Nápověda:Rozšíření:Prohlížeč médií

This page is a translated version of the page Help:Extension:Media Viewer and the translation is 62% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎català • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎українська • ‎עברית • ‎العربية • ‎中文 • ‎日本語
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD
Prohlížeč médií Vám dovolí zobrazit obrázky ve větším měřítku, pro větší zážitek.

Vítejte na stránce nápovědy pro Prohlížeč médií, multimediální prohlížeč pro weby Wikimedia.

Tato stránka obsahuje nejčastější dotazy týkající se klíčových funkcí prohlížeče.

Co je Media Viewer?

Prohlížeč médií je nový multimediální prohlížeč, jehož cílem je zlepšit zážitek ze sledování na projektech sesterských projektů Wikipedia a Wikimedia. Umožňuje prohlížet obrázky ve větších velikostech s užitečnými informacemi o jejich obsahu, autorech a souvisejících metadatech. Nabízí také řadu nástrojů pro sdílení, stahování nebo vkládání mediálních souborů.

Tento nástroj byl vyvinut multimediálním týmem nadace Wikimedia Foundation. Chcete-li se dozvědět více o Prohlížeči médií, přečtěte si níže nebo navštivte stránku produktu.

Proč Media Viewer?

Prohlížeč médií má za cíl:

 • zlepšit zážitek ze sledování pro čtenáře
 • zlepšit zobrazení a procházení obrázků
 • poskytnout rychlý souhrn s lehkým přístupem k detailům
 • poskytnout více funkcí jako zvětšit, stáhnout, sdílet a vložit obrázek

Prohlížeč médií Media Viewer byl vytvořen pro čtenáře a příležitostné editory, primární cílové uživatele tohoto nástroje. V průběhu času je tyto funkce mohou povzbudit, aby více přispívali k projektům sester na Wikipedii a Wikimedia.

Jak mohu použít Media Viewer?

Chcete-li otevřít obrázek v Media Vieweru, klikněte na jeho miniaturu na kterémkoli článku, galerii nebo stránce kategorií. Pokud je nástroj povolen, zobrazí se v prohlížeči médií větší obrázek.

Media Viewer je nyní ve výchozím nastavení povolen na všech webech Wikimedia, ale může jej deaktivovat kterýkoli uživatel, jak je popsáno níže.

Na stránce s popisem souboru klikněte na "Open in Media Viewer" (Otevřít v prohlížeči médií) pod obrázkem a zobrazte jej pomocí tohoto nástroje.

Jak Media Viewer funguje?

Když kliknete na miniaturu v článku, zobrazí se velká část obrázku v "light box view" prohlížeče Media Viewer přímo nad stránkou, na kterou jste klikli.

Odtud máte přístup k řadě funkcí:

 • přečíst si popis obrázku
 • procházet související obrázky (pokud existují)
 • zvětšit obrázek (nebo zobrazit na celé obrazovce)
 • dozvědět se více o obrázku a jeho autorech
 • získat další podrobnosti na stránce se souborem
 • sdílet, vložit nebo stáhnout obrázek
 • zavřít Media Viewer
 • vypnout (nebo povolit) Media Viewer

Další informace o těchto funkcích naleznete níže.

Jak mohu obejít Media Viewer?

Chcete-li obejít Media Viewer a přistupovat přímo na stránku s popisem souboru, můžete použít jeden z těchto klávesových zkratek myši a klávesnice, když kliknete na miniaturu obrázku:

 • Shift+Click - Otevření stránky souboru v novém okně prohlížeče.
 • Ctrl+Click - Otevření stránky souboru na nové kartě pozadí.
 • Ctrl+Shift+Click - Otevření stránky souboru na nové kartě v popředí.

Klávesové zkratky myši a klávesnice se mohou lišit v závislosti na vašem prohlížeči a konfiguraci uživatele. Další informace naleznete na stránkách podpory vašeho prohlížeče, jako jsou tyto: Chrome, Firefox nebo Internet Explorer.

Jak mohu tuto funkci vypnout?

 
Nová funkce Zakázat Media Viewer

Chcete-li zakázat Media Viewer, klikněte na ikonu ozubeného kola v pravém horním rohu Prohlížeče médií pod ovládacím prvkem na celou obrazovku (viz snímek obrazovky). Poté klikněte na "Disable Media Viewer" (Zakázat prohlížeč médií). Od teď se obrázky již nebudou otevírat v Media Viewer. Kliknutím na miniatury se dostanete na stránku s popisem souboru na Wikimedia Commons nebo jiném úložišti souborů. Tato funkce Zakázat funguje pro registrované uživatele (pomocí preference webu), stejně jako pro neregistrované nebo 'anonymní' uživatele (pomocí souboru uloženého místně v počítači).

Tato funkce Zakázat funguje pouze na webu, na kterém ji aktivujete: deaktivace Media Viewer na Wikimedia Commons ji nezakáže ve vaší domovské Wikipedii ani v jiných sesterských projektech.

Pokud jste registrovaným uživatelem, můžete také deaktivovat Media Viewer v části "Preferences" (Předvolby): vyberte sekci "Appearance" (Vzhled) a zrušte zaškrtnutí této možnosti v "Files" (Soubory): "□ Aktivovat Prohlížeč médií". Po kliknutí na tlačítko "Save" (Uložit) se obrázky již nebudou v prohlížeči médií otevírat pro váš účet na tomto webu.

Registrovaní uživatelé mohou také zakázat Media Viewer na každé wiki přidáním mw.config.set("wgMediaViewerOnClick", false); do jejich global.js souboru.

Pokud změníte názor a chcete znovu povolit Media Viewer, postupujte podle pokynů níže.

Jak mohu znovu povolit tuto funkci?

 
Nová funkce Povolit Media Viewer

Pokud jste vypnuli Media Viewer a chcete jej znovu povolit, navštivte jakoukoli stránku s popisem souboru na webu, kde chcete tento nástroj použít. Poté klikněte na ikonu ozubeného kola vedle tlačítka "Open in Media Viewer" (Otevřít v Media Viewer) pod tímto obrázkem. Otevře se v Media Viewer s otevřeným panelem Enable (Povolit) (viz snímek obrazovky). Nyní klikněte na "Enable Media Viewer" (Povolit Media Viewer). Tato funkce Enable funguje jak pro registrované uživatele (pomocí preference webu), tak pro neregistrované nebo 'anonymní' uživatele (pomocí souboru uloženého místně v počítači).

Tato funkce Enable (Povolit) funguje pouze na webu, na kterém ji aktivujete: aktivace prohlížeče Media Viewer na Wikimedia Commons ji nepovolí na Vaší domovské Wikipedii ani v jiných sesterských projektech.

Pokud jste registrovaným uživatelem, můžete také znovu povolit Media Viewer v části "Preferences" (Předvolby): vyberte sekci "Appearance" (Vzhled) a zaškrtněte tuto možnost v části "Files" (Soubory): '[ ] Aktivovat Prohlížeč médií’. Po kliknutí na tlačítko "Save" (Uložit) se obrázky znovu otevřou v prohlížeči médií pro váš účet na tomto webu.

Jak si mohu zobrazit obrázek bez povolení Media Viewer?

Pokud jste tuto funkci vypnuli, ale chcete zobrazit obrázek v Media Viewer, aniž byste nástroj trvale aktivovali, navštivte jeho stránku s popisem souboru. Potom klikněte na tlačítko "Open in Media Viewer" (Otevřít v Media Viewer) pod tímto obrázkem: otevře se, ale v daném okamžiku pouze pro daný obrázek.

Někdy můžete otevřít obrázek v Media Viewer, aniž byste tuto funkci povolili, kliknutím na odkaz, který obsahuje parametry Media Viewer na konci adresy URL (např.:'#mediaviewer/File:foo.jpg').

Jak lze zavřít Media Viewer?

Media Viewer můžete zavřít několika různými způsoby:

 • klikněte na tlačítko ‘X’ v pravém horním rohu panelu Media Viewer (viz miniatura vpravo)
 • na klávesnici stiskněte klávesu 'escape'

V některých případech můžete také kliknout na tlačítko ‘Back’ (Zpět) v prohlížeči a vrátit se na stránku, na kterou byl obrázek Media Viewer propojen.

Jak mohu zobrazit další informace?

Media Viewer zobrazuje základní informace o prohlíženém obrázku přímo ve spodní části obrazovky. To zahrnuje popis souboru nebo popis, jakož i informace o autorovi, zdroji a licenci.

Stylování titulku může být omezeno. Aktuální označení je aktuálně povoleno: a, span, i, b, sup, sub.

Chcete-li získat další informace, jednoduše přejděte dolů a zobrazte ‘metadata panel’ (panel metadat), který obsahuje: delší popis (pokud je k dispozici), kdo nahrál tento soubor, když byl vytvořen nebo nahrán -- a odkazy na informace o prohlížeči médií, jako je tato stránka nápovědy. (Panel můžete zobrazit také klepnutím na klávesy se šipkami nahoru nebo dolů na klávesnici.)

Chcete-li získat více informací, klikněte na velké modré tlačítko 'More details' (Další podrobnosti), které vám umožní zobrazit stránku s popisem souboru na Wikimedia Commons nebo jiném úložišti souborů.

Jak mohu procházet sbírku obrázků?

Chcete-li procházet všechny obrázky v kolekci, můžete použít tlačítka se šipkami 'Next' (Další) a 'Previous' (Předchozí), která se zobrazují vlevo a vpravo od obrázků v Media Viewer (viz miniatura vpravo).

Kolekce může zahrnovat všechny obrázky v článku, galerii nebo stránce kategorií. Pro tuto funkci můžete také použít klávesy se šipkami vlevo a vpravo na klávesnici.

Jak mohu zvětšit obrázek?

Chcete-li obrázek zvětšit, jednoduše na něj klikněte. (Připomínáme, že se kurzor změní na ikonu lupy, když umístíte kurzor myši na obrázek.)

Tím se otevře původní obrázek v jeho největší velikosti na Wikimedia Commons nebo na úložišti souborů, kde byl poprvé nahrán.

Poté můžete pomocí funkce přiblížení v prohlížeči prozkoumat podrobnosti obrázku nebo kliknutím pravým tlačítkem myši tento soubor použít různými způsoby. V tomto zobrazení ovládací prvky aplikace Media Viewer zcela zmizí, takže můžete obrázek přímo ovlivňovat.

Chcete-li obrázek znovu zobrazit v Media Vieweru, jednoduše klikněte v prohlížeči na tlačítko „go back“ (vrátit se).

Jak mohu zobrazit obrázek na celé obrazovce?

Chcete-li zobrazit obrázek na celé obrazovce, klikněte na tlačítko celé obrazovky v pravé horní části panelu Media Viewer (ikona se dvěma protilehlými šipkami - viz ikona vpravo).

Tím se zobrazí velký obrázek na celé obrazovce, nejen v okně prohlížeče. Toto zobrazení na celé obrazovce je zcela přehledné, takže se můžete soustředit výhradně na obrázek bez dalšího rozptylování. V tomto režimu můžete umístit kurzor nad obrázek a zobrazit ovládací prvky, popis souboru, autora, zdroj a licenci.

Chcete-li ukončit režim celé obrazovky, můžete kliknout na stejné tlačítko a vrátit se do zobrazení light box. (Chcete-li ukončit Media Viewer, vyberte zavírací tlačítko 'X' nebo stiskněte klávesu 'Esc'.)

Jak lze zobrazit obrázky v různých velikostech?

Chcete-li zobrazit obrázky v různých velikostech, klikněte na tlačítko ‘Download’ (Stáhnout) (ikona šipky dolů v pravém dolním rohu obrazovky). Tím se otevře panel 'Stáhnout' s předem vybranou velikostí původního obrázku.

Chcete-li vybrat jinou velikost, klikněte na zelené tlačítko Stáhnout na šipku dolů a vyberte velikost, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám (např. Original (Originál), Small (Malý), Medium (Střední) nebo Large (Velký)).

Poté kliknutím na 'View in browser' (Zobrazit v prohlížeči) pod zeleným tlačítkem otevřete soubor v této velikosti na samostatné kartě.

Jak mohu stáhnout obrázek?

Chcete-li obrázek stáhnout, klikněte na tlačítko ‘Download’ (Stáhnout) (ikona šipky dolů v pravém dolním rohu obrazovky). Otevře se panel 'Stáhnout' s předem vybranou původní velikostí. Kliknutím na zelené tlačítko stáhnete původní soubor pomocí nástrojů prohlížeče.

Chcete-li stáhnout obrázek v jiné velikosti, klikněte na šipku dolů v zeleném tlačítku Stáhnout, kde si můžete vybrat velikost, která nejlépe vyhovuje Vašim potřebám (např. Originál, Malý, Střední nebo Velký). Poté znovu klikněte na zelené tlačítko a stáhněte si obrázek ve zvoleném rozlišení. Před stažením si také můžete různá rozlišení prohlédnout: kliknutím na 'Zobrazit v prohlížeči' pod zeleným tlačítkem otevřete soubor ve vybraném rozlišení.

Než si jej stáhnete pro použití, zkontrolujte licenční podmínky souboru, abyste se ujistili, že pokrývají Vaše zamýšlené použití. Uveďte prosím také všechny povinné atributy a licenční zásluhy, které jsou v souladu s těmito podmínkami. Tyto položky jsou nyní zahrnuty na panelu Stáhnout pod položkou 'You must attribute the author' (Musíte uvést autora). Kliknutím na tento štítek se zobrazí autorské zásluhy, které můžete zkopírovat a vložit jako prostý text, nebo HTML.

Jak mohu sdílet obrázek?

Chcete-li sdílet obrázky, které najdete v Media Viewer, klikněte na tlačítko ‘Share/Embed’ (Sdílet/Vložit) (ikona zakřivené šipky v pravém dolním rohu obrazovky - viz ikona vpravo). Karta 'Share' (Sdílet) se zobrazí jako první a obsahuje odkaz na vybraný obrázek, který můžete zkopírovat a vložit a sdílet s komunitou. Tento odkaz prozatím otevře obrázek v prohlížeči médií na stránce úložiště souborů (např. Commons), nikoli na stránce, kde jste jej našli.

Jak mohu vložit obrázek na jinou stránku?

Chcete-li použít obrázek na jiné wiki stránce nebo webu, klikněte na tlačítko ‘Share/Embed’ (Sdílet/Vložit) (ikona zakřivené šipky v pravém dolním rohu obrazovky - viz ikona výše). Poté klikněte na kartu 'Vložit'. Zobrazí se kód potřebný k zobrazení vybraného obrázku, který můžete zkopírovat a vložit do kódu vaší stránky.

Chcete-li přidat obrázek na wiki stránku, vyberte 'WikiText'. Chcete-li ji zahrnout na standardní webovou stránku, vyberte 'HTML'. Požadované informace o autorovi a licenci jsou obsaženy ve vygenerovaném kódu, spolu s příslušnými odkazy.

Volba velikosti umožňuje vybrat velikost, která nejlépe odpovídá vaší stránce. Všimněte si, že můžete také změnit šířku nebo výšku obrázku v samotném kódu.

Před vložením souboru na stránku si ověřte licenční podmínky souboru, abyste se ujistili, že je vaše použití v souladu s nimi. Uveďte prosím všechny autory a odkazy tak, jak to vyžadují licenční podmínky.

Jak zjistím, zda lze obrázek znovu použít?

Many of the images you find in Media Viewer can be re-used freely, as long as you provide attribution and comply with their license terms. For example, some images are licensed under Creative Commons terms (e.g. CC BY or CC BY-SA). Others are public domain or available under some other license.

To find out what these license terms mean, simply click on the license label at the lower right of Media Viewer, right below the blue 'More details' button. In some cases, it will show you the license details on the Creative Commons site. In other cases, it will show the license in the metadata panel -- or it will go to the file description page on the repository site, where you can learn more.

If an image has special licensing terms or requires special credits or permissions, a ‘view terms’ link will be added next to the license label. Click on it to see the permission details and special requests from the author or source.

How can I edit, curate or discuss an image?

To edit, curate or discuss an image, go to its file description page on Wikimedia Commons or other file repository.

You can do this by clicking on the big blue ‘More details’ button, at the lower right corner of the screen.

A site icon in the 'More details' button shows whether it links to Wikimedia Commons or another file repository (indicated with a 'W' logo).

How can I link to an image from Wikitext?

To link to an image so that it opens in Media Viewer, you can use this Wikitext code:

[{{fullurl:PAGE NAME}}#mediaviewer/{{urlencode:File:FILE NAME|wiki}} LINK TEXT]

Clicking on this link will open the linked image in Media Viewer, as an overlay covering the linked page.

How can I disable Media Viewer for unrelated images?

Sometimes, Media Viewer displays images that are confusing or not suitable for viewing with this tool. If necessary, editors can prevent these images from appearing in Media Viewer, using one of the methods below.

 • For images contained in 'metadata' content that is not related to the page's topic (e.g. Template:Ambox icons): you can disable Media Viewer for these files by adding this "metadata" class around their image tag:
  <span class="metadata">[[File:Foo.jpg]]</span>

Please only use this method to mark elements in articles that are considered not to be part of the proper content of the article: annotations, maintenance templates, navigation links, media controls, etc. Media Viewer is not the only tool that ignores content marked as metadata.

 • For other images that are not 'metadata' files, but do not display properly in Media Viewer (e.g. maps or diagrams with unreadable labels, small icons, flags): you can disable Media Viewer for these files by adding this "noviewer" class inside their image tag:
  [[File:Foo.jpg|class=noviewer]]
 • For images that are used to link to another document, using the |link= image parameter, you don't need to do anything; Media Viewer will ignore such images automatically.

Which platforms does Media Viewer support?

Media Viewer works on most modern web browsers for desktop computers: Chrome, Firefox and Safari's latest stable versions -- as well as Internet Explorer versions 9 and above. At this time, Media Viewer does not work on IE8 and below, and it is disabled for mobile devices (a simple media viewer is now provided for mobile devices, but lacks most of the features of the desktop version). In future releases, we plan to provide a mobile version of Media Viewer, as well as wider browser support on desktop platforms.

Which file formats does Media Viewer support?

At this time, Media Viewer only supports the most widely used image file formats on Wikimedia sites (e.g.: JPEG, GIF, PNG, TIFF, SVG). In future releases, we will add support for PDF, audio, video and other file formats.

How can I report a technical issue?

We welcome bug reports from our community. If you find a technical issue, please file a bug here on Phabricator.

You can also post your report on this discussion page, with a screenshot and information on your browser and operating system :).

Before reporting a bug, check first that this issue is not already on this list of known bugs. In case it’s already been fixed, you may also want to test it on this test page on MediaWiki.org -- where new features are released a week before the rest of the wikis.

How can I discuss new features for this tool?

Please let us know what you think of Media Viewer. You are welcome to participate on this discussion page.

Tens of thousands of users around the world helped test Media Viewer during its development. Here are suggested improvements collected through community consultations, user surveys and other feedback they kindly shared with our development team. Many of these improvements have now been implemented.

Where can I find technical information about Media Viewer?

For more technical information about this tool, visit these two extension pages: MultimediaViewer , CommonsMetadata

How was Media Viewer tested and released?

Media Viewer was tested extensively for about nine months by tens of thousands of beta users around the world, starting in November 2013, as part of the Beta Features program. This allowed users to enable Media Viewer long before it was released on their sites, by clicking on the small 'Beta' link next to 'Preferences' in their personal menu.

We also conducted rigorous usability studies throughout development, such as this recent usability test -- and ran extensive user surveys with over 18,000 responses in 8 different languages. Additional community suggestions were collected through this widely promoted community consultation on many large wikis around the world, as well as as our regular talk page.

After addressing key issues identified by our testers, Media Viewer was gradually released between April and June 2014. Local deployments took place on different sites every week, through the middle of June 2014, when this feature was enabled by default on all wikis hosted by the Wikimedia Foundation. We then asked for more community feedback and did another round of improvements based on new suggestions, as outlined above.

For more information, check out this release page.

What new features are being planned for Media Viewer?

No new features are planned for Media Viewer at this time.

In fall 2014, the multimedia team developed a wide range of new improvements, based on usability research and community feedback.

Here are the improvements that were released in November 2014, to make Media Viewer easier to use by readers and casual editors, our primary target users for this tool:

If you have any suggestions for improving this tool in future releases, please let us know on this discussion page.