Help:Content translation/tr

İçerik çevirisine hızlı giriş videosu ve aracın nasıl etkinleştirileceğini gösterir.
Orijinal içeriğin yanında bir maddeyi çevirebilirsiniz.

İçerik çevirisi , düzenleyicilerin sayfaları diller arasında çevirmesine yardımcı olan bir araçtır. Araç, düzenleyicilerin orijinal içeriğin hemen yanında bir çeviri oluşturabildikleri, içeriği daha iyi nasıl çevireceklerine karar vermek için ilgili bağlamsal bilgileri kolayca keşfedebilecekleri ve mümkün olduğunda biçimlendirme, bağlantılar, kategoriler, kaynakça ve daha fazlası gibi ayrıntıları otomatik olarak ekleyebilecekleri akıcı bir çeviri deneyimi sağlar.

İçerik Çevirisi, çevrilmiş bir sayfanın ilk sürümünü oluşturmaya odaklanır. Oluşturulduktan sonra, diğer viki sayfaları gibi daha fazla düzenlenebilir.

Başlamadan önceEdit

Diğer düzenleme araçlarında olduğu gibi, onlarla oluşturulan içeriğin yazarı siz olacaksınız. İçerik çevirisiyle bir sayfa oluştururken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun.

 • Yayımlamadan önce içeriği inceleyin. Do not rely on machine translation alone! Yalnızca makine çevirisine güvenmeyin! İyi desteklenen dillerde bile hata yapabilir. Her zaman yazdığınız her şeyi okuyun ve yayımlamadan önce makine çevirisinin yaptığı hataları düzeltin. Maddeyi düzeltmeden yayımlarsanız, muhtemelen çeviriniz silinecektir.
 • Diliniz için çeviri sürecini kontrol edin. Vikinizde maddeleri çevirmekle ilgili bir sayfa varsa, başlamadan önce bu sayfayı okuyun. Vikinize özel daha fazla ipucu ve politikaya sahip olacak. Türkçe Vikipedi'de bu sayfa tr:Vikipedi:Çeviri grubu sayfasıdır (diğer dillerdeki karşılık gelen sayfaları kontrol edebilirsiniz).
 • Yalnızca bildiğiniz dilleri seçin. Yalnızca çeviri yaptığınız dilde yazabileceğinizden eminseniz çevirin. Dilde yazabiliyorsanız ancak mükemmel yazmadığınızı düşünüyorsanız, bu dili bilen arkadaşlarınızdan veya bu bikide yazan diğer düzenleyicilerden yardım isteyin. Arkadaşlarınızla doğru kelimeleri seçmek veya gramerinizi geliştirmek hakkında konuşmak eğlencelidir!

Makine çevirisiEdit

İçerik çevirisinde, birkaç makine çevirisi hizmetleri aracılığıyla sınırlı sayıda dil için otomatik çeviri mevcuttur. Kullanılabilir olduğunda, makine çevirisi, kullanıcının aktif olarak gözden geçirmesi ve düzeltmesi için bir başlangıç ​​noktası olarak sağlanır.

Makine tarafından çevrilen maddeleri yayımlamak, İçerik Çevirisinin amacı değildir ve maddeleri değiştirmeden ve gözden geçirmeden yayımlamak aktif olarak önerilmez. Kullanıcılara, değiştirilmemiş içerik yayımlamaya çalışırlarsa uyarılar gösterilir.

İçerik çevirisini etkinleştirmeEdit

 
İçerik çevirisi beta özelliği.

Şu anda İçerik Çevirisi, çoğu Wikipedias'ta bir beta özelliktir. Kullanmak için beta tercihlerinizde özelliği etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için hesabınıza oturum açın, sayfanın üst kısmındaki Beta'yı tıklayın, İçerik Çevirisini kontrol edin ve sayfanın altındaki Kaydet'i tıklayın.

Gene bakışEdit

Bu yardım belgeleri, İçerik çevirisinin desteklediği genel etkinlikleri kapsar:

 • Çeviri başlatma, çevirmek için bir sayfa seçebileceğiniz yolları açıklar.
 • Bir sayfayı çevirmek, çeviri sırasında size yardımcı olacak mevcut araçları ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı tanıtır.
 • Bir çevirinin yayımlanması, çevirinizi tamamlarken göz önünde bulundurulması gereken seçenekleri ve düşünceleri açıklar.
 • Sorunları çözmek, bulabileceğiniz yaygın sorunları yakalar ve bunları nasıl çözeceğiniz konusunda rehberlik sağlar.
 • Yaygın kullanımlar, genel kullanım örneklerini ve bunların nasıl daha iyi desteklenebileceğini açıklar.

Her bir faaliyetin kısa bir açıklaması, daha ayrıntılı olarak ele alındıkları sayfalara bağlantılar içeren aşağıdaki bölümlerde verilmiştir.

Bir çeviriye başlamakEdit

 
Fare işaretçinizi Katkılar bağlantısının üzerine getirdiğinizde görünen menü

"Çeviriler" seçeneğine tıklayarak katkılar menüsünden çeviri panosuna erişebilirsiniz.

Kontrol panelinde, seçtiğiniz bir maddeyi çevirmeye başlamak, çevrilmesi gereken madde önerilerine göz atmak veya daha önce başladığınız önceki çevirilere devam etmek için seçenekler bulacaksınız.

Bir çeviriye başlamak için başka giriş noktaları da vardır:

 • Katkılar sayfasından "Çeviri" seçeneğine tıklayın.
 • Gri bağlantılar, okuduğunuz bir sayfanın dil listesinde, sayfanın bildiğiniz bir dilde eksik olduğunu belirtmek için olabilir. Bunlara tıklamak yeni bir çeviri başlatmaya izin verir.
 • Vikinizin arama kutusunda Special:ContentTranslation araması.

Bir sayfa çevirmeEdit

Araç, bir sayfanın çevirisini oluşturma sürecinde size yardımcı olacaktır. Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

 • Makine çevirisi, kullanıcıların gözden geçirmesi ve daha fazla düzenleme yapması için bir başlangıç ​​noktası olarak sağlanmıştır. Her dil için hangi hizmetlerin mevcut olduğunu ve bunların desteğini nasıl iyileştirip genişletebileceğinizi kontrol edin.
 • Çeviri düzenleme. İlk çeviriden veya sıfırdan başlayarak, çevirinin nihai içeriğinden siz sorumlu olacaksınız. Bu yüzden çeviriyi iyice gözden geçirmek önemlidir. Araç tarafından sağlanan desteği ve çeviri içeriğini düzenlerken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktaları kontrol edin.
 • Kaliteyi sağlamak için makine çevirisi sınırlamaları. Araç, ilk makine çevirisinin ne kadar değiştirildiğini takip eder. Buna bağlı olarak, kullanıcı içeriği daha fazla incelemeye teşvik edilebilir veya yayımlanması engellenebilir. Mevcut sınırların nasıl çalıştığını ve genel olarak veya kendi diliniz için gelişmelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Çevirinizi yayımlamaEdit

İçerikten memnun olduğunuzda çevirinizi yayımlayabilirsiniz. Sayfanız yayımlandıktan sonra, sizin ve diğerlerinin her zamanki gibi gözden geçirip geliştirmeye devam edebileceği normal bir viki sayfası hâline gelecektir. Çeviri, ilk sürümü oluşturmanın hızlı bir yoludur, ancak sayfanın daha fazla katkı ile gelişmesi ve gelişmeye devam etmesi beklenmektedir. Kullanılabilir seçenekler, mevcut hedefler ve diğer hususlar dahil olmak üzere yayımlama hakkında daha fazla bilgi edinin.