Extension:WikiDB

This page is a translated version of the page Extension:WikiDB and the translation is 100% complete.
MediaWiki manüel uzantıları
WikiDB
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Veritabanı , Etiket , Genişletilmiş sözdizimi
Açıklama MediaWiki'ye kullanımı kolay veritabanı işlevselliği ekler.
Yazar(lar) Mark Clements (HappyDogmesaj)
En son sürüm 5.1.3 (2024-01-27)
MediaWiki 1.16 to 1.40
Lisans Creative Commons Attribution Share Alike 2.0 England and Wales
İndir WikiDB.zip (info)
Örnek Test vikimde deneyin!

WikiDB, vikinize veritabanı işlevselliği eklemek için kullanılabilen bir MediaWiki uzantısıdır.

Temel ilkesi, veri oluşturmak ve yönetmek için viki benzeri bir iş akışını takip ederken bunu yapmaktır. Bu nedenle veriler, sayfa içinde standart düzenleme işlemi aracılığıyla ve tıpkı mevcut olmayan sayfalara bağlantılar oluşturabileceğiniz gibi tanımlanır. Verileri var olmayan bir tabloya koyabilirsiniz ve herhangi bir resmi yapının tanımlanmasına gerek kalmadan bu verileri görüntüleyebilir ve sorgulayabilirsiniz.

Ancak, bir tablo tanımı oluşturarak alanları belirli bir veri türüne zorlayabilir, alanları birbirinin takma adları olarak tanımlayabilirsiniz (örneğin, farklı maddeler aynı alana atıfta bulunmak için farklı bir ad kullanıyorsa) ve yanlışlıkla eklenmiş olabilir. Alan tanımının değiştirilmesi, vikideki tüm veri çıktılarını anında günceller, ancak orijinal veriler değiştirilmeden bırakılır. Bu, şema değişikliklerinin hiçbir zaman verilerin kaybolmasına veya bozulmasına neden olmayacağı anlamına gelir.

WikiDB herhangi bir sayfadaki verileri tanımlamanıza izin verdiği için, veriler doğrudan ilişkili olduğu maddenin içinde bulunabilir. Bu nedenle bulmak kolaydır ve madde değiştikçe güncel kalmasını sağlamada herhangi bir sorun yoktur. Varsayılan olarak, WikiDB ham verileri, başka bir yerde toplu halde vereceğiniz varsayımıyla, tanımlandığı noktada gizler. Bununla birlikte, bunu standart bir tablo biçiminde çıkışlama veya alanları satır içi görüntüleme için bir şablona parametre olarak iletme seçeneğiniz de vardır (bu nedenle vikiniz bilgi kutularını kapsamlı bir şekilde kullanıyorsa, bu verileri güncellemek kolay olacaktır).

WikiDB dosyasını indirmek, belgeleri görüntülemek, yardım istemek ya da geri bildirim bırakmak için lütfen test vikime ziyaret edin.

Ayrıca bakınız