Wikitext standard

This page is a translated version of the page Wikitext standard and the translation is 100% complete.

Jediný standard wikitext je velmi důležitý pro dlouhodobou stabilitu softwaru MediaWiki. Musíme popsat a formalizovat verzi 1.0 jazyka Wikitext na základě toho, co se v současné době používá. Jinými slovy by tato práce neměla (zatím) zahrnovat začlenění vylepšení nebo změny jazyka Wikitext. Vydání musí být stabilní a předvídatelné, aby ostatní vývojáři softwaru mohli pracovat se stejnou syntaxí značek a měli by si být jisti, že nebudou po určité pevné časové období, například rok, čelit náhodným nebo libovolným změnám. To naznačuje, že může existovat wikitext 2005, wikitext 2006 atd.

Metaweb sledoval, které weby Mediawiki dělají to nejlepší. Wikipedia nemusí být vždy nejvzdálenějším problémem, ani by její potřeby neměly nutně vždy převyšovat ostatní v úsilí o návrh softwaru Mediawiki. Například Wikitravel může být lepší v geografii a mapa. První užitečné mapové a podkladové datové standardy, jako je ecoregion DTD a spacetime DTD, může být snadnější na nich pracovat, pokud se jedná o více ústřední problémy. Jiné dílčí úkoly jako Osobní DTD se mohou stát projekty WikiProjects, které provádí disciplinovaná skupina učenců, kteří vědí nebo chtějí vědět vše o dokumentování lidí.


Úkoly

 1. Napsat markup spec
 2. Napsat efektivní Wikitext to HTML converter, abyste nahradili aktuální kód PHP.
 3. Napsat sadu jednotkových testů k ověření správnosti převaděče Wikitext na HTML.


Úkoly související s XML

 1. Napište Wikitext DTD, který může sloužit jako kanonický překlad Wikitextu <=> XML pro další zpracování pomocí nástrojů XML. Nebo použijte this XML Schema.
 2. Napište konvertor Wikitext do XML.
  • Vyhodnoťte wt2db.
  • Nebo použijte WebBot, balíček PLT Scheme, který funguje jako Bot na MediaWiki a obsahuje parser k převodu WikiText na given XML Schema.


Publikování standardu

Jasný standard může být publikován a podporován jinými wiki, jako je MoinMoinWiki (založená python) a tikiwiki (viz sourceforge), které jsou velmi populární a rozšiřitelnější než mediawiki, což má vážné strukturální problémy

I když mediawiki dokáže držet krok s těmito dalšími balíčky, musí být import / export textu jednou z našich priorit, vzhledem k cílům tohoto projektu stát se centrálním úložištěm důvěryhodného textu GNU FDL pro všestranné použití.

Činnosti Wikimedia by neměly být v žádném případě uvězněny nebo svázány s MediaWiki, pokud z tikiwiki nebo světa Pythonu dojde k drasticky lepšímu softwaru. A nakonec k tomu dojde.


Dlouhodobé plány

 1. Když se věci ustálí, řekněme wikitext standard 2007, pak:
 2. vytvoří konsorcium všech uživatelů, vývojářů různých typů softwaru, včetně systémů založených na chatech a emailech, které zahrnují funkce jako Trillian Okamžité vyhledávání - ne všichni uživatelé Wikipedie používají webový prohlížeč
 3. dohodnou se na jednoduché ideologii Wikitaxu aby obsah vytvořený jinde usnadnil rychle se stát wiki stránkami
 4. vytvoří jednotný základní boot jako KnoppixTiki, který podporuje nový standard, takže jej lze použít pro jakýkoli druh ukládání dat jako v PIM
 5. stabilizují a publikují něco jako wikitext 2008 jako skutečný RFC
 6. zaměří se nawikitext 2009 nebo wikitext 2010 jako standard ITU

Viz také: jednoduchou ideologii Wikitaxu, meta:Wikitext DTD, osobní DTD, meta:Ecoregion DTD, meta:Spacetime DTD