Davranış Kodu/Davalar

This page is a translated version of the page Code of Conduct/Cases and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
Sorun bildirme talimatları için, Davranış kuralları#Sorun bildirin sayfasına bakın.

Raporları işleme

techconduct wikimedia.org gönderilen raporlar Davranış Kuralları Komitesi tarafından aciliyetle ve gizlilik. Wikimedia teknik alanlarındaki davranışı değerlendirirken, Komite bağlam için diğer alanlardaki (örneğin Wikimedia ile ilgili olsun veya olmasın bir konferans veya web sitesi) davranışı değerlendirebilir.

Anında Yanıt

Birinci öncelik, mevcut durumun bozulmasını önlemek için hızlı hareket etmektir. Komite üyesi, eğitimlerine ve/veya benzer durumların nasıl çözüldüğüne bağlı olarak Komite adına kısa vadeli bir cevap verebilir.

Daha Uzun Süreli Yanıt

Tam Komite, Acil Yanıtın ardından yazılı raporu aldıktan sonra, bir kişi hakkında veya o alanda benzer şikayetlerin geçmişinde olup olmadığını araştıracaktır. Daha Uzun Vadeli Yanıtlar, Komitenin gizlilik sınırları dahilinde araştırma yapmasını ve sonunda ilgili kişiler ve/veya ilgili hizmetliler veya proje yürütücüleri ile iletişime geçmesini gerektirebilir. Ayrıca, Komite dışındaki ve davayla ilgisi olmayan uzmanlardan ve gözden geçirenlerden destek talep edebilirler. Komitenin karar üzerinde fikir birliğine varması gerekir.

Yanıtlar ve kararlar

Komite, yerel alanda (varsa) halihazırda yapılmış eylemleri (örneğin, MediaWiki.org, IRC, yüz yüze bir olay) değerlendirecektir.

Bir ihlale Anında Yanıt verilebilir (ayrıntılar için aşağıya bakın):

  • Özel veya genel mesaj
  • Geçici yasak veya izin iptali

Davranış Kurallarının bildirilen bir ihlaline Komite tarafından verilecek Olası Uzun Vadeli Yanıtlar şunları içerebilir:

  • Başka bir işlem yapılmaması.
  • Komiteden ilgili kişiye/kişilere özel bir mesaj. Bu durumda, grup başkanı bu mesajı bireye(lere) e-posta yoluyla ileterek grubu kopyalayacaktır.
  • Herkese açık bir mesaj. Bu durumda, grup başkanı bu mesajı ihlalin gerçekleştiği yerde iletecektir (örneğin, IRC'de bir ihlal için IRC'de; Phabricator'da bir ihlal için Phabricator). Grup, gelecek nesiller için bu mesajı başka bir yerde yayımlamayı seçebilir.
  • Özel izinlerin (örneğin Gerrit'in +2 izni) veya Wikimedia teknik alanlarındaki sorumluluk pozisyonlarından geçici veya kalıcı olarak kaldırılması.
  • Zorunlu bir mola (örneğin, birinden teknik bir posta listesinden veya teknik IRC kanalından "bir hafta izin almasını" istemek). Grup başkanı bu dayatılan molayı birey(ler)e bildirecektir. Bu molayı gönüllü olarak almaları istenecek, ancak kabul etmezlerse bu molayı uygulamak için geçici bir yasak uygulanabilir.
  • Wikimedia teknik alanlarının bir kısmından veya tamamından geçici veya kalıcı bir yasaklama. Grup, gelecekte gözden geçirilebilmesi, yeni Wikimedia teknik forumlarına genişletilebilmesi veya başka bir şekilde muhafaza edilebilmesi için bu tür tüm yasakların kayıtlarını tutacaktır.
  • Potansiyel alıcı tarafından isteniyor ve onaylanıyorsa, genel veya özel bir özür talebi. Başkan bu isteği yerine getirecektir.

İlk sonuçtan sonra, muhabir bilgilendirilir.

Bazı durumlarda Komite, kamuya açıklanması gereken bir husus belirleyebilir. Bu durumda, tüm mağdurların ve muhabirlerin kimlikleri gizli tutulacaktır. Bu kişiler Komiteye aksi yönde talimat vermedikçe, bu bilgiler kamuya açıklamaya dahil edilmeyecektir.

Komite, anonimlik korunurken bu tür istatistiklerin paylaşılabileceği kadar yüksek olması durumunda, vakaların sonuçları hakkında üç aylık anonim istatistikler yayınlar. Bu istatistikler Davranış Kuralları/Komite/Görev Süresi Nisan 2017 Nisan 2018#Yanıtlar ve Kararlar'da bulunabilir.

Karar itiraz etme

Sonuç hakkında bilgilendirildikten sonra, muhabir veya yaptırım uygulanan herhangi bir kişi karara itiraz edebilir. Bunlar, sonucu değiştirebilecek olan Komite tarafından değerlendirilecektir. Sonuç değiştirilirse, yeni sonuç kaydedilir. Komite bir karar uygulamaya başladığında, bu da kaydedilir.