Rozszerzenie:WikiForum

This page is a translated version of the page Extension:WikiForum and the translation is 80% complete.
Podręcznik rozszerzeń MediaWiki
WikiForum
Status wydania: niestabilne
Realizacja Bazy danych , Strona specjalna
Opis Forum extension
Autor(zy)
Ostatnia wersja 2.5.1 (2019-03-22)
MediaWiki 1.39+
Zmiany w bazie danych Tak
Licencja GNU General Public License 3.0 or later
Pobieranie
 • $wgWikiForumAllowAnonymous
 • $wgWikiForumLogInRC

 • ‎<WikiForumList>
 • ‎<WikiForumThread>
 • wikiforum-admin
 • wikiforum-moderator
Quarterly downloads 10 (Ranked 129th)
Przetłumacz rozszerzenie WikiForum jeżeli jest dostępne na translatewiki.net
Problemy Otwarte zadania · Zgłoś błąd

Rozszerzenie WikiForum daje wiki dodatkową funkcjonalność w postaci forum dyskusyjnego dostępnego przez nową stronę specjalną: Specjalna:WikiForum. Forum jest indeksowane przez większość wyszukiwarek (np. Google), możliwe jest też przeszukiwanie forum za pomocą jego własnej wewnętrznej wyszukiwarki.

WikiForum obecnie nie ma funkcji obsługi awatarów. Jeśli jednak zainstalowano także rozszerzenie SocialProfile extension , to WikiForum będzie używało awatary dostarczane przez to rozszerzenie.

Bardziej szczegółowe informacje na temat WikiForum można znaleźć na poświęconych mu stronach pomocy na ShoutWiki.

Instalacja

 • Pobierz i umieść plik(i) w katalogu o nazwie WikiForum w folderze extensions/.
  Developers and code contributors should install the extension from Git instead, using:cd extensions/
  git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/WikiForum
 • Dodaj poniższy kod na dole twojego pliku LocalSettings.php :
  wfLoadExtension( 'WikiForum' );
  
 • Uruchom skrypt aktualizujący, który automatycznie stworzy potrzebne tabele dla tego rozszerzenia.
 •   Zrobione – Przejdź do Special:Version na twojej wiki, aby sprawdzić czy rozszerzenie zostało pomyślnie zainstalowane.

Konfiguracja

Pierwotnie konfiguracja WikiForum odbywała się z użyciem licznych zmiennych konfiguracyjnych. Obecnie konfiguracji forum dokonuje się głównie przez strony w przestrzeni nazw MediaWiki. W tabeli poniżej opisane są te opcje, które nadal konfiguruje się za pomocą zmiennych.

Parametr Domyślna wartość Opis
$wgWikiForumAllowAnonymous true Czy zezwolić użytkownikom anonimowym (niezarejestrowanym) na zakładanie nowych wątków i publikowanie odpowiedzi?
$wgWikiForumLogsInRC true Czy pokazywać edycje dokonywane na WikiForum w OZ-ach (na stronie specjalnej Specjalna:Ostatnie zmiany)?

CAPTCHAs have now been integrated into WikiForum. If Extension:ConfirmEdit is installed, CAPTCHAs will be shown to users without the skipcaptcha permission. You may need to set $wgCaptchaTriggers[ 'wikiforum' ] = true; in LocalSettings.php below where ConfirmEdit is required in order for CAPTCHAs to show. To disable CAPTCHAs, simply set that to false.

Uprawnienia użytkowników

Rozszerzenie WikiForum dodaje dwa nowe rodzaje uprawnień: wikiforum-admin oraz wikiforum-moderator. Pierwsze z nich pozwala na tworzenie, edytowanie oraz usuwanie kategorii i podforów, drugie z nich na edytowanie i usuwanie wątków oraz poszczególnych odpowiedzi.

Domyślnie wszyscy administratorzy wiki (członkowie grupy sysop) mają oba te uprawnienia. Dodatkowo WikiForum tworzy też nową grupę użytkowników: forumadmin. Członkowie tej grupy mają oba wyżej opisane uprawnienia (wikiforum-admin i wikiforum-moderator). Możliwość dodawania i usuwania członków tej grupy mają biurokraci.

Zobacz też