Beta Features/About/tr

PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Vikipedi ve diğer Vikimedya sitelerinde herkes için yayınlanmadan önce, yeni özellikleri test etmenizi sağlayan yeni bir program olan Beta Özellikler'e hoşgeldiniz.

Yeni Beta Özellikler tercih sayfasının ekran görüntüsü.
Medya Görüntüleyici, bu hafta test edilmiş olan yeni Beta Özellikler'inden bir tanesi.
Font Yenileme bu hafta test edilen yeni Beta Özellikler'inden başka bir tanesi.

Beta Özellikler programı, birçok kullanıcının bu özellikleri kullanabildiği ve ardından geri bildirim yaparak geliştiricilerin bu özellikleri daha iyi bir hale getirmesini sağlayan bir yazılımdır. Bunu, gelecek değişiklikleri test edebilen, tasarımcılara yardım eden ve onların önerilerine dayalı bir şekilde mühendislerin geliştirmesini sağlayan iletişim üyeleri olarak düşün.

İlk özellikler edit

İşte gelecek hafta test etmeye başlayacağımız ilk beta özellikleri:

Here are the current beta features:

Medya Görüntüleyici
Bu yeni araç, multimedya görüntüleme deneyiminizi arttırır. Medya Görüntüleyici, sayfalardaki küçük resimleri daha büyük boyutlarda görüntüler. Resimler hoş bir 'beyaz kutu' kaplaması içinde gösterilir, ve ayrıca tam ekran olarak görüntülenebilir. Bu özelliği tartış.
Görsel Editör
Görsel Editör wiki kodu öğrenmeye gerek kalmadan daha kolay bir şekilde sayfaların düzenlenmesini sağlar. Beta Özellikleri, bu özelliğin varsayılan olarak etkin olmadığı fakat kullanılabildiği sitelerde isteğe göre kullanılabilen sürümünü içerecek. Ayrıca Görsel Editör'ü geliştiren yeni test özelliklerini ekliyoruz (aşağıda görülen). Bu özelliği tartış.
Görsel Editör Formülleri
İsteğe göre kullanılabilen özellik ile, çalıştığınız sayfada cebir veya denklem gibi matematiksel formüller oluşturmak ve düzenlemek için Görsel Editör'e takviye yapabilirsiniz. Bu özelliği tartış.
Font Yenileme
Bu beta özelliği metinleri daha okunulabilir, ulaşılabilir ve uygun hale getirir. Daha iyi bir görsel deneyim sağlamak için sayfadaki 'sans serif' fontlarını günceller ve başlık alanlarında Vector yazı kaplamasını kullanır ve 'serif' fontlarını günceller. (Bu özelliğin 14 Kasım'da yayınlanacağı duyuruldu). Bu özelliği tartış.
Nearby Pages
This feature lets you see other related pages to pages you view which contain longitude and latitude information. Discuss this feature.
New Search
Use a new search engine, "CirrusSearch". Available on wikis where the alternative search backend is provided as an opt-in. Discuss this feature.
Compact language links
Show a shorter version of the language list, with just the languages that are more relevant to you. Discuss this feature.
Hovercards
Provides readers with a short summary of an article whenever they hover over a link to it. Discuss this feature.

Nasıl yardım edebilirsin edit

Önümüzdeki günlerde Beta Özellikler'i test etmek için bize yardım eder misin? İlk özelliklerimiz MediaWiki.org'da, Meta.Wikimedia.org'da ve Wikimedia Commons'da giriş yapmış kullanıcılar tarafından önceden test edenler için şuan kullanılabilir durumda. Test sonuçlarına dayanarak, 21 Kasım tarihinde dünya genelinde bütün viki sitelerinde yayınlamayı hedefliyoruz.

Yeni özellikleri test etmek için, tercihlerindeki yeni Beta Özellikleri kısmına tıkla, ardından kullanmak istediğin özellikleri işaretle — 'Save'´e tıkla (ekran görüntüsündeki gibi). Bu seçenekleri istediğin zaman kapatabilir veya yeni beta özellikleri yayınlandığında otomatik olarak etkinleştirebilirsin. Senin için daha kolay bir hale gelmesi için, Kasım'ın ilk zamanlarında bu eklenti dünya genelinde yayınlandığında kişisel menünde 'Preferences' butonunun hemen yanında küçük bir 'Beta' butonu yer alacak.

Beta Özellikleri dene ve bunun hakkında bu tartışma sayfasından bize ne düşündüğünü bildir. Ayrıca her özelliğin kendi tartışma sayfasına da yorum yapabilirsin (yukarıdaki bağlantılara bak ve tercihler sayfandaki Beta Özellikler'e tıkla). Eğer herhangi bir tekniksel problem bulursan, lütfen buradan bildir. Teknik bilgi almak için Beta Özellikler sayfasını ziyaret et.

Bu ilk sürüm yayınlandıktan sonra ekimizle birlikte bu projeyi tartışmak için, sizi 10:30am PST, 18:30 UTC, 8 Kasım 2013 Cuma günü IRC mesai saatleri sohbetimize katılmaya davet ediyoruz. Test ettikten ve birkaç haftalığına Beta Özellikler'i bu üç sitede geliştirdikten sonra, bu projeyi 21 Kasım 2013 tarihinde dünya çapında bütün vikilerde yayınlamayı planlıyoruz.

Beta Features was created by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia team and VisualEditor teams. These and other teams will be adding more features every few weeks, going forward. We also invite community developers to start testing their new improvements in Beta Features in coming weeks by working closely with WMF designers and engineers. To prepare a new Beta Feature, read these helpful tips, check this technical documentation and post your submission on the queue for new Beta Features.

Teşekkürler edit

Beta Özellikler'i bu noktaya getiren birçok Vikimedya Vakfı ekibindeki üyeler: Fabrice Florin, James Forrester, Mark Holmquist, Jared Zimmerman, Jon Robson, Ed Sanders, Gergő Tisza, Bryan Davis, May Galloway, Keegan Peterzell, Maggie Dennis, Quim Gil, Erik Moeller, Howie Fung, Rob Lanphier, ve Tomasz Finc, sadece birkaç isim. Ayrıca bütün iletişim ve bu sistemi yaratmamıza yardımcı olan ekip üyelerine minnettarız — ve gelecekte daha çok işbirliği yapılması için sabırsızlanıyoruz.

İyi eğlenceler, ve sakın düşüncelerinizi bize iletmeyi unutmayın!