Manual:Ad alanı

This page is a translated version of the page Manual:Namespace and the translation is 98% complete.

Bir ad alanı, benzer bir amaca sahip içeriğe sahip sayfaların bir toplamıdır, yani, amaçlanan kullanımın aynı olduğu sayfalar. Ad alanları, aynı viki içindeki farklı bilgi türlerinin bölümleri olarak düşünülebilir ve "gerçek" içeriği kullanıcı profilleri, yardım sayfaları ve benzerlerinden ayrı tutabilir. The namespace prefix of a page forms part of the title of a page, separated with a colon (:).

Teknik genel bakış

Sayfalar bir ad alanı içinde bulunur ve bu, iki nokta üst üste (:) ile ayrılmış bir sayfanın başlığının bir bölümünü oluşturan bir sayfanın ad alanı öneki kullanılarak ayırt edilebilir.

Örneğin:

Başlık Ad alanı Kod
Foo Main 0
Template:Foo Template 10
Module:Foo Module 828

"Ana ad alanı" bir öneke sahip değildir. Ayrıca, ana ad alanındaki sayfalar, mevcut ad alanlarının herhangi biriyle başlayan adlara ve ardından iki nokta üst üste işaretine sahip olamaz.

Sayfalar, başlıklarının önek kısmı değiştirilerek ad alanları arasında taşınabilir.

Ad alanı önekleri çevrilebilir ve her biri için takma adlar yapılandırılabilir ($wgNamespaceAliases sayfasına bakın). Tüm isim alanlarının ayrıca, yapılandırmadan bağımsız olarak tüm vikiler üzerinde çalışan "kanonik" bir öneki vardır. Takma adlar ve kurallı adlar bağlantılarda, bir arama gerçekleştirilirken ve {{DISPLAYTITLE}} sihirli kelime yardımıyla sayfa başlığında kullanılabilir.

Her ad alanının karşılık gelen bir ad alanı dizini vardır. Veritabanında, başlık ad alanı indeksi ve metin başlığına bölünmüştür ve bu, diğerleri arasında page.page_namespace ve page.page_title sütunlarında saklama için kullanılır.

Konu ve tartışma ad alanları

Tartışma sayfalarının nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar için Help:Tartışma sayfaları sayfasına bakın.

Çoğu ad alanının ilişkili bir tartışma ad alanı (veya "tartışma" ad alanı) vardır. Tüm tartışma ad alanlarının tek tamsayı indeksleri vardır ve belirli bir ad alanı için tartışma ad alanı indeksi n indeksi n+1 dir. Çift tamsayı indeksli ad alanları konu ad alanlarıdır (bunun içerik ad alanlarından farklı bir kavram olduğuna dikkat edin). Konu-tartışma ikiliği {{SUBJECTPAGENAME}} ve {{TALKPAGENAME}} sihirli kelimeler kullanılarak keşfedebilir. Tartışma ad alanlarındaki sayfaların ‎<body> etiketi, stil için yararlı olabilecek "ns-talk" CSS sınıfına sahiptir.

Yerleşik ad alanları

MediaWiki, 18 yerleşik ad alanıyla birlikte gelir:

  • Gerçek sayfalara karşılık gelen, 0-15 arasında numaralandırılmış ve konu/tartışma çiftleri hâlinde gruplandırılmış 16 "gerçek" ad alanı
  • Sırasıyla -1 ve -2 olarak numaralandırılmış 2 "sanal" ad alanı (biri dinamik olarak oluşturulmuş özel sayfalar için ve diğeri doğrudan dosya bağlantıları için bir takma ad görevi görür). Bu ad alanları veritabanında depolanan sayfalara karşılık gelmediğinden, bu ad alanlarında sayfalar oluşturulamaz veya silinemez ve karşılık gelen tartışma ad alanları yoktur.

Tam liste aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Dizin Ad Amaç Tartışma
0 (Main) "Gerçek" içerikli maddeleri .[1] Talk 1
2 User Kullanıcı sayfası .[2] User talk 3
4 Project Viki hakkında bilgiler.[3] Project talk 5
6 File Medya açıklama sayfaları File talk 7
8 MediaWiki Site arayüzü özelleştirme[4] MediaWiki talk 9
10 Template Şablon sayfaları Template talk 11
12 Help Yardım sayfaları Help talk 13
14 Category Kategori açıklama sayfaları Category talk 15
-1 Special Özel sayfaları tutar N/A
-2 Media Medya dosyalarına doğrudan bağlantılar için takma ad

Her ad alanında ayrıca, adından türetilmiş, tüm harfler büyük harflerle, boşluklar alt çizgilerle değiştirilmiş ve başına "NS_" eklenmiş bir sabit vardır. Örneğin, "Kullanıcı mesaj" ad alanı sabiti NS_USER_TALK. Tam bir liste Manual:Namespace constants sayfasında bulunabilir.


  1. Konu ad alanının öneki yoktur.
  2. Bir Kullanıcı mesaj sayfasını düzenlemek, kullanıcı için bir bildirim oluşturur.
  3. $wgMetaNamespace ile tanımlanır, aksi takdirde elle ayarlanmadıkça, varsayılan olarak $wgSitename olur.
  4. Yalnızca 'editinterface' iznine sahip kullanıcılar tarafından düzenlenebilir.
    Bu ad alanındaki bazı birkaç sayfa, buna ek olarak editsitecss ve editesitejs izinlerini gerektirir.

Özel ad alanları

Uzantılar ve site hizmetlileri, ek sayfa sınıflarını bir arada gruplandırmak için ek ad alanları tanımlayabilir. Kapsamlı bir genel bakış için Manual:Using custom namespaces sayfasına bakın.

İşlevsellik

Proje ve Yardım gibi bazı ad alanları yalnızca kolaylık sağlamak için vardır ve Ana ad alanına kıyasla fazladan işlevselliğe sahip değildir.

Şablon ad alanı sayfaları ad alanı öneki olmadan yansıtabilir.

Kullanıcı ad alanı sayfaları, kullanıcı hesapları veya IP adresleriyle ilişkilendirilir. Kulanıcı mesaj sayfalarında yapılan değişiklikler otomatik bir mesaj bildirimi oluşturur.

"MediaWiki" ad alanındaki sayfalar, dil dosyası içindeki varsayılan mesajları geçersiz kılmak için kullanılır ve yalnızca hizmetliler veya editinterface iznine sahip diğer kullanıcılar tarafından düzenlenebilir.

Dosya ve Kategori sayfalarının, Dosya yönetimi ve Help:Kategoriler sayfalarında açıklandığı gibi özel işlevleri vardır. Dosyalar "movefile" hakkı olan kullanıcılar tarafından taşınabilir. Kategori sayfaları "move-categorypages" hakkı olan kullanıcılar tarafından taşınabilir.

Tartışma ad alanlarındaki tüm sayfaların bir "yorum gönder" özelliği vardır (Meta'da Help:Bölüm#Sona bölüm ekleme sayfasında bakın).

Ayrıca bakınız