Help:İçerik çevirisi/Başlama/Gösterge paneli

This page is a translated version of the page Help:Content translation/Starting/Dashboard and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
Önerileri gösteren içerik çevirisi paneli.

Çeviri Gösterge Paneli, çeviri faaliyetinizin başladığı merkezi yerdir. Çevirilerinizi yönetebilir, yenilerini başlatabilir, çevrilecek madde önerilerini keşfedebilir ve çeviri ilerlemenizi kontrol edebilirsiniz.

Kontrol paneline katkılarınız sayfası aracılığıyla, vikinizin arama kutusunda "Special:ContentTranslation" (veya "Special:CX") arayarak veya doğrudan ona bağlantı kullanarak erişebilirsiniz.

Çeviri panosu Vikipedi'de tüm diller için mevcuttur ve eriştiğiniz belirli dil vikisinden bağımsız olarak birleşik bir görünüm sağlar. Yani, Japonca, Fransızca veya Svahili dillerinde İçerik Çevirisi'ne erişirseniz, tüm çevirilerinizin aynı birleşik listesini görürsünüz.

Kontrol paneli, farklı aşamalardaki çeviriler için farklı görünümler (öneriler, devam eden ve yayımlanmış), ayrıca seçtiğiniz bir çeviriyi başlatma işlevi ("Yeni çeviri"), ilerlemenizi izlemeniz için istatistikler ve ek yardım sağlar. Bu unsurlar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Yeni çeviri

 
Çevrilecek herhangi bir sayfayı arayabilirsiniz.
 
Çevrilecek seçili maddeyi onaylayın.

"Yeni çeviri" düğmesi, hızlı bir şekilde yeni bir çeviriye başlamayı sağlar. Çok adımlı bir diyalog, çevirmek için bir madde aramanıza ve çeviriyi başlatmanıza olanak tanır. Bunlar daha ayrıntılı adımlar:

  1. Gösterge tablosundan "Yeni çeviri" seçeneğini seçin. Mavi düğme kontrol panelinin üstünde bulunur ve kolay erişim için kontrol panelinin tüm farklı görünümlerinden kullanılabilir.
  2. Çevirmek istediğiniz maddeyi arayın. Madde başlığını yazarken öneriler görünecektir. Bunlar, maddenin beklediğiniz konuyla ilgili olduğunu onaylamanız için mevcut olduğunda resimler ve açıklamalar gösterecektir. Ek olarak, maddenin mevcut olduğu dillerin sayısı, bildiğiniz bazı dillerde eksik olduğunu vurgulayan ek bir gösterge ile gösterilir. Arama için kullanılan dilin arama çubuğunun sonunda gösterildiğine dikkat edin. Farklı bir dilden çevrilecek maddeleri seçmek için arama yapmak için kullanılan dili değiştirebilirsiniz.
  3. Seçimi onaylayın. Çevrilecek sayfayı seçtikten sonra, içeriği çevirmek istediğiniz dili seçebilir veya çevirinin yapılacağı dili ayarlayabilirsiniz. Sayfa başlığının seçilmesi, maddeyi açmanıza ve içeriğini daha ayrıntılı olarak keşfetmenize olanak tanır. Kaynak vikide sayfanın sahip olduğu görüntüleme sayısı gibi ek bilgiler de bu konuya yönelik talep hakkında kabaca bir fikir vermek için ortaya çıkar. Hazır olduğunuzda, "Çeviriyi başlat" ve çevirmeye başlama seçmeniz yeterlidir.

Zaten var olan bir madde için çeviriye başlamak mümkündür, ancak mevcut içeriğin hangisi olduğunu kontrol etmeniz ve çevirinin nasıl yayımlanacağı konusunda bilinçli bir karar vermeniz için bir uyarı gösterilecektir.

Devam eden çeviriler

 
Devam eden çevirilerin listesi

Devam eden çevirilerin listesi, başlattığınız ancak henüz yayımlamadığınız çevirileri gösterir.

Bir çeviriye başladığınızda, değişiklikleriniz otomatik olarak kaydedilecektir. Bu, çevirileriniz üzerinde çalışmaya birden çok oturumda devam etmenizi sağlar. Bir çeviriyi bırakabilir ve daha sonra yayımlamaya karar verene kadar üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Devam eden çevirilerin listesi, her çeviride kaydettiğiniz ilerlemeyi gösterir. Kaynak maddedeki tüm içeriği çevirmenize gerek yoktur, ancak bu ilerleme çubuğu, çevirinizle kaynak maddenin ne kadarını kapladığınız konusunda faydalı bir kaynağı olabilir.

Farklı diller için çeviriler olduğunda, belirli bir dil çiftine odaklanmak için liste filtrelenebilir. Dil seçici, liste başlığının sonundaki "Tümü › Tümü" dil seçicisi tarafından yakalandığından, varsayılan olarak tüm diller için çevirileri gösterecektir.

Listedeki herhangi bir öğenin çöp kutusu simgesine tıklayarak çevirilerinizden herhangi birini silebilirsiniz. Bu, çeviri için kaydettiğiniz ilerlemeyi silecektir.

Yayımlamayı çok uzun süre ertelemeyin

Bir çeviri üzerinde birden fazla oturumda çalışmak mümkün olsa da, yayımlamayı çok uzun süre geciktirmemeniz önerilir. Düzenleyiciler topluluğu üzerinde çalıştıkça orijinal maddenin zaman içinde gelişeceğini unutmayın. Çoğu zaman, eski bir çeviriye devam ettiğinizde orijinal maddedeki değişiklikler dahil edilecektir, ancak önceden çevirmiş olduğunuz paragrafları etkileyen kaynak maddedeki ağır değişiklikleri güncellemek mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda, çeviriye orijinal içeriğin eski bir sürümü için devam edip etmeyeceğinize veya güncellenmiş içerik için çevirinizi yeniden başlatıp başlatmayacağınıza karar vermelisiniz.

Ayrıca, devam eden çeviriler aynı dil çifti için diğer kullanıcılar tarafından başlatılamaz, bu nedenle çevirilerin uzun süre tutulması diğer düzenleyicilerin aynı konuyu çevirmesini engeller. Artık üzerinde çalışmayı planlamıyorsanız, devam eden çevirilerinizi silmeyi düşünün.

İçerik çevirisi, düzenleme topluluğunun çabalarını başka bir dilde yeniden kullanarak bir maddenin ilk sürümünü oluşturmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çevirinizi yayımladığınızda, normal düzenleme araçlarıyla geliştirilebilen normal bir madde hâline gelecektir. Devam eden çeviri, yayımlamadan önce hangi içerikleri ekleyeceğinize ve gözden geçireceğinize karar vermeniz için geçici bir durumu temsil eder. Bir yıl sonra, devam eden çeviriler açıklanan sorunları önlemek için otomatik olarak silinebilir.

Yayımlanmış çeviriler

 
Yayımlanmış çevirilerin listesi

Yayımlanan çevirilerin listesi, araçla oluşturduğunuz maddeleri gösterir. Liste, çevirileri yayımlandıkları tarih ve orijinal maddenin çevrilmiş yüzdesi ile birlikte gösterir.

Listedeki öğelere tıklayarak yayımlanan maddelere erişebilirsiniz. Diğer düzenleyicilerin tartışma sayfasında ortaya koymuş olabileceği konulara dikkat ederek, yayımladıktan sonra içeriği gözden geçirmeniz önerilir. Ayrıca, liste başlığındaki dil seçici ile belirli bir dil çiftine odaklanmak için listeyi filtreleyebilirsiniz.

Kurşun kalem simgesi kullanılarak daha önce yayımlanmış maddeler için çeviriye devam etme seçeneği de mevcuttur, ancak dikkatli kullanılmalıdır. Bir sayfayı yayımladığınızda, diğer düzenleyicilerin üzerinde çalışabileceğini ve güncellenmiş bir çeviri yayımlamanın, yapmış olabilecekleri değişikliklerin üzerine yazacağını unutmayın. Bu nedenle, yayımlanan bir çeviriye devam ederken son derece dikkatli olun.

Diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan çevirilerle ilgileniyorsanız, Son Değişiklikler gibi olağan inceleme araçları içerik çevirisi için bir filtre ile kullanılabilir ve bu tür bilgilere programatik olarak ve bunu istatistiklere yansıtmak için belirli bir API de sağlanır.

Öneriler

Öneriler görünümü, çevirmek isteyebileceğiniz maddeler hakkında fikir verir. Bunlar, genel önerileri, çevirdiğiniz önceki maddelere göre kişiselleştirilmiş önerilerle birleştirir. Öneriler görünümünü ziyaret edin ve yeni fikirler ararken sık sık öneri listesini yenileyin. Birkaç ilginç öneriyi hemen çevirmek için vaktiniz olmasa bile, bunları daha sonra kolayca saklayabilirsiniz.

İstatistikleriniz

Kontrol paneli, çevirilerinizle ilgili temel istatistikleri gösterir: araçla yaptığınız toplam çeviri sayısı ve bu ay içinde yaptığınız çeviriler. Ayrıca, zaman içindeki katkı oranınızı göstermek ve ilerlemenizi teşvik etmek için son aylara ait bir çubuk grafik de gösterir. Bu aya karşılık gelen çubuk ve sayılar, önceki etkinlikle karşılaştırmayı kolaylaştırmak için mavi renkte gösterilir.

Çevirmeye yardım et

"Çeviri için yardıma mı ihtiyacınız var?" bölümü, aracı anlamanızı ve kullanmanızı geliştirmek için yararlı olabilecek yardım kaynaklarına erişim sağlar. Şu anda aşağıdaki kaynaklara erişim sağlar:

  • Bu araç hakkında daha fazla bilgi, şu anda okuduğunuz belgelendirme erişim sağlar.
  • İstatistikler aracın ana istatistiklerine erişim sağlar. Orada tüm diller için veya belirli bir dil çifti için kaç çevirinin yayımlandığını ve bunların zaman içindeki gelişimini ve ayrıca kullanıcı sayısını bulabilirsiniz.
  • Çeviri sırasında bulduğunuz sorunları bildirebileceğiniz, aracı geliştirmek için fikirlerinizi paylaşabileceğiniz veya araç hakkındaki genel izleniminizi paylaşabileceğiniz proje için tartışma sayfası bize geri bildirimde bulunun bağlantıları.