Extension:Gadgets

This page is a translated version of the page Extension:Gadgets and the translation is 100% complete.
Bu uzantı MediaWiki 1.18 ve üstü ile gelir. Böylece tekrar indirmek zorunda değilsiniz. Ancak, verilen diğer talimatları izlemeniz gerekir.
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced-invert.svg
Gadgets
Sürüm durumu: kararlı
Screenshot-gadgets-tab.png
Uygulama Vikim , Özel sayfa , API
Açıklama Allow users to enable JS-based, user-provided gadgets from their preferences page.
Yazar(lar) Daniel Kinzler (Duesentriebmesaj)
Uyumluluk politikası MediaWiki ile birlikte anlık görüntüler yayımlanır. Master geriye dönük olarak uyumlu değil.
MediaWiki 1.19+
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
README
Örnek Wikimedia Commons: Gadget overview, user preferences (click "Gadgets"; you need to be logged in of course)
 • $wgGadgetsRepoClass
 • $wgSpecialGadgetUsageActiveUsers
 • gadgets-edit
 • gadgets-definition-edit
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, Gadgets uzantısını çevirin

Kullanım ve sürüm matrisini kontrol edin.

Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

Gadgets uzantısı, kullanıcıların diğer viki kullanıcılarının sağladığı JavaScript veya CSS tabanlı "küçük araçlar" seçmeleri için bir yol sağlar.

Küçük araçlar, MediaWiki ad alanındaki sayfalarda bulunan JavaScript ve/veya CSS Parçacıklar üzerinden oluşur. Her küçük araç, MediaWiki:Gadgets-definition cinsinden bir satırla tanımlanır ve küçük araç için bir ad ve açıklama ile kullandığı JS ve CSS pasajlarının bir listesini sağlar (aşağıdaki "Kullanım" bölümüne bakın).

Küçük araçlar MediaWiki ad alanında (küçük araçları ve gerçek kod pasajlarına tanımlayan liste) bulunduğundan, yalnızca hizmetliler (1.32'den itibaren arabirim hizmetlileri) kodu düzenleyebilir. Olması gerektiği gibi: Yalnızca viki topluluğu tarafından özellikle güvenilen kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından kullanılan JavaScript kodunu düzenleyebilmelidir, çünkü JavaScript hesapları ele geçirmek veya insanları gözetlemek için kolayca kullanılabilir.

Kurulum

 • Dosyaları indirin ve extensions/ klasörünüzdeki Gadgets adlı dizine yerleştirin.
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'Gadgets' );
  
 •   Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

MediaWiki 1.24 veya önceki bir sürümü çalıştıran kullanıcılara:

Yukarıdaki talimatlar, bu eklentiyi wfLoadExtension() kullanarak kurmanın yeni yolunu açıklar. Bu uzantıyı önceki sürümlerine (MediaWiki 1.24 ve önceki sürümler) yüklemeniz gerekirse, wfLoadExtension( 'Gadgets' ); yerine kullanmanız gerekir:

require_once "$IP/extensions/Gadgets/Gadgets.php";

Kullanım

 
de.wikipedia sitesinde kullanıcı tercihlerinde bazı küçük araçların seçimi

$wgGadgetsRepoClass üzerinde bağlı olarak küçük araçları tanımlamanın iki yolu vardır. 'MediaWikiGadgetsDefinitionRepo' ise (varsayılan değer), kullanılabilir küçük araçların listesi MediaWiki:Gadgets-definition olarak tanımlanır. Alternatif bir şekilde, $wgGadgetsRepoClass, 'GadgetDefinitionNamespaceRepo' olarak ayarlandığında Gadget definition ad alanındaki sayfalarda tanımlanan Küçük araç tanımları.

  Dikkat: Mevcut küçük araç tanımlarının taşınması henüz desteklenmemektedir, bu nedenle bu seçeneği değiştirdikten sonra önceden tanımlanmış küçük araçlarını kaybedersiniz.

En az bir geçerli küçük araç ile oluşturulduktan sonra, burada tanımlanan küçük araçlar $2 "Küçük araçlar" bölümünde görünür, böylece kullanıcılar kullanmak istedikleri küçük araçları seçebilirler. MediaWiki:Gadgets-definition ile tanımlanan küçük araçlara genel bir bakış, kolay düzenleme için ilgili sistem mesajlarına bağlantılar ile birlikte Special:Gadgets üzerinde de gösterilir. Varsayılan olmayan gadget kullanımına ilişkin istatistikler Special:GadgetUsage altında görülebilir.

Biçim

MediaWiki Küçük Araç Tanımını Kullanma

MediaWiki:Gadgets-definition içindeki bir veya daha fazla "*" (yıldız) karakteriyle başlayan her satır bir küçük aracı tanımlar; aşağıdaki forma sahip olmalıdır:

 * gadget_name [seçenekler (çıkarılabilir)] | sayfa adları

İlk alan (örnekte "gadget_name") küçük aracın dahili adıdır ve viki sözdizimini kullanarak küçük aracın kısa bir açıklamasını içeren bir sistem mesajına (örnekte MediaWiki:Gadget-gadget_name) kaynağında bulunur.

Dahili ad, bir form alanının adının bir parçası olarak kullanılır ve tanımlanmış NAME öznitelik değerleri için kurallarına uymalıdır. Bu, basit bir Latin harfiyle ([A-Za-z]) başlaması gerektiği ve ardından herhangi bir sayıda harf, rakam ([0-9]), tire (-), alt çizgi (_), ​​iki nokta üst üste (:) ve nokta (.) gelebileceği anlamına gelir.

Biçim seçenekleri:

[seçenek1 | seçenek2 | ... seçenekN]

boşluk bırakılabilir. Tek bir seçenek, tek bir seçenek adından oluşabilir (bu durumda bir işaret seçeneğidir) veya virgülle ayrılmış bir değerler listesi içerebilir:

option = value1, value2, value3

Örnekler:

 * mygadget|mygadget.js|mygadget.css

veya

 * mygadget[ResourceLoader]|mygadget.js|mygadget.css

veya

* mygadget[rights=foo,bar]|mygadget.js|mygadget.css

veya

* mygadget[ ResourceLoader | rights=foo, bar ] | mygadget.js | mygadget.css
Gadget Definition Ad Alanını Kullanma

Gadget definition:mygadget sayfanın oluşturulması ve içine aşağıdaki JSON kodunun yerleştirilmesi mygadget[ ResourceLoader | rights=foo, bar ] | mygadget.js | mygadget.css ile aynı etkiye sahiptir.

{
	"settings": {
		"rights": [ "foo", "bar" ],
		"default": false,
		"hidden": false,
		"skins": [],
		"category": ""
	},
	"module": {
		"scripts": [ "mygadget.js" ],
		"styles": [ "mygadget.css" ],
		"peers": [],
		"dependencies": [],
		"messages": [],
		"type": ""
	}
}

In above example, the Gadget:Mygadget.js and the Gadget:mygadget.css are used.

And remember the ResourceLoader option is always true in the gadget definition namespace.

You can add the following in your LocalSettings.php to provide the appropriate permissions for users who are within the interface-admin group.

Gadget ad alanındaki sayfaları düzenlemek gadgets-edit hakkını gerektirir ve Gadget definition ad alanındaki sayfaları düzenlemek gadgets-definition-edit hakkını gerektirir.

$wgGroupPermissions['interface-admin']['gadgets-edit'] = true;
$wgGroupPermissions['interface-admin']['gadgets-definition-edit'] = true;

Seçenekler

Ad Parametreler Açıklama Bu yana
ResourceLoader None Marks gadget's scripts as compatible with ResourceLoader. ?
dependencies Comma-separated module names See list of default modules. Note that this option has no effect if current gadget has no ResourceLoader-compatible resources (i.e. no styles and scripts not marked as compatible). ?
rights Comma-separated privilege names Make the gadget available (and visible in preferences) only to users who have the specified privileges. ?
hidden None Hide the gadget from the Preferences page. This can be used in two ways:
 • Enable a gadget by default without ability to disable (as modular alternative to Common.js).
 • Gadgets that are not meant for end-users, but rather are meant to be loaded by other gadgets. For example to allow two gadgets to re-use the same internal code, or to register the "core" part of a gadget that only loads on certain pages.
1.28
skins Comma-separated skin names Make the gadget available (and visible in preferences) only to users who use the specified skins. Before MediaWiki 1.32 it was taking into consideration the skin set in preferences for the user, not the current displayed one (like when adding ?useskin=monobook in the URL, görev T199478) ?
default None Enable the gadget by default for everyone (including IPs). Registered users can still disable it in their preferences. 1.18
targets desktop (default), mobile or desktop,mobile Set the RL target(s) for the gadget. gerrit:60954
type styles or general Use styles for modules that only modify styling for elements already on the page (e.g. when customizing the skin, layout, or article content). It will cause the CSS files of the module to be included from the page HTML instead of being loaded via JavaScript. For details, see ResourceLoader/Migration guide (users)#Gadget type.

Note: Using styles will not load in any specified JavaScript files. For gadgets that modify styling for elements through both JavaScript and CSS, two individual gadget definitions are required.

1.28
peers Virgülle ayrılmış modül adları Require CSS-only gadgets (which usually would be hidden). These gadgets will be loaded sooner than by dependencies, and will be loaded even if JavaScript is disabled. For details, see ResourceLoader/Migration guide (users)#Gadget peers. 1.29.0-wmf.11
(pre-release)
top None (1.29 sürümünde kaldırıldı) Makes the gadget to be top-loaded. This should be used sparingly, but may be needed for some initialization stuff like registering plugins with VisualEditor. gerrit:75506

Küçük araçlarınızı için ekstra bağımlılıklar belirleyebilirsiniz, örneğin:

* mygadget[ResourceLoader|dependencies=jquery.ui, jquery.effects.clip]|mygadget.js|mygadget.css

Here, we ask ResourceLoader to load modules jquery.ui and jquery.effects.clip with mygadget. Note that gadgets can't depend on scripts from pages, static files or external URLs, only on modules already registered in ResourceLoader. To make a script from a page depend on another script from a page, each should be a gadget which registers itself as a module in ResourceLoader, then they can be made to have dependencies using the following syntax:

* childgadget[ResourceLoader|dependencies=ext.gadget.parentgadget]|childgadget.js

To enable a gadget by default, use "default":

* mygadget[ResourceLoader|default|dependencies=mediawiki.util]|mygadget.js|mygadget.css

To make the gadget available only to users with appropriate permissions, set the rights option. For example,

* ImprovedDeletion [rights=delete] | ImprovedDeletion.js

makes the gadget available only to users who can actually delete pages. Note that restrictions are based on permissions, not user groups like administrators or bureaucrats. İşte bazı gerçek örnekler:

* modrollback[ResourceLoader|rights=rollback]|modrollback.js
* UTCLiveClock[ResourceLoader|rights=purge]|UTCLiveClock.js
* Ajax_sysop[ResourceLoader|rights=patrol,rollback,markbotedits,delete]|Ajax_sysop.js

ResourceLoader support

Each gadget's CSS is always loaded via the ResourceLoader. However, older JavaScript is often incompatible with RL, so every gadget must be explicitly marked as compatible in order to have its scripts loaded by RL. Aksi takdirde, düz eski <script src="/w/index.php?title=MediaWiki:Gadget-gadget_name.js&action=raw&ctype=text/javascript"> kullanılacaktır.

Every gadget that at least partially uses ResourceLoader (that is, that has styles or compatible scripts) has its own RL module. The modules are named ext.gadget.<gadget name>.

Sayfalar

The remaining fields on the line refer to the JavaScript or CSS code that makes up the gadget, contained in system messages (MediaWiki:Gadget-mygadget.js and MediaWiki:Gadget-mygadget.css in the example); the names of those messages must end with ".js" or ".css", respectively. A gadget can use any number of code messages, specifically, common code can be put into a code message used by several gadgets, in addition to their own specific code, e.g:

 * frobinator|commonStuff.js|frob.js|frob.css|pretty.css
 * l33t|commonStuff.js|tools.js|l33t.js

Please note that if your code contains strings that could be interpreted as wiki syntax (e.g. the signature code ~~~~), you may want to enclose your code into <nowiki> and </nowiki> and put these tags in JavaScript or CSS comments so they're not interpreted when actually used. See the first and last lines of MediaWiki:Gadget-externalsearch-bar.js for an example.

Bölümler

The list of gadgets in MediaWiki:Gadgets-definition can be broken into sections using lines that start and end with two or more "=" (equals) characters, enclosing the name of a system message that defines the section's name - for example:

 == interface-gadgets ==

Bu, MediaWiki:Gadget-section-interface-gadgets sayfasında tanımlanan başlık ile yeni bir bölüm tanımlar.

Yapılacaklar

List of gadget scripts

This table is manually updated.
Gadgets Usage
MediaWiki.org commons meta wikipedia
en
installed i i i
UTCLiveClock.js        
SearchFocus.js    
Syntax highlighter  
mySandbox  
BugStatusUpdate    
Pages gadgets
edittop.js        
HomeArrow.js
Category gadgets
HotCat.js        
Tab gadgets
addsection-plus.js  
Sidebar gadgets
SubPages.js
UserRights.js

Ayrıca bakınız