Help:צילום מסך

This page is a translated version of the page Help:Screenshots and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD הערה: כאשר אתם עורכים דף זה, אתם מסכימים לשחרר את תרומתכם תחת רישיון CC0. למידע נוסף ראו את דפי העזרה בנושא נחלת הכלל.
PD

מדריך מקוצר

אם יש לך ידע בסיסי באתרי ויקימדיה ובעריכת תמונות ברמה בסיסית, להלן מדריך מקוצר של איך לצלם ולעלות צילומי מסך:

  • יש לבדוק שלא קיים צילום מסך או צלמית בוויקישיתוף;
  • יש לאפס את הממשק שלך לברירת המחדל;
  • יש להגדיל את רמת התקריב (זום) בדפדפן שלך;
  • יש לצלם את המסך;
  • יש לחתוך את צילום המסך כך שיראה רק את החלק הרלוונטי;
  • יש להעלות לוויקישיתוף את צילום המסך עם רישיון מתאים.

מדריך מפורט

האם צילום מסך נחוץ?

תחילה בדוק בויקישיתוף אם קיים צילום מסך או צלמית של החלק אותו אתה רוצה לצלם:

איפוס הממשק

בכדי שצילום המסך יהיה מובן למספר הגדול ביותר של משתמשים, עליך לאפס את הממשק כדי לבטל שינויים שעשית בעבר. אחרת, משתמשים עלולים להתבלבל משינויים בין הצילום לממשק שלהם.

אם האפשרות שברצונך לצלם קיימת למשמשים שאינם רשומים, הדרך הפשוטה ביותר לאפס את הממשק מבלי לבלגן את חשבונך ואת הגדרותך, היא לפתוח את הדפדפן במצב "אנונימי", "פרטי" או"גלישה בסתר".

אם יש צורך בחשבון, אתה יכול לפתוח חשבון חדש במיוחד למטרת צילום מסך, או אתה יכול להשתמש בחשבונך הרגיל אחרי שתבטל את הסקריפטים וגאג'טים המחוברים לחשבונך.

הגדלת רמת הזום בדפדפן שברשותך

שנה את רמת הזום בדפדפן שברשותך, כך שצילום המסך יהיה ברזולוציה הגבוהה ביותר. לרוב ניתן לבצע פעולה זו דרך התפריט או בלחיצה על Ctrl++ מספר פעמים, עד אשר אתה מגיע לרמת הזום הגבוהה ביותר שחלונך מצליח להראות את האובייקט שברצונך לצלם.

לדוגמא, אם ברצונך לצלם כפתור מסויים, אתה יכול להגדיל את רמת הזום לרמה הגבוהה ביותר, אפילו אם שאר הממשק נראה מוזר או לא שימושי.

מצד שני, אם ברצונך לצלם תפריט כמו עורך התבניות בעורך החזותי, אתה יכול להגדיל את רמת הזום, אך ככל הנראה לא תיהיה מסוגל להגדילה לרמה המירבית, שאם לא כן חלקים חשובים שברצונך לצלם לא יוצגו על המסך.

צילום המסך

במידה ואתה משתמש במחשב אישי (PC), לחץ על הכפתור Prt. sc במקלדת.

במידה ואתה משתמש במחשבי חברת אפל, השתמש בקיצור המקלדת: ⌘ Command+⇧ Shift+3 בכדי לצלם את כלל המסך; ובכדי לצלם חלק מהמסך לחץ על הכפתורים ⌘ Command+⇧ Shift+4 במקלדת, לאחר מכך גרור את הסמך וסמן את האזור. המשך ללחוץ על הכפתור בעכבר עד אשר אתה רוצה לצלם את המסך, ואז שחררו.

שמירת הקובץ בפורמט PNG אם ניתן

חתיכת הצילום

כעת, עליך לפתוח את הקובץ בעזרת תוכנה לעריכת תמונות. הפעולה היחידה שתבצע היא לחתוך את התמונה, כך שכל תוכנה בסיסית לעריכת תמונות אמורה לאפשר לך לבצע זאת.

כאשר התוכנה פתוחה, השתמש בכלי הסימון בשביל לסמן את האזור שברצונך להשאיר, ואז השתמש בכלי החיתוך (Crop) בשביל להסיר את שאר התמונה. חלק זה יהיה שונה בין התוכנות השונות, חיפוש מהיר במדריך למשתמש או באינטרנט אמור לספק הסבר על הדרך לבצע זאת בתוכנה שאתה משתשמש בה.

חשוב מאוד להשאיר רק את החלק בתמונה שברצונך להראות. זה יקל על משתמשים להבין את כוונתך בכך שהתמונה תכלול פחות הסחות דעת. בנוסף זה יקל לקבוע את זכויות היוצרים של התמונה: עליך להסיר כל לוגו, תמונות וכיתוב אלא אם הם צריכים להופיע בצילום מסך. ברוב המקרים אם מטרתך היא להציג את הממשק של התוכנה, אין צורך להציג את הכיתוב של הדף שאתה מצלם. ראה Commons:Screenshots#Software לטיפים נוספים.

העלאת צילום המסך

אחרי שהתמונה החתוכה מוכנה, שמור אותה בשם מתאים והעלה אותה לויקישיתוף. הקישור הבא אמור להעביר אותך לתהליך הנכון commons:Special:MyLanguage/Commons:Upload/screenshot. אם צילמת חלקים מאתרי ויקימדיה, בחר ברשיון GPL, האפשרות הראשונה, מכיוון וזה הרשיון של ויקימדיה.

אם אתה משתמש בתמונות בצילום המסך שלך, נסה לבחור תמונות שהן ברשות הציבור, זה יקל על השימוש בהן.

אם אתה כולל כמות גדולה של טקסט (לדוגמא, פיסקה שלמה של מאמר), עליך לתת קרדיט לעמוד הכותבים בטופס ההעלאה. השתמש בתג זכויות יוצרים {{Wikipedia-screenshot}} כדי לקחת בחשבון את המרכיבים השונים בתמונה.

ר' גם