Beta Kümesi

This page is a translated version of the page Beta Cluster and the translation is 100% complete.

Beta Küme, Cloud VPS'de yeni özelliklerin son aşama testine uygun, işlevsel, üretime benzer bir ortamdır. Git master çalışır ve MediaWiki çekirdeği ve uzantı kodu yaklaşık on dakikada bir güncellenir. Beta Kümesi Wikimedia test vikilerden biridir. Üretimden ayrı olarak kendi SUL girişini kullanır, bu nedenle örneğin en.wikipedia.beta.wmflabs.org için bir hesap da en.wikisource.beta.wmflabs.org üzerinde çalışır, ancak herhangi bir üretim vikisinde çalışmaz.

Gerekçe

Amaç, Cloud VPS örneklerini kullanarak WMF üretim kümesinin (db ana bilgisayarları, önbellekler, günlük kaydı, mürekkepler, vernik önbellekleme, görüntü ölçekleyicileri vb. dahil) tam bir kopyasını sağlamaktır.

Açık görevler

Phabricator'daki çalışma tahtası bağlantısına bakın.

Beta Kümesindeki değişiklikleri test etme

Dağıtım adımları için Beta Kümesine Dağıtma konusuna bakın.

Beta kümesindeki günlükler Logstash'a gönderilir ve beta-logs.wmcloud.org adresinde görülebilir. Bu site şu anda şifre korumalıdır, bir hesap için şu adrese bakın: ssh deployment-deploy03.deployment-prep.eqiad1.wikimedia.cloud sudo cat /root/secrets.txt. Herhangi bir nedenle EventLogging etkinlikleriniz gösterge tablosunda görünmüyorsa, günlükleri ve veritabanını deneyin. Bu işe yaramazsa, olay günlüğü tutma ve / veya makinenin yeniden başlatılması gerekebilir.

  1. wmf-analytics üzerinde pingleyin.

Beta Kümesi'nde bir bakım komut dosyası çalıştırmanız gerekiyorsa, ssh - deployment-deploy03.deployment-prep.eqiad.wmflabs (proxy üzerinden bastion.wmflabs.org).

Veritabanlarını kontrol etmeniz gerekiyorsa, burada listelenenler arasında *dbXX* adında makinelerde barındırılırlar: https://openstack-browser.toolforge.org/project/deployment-prep.

Yalnızca bazı sorgular çalıştırmanız gerekiyorsa, ssh'ı deployment-deploy03.eqiad.wmflabs ile getirin ve sql testwiki veya ihtiyacınız olan başka bir dbname ile çalıştırın.

  1. wikimedia-releng içinde "!log " önekini kullanarak beta kümesinin sunucu hizmetlisi günlüğüne saklanan iletiler.

Ayrıca bakınız

Tarihsel Belgeler