) ve bir kez açıldığında (%50) etkileşime girdiğini gözlemliyoruz. Bu bize yardım panelinin sunduğu yardım türlerine talep olduğunu gösterir.
 • Birlikte ele alındığında, bu sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyor, kesinlikle yardım panelinin metrikler üzerinde olumlu bir etkisi olmasını umuyorduk. Yardım panelini nasıl geliştireceğimize dair birçok fikrimiz olsa da, yakın gelecekte yardım panelini yinelememeye ve geliştirmemeye ve bunun yerine dikkatimizi yeni gelen anasayfa ve yeni gelen görevler üzerinde toplamaya karar verdik. Bu projeler umut verici erken sonuçlara sahip ve yardım panelinden çok daha fazla yeni gelene ulaşıyor. Yardım paneli ayrıca yeni gelen görevler projesinin bir parçası olarak kullanılacak ve Büyüme ekibinin oluşturduğu yeni gelen deneyiminin bir parçası olarak kalacaktır. İleride daha derinlemesine inceleyebiliriz.

Özet

Yeni editörlerin düzenlemeye başladıklarında teknik, kavramsal ve kültürel zorluklarla karşılaşmaları yaygındır. Özel soruları var ve sorularını yanıtlayan bir insan editöründen yararlanabilirler. Çoğu vikinin yeni editörlerin soru sorabileceği bir yardım masası vardır ve bu tür mekânların etkili olduğu kanıtlanmıştır, özellikle İngilizce Vikipedi'deki Çay evi (etki analizi için [$bu maddeye] bakın). Sorun şu ki, çoğu yeni editörün yardım masasını bilmemesi veya yardım masasını bulamamasıdır. Her ne kadar tartışma sayfalarında bağlantılar içeren hoş geldiniz şablonları alsalar da.

İki hipotezimiz var:

 • Yeni gelenlerin, soru göndermek için kolay bir yol sunulduğunda yardım istemesi daha olasıdır.
 • Yeni gelenlerin nereden yardım arayacaklarını bilerek düzenlemeleri tamamlamaları daha olasıdır.

Bu nedenle, "Yardım masasına odaklan" projesi iki bölümden oluşmaktadır:

 1. Yardım masasına yeni editörleri davet edin. Onları nasıl davet edeceğimiz konusunda dört fikrimiz vardı: tartışma sayfalarına posta göndererek, banner kullanarak, e-posta yoluyla veya düzenleme bağlamına bir bağlantı ekleyin. Düzenleme deneyimlerinin içinde yardım masasına açık ve belirgin bir bağlantı ekleyerek yeni editörleri yardım masasına davet etmeye karar verdik, buna "yardım paneli" diyoruz. Bu nedenlerden dolayı:
  • Yeni Editör Deneyimleri araştırmasından, bağlam içinde yardım almanın önemli olduğunu biliyoruz. Bu, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu anda ve şu anda yardım almanın net bir yolu olmayan bir yerde yardım almak için bir bağlantı sunacaktır.
  • "Bağlam içi sorular veya sohbet" fikri hakkında açık sorularımız var ve bu, böyle bir özelliğe yönelik talep olup olmadığını öğrenmemize yardımcı olacaktır.
 2. Yeni editörleri yardım masasına yönlendirmeyi başardığımızda, yardım masasında soru sormayı daha iyi bir yer haline getirecek iyileştirmeler yapın. Bu, sayfanın üst kısmında yeni sorular listelemeyi veya soruları yanıtlandığında yeni editörlere bildirimde bulunmayı içerebilir.

Büyüme ekibi ilk olarak 2018'in 2. çeyreğinde (Ekim 2018 - Aralık 2018) Bölüm 1'i (yardım paneli) oluşturdu ve kontrollü bir A/B testi kapsamında 11 Ocak 2019'da Çekçe ve Korece Vikipedi'de konuşlandırdı. Bu deneyim tamamlanması Temmuz 2019'a kadar sürecek. Sonuçlar geldikçe, özelliğe ek yetenekler ekleyebilir, ek vikilere dağıtabilir veya Bölüm 2'ye başlamaya karar verebiliriz (yardım masasının kendisinde iyileştirmeler yapabiliriz).

Karşılaştırmalı inceleme

Ekibimizin tasarımcısı, diğer platformların (ör. SurveyMonkey, American Express, Codecademy) kullanıcılarına bağlam içinde yardım sunma şeklini inceledi (ayrıntılar için görev T206713 sayfasına bakın). Özellikle farklı yazılım türlerinde aynı kalıpları gördüğümüzde, diğer yazılımlardan öğrenebileceğimiz en iyi uygulamalar olduğunu düşünüyoruz. Diğer yazılımlardan fikirleri dahil etsek bile, Wikipedia'nın benzersiz açıklık, netlik ve şeffaflık değerlerini koruduğumuzdan emin olacağız. Karşılaştırmalar bu slayt destesinde gösterilir ve ana çıkarımlar şunlardır:

Bağlam içi yardım kullanıcı arayüzleri

 • Bağlam içi yardım genellikle ekranın sağ alt kısmında yapışkan bir düğme veya sekme olarak sunulur
 • Yardıma tıklamak genellikle bir veya daha fazla yardım seçeneği sunan kullanıcı arayüz yapışkan bir panel açar
 • Kullanıcılar genellikle bağlam içi yardım panelinde en popüler yardım konularını arayabilir ve görüntüleyebilir
 • Bağlam içi yardım, kullanıcıları özel/birincil yardım merkezine/forumlara da bağlar
 • Genel/site çapında Yardım genellikle birincil gezinme seçeneğidir ve ayrıca kullanıcı arayüzünde sohbet/geri bildirime erişim sağlayabilir
 • Gizlilik ve güvenlik göstergeleri ayrıca genişletilmiş yardım arayüzünde de gösterilir
 • Mobil (uygulama/web) sürümlerinde genellikle bağlam içinde erişilebilir yardım yoktur ancak ayrı olarak açılan birincil gezinme öğesi olarak erişilir

Bağlamda sunulan yardım türleri

 • Yardım Merkezi / Yardım Masası bağlantısı
 • Belirli bir bağlam için listelenen en sık sorulan sorular
 • Canlı sohbet
 • Video/Eğitimler
 • Rehberli tur bağlantıları
 • Önceki yardım sorgularının geçmişi
 • Topluluk forumları - yanıt sürelerinde ve ‘hizmet’ düzeyinde yakınlık beklentisinin daha az olduğu birkaç yerde kullanılır
 • “Hata bildirin” - kullanıcıların genellikle kullanıcı arayüzünün ekran görüntüsünü ekleme seçeneğiyle beklenmedik davranışlar/hatalar hakkında geri bildirim göndermeleri için. Örtük beklenti, kullanıcının bir yanıt beklememesi gerektiğidir.

Yardımda Sohbet/Soru-Cevap Özellikleri

 • Kullanıcılar, "Canlı" aracı olmadığında sohbet panelini kullanarak soruları e-posta ile gönderebilir
 • Kullanıcılara yanıt süresi pencereleri ve nerede cevap bekleyebilecekleri hakkında geri bildirim verilir
 • Sohbetin sesi ve tonu, bazen sohbetteki emoji ve gif seçenekleriyle dostça ve yakışıklı.
 • Sohbet genellikle ücretli müşteri hizmetleri temsilcileri tarafından sağlandığından, kullanıcılar muhtemelen bir hizmet seviyesi beklerler.
 • Gizlilik bağlantıları ve sohbet geçmişinin nasıl yönetildiği hakkında bilgiler açıkça gösterilir
 • Belirli bir bağlam için ortak olan Sık sorulan sorular/konular, genellikle kullanıcılar için daha az katılımlı bir yardım alternatifiyle aynı kullanıcı arayüzünde sunulur
 • Otomatik yanıtlar / “Yanıtlama botları” bazen, kullanıcılara sorularını gönderme seçeneği sunulmadan önce sorunu çözmeye çalışmak için önce sunulur
Aşağıdaki bölümler önümüzdeki haftalarda önemli ölçüde değiştirilebilir veya projenin anlaşılması için çok teknik veya daha az ilgili olabilir. Onları tercüme etmemeye karar verdik.

Benzer MediaWiki özelliklerinin gözden geçirilmesi

Yardım paneli için fikirleri tartıştığımız gibi, birkaç WMF personeli bize geçmişte iki benzer sesli özelliğin üzerinde çalışıldığını hatırlattı: MoodBar ve Madde Geri Bildirimi. Bu özellikler (artık kullanılmıyor olsa da) her ikisi de kullanıcılara bilgi sağlamak için bağlam içi bir araç sağladı ve bu nedenle onlardan öğrenmeleri dahil edebileceğimizi düşünüyoruz. Bu çalışmanın ayrıntıları görev T206714 üzerindedir ve temel çıkarımlar şunlardır:

 
Screenshot of Article Feedback Tool

Madde Geri Bildirim Aracı

 • Hesap oluşturma ve düzenleyici etkinleştirme potansiyeli - düzenlemeye başlayan anonim kullanıcılardan yardım istediklerinde "Yardım ekibinden" geri bildirim alabilmeleri için bir hesap oluşturmaları istenebilir.
 • Serbest metin yorumlarının ve sorularının gönderilmesine izin vermeden önce daha açık yardım seçenekleri sunun - Madde Geri Bildirim Aracı'ndan elde edilen bulgulara göre, maddeler hakkında yapılandırılmamış ve bağlam dışı yorumların gönderilmesini çok kolay hâle getirmek, moderatörler için yüksek derecede gürültüye yol açmaktadır. Hipotezimiz, düzenleme bağlamında olan ve belirli bir görev için yardım arayan kullanıcıların yararsız sorular gönderme olasılığının daha düşük olabileceği olsa da, önceden daha fazla kendi kendine yönlendirilen yardım alternatifleri sağlamak, hacmi daha da azaltabilir.
 • Yorumlara bağlam sağlama mekanizmaları – AFT'deki yorumlara bağlam eksikliği editörler için ana memnuniyetsizlikti. Bağlamsal yardım için, bir soru veya yorum gönderen kullanıcıların makalede veya kullanıcı arayüzünde nereden yardım istediklerini, örneğin sorularıyla birlikte bir ekran görüntüsü gönderebilmelerini veya yorumlarıyla ilgili bölümü vurgulayın.
 • Gerçek düzenlemelerle etkileşim kurma - Bu araç, deneyimli editörlerin ilgilenmesi, İzleme Listeleri veya Son Değişiklikler aracılığıyla yönetemedikleri ayrı bir çalışma kuyruğu oluşturdu ve zararlı içeriğin kaldırılması için mevcut süreçlerle mevcut küratörlüğünü yaptı. Oluşturduğumuz herhangi bir ek trafiğin, varolan sistemlerle yönetilebilmesi önemlidir; bu, özelliğimizle etkileşimler viki sayfalarında yayın olarak yapılırsa en kolay şekilde yapılır.
 
Screenshot of MoodBar

MoodBar

 • Capturing email for responses is an effective option – As shown in the MoodBar experiment, email notifications is an effective means of engaging new editors.
 • Clear, prominent call to action for new editors to ask for feedback/help - per high level findings, the addition of a tooltip drawing attention to the MoodBar significantly increased its use.
 • Tracking the perceived helpfulness of responses is important - It would be useful for us to track similar new user perceptions of feedback, since a poor experience from receiving unhelpful advice has been shown to negatively impact editing.

Design for help panel

Our evolving designs can always be found in this interactive prototype. These clickable mockups also contain other design ideas for future iterations of the help panel, although some elements in those mockups may be obsolete. To see the latest version of the help panel, edit a page in Beta or Test wiki after having turned the help panel on in your preferences.

The "Comparative review" and "Review of similar MediaWiki features" were critical in the design process because they helped us "dream big" to explore the space of what the help panel could eventually become. Our team mocked up and discussed many ideas that probably will not become part of the help panel unless we see that earlier, simpler versions are successful. First, we are going to work on an initial version of the help panel to be deployed in January 2019.

Initial version

In the initial version of the help panel, we want to answer these questions:

 • Will newcomers click on a clear option to get help during the editing experience?
 • Do newcomers seem more interested in reading content to answer their own questions, or in asking a question for others to answer?
 • Will newcomers take action to write and post a question to the help desk?
 • Will the presence of the help panel increase new editor retention?

Therefore, we have decided to include these elements in the initial version, detailed in T206717 and T209318:

 • A call to action in the editing context.
 • A panel that opens containing links to helpful existing pages.
 • The ability to ask a question from that panel, and for that question to be automatically posted to the wiki's help desk.
 • The ability to add an email address to their account if the user does not already have one, and to modify their email address if it is not yet confirmed (and then to receive a confirmation email upon submitting).
 • The ability to turn off the help panel by clicking through to Preferences.

The mockups below show initial designs for that functionality as of November 2018 (to see the most up-to-date designs, use this interactive prototype). Right now, we will show this only to newcomers (meaning new account holders who are not auto-created). We also know that the wording in the feature is very important here, because it is critical that newcomers understand where and how information they write will be posted, and when and where they can except a reply. These mockups only contain some initial drafting of the wording, and we'll continue to refine it. We are hoping for strong ideas from community members, so please post any ideas on the talk page.

Business rules for initial version

Below are the current rules we're using to determine who receives the help panel and how it works. These may change as our team and the community continues to discuss and learn from the feature.

 • Users: the help panel will be a feature that can be turned on and off in user preferences. When it is deployed in January, it will be turned on to only newly created accounts (not auto-created) from the deployment date forward (except for a control group that will not have the feature). All other users whose accounts were created before the deployment date will have the feature turned off, but will be able to go to their preferences to turn it on if they wish to try it out. We will also be embedding an option to turn the help panel off inside the feature. Our team discussed the possibility of turning the help panel on for all users, but wanted to first learn about how new users interact with it, and we want to make sure not to flood help desks with incoming questions. See this Phabricator task for the discussion.
 • Namespaces: the help panel will be available in all namespaces. Our team discussed limiting the feature to only the main article namespace because the help documentation linked in the panel is mostly relevant to that namespace. Ultimately, we decided to make it available in all namespaces so that we can learn in which namespaces people are most commonly looking for help -- we know that new editors struggle to edit the Talk namespace. We will also encourage communities to develop documentation relevant to editing other namespaces (particularly the Talk namespace) so that we can make those links available in the appropriate namespaces. See this Phabricator task for the discussion.
 • Headers: the help panel will automatically post users' questions to their wiki's help desk, and will automatically generate a header for that post. We have decided that the header will include the title of the page from which the question originates (with a link), as well as a timestamp to distinguish it from questions that may have originated from that some page. Users will be able to decline to include the title in their header, if they consider it sensitive. See this Phabricator task for the discussion. Our preference is to number the posts instead of including a long and redundant timestamp, but that will require additional engineering work for a future version.

Wording for initial version

The wording for the help panel is complete, and the current state can be seen in the interactive mockups. Some of the most important things we have been considering in the wording are:

 • How to make it clear that by asking a question in the help panel, users will be posting in public?
 • How to encourage users to add their email address, since that is the best way for them to find out when they get a response to their question?
 • How to give users the option of excluding the title of the page they're editing from the automatically-generated header in the help desk, if they want to keep that private?
 • How to correctly set expectations about how quickly a user can expect a help desk response?
 • What to include in the automatically-generated header in the help desk?

Future versions

In determining the initial version of the help panel, many ideas for features were set aside to be evaluated later on. Many of them are visible in the initial mockups here. The following is a list of capabilities that are either being built for the help panel, or may be built in the future:

 • Nearer term
  •   - Search: the ability to search help pages. Users found this option appealing during testing, and it was built in T209301 and deployed on 2019-02-14.
    
   Wikipedia help panel feature in Korean Wikipedia, with the "search" functionality in use.
  •   - More contexts: since help desks have not yet been overwhelmed with incoming questions, we are thinking of exposing the help panel to newcomers in contexts beyond editing -- perhaps while they are viewing pages in the Help or Wikipedia namespaces. We thought of this because the EditorJourney analysis showed that large portions of newcomers viewed pages in those namespaces during their first 24 hours. Currently being built in T215664.
  • Greater affordance: so far, it looks like a minority of users who see the help panel button actually open it up. We could attempt to make it more visually obvious that it is a recommended place to start.
  •   - Vary links with context: the help panel contains five links to help pages, and about half of users that see them click on one. Different links are probably valuable in different contexts. For instance, there might be some links for visual editor and some for wikitext. Or some that are helpful on a talk page and some on an article page. This is being worked on in T211117.
 • Longer term
  • Live chat: allowing newcomers to immediately chat with experienced editors right from the help panel. This would be a major project with many challenges. See this page for our notes so far.
  • Suggested answers: many questions that users asked may have already been answered before, and we might be able to provide suggested answers as users type. This would be relevant once many more questions have been asked. Ticketed in T209327.
  • Feedback on responses: newcomers may find the responses to their questions more or less satisfactory. By allowing newcomers to rate their responses, we may increase higher quality responses, and make it possible to surface the best ones to future newcomers. Ticketed in T209332.
  • Marking question context: newcomers may have questions related to very specific elements of the editing experience. This idea would allow them to indicate exactly where on the page their issue is occurring. Ticketed in T209328.
  • Templated replies: research shows us that the tone of a reply to a newcomer can make a difference in whether they edit again. We may be able to help people answering questions to format their replies in a nurturing way. Ticketed in T209331.
  • Anonymous editors: though our team is focused on registered newcomers, it is possible to make the help panel present for anonymous editors, though it will be more difficult for them to find out that they have received a response. Ticketed in T209325.

User testing for help panel

During the week of November 26, 2018, we used usertesting.com to conduct eight tests of the help panel interactive prototype with internet users unaffiliated with the Wikimedia movement. Four tests were done on desktop and four were done on mobile. In these tests, respondents are compensated for trying out the mockups, speaking aloud on what they observe, and answering questions about the experience. As our team's designer described on the Phabricator task, the goals of this testing were:

 1. Gauge the discoverability of the help pane call to action and help pane
 2. Identify improvements to the usability of the help pane:
  • Do users understand they can edit and use help links at the same time?
  • Are users able to successfully follow the steps to post a question?
  • Is there anything users that would like to be able to do from the help pane that they are missing?
 3. Gauge user reactions to the help pane and expectations of how their questions will be answered.

Summary of findings

 • All users found the help panel contents to be very useful in getting help for editing.
 • No one had issues with having the article title included in the question.
 • Most participants would post a question to the help desk as a last resort after trying to help themselves through clicking on links, with two people saying they would likely not post at all as they would want a more immediate response.
 • One user said they would more likely just Google the editing help over the options shown.
 • Whilst it was understood that the Help desk would be answered by volunteers, many participants wanted more reiteration and clarity of expected wait times.
 • Clear layout of options, shown in the order in which almost participants said they would seek for help.
 • Discoverability of the help panel call-to-action may be reduced in the case when the user is using the Visual Editor or wikitext2017 editor because those editors have a competing “?” icon.
 • One user suggested having an example question in hint text.
 • One user wanted more information shown about when their question was viewed and by how many people.
 • Two users mentioned the help recommendations shown on the Help Desk seemed disjointed from what was shown in the help panel.

Recommendations (not all of these will be implemented)

 • Prioritize the Searching help task inside the help panel.
 • Provide clearer times on both the review and confirmation screens for when a newcomer should expect a response from the help desk.
 • Add a more specific help question sample in the placeholder/hint text.
 • Experiment or A/B test alternative text on the initial “Ask a question” call-to-action.
 • Show a first-run tooltip/pulse indicator to highlight the new help panel.
 • Add an additional menu item to existing editing toolbar help on Desktop VE or Wikitext2017 which opens the help panel.

Measurement and results

Measurement and experiment plans

High-level questions

These are the main things we want to find out from the help panel.

 1. Does the presence of the help panel lead to questions being asked and answered?
 2. Does the presence of the help panel increase editor activation (making their first edit)?
 3. Does the presence of the help panel increase editor retention (coming back to edit again)?
 4. Does the presence of the help panel increase the proportion of constructive edits?

Controlled experiments

See this page for the detailed experiment plan.

In order to understand the help panel’s impact on editor activation and retention, we propose a six month A/B test. During that test, 50% of new registrations on target wikis will have the help panel enabled by default, and 50% will have it disabled. We anticipate that we will be able to detect 10% changes in activation after about one month, and 10% changes in retention after about six months. We are likely to be running other experiments on the target wikis at the same time, for example, testing variants of our welcome survey. Therefore, assignment of users to treatment and control groups for all tests will have to be coordinated so that we ensure the distributions are not biased.

Specific measurements: quantitative

These are specific measurements that help us answer the high-level questions. These are measurements we will be able to do programmatically. See this EventLogging schema for the exact details on the data that is being recorded and stored.

 1. What is the context the user is in when they start interacting with the help panel?
 2. What percent of users open the help panel?
 3. What percent close the help panel without using any part of it?
 4. What percent click one or more of the help links?
 5. How far do users go in the workflow of asking a question?
 6. What percent of users turn the help panel off?
 7. What is the average length of questions asked via the help panel?
 8. What percent of users click any of the links in the final confirmation page of asking a question?
 9. What percent of users who post a question return to view the answer?
 10. Does interacting with the help panel alter the probability of abandoning an edit session?
 11. What percent of users use the help panel more than once?
 12. Are newly registered users with an email address likely to return to view the answer to their question?
 13. What percent of newcomers that had no email address add one when asking a question?
 14. What percent of newcomers confirm their email address (within 48 hours) after asking a question?
 15. What percent of newcomers ask a question without an email address?
 16. What percent of newcomers submit a question without including the title of the page they were editing?
 17. How does help panel usage vary with welcome survey responses?

Specific measurements: qualitative

These are specific measurements that help us answer the high-level questions. These are measurements we will need to do manually, by counting and reading the contents of help desks.  Doing these programmatically would be an inordinate amount of work.

 1. What percent of questions get answered?
 2. How quickly do questions get answered?
 3. How often do newcomers edit the question they asked?
 4. What kind of questions do people ask and which ones are more likely to get answered?

Usage counts

After about two months of being deployed to half of new accounts in Czech and Korean Wikipedias, and two weeks of being deployed to half of new accounts in Vietnamese Wikipedia, these are the numbers (as of 2019-03-28):

 • 3,343 users have seen the help panel button
 • 566 users have opened up the panel
 • 225 users have clicked a link in the panel
 • 51 have run searches
 • 51 users have submitted a question to the help desk (Czech: 34, Korean: 8, Vietnamese: 9)

Leading indicators

The help panel's experiment plan defines a set of leading indicators that the team evaluates in order to determine whether the feature is behaving as expected, and whether there are any urgent problems that need to be solved.

Using a month of data, we published an initial evaluation of leading indicators here. In summary, the help panel seems to be behaving in a healthy way, with good numbers of newcomers opening and using it. The analysis identified a couple areas for improvement that the team has taken action on:

 • Because we wanted to increase the number of newcomers who open the panel, we started showing it in additional contexts on March 4, 2019. Newcomers now see the help panel when reading in the Wikipedia, Help, and User namespaces.
 • Because we saw that in Korean Wikipedia very few users ask questions, we built the search feature so that newcomers would have an easier way to find helpful information on their own.

Experiment results

See results above.

Resources

 • More on this feature: The help panel contains a link to learn "More about this feature". That link will lead to this page, which will hopefully answer user questions about how the feature works. Feel free to translate it into your language!
 • Best practices: Because many communities don't have a lot of experience concerning help desks, the WMF Community Relations Team has assembled on a page with some best practices that can help communities have more successful collaborations with newcomers. Please feel free to translate that page into your language!