Existenční cyklus verzí

This page is a translated version of the page Version lifecycle and the translation is 100% complete.

Vývoj MediaWiki je založen na "průběžné integraci změn", kdy se veškeré softwarové změny implementují za běhu na všechny weby, které spravuje Wikimedie. Takto se v pravidelných intervalech aktualizuje např. Wikipedie.

Teoreticky, se hlavní verze vydávají každého půl roku a pak se pro ně vydávají bezpečnostní aktualizace po dobu jednoho roku,. Na to, abychom natrvalo podporovali zastaralé verze a dál pro ně vydávali bezpečnostní aktualizace a opravy kritických chyb bohužel nemáme čas. Navíc, se kód rychle mění, takže by to u zastaralých verzí ani nebylo možné.

Správce verzí proto důrazně doporučuje, aby se provozovatelé wiki přihlásili k odběru mediawiki-announce, přes kterou jim budou přicházet informace o všech verzích. Také doporučuje aby jejich wiki měla neustále tu nejaktuálnější verzi softwaru. Tato oznámení se zveřejňují i na webu mediawiki-l a wikitech-l.

Verze a konec jejich existenčního cyklu

Pro kompletní historie verzí se podívejte na stránku: w:MediaWiki version history.
Verze Stav Vydání Konec existenčního cyklu
1.43.x budoucí verze s dlouhodobou podporou
1.42.x budoucí verze
1.41.x aktuální stabilní verze
1.40.x starší verze
1.39.x (LTS) aktuální verze s dlouhodobou podporou
1.38.x zastaralá verze

U verzí obsažených ve výše uvedené tabulce, které jsou označeny jako zastaralé, a verzí, které nejsou vůbec uvedeny, nebudou prováděny žádné opravy zabezpečení. To také zahrnuje všechny verze starší než nejstarší uvedená verze. Mohou obsahovat kritickou zranitelnost zabezpečení a další hlavní chyby, včetně hrozby možné ztráty nebo poškození dat. Správce vydání také vydal důrazné doporučení, aby v produkčním prostředí byly používány pouze verze uvedené výše jako aktuální "stabilní verze", "starší verze" nebo "verze s dlouhodobou podporou".

Special:MyLanguage/MediaWiki 1.19Special:MyLanguage/MediaWiki 1.20Special:MyLanguage/MediaWiki 1.21Special:MyLanguage/MediaWiki 1.22Special:MyLanguage/MediaWiki 1.23Special:MyLanguage/MediaWiki 1.24Special:MyLanguage/MediaWiki 1.25Special:MyLanguage/MediaWiki 1.26Special:MyLanguage/MediaWiki 1.27Special:MyLanguage/MediaWiki 1.28Special:MyLanguage/MediaWiki 1.29Special:MyLanguage/MediaWiki 1.30Special:MyLanguage/MediaWiki 1.31Special:MyLanguage/MediaWiki 1.32Special:MyLanguage/MediaWiki 1.33Special:MyLanguage/MediaWiki 1.34Special:MyLanguage/MediaWiki 1.35Special:MyLanguage/MediaWiki 1.36Special:MyLanguage/MediaWiki 1.37Special:MyLanguage/MediaWiki 1.38Special:MyLanguage/MediaWiki 1.39Special:MyLanguage/MediaWiki 1.40Special:MyLanguage/MediaWiki 1.41Special:MyLanguage/MediaWiki 1.42
Časová osa vydání MediaWiki
  •   Alfa vývoj
  •   Vývoj vydání
  •   Stabilní vydání
  •   Vydání dlouhodobé podpory


Pravidla pro vydání

  • Každé vydání verze bude zahrnovat aktualizované soubory pro všechny jazykové mutace a také opravy chyb. Žádné nové funkce nebudou přenášeny zpětně, aby bylo možné zaměřit vydání. Podpora nemusí nutně zahrnovat vázaná rozšíření a zobrazení obecně.
  • Hlavní vydání bude zveřejněno každých šest měsíců.
  • Drobné vydání (včetně bezpečnostních záplat, zpětných portů překladu zpráv a obecných oprav chyb) bude vydáváno každé čtvrtletí.
  • Vydání dlouhodobé podpory (LTS long-term support) bude řešeno každé dva roky. Podpora LTS se překrývá o jeden rok. Například verze 1.23 byla podporována až do května 2017. Verze 1.27 byla spuštěna rok předtím, takže lidé jej mají k dispozici jako LTS k přesunu a rok k provedení přechodu.
  • Poznámky k vydání budou i nadále základem pro to, co se změnilo. Vzhledem k povaze projektu založeném na dobrovolnících není možné s jistotou říci, co se v následujících 6-12 měsících stane.

Plán vydání

Tato časová osa je plán událostí před vydáním nové verze. Datum skutečného vydání je zde uvedeno jako T ("čas" uvolnění) a přípona -# ("počet týdnů před uvolněním").

Relativní rozvrh Úloha
T - 7 Oznámení, že verze vydání bude vytvořena za jeden týden. Požádání účastníků, aby se ujistili, že vše, co je potřeba k dokončení probíhajících funkcí, bylo nejdříve sloučeno. Vytvoření "MW-X.XX-release" ve Phabrikátoru.
T - 6 Vytvoření verze pro jádro a všechna rozšíření v Gerritu.
T - 5 Použití označení X.XX-rc.0 a uvolnění kandidáta na počáteční vydání.
T - 4 Shromáždění všech zpráv o chybách a jejich zahrnutí do seznamu adres.
T - 3 Použití označení X.XX-rc.1 a uvolnění druhého kandidáta na vydání. Jakákoli nová rozšíření, která jsou navržena pro přidání k tarballu, by měla být v tomto bodě. Po tomto bodě nebudou prováděny žádné změny rozšíření.
T - 2 Shromáždění všech nových zpráv o chybách, sloučení oprav, zrušení nových nechtěných, případně neúplných funkcí, použití označení X.XX-rc.2 a uvolnění kandidáta na třetí vydání.
T - 1 Zopakování předcházejícího kroků a použití X.XX-rc.final pro označení a uvolnění. Po tomto bodě nejsou přijímány žádné zpětné vazby.
T TAG úložiště s X.XX a vydaná verze.

Správa existenčního cyklu rozšíření

Většina instalací MediaWiki obsahuje značné množství rozšíření (wikiny Wikimedie jich často mají kolem 140). Správa oprav chyb v údržbě a výběr správné verze rozšíření v případech, kdy se vývojová verze HEAD spoléhá na funkce, které dosud nejsou k dispozici ve stabilním nebo nejstarším jádru MediaWiki, může být náročná.

Správci rozšíření se proto důrazně doporučuje udržovat verze Git pro každou verzi rozšíření odpovídající verzi MediaWiki. (Podrobnosti viz Kompatibilita # Rozšíření MediaWiki .) U rozšíření hostovaných v gitových repozitářích Wikimedie jsou takové verze (se jmény jako REL1_30 pro MediaWiki 1.30) vytvářeny automaticky z masteru, v případě rozvětvení nové verze MediaWiki (za předpokladu, že master je kompatibilní za všech okolností s MediaWiki master). Je však vhodnější, aby správce rozšíření opravoval chyby nejen v HEADu, ale také ve starých a stabilních verzích (v případě potřeby backportováním oprav do starých větví).

Cílem těchto pravidel je aby se lidé nebo organizace, kteří si nainstalují MediaWiki, mohli spolehnout na instalaci nejnovější verze a odpovídající rozšíření jednoduchou metodou, např. pro jádro 1,20.x odkazem na REL1_20 v GITu. A vyhýbá se tarballům a zip souborům s nerelevantními a nepředvídatelnými názvy.

Od Verze 1.36 se MediaWiki zavazuje podporovat pouze aktualizace ze dvou LTS vydání před (viz phab:T259771). Aktualizace starších verzí MediaWiki budou muset být provedeny v několika krocích. To znamená, že pokud chcete aktualizovat na 1.41 z 1.34 nebo dřívější, budete muset nejprve aktualizovat svou 1.34 wiki na 1.35 (nebo 1.39) a z 1.35 (nebo 1.39) budete moci aktualizovat na 1.41.

Související odkazy