Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-11/cs

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates/2023-11 and the translation is 100% complete.

Zlepšení čitelnosti: výsledky testování prototypů a další kroky

V posledních několika měsících Webový tým z Wikimedia Foundation začal pracovat na projektu Přístupnost pro čtení. Naším cílem je vylepšit typografii na webech pro stolní počítače a mobilní zařízení a vytvořit snadný způsob, jak si přihlášení a odhlášení uživatelé mohou nastavit preferovanou typografii.

 
Kohorty návrhů zaslané redaktory

V říjnu a listopadu jsme sdíleli prototyp s 13 jazykovými komunitami Wikipedie a obdrželi zpětnou vazbu od více než 600 editorů a dalších přihlášených uživatelů. Prototyp jim umožnil experimentovat s různými velikostmi písma, výškou řádků a mezerami mezi odstavci a hlásit, která konfigurace je pro ně nejpohodlnější.

Většina preferovala o něco větší velikost písma a výšku řádku, než je současná výchozí hodnota (kolem 15 – 17 px). Velká skupina vykazovala silnou preferenci pro aktuální výchozí nastavení (14 px), zatímco menší skupina preferovala výrazně větší velikosti písma (20–24 px). Zobrazit úplné výsledky testování.

 
První verze nové nabídky Theme, pokud je nabídka Nástroje skrytá

Dozvěděli jsme se, že redaktoři, kteří se rozhodli do testu zapojit, mají o změny zájem. Doufáme, že malé, střední a velké možnosti výběru mezi budou přijaty kladně.

V první polovině prosince spustíme na všech wikinách novou beta funkci, která umožňuje vybrat preferovanou typografii. Tato funkce bude přihlášená a dostupná ve vašich uživatelských preferencích. Po jeho zapnutí se v pravém postranním panelu zobrazí nová sbalitelná nabídka, která se objeví pod nabídkou Nástroje.

Vyzýváme vás, abyste si to prohlédli, vyzkoušeli, až bude k dispozici, a sdělte nám, co si myslíte. Mezitím, pokud máte čas, přečtěte si výše odkazovanou zprávu a podívejte se na simulaci.