Manuál:Proměnné wg

This page is a translated version of the page Manual:Wg variable and the translation is 100% complete.

Název proměnné, který začíná řetězcem wg, upozorňuje na fakt, že neobsahuje konstatní obsah, nýbrž důležitý prvek, se kterým pracuje software MediaWiki. Je to zkratka z anglického sousloví "Wikipedia Global" (které naznačuje že konvence názvů globálních proměnných má svůj prazáklad u Wikipedie).

V podstatě se tím signalizuje, že jde o globální proměnnou (t.j. takovou, co existuje v rámci globálního jmenného prostoru – scope), takže ji lze, díky tomuto prefixu, při programování snadno a rychle odlišit od všech ostatních. Nicméně příležitostný hacker na ně narazí především v souborech includes/DefaultSettings.php a LocalSettings.php , kde se nastavují výchozí parametry, které nejrůznějším způsobem ovlivňují chování wiki.

V souboru DefaultSettings.php se nastavují výchozí hodnoty proměnných, do kterých se už dál nebude šťourat. Pokud chceme tuto výchozí hodnotu změnit, je třeba použít soubor LocalSettings jehož prostřednictvím můžeme tuto výchozí hodnotu proměnné pro aktuální instanci "přerazit" &mdash. Pokud v souboru LocalSettings proměnná ještě není použitá, zkopírujte ji ze souboru DefaultSettings a pak si ji upravte dle potřeby.

Pro někoho může být matoucí, že se v kódu MediaWiki (především v souboru OutputPage.php) a u některých rozšíření, vyskytují jména budoucích proměnných pro JavaScriptový engine na straně webového prohlížeče, které také začínají přetězcem wg. Ty se však od proměnných určených pro PHP liší tím, že nezačínají znakem $. Více o nich se dozvíte na stránce Manual:Interface/JavaScript#mw.config.

Od té doby, co byla zavedena třída Config (od MediaWiki 1.23), se od globálních PHP proměnných, začínajících prefixem "wg" postupně upouští, protože se z globálního jmenného prostoru (scope) do její aktuální instance přesouvají i výchozí konfigurační volby.

Viz též