Czytanie/Web/Ulepszenia desktopowe/Aktualizacje/2022-09 dla najmniejszych wiki

This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Updates/2022-09 for the smallest wikis and the translation is 100% complete.

Wektor 2022 jako skórka domyślna za dwa tygodnie?

 
Slajdy z naszej prezentacji na Wikimanii 2022

Cześć. W imieniu zespołu Web Wikimedia Foundation. Chcielibyśmy, żeby za dwa tygodnie skórką domyślną na tej wiki był Wektor 2022.

Pracujemy nad nią już od trzech lat. Jest już domyślną skórką na ponad 30 wiki, w tym na projektach siostrzanych i na nich wszystkich ma ponad miliard odsłon miesięcznie. Średnio 87% aktywnych zalogowanych użytkowników tych wiki używa Wektora 2022.

Chcemy, żeby stał się on domyślny dla wszystkich użytkowników niezalogowanych, a także dla tych wszystkich zalogowanych, którzy używają teraz starego Wektora. Zalogowani użytkownicy mogą w każdej chwili przełączyć się na dowolną inną skórkę. Nie przewidujemy żadnych zmian dla użytkowników innych skórek.

O skórce

[Dlaczego zmiana jest konieczna] Obecna domyślna skórka spełnia potrzeby czytelników i edytorów sprzed 13 lat. Od tamtego czasu nowi użytkownicy zaczęli korzystać z projektów Wikimedia. Stary Wektor nie odpowiada ich potrzebom.

[Cel] Celem nowej skórki jest sprawienie, by interfejs był bardziej intuicyjny i komfortowy dla czytelników oraz użyteczny dla zaawansowanych użytkowników. Jest też efektem inspiracji wcześniejszymi pomysłami, prośbami z Badania Życzeń Społeczności oraz gadżetami i skryptami. Praca nad skórką pomogła zbliżyć kod skórek do standardu i poprawić wszystkie inne skórki. Ograniczyliśmy kod PHP w skórkach ogółem o 75%. Usprawniamy też obsługę gadżetów i wykorzystanie API.

[Zmiany i wyniki testów] Skórka wprowadza serię zmian, które poprawiają czytelność i użyteczność. Nie usuwa przy tym żadnej funkcji dostępnej w starym Wektorze.

  • Przyczepiony nagłówek pozwala łatwiej znaleźć narzędzia, z których użytkownicy często korzystają. Ogranicza przewijanie na górę strony o 16%.
  • Nowy spis treści ułatwia nawigację między sekcjami. Czytelnicy i edytorzy przeskakiwali między sekcjami tych samych stron 50% więcej niż użytkownicy starego spisu treści. Nowy spis wygląda też trochę inaczej na stronach dyskusji.
  • Nowa wyszukiwarka jest łatwiejsza do znalezienia i ułatwia znalezienie interesującej nas strony na liście wyników. Na testowanych wiki zwiększyła ona liczbę wyszukiwań o 30%.
  • Wektor 2022 nie wpływa negatywnie na liczbę wyświetleń, wykonywanych edycji, ani tworzonych kont. Mamy za to dowody wzrostu wyświetleń i tworzenia kont na wiki, z którymi pracujemy.

[Wypróbuj to] Wypróbuj nową skórkę, korzystając z zakładki Wygląd w preferencjach i wybierając Wektor 2022 z listy dostępnych skórek.

Jak edytorzy mogą zmienić lub spersonalizować skórkę?

Skonfigurowanie i spersonalizowanie naszych zmian jest możliwe. Pomagamy wolontariuszom, którzy tworzą gadżety i skrypty. Sprawdź nasze repozytorium z listą obecnie dostępnych modyfikacji i dodaj swoje własne.

Nasz plan

Jeżeli nie będzie poważnych wątpliwości, zmienimy skórkę w tygodniu zaczynającym się 3 października. Jeżeli wasza społeczność chciałaby poprosić o więcej czasu na przedyskutowanie zmian, skorzystajcie z przycisku i napiszcie do nas. Możemy dostosować nasz kalendarz.

Jeżeli chcielibyście zapytać nasz zespół o cokolwiek, jeżeli macie pytania, zastrzeżenia czy inne uwagi, pingnijcie mnie lub napiszcie na stronie dyskusji projektu. Chętnie odpowiemy! Przy okazji, sprawdźcie nasze FAQ. Dziękujemy!