Küresel şablonlar/Strateji ile ilişki

This page is a translated version of the page Global templates/Relationship to strategy and the translation is 100% complete.

Küresel şablonlar önerisi, Wikimedia Vakfı ve Wikimedia Almanya tarafından çeşitli belgelerde yayımlanan stratejik yön ve hedeflerin çoğu ile uyumludur. Bu sayfa nasıl olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Daha fazla bağlam için, Küresel şablonlar teklifinin özetine veya tam tanımlamaya bakın. {{🌎🌍🌏}}

Wikimedia Vakıf Orta vadeli plan 2019

Wikimedia Vakıf Orta vadeli plan 2019 ("MTP") birkaç öncelik ve hedefe sahiptir. Küresel şablon önerisinin birçoğuyla nasıl ilişkili olduğu aşağıda açıklanmıştır:

MTP: Marka bilinirliği

İlk bakışta Marka bilinirliği hedefi, Küresel şablonlar önerisiyle doğrudan ilişkili görünmüyor. Marka farkındalığı iletişimle ilgilidir ve Küresel şablonlar bir teknoloji projesi önerisidir. Ancak, birbirleriyle yakından ilişkilidirler. Bilgi kutuları, dipnotlar ve "kaynak gerekli" gibi Wikimedia sitelerinin en önemli özelliklerinden bazıları şablonlar kullanılarak uygulanmaktadır. Vikipedi'nin başarılı baskılarının olduğu dillerde okuyanlar için, bulmacanın küre logosu kadar Vikipedi markasının bir parçası. Bunları modern, tutarlı, sağlam ve çok dilli bir şekilde uygulamak, markayı daha istikrarlı ve uluslararası hale getirecek ve dünya çapında tanınırlığını artıracaktır.

MTP: Dünya çapında okuyucu

Temel ürünlerimizde artımlı ancak anlamlı değişiklikler yapın: Şablonlar, "temel ürün" ün herhangi bir tanımı için temel ürünün bir parçasını oluşturur. MediaWiki temel ürünse, şablonlar temel özelliklerinden biridir. Vikipedi, Commons, Vikiveri, Vikikaynak, diğer vikiler ve bunların okuma ve düzenleme deneyimleri ana ürünse, şablonlar her yerde kullanılır ve en üst düzeyde ele alınmalıdır ve yalnızca verili kabul edilmemelidir. Şablonları küresel yapmak artımlıdır çünkü şablonların sözdizimini ve hızlı dağıtım yönlerini korur ve yalnızca şablonların vikiler arasında paylaşılma şeklini değiştirir ve "anlamlı" dır çünkü doğrudan birkaç kullanılabilirliği ve keşfedilebilirlik sorunları ele alır.

Temel ürün deneyimlerimizi önemli ölçüde genişletin: Bu öncelik, Commons, Vikiveri, Vikikaynak ve diğer projelerden gelen içeriği Vikipedi'ye entegre etmek ve yapılandırılmış verilerle ilgilidir. Küresel şablonların uygulanması, farklı ve vikiler arasında içerik yayılmasını kolaylaştırmak için uzun bir yol kat edecek ve tüm editör topluluklarını kendi başlarına yenilik yapmaları için güçlendirecektir. Ayrıca, Commons, Vikiveri, Vikikaynak ve çeşitli yapılandırılmış veri projelerinin tüm dillerde genel halka açıklığını önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca bu sayfadaki Commons üzerine Yapılandırılmış Veriler ve WikiCite sayfalarına bakın.

Özgür bilgi paradigmasını değiştirin: Küresel şablonlar Vikipedi'nin çalışma şeklini bozmaz ve toplulukların yenilikçi özellikler geliştirmek için daha verimli çalışmasına izin verir. Bunlar, 2001'den beri maddelerin düzyazısını ve 2004'ten beri şablonları oluşturan topluluklarla aynı topluluklardır ve Vikipedi'yi ilk etapta birçok dilde çok başarılı kılmıştır. Toplulukların mevcut beceri setini yeniden kullanmak ve bu kişilerin işbirliği yapmasını kolaylaştırmak, daha da fazla yenilik ve yeni özgür bilgi paradigmaları getirecektir.

MTP: Gelişen hareket

Yeni gelenleri ağırlayacağız ve destekleyeceğiz: Küresel şablonlar, şablonların hem küçük hem de büyük vikilerde yeni gelenler için kullanımını kolaylaştıracaktır. Özellikle, "mevcut bir vikideki yeni editörler" anlamında yalnızca yeni gelenleri değil, aynı zamanda başka bir vikide düzenleme yapmamış tamamen yeni vikilerdeki editörleri, örneğin yeni dillerdeki vikilerin editörlerini dikkate alır.

Dünyayı temsil eden güçlü, çeşitli ve yenilikçi topluluklara sahip olacağız: Şablonları küresel hale getirmek, toplulukların verimli bir şekilde işbirliği yapmalarına izin vererek daha güçlü ve çeşitli hale getirecektir. Herhangi bir vikideki teknik yeniliğin diğer tüm vikilerde kolayca kullanılmasına izin vererek toplulukları daha yenilikçi hale getirecektir. Bu özellikle önemli bir noktadır, çünkü orta büyüklükteki vikilerde şablonlarda ve modüllerde önemli teknik yenilikler vardır ve sıklıkla göz ardı edilir.

Uyumlu kuruluşlarla stratejik ortaklıklarımız ve koalisyonlarımız olacak / Güçlü ve yetkilendirilmiş hareket liderlerine ve bağlı kuruluşlara sahip olacağız: Açık görünmeyebilir, ancak şablonları küresel yapmak bu sorunu da çözecektir. Örnek olarak, birçok bölüm, insanlara İçerik Çevirisini daha geniş bir şekilde kullanmayı öğretme konusunda isteksiz olduklarını çünkü bilgi kutusu ve kaynak şablonlarıyla yeterince kararlı olmadığını söyledi. Küresel şablonlar bu soruna tam olarak hitap edecek ve pek çoğundan sadece biri.

MTP: Platform gelişimi

Kod ve içeriğin dahili ve harici geliştirilmesi ve yeniden kullanımı için entegre makine öğrenimi, zengin medya ve yapılandırılmış veri bileşenleri ile ilişkili araçlar içeren yazılım platformları: Küresel şablonlar, tüm şablonların anlamsal olmasına ve makine öğrenimi algoritmaları için işlenmesini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu, zengin medya ve yapılandırılmış veri bileşenlerinin projeler genelinde yeniden kullanılmasını kolaylaştıracaktır. Ve elbette, kod ve içeriğin yeniden kullanımı, tüm Küresel şablonlar önerisinin konusu.

Tam otomatik ve sürekli kod sağlığı ve dağıtım altyapısı: Şablonlar ve modüller (ve ayrıca küçük araçlar) şu anda herhangi bir tutarlı kod sağlığı veya dağıtım altyapısından geçmemektedir. Bazı şablonlar ve modüllerin test paketleri vardır, ancak bunun için tutarlı bir çerçeve yoktur ve böyle tutarlı bir çerçeve geliştirmek, şablonları merkezi bir yerde depolamadan ölçeklenemez. Ve şablonlar ve modüller bir kod sağlığı ve dağıtım altyapısına ihtiyaç duyar, çünkü tıpkı çekirdek MediaWiki ve uzantılar gibi, önemli ve dikkate değer özellikleri uygularlar ve onlar koddurlar.

Katkıda bulunanlar için araçların kullanımı kolaydır, iyi belgelenmiştir ve kullanıcılar tarafından erişilebilir, katılımı ve katkıyı artırır: Bu, yine, tüm Küresel şablonlar önerisinin merkezi bir noktasıdır: (viki üzerinde) araçları katkıda bulunanlar için kullanımı kolay ve erişilebilir hale getirmek. Teklif, belgelere bile değiniyor.

Platform evrim önceliğinin ölçümlerinden biri şudur: “Tüketilen veya oluşturulan içeriğin %25'i yapılandırılmış veri kullanır. Bu, Vikiveri'yi içerir, ancak çeşitli katkı ve tüketim biçimleri için programlı olarak kullanılabilen biçimlerde depolanan maddeler, şablonlar ve diğer kaynaklardaki içeriği de kapsar.” Şablonlar küresel hale gelirse, bunların %25'inden çok daha fazlası yapılandırılmış veri kullanıyor olabilir. Her durumda, bunu ölçmek bir merkezi viki deposunda 900 vikide olduğundan çok daha kolay olacaktır.

Wikimedia hareket stratejisi aşama 1

2017'de başlayan Hareket Stratejisi sürecinin 1. Aşamasının sonunda tanımlanan stratejik yön şudur:

2030'a kadar, Wikimedya özgür bilgi ekosisteminin temel altyapısı olacak ve vizyonumuzu paylaşan herkes bize katılabilecek.

Biz, Wikimedya'ya katkıda bulunanlar, topluluklar ve örgütler, insan çeşitliliğini tam olarak temsil eden bilgileri toplayarak dünyamızı ilerletecek ve başkalarının da aynı şeyi yapmasını sağlayan hizmetleri, yapıları gerçekleştirecektir.

Geçmişte yaptığımız gibi içerik geliştirme misyonumuzu sürdüreceğiz ve daha ileri götüreceğiz.

Bir hizmet olarak bilgi: Kullanıcılarımıza hizmet etmek için, arayüzler ve topluluklar arasında dünyaya açık bilgi sunan bir platform olacağız. Dostların ve ortakların, Wikimedia'nın ötesinde ücretsiz bilgileri organize etmeleri ve değiş tokuş etmeleri için araçlar geliştireceğiz. Altyapımız, bizim ve diğerlerinin farklı biçimlerde ücretsiz, güvenilir bilgi toplamasını ve kullanmasını sağlayacaktır.

Bilgi eşitliği: Sosyal bir hareket olarak, çabalarımızı iktidar ve ayrıcalıklı yapıların geride bıraktığı bilgi ve topluluklara odaklayacağız. Güçlü ve çeşitli topluluklar oluşturmak için her kökenden insanları ağırlayacağız. İnsanların özgür bilgiye erişmelerini ve bunlara katkıda bulunmalarını engelleyen sosyal, politik ve teknik engelleri yıkacağız.

Küresel şablonlar önerisi şu yönle uyumludur:

Vizyonumuzu paylaşan herkes bize katılabilecek: Bu önemli bir noktadır ve Küresel şablonlar önerisi, bunu yalnızca somut olmayan, belirsiz, iyi hissettiren bir slogan veya misyon ifadesi olarak değil, doğrudan sağlam bir sorun olarak ele alır. İngilizce, Fransızca ve Rusça Vikipedi, İngilizce Vikikaynak veya İngilizce Vikisözlük gibi büyük projelerde bulunan şablonların kullanılamaması, yeni vikiler başlatan insanlar tarafından, kelimenin tam anlamıyla zorlaştıran en büyük şey olarak bize katılmaları için defalarca gündeme getirildi. Şablonları küresel yapmak bu sorunu doğrudan çözecektir.

Geçmişte yaptığımız gibi içerik geliştirme misyonumuzu sürdüreceğiz ve daha ileri gideceğiz.: Küresel şablonlar önerisi, şablonları ve modülleri teknolojisini ve son on beş yılda birçok viki ve dilde şablonları ve modülleri koruyan birçok kişinin becerilerini koruyacağını açıkça belirtmektedir, ve değişikliğin yalnızca şablonların saklanma biçiminde olacağını. Ayrıca, yenilikleri daha rahat bir şekilde paylaşarak ve işbirliği yaparak toplulukların daha ileri gitmesine yardımcı olacaktır.

Arayüzler ve topluluklar arasında bilgiyi dünyaya açın: Şablonları küresel hale getirmek, editör topluluklarının ve yazılım geliştiricilerin farklı cihazlara uyarlanması çok daha kolay olan özellikler üzerinde birlikte çalışmasına yardımcı olacaktır. Şu anda, şablonların kodlarının farklı ve sağlam olmayan doğası, onları mobil ekranlara uyarlamayı çok zorlaştırıyor, bu nedenle kötü ve tutarsız bir şekilde veya tamamen gizleniyorlar. (En dikkate değer örnekler ana sayfalar, gezinme kutuları ve bakım ilknotlardır.)

Bilgi eşitliği: Küresel şablonların eksikliği, küçük topluluklarla yeni viki ve vikilere katkı sağlamanın önündeki en büyük teknik engeldir. Bu topluluklar, altyapımızın vikiler arasında şablon paylaşımını destekleyememesi nedeniyle dışlandı.

Wikimedia hareket stratejisi aşama 2

Ön ayrıntılı öneriler, Eylül 2019

Wikimedia hareket strateji sürecinin ikinci aşaması, Eylül 2019'da bir dizi ayrıntılı öneri yayımladı. Bunlar, Mayıs 2020'de yayımlanan nihai önerilerde daha da özetlendi (aşağıya bakın).

Ürün ve Teknoloji çalışma grubu tarafından 2019'da yayınlanan ayrıntılı önerilerden biri, Teknik Katılımcı Araçlarını Modernize Etme ihtiyacı konusunda benzer noktalara değiniyor: Ürün ve Teknoloji/6B. Bu önerinin önerilerinden biri, doğrudan Küresel şablonlar teklifinin ana hedefine karşılık gelen "kod paylaşımı ve yerelleştirme" ye sahip olmaktır. Ayrıca, "viki üzerinde kod için kod incelemesi, sürekli entegrasyon ve kod dağıtımı, [ve] barındırılan kod için günlüğe kaydetme ve izleme" önerir; bunlar doğrudan Küresel şablonlar önerisi tarafından ele alınmasa da, tek bir merkezi yerde barındırılan şablonlara sahip olmak tüm bunları kolaylaştıracaktır.

Bu tavsiyenin ortaya koyduğu daha felsefi bir nokta, Küresel şablonlar önerisinde tanımlanan sorunlardan birine karşılık gelir. Strateji önerisi şöyle diyor:

... uzman kullanıcılar, sorunları, iş akışları ve kullanım durumları konusunda uzman olan kendi topluluklarının üyeleri tarafından oluşturulan merkezi olmayan araçlara (küçük araçlar, şablonlar ve Lua modülleri, Toolforge araçları, botlar, masaüstü uygulamaları) büyük ölçüde güvenmektedir (ve bu özellikle makine için geçerlidir) Vikiveri gibi, özellikle bir hizmet olarak bilgi için önemli olan okunabilir ve büyük ölçüde makine tarafından bakımı yapılan projeler, ancak bu araç bakım topluluklarını anlamıyoruz ve desteklemiyoruz ve onlara sağladığımız geliştirme ortamları standartların altında ve kullanımı sinir bozucu...

"Şablonlar ve modül geliştirme becerileri" bölümündeki Küresel şablonlar teklifinin ilgili kısmı:

Şablon ve modül geliştirme becerileri önemsiz değildir. Hem şablonlar hem de modüller birçok belirsiz özelliğe sahiptir. Sitelerin en dikkate değer özelliklerinin çoğu şablonlar ve modüller olarak uygulanmış olsa da, bu beceriler genellikle yeterince takdir edilmiyor ve hafife alınmaktadır. Bu becerilere sahip düzinelerce insan var ve birçok farklı vikiyi düzenliyorlar. Genellikle kendi vikilerine odaklanırlar ve diğer vikilerden veya diğer dillerden insanlarla nispeten nadiren iletişim kurarlar. Temel teknoloji her yerde aynı olsa da, MediaWiki çekirdek ve uzantı geliştiricilerinin küresel topluluğuyla karşılaştırılabilecek gerçek bir küresel şablon geliştirici topluluğu yoktur. Belirli şablonlarda vikiler arası işbirliği durumları vardır, ancak bunlar tutarsızdır. Bu durum optimal olmaktan uzaktır. Şablon ve modül geliştiricilerinin becerilerini daha fazla takdir edilmesi gerekiyor. Gerçekten ihtiyaç duyulan özellikleri geliştirirler ve editör topluluklarının içinde yer alırlar. Birçok dildeki vikilerde, şablon geliştiriciler, yapılandırılmış içerik, veri sunumu ve modülerleştirme için yenilikçi özellikler geliştirir. Bu yenilikler birçok vikide yararlı olabilir, ancak şu anda bunu başarmak için uygun bir mekanizma yoktur.

Son yayımlanan öneriler, Mayıs 2020

Mayıs 2020'de yayımlanan son özet öneriler, Kullanıcı Deneyimini İyileştirin bölümünde, yapılacak Eylemlerden biri olduğunu söylüyor:

Ücretsiz bilgi tüketenler veya yaratanlar için tüm Wikimedia projelerinin kullanımını iyileştirmek ve ayrıca işlevleri genişletmek için prosedürler ve uygulamalar oluşturun:

  • [...]
  • Belirli bir ilgi alanı, bilgi ihtiyacı veya sorgulama için Wikimedia ekosisteminde yer alan bilginin gelişmiş bir deneyimini sağlamak için çapraz proje ve diller arası işlevleri birbirine bağlayan araçlar.
  • Yeni viki önerilerini (yeni dil sürümleri dahil) geliştirmek ve topluluk tarafından geliştirilen yazılım özelliklerini bunlarda yeniden kullanmak için açık yollar.
  • [...]

Küresel şablonların bir deposu, bu çapraz proje ve diller arası işlevselliklerin ve topluluk tarafından geliştirilen yazılım özelliklerinin yeniden kullanılmasının merkezi bir parçası olabilir.

Geçiş ve önceliklendirme, Ekim 2020 ve sonrası

Hareket stratejisinin bir parçası olarak Önceliklendirme için girişimlerin listesi adaylarından biri olarak "Projeler arası araç geliştirme ve yeniden kullanım" listelenmiştir. Sayfada daha fazla ayrıntı ve tartışma meta:Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Transition/Discuss/Improve User Experience sayfasında bulunur.

The topic of the need for cross-wiki tools in general and template re-use in particular was brought up by many people in the detailed discussions of the “Improve User Experience” cluster. See the page :meta:Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Transition/Follow-up events/Cluster B for more information.

Platform Evrimi 2018 projesi

Platform Evrimi projesi (2018) MediaWiki kullanıcıları arasında çeşitli paydaşları araştırdı. Sonuç olarak, liderleri uzun bir hedef listesi yayımladı. Diğer şeylerin yanı sıra, gelecekte küresel şablonlar için desteğe sahip olma niyetlerini de belirtti. Platform Evrimi/Öneriler sayfası, içerik modülerliğini güncellemeye yönelik fikirleri tartışır ve şunları söyler:

Şablon içeriğinden bileşenleri oluşturmak için bir hizmet oluşturun

MediaWiki ekosistemindeki şablonlar, farklı kullanım durumlarıyla aşırı yüklenmiştir: içerik yapısı, yeniden kullanılabilir bileşenler sağlar ve katkıda bulunanların, özel mantıkla içeriğin görünümünü değiştirmesine olanak tanır. Bu öneri, bir bütün olarak sisteme fayda sağlayan modülerleştirme oluşturmak için güçlü bir potansiyele sahiptir. Yine de tartışmak zordur, çünkü "şablonlar" farklı kişiler için farklı şeyler ifade eder ve farklı kullanım durumlarına sahiptir. Bu durumda, görünümü ve hissi yöneten Mustache şablonlarını kastetmiyoruz. Sayfalara eklenen içerik "kutularını" özetlemeyi kastediyoruz. Bunlar, içeriklerinin bir kısmını tanımlayan parametreleri alabilir (veya almayabilir). Çalışma Grubu için ilk adım, bu "şablon" modülerleştirme çalışmasına neyin dahil edilip neyin dahil edilmediğini tanımlamak olacaktır.

“Kutular” modülerlik yaratmak için ideal bir odak alanıdır. Kendi kendine yeten özellikleri temsil ederler ve ayrıca şablonların paylaşılması için projeler arası bir hizmet oluşturmak üzere projeler ve diller arasında kullanıcı özelliklerinin eşit paylaşımını sağlama fırsatı sunarlar. Bu proje aynı zamanda bizi içerik düzenini ve yapısını, birleştirilebilir parça içeriğinden ayrı olarak ele almayı düşünmeye zorlayacaktır.

Yakından ilgili sayfa Platform Evolution/Goals bunu hedeflerden biri olarak listeler:

Eşitlik ve katkı araçlarının gücünü artırın. Medya dahil olmak üzere daha fazla içerik türünün daha etkileşimli yollarla ve tüm projelerde katkısını desteklemek istiyoruz. Bu, tüm projeler ve diller arasında tutarlı bir şekilde yeniden kullanım için şablonlar gibi mevcut araçların kullanılabilir hale getirilmesi anlamına gelir. Ayrıca içerik silolarını kaldırmak için çeviri araçlarını geliştirmek anlamına gelir. Son olarak, katkıda bulunanların yeni projeler arası, yerelleştirilebilir içerik araçları oluşturmalarını kolaylaştırmak istiyoruz.

Küresel şablonlar önerisi, bu hedefler ve önerilerle tamamen uyumludur ve bu özelliğin kullanıcıların bakış açısından nasıl çalışacağını ayrıntılı olarak açıklamaya çalışır.

Vikiveri

Son olarak, Küresel şablonlar önerisi, Ağustos 2019'da yayınlanan Vikiveri strateji belgelerindeki bazı temel noktalara da karşılık gelir.

Özellikle Vizyon belgesi, Vikiveri'nin daha iyi geliştirilmesine yönelik engeller olarak aşağıdaki iki şeyi listeler:

  • Wikimedia projeleri içinde kabul: Şu anda hareket çok sayıda, birbirinden çok farklı projelerden oluşuyor. Bu, parçalanmış topluluklara yol açar. Gerçek potansiyelini gerçekleştirmek için Vikiveri, bu ayrı projelerin bir dereceye kadar birlikte çalışmasını gerektirir. Bu, ele alınması gereken sürtünmeye neden olur.
  • Veri erişimi kullanılabilirliği: Vikiveri'den veri elde etmek ve gerçekten yararlanmak için hala çok fazla çaba ve teknik bilgi gerekiyor. Örneğin, Vikiveri tarafından desteklenen bir bilgi kutusu oluşturmak, özellikle küçük projelerde genellikle eksik olan şablon ve Lua programlama becerilerini gerektirir.

Küresel şablonlar önerisi, bu sorunların her ikisini de doğrudan ele alır. Merkezi bir depo oluşturmak, projeleri daha az ayrılmış ve toplulukları daha az parçalanmış hale getirecektir. Merkezi bir depo birlikte çalışmayı kolaylaştıracaktır.

Veri erişim kullanılabilirliği de ele alınacaktır. Bilgiler genellikle Vikiveri'den Vikipedi'ye, Commons'a ve diğer projelere şablonlar ve modüller kullanılarak getirilir ve bu modülleri geliştirmek için işbirliği yapmak, bunu tüm projeler için kolaylaştıracaktır. Daha küçük projeler, gerekli becerilere sahip kişiler olmasa bile tüm gerekli şablonlara ve Lua modüllerine anında erişim elde edeceklerdir.

Buna ek olarak, Wikimedia için Vikiveri Strateji belge gösterici ilkeler olarak aşağıdaki hususları listelemektedir:

  • Herhangi bir projeyi Vikiveri'nin verilerini kabul etmeye zorlamıyoruz. Vikiveri ile entegrasyon ancak topluluklar tarafından yönlendirilirse sürdürülebilirdir.
  • Her proje, Vikiveri'nin benimsenmesinin onlar için ne gibi yararları ve sakıncaları olduğu açısından benzersizdir. Her projenin olgunluğuna ve ihtiyaçlarına göre farklı benimseme oranlarına ve odaklara sahip olmak sorun değildir.
  • Bazen Vikiveri verilerinin yerel olarak üzerine yazılması ve istisnalar yapılması gerekir. Sorun değil, ancak gerektiğinde yerel özerkliğe izin verirken, mümkün olduğunca çok veriyi herkesin yararına paylaşmaya çalışıyoruz.

Küresel şablonlar önerisi, bu ilkelerle tam uyum içindedir. Diyor ki: "Bazen bazı topluluklar, kendi dillerinde veya projelerinde farklı olacak belirli bir işlevsellik veya tasarıma sahip olmak istemek veya diğer projelerde gösterilenden farklı bilgiler içeren bir bilgi kutusu göstermek veya hiç göstermemek konusunda güçlü fikirlere sahip olacaktır. Her şeyi yerel olarak geçersiz kılma yeteneğine baştan itibaren izin verilmelidir."

WikiCite

WikiCite, ücretsiz bilgi sunmak için açık kaynakça ve bağlantılı bibliyografik verilerden oluşan bir veritabanı geliştirmeye yönelik bir Wikimedia girişimidir. Henüz yeni başladı ve kendine ait resmi bir stratejik plana sahip görünmüyor, ancak tüm Vikiveri strateji belgelerinde bundan bahsediliyor.

WikiCite, yapılandırılmış kaynakçanın depolanması için başarılı bir sisteme dönüşebilir, ancak böyle bir sistemin tam olarak kullanışlı olması için bir ön uca da ihtiyacı olacaktır. Böyle bir sistem için ayrıntılı bir öneri Kasım 2020'de Paylaşılan Kaynakça başlığı altında yayımlandı. Böyle bir sistemin tamamen kullanışlı olması için bir ön uca da ihtiyacı olacaktır. Wikimedia’nın WikiCite için birincil ön ucu, büyük olasılıkla, Vikipedi maddelerinde ve farklı dillerdeki Vikikaynak kitaplarında en çok dipnot veya bibliyografya öğesi olarak görünen kaynakça olacaktır. Bunlar genellikle şablonlar kullanılarak uygulanır ve çoğu vikide en sık kullanılanlar arasındadır. Tüm şablonlar gibi, her dilde ayrı tutulurlar ve bunları uyumlu hâle getirmek için bazı el girişimler olsa da, bu mükemmel çalışmaktan uzaktır.

Bu şablonlar küresel olacaksa, yapılandırılmış verileri tüm dillerde eşit şekilde kolayca yeniden kullanmak mümkün olacaktır. Bu, tüm dillerde bilginin güvenilirliğine ve bilgi paylaşımı, yayılma, çeviri ve doğrulama kolaylığına katkıda bulunacaktır. Bu, Vikipedi'lerin tüm dillerde kaynakça için aynı biçimlendirmeyi ve görünümü kullanmak zorunda olacağı anlamına gelmez. Farklı diller ve bilimsel alanların farklı kaynak stillerine sahip olması uygundur. Bununla birlikte, dahili kaynak meta verileri aynıdır ve aynı gerçekler aynı kaynakla desteklenebildiğinde, Vikipedi'de ki metinleri WikiCite öğesine ve küresel şablonun yerel özelleştirme kısmına bağlamak için bir küresel şablon kullanılabilir.

Vikiveri ile ilgili diğer uzun vadeli projeler

Ayrıca, ana Vikiveri Stratejisi belgesinde doğrudan bahsedilmeyen, ancak Vikiveri ile yakından ilgili olan birkaç proje de vardır. Hiçbirinin stratejik bir planı yoktur, ancak tümü şablonların ve modüllerin küresel hale getirilmesinden yararlanabilir.

Commons'da Yapılandırılmış Veriler

Şimdiye kadar, Commons'da Yapılandırılmış Veriler (SDC) projesi, medya hakkındaki verileri "depolamak" için bir altyapı uygulamada başarılıydı. Bununla birlikte, şu anda bu veriler çoğunlukla Commons ve Vikiveri kullanan kişiler tarafından tüketilirken, farklı dillerdeki Vikipedi'nin çok daha geniş bir okuyucu kitlesi var. Başlıklar ve "tasvir" bilgileri Vikipedi'de kullanılabilir, ancak Vikiveri'de ki tüm bilgiler gibi, şablonlar üzerinden diğer vikilerde kullanılır. (Bu, WikiCite'ın nasıl depolama motoru olabileceğiyle karşılaştırılabilir, ancak şablonlar Vikipedi ve diğer vikilerde geniş okuyucu ve editör kitlesi için onun ön yüzüdür.)

SDC bilgilerini görüntüleyen şablonlar her Vikipedi'de ayrı ise, yalnızca bazı diller bunu gerçekten görecektir. Daha küçük diller, en yararlı olacağı yer burası olsa bile, bundan hiç hoşlanmayacaktır.

SDC bilgilerini gösteren şablonlar küresel ise ve herhangi bir manüel kopyalama olmaksızın birden fazla vikide kullanılabiliyorsa, SDC'den gelen bilgiler Vikipedi okuyucularının tüm dünyasına açık olacaktır. Bilgi kutularına, ana sayfalardaki "Bugünün öne çıkan resmi" vb. içerisine zahmetsizce yerleştirilebilir.

Vikiveri Köprüsü

Vikiveri Köprüsü , kullanıcıların Vikiveri'nin verilerini Vikipedi gibi istemci vikisinde ki bilgi kutusundan doğrudan düzenlemelerine olanak tanıyan bir projedir. Bu proje uygulanacağı zaman, bilgi kutusu şablonlarının ve belki diğer bazı şablonların da onu kullanmaya başlamak için güncellenmesi gerekecektir.

Şablonlar küresel değil ise, "her dildeki" her şablonun güncellenmesi gerekecektir. Kendini şablonlarını korumaya adamış hiç kimsenin olmadığı projeler, Vikiveri Köprüsü'nü hiç kullanamayacaktır.

Şablonlar küresel ise, her şablonun yalnızca bir kez güncellenmesi gerekecek ve "tüm" projeler ve diller, hemen Vikiveri Köprüsü ile kullanabilecektir.

Sonuç

Küresel şablonlar projesi, son yıllarda Wikimedia kuruluşları tarafından yayımlanan çeşitli stratejik planlarda yer alan birçok stratejik hedefi gerçekleştirmek için önemli bir adımdır. Bu uygunluk, teknik altyapıda bu gerekli iyileştirmeyi sağlamak için çeşitli kuruluşlar, ekipler ve gruplar arasındaki işbirliğini haklı çıkarır. {{🌎🌍🌏}}

Ayrıca bakınız