MediaWiki 1.18

This page is a translated version of the page MediaWiki 1.18 and the translation is 100% complete.

MediaWiki 1.18, birçok yeni özellik ve hata düzeltmesi içeren büyük bir sürümdür. Bu, kullanıcıların ilgisini çeken önemli değişikliklerin bir özetidir. Bu sürümdeki değişikliklerin tam listesi için SÜRÜM NOTLARI dosyasına başvurabilirsiniz. Wikimedia vikilerine Eylül/Ekim 2011'de dağıtıldı ve 28 Kasım 2011'de yayımlandı.

Yenilikler

MediaWiki 1.18, yeni özellikler ve hata düzeltmeleri getiriyor. Aşağıda en önemli değişikliklere genel bir bakış yer almaktadır; kapsamlı bir liste için tam sürüm notlarına bakın.

 
Erkek veya kadın? MediaWiki 1.18, kullanıcılara doğru şekilde hitap edecek!

Daha iyi cinsiyet desteği

1.17 sürümüne kadar MediaWiki, kullanıcı sayfalarındaki kullanıcıları adreslemek ve tanımlamak için tarafsız isimler kullandı. İngilizce'de, "User" her iki cinsiyetle de eşleştiğinden bu bir sorun değildi, ancak bazı dillerde tarafsız cinsiyet her zaman erildir; örneğin, bu, Fransızca konuşan kadın Vikipedi kullanıcılarına "Utilisatrice" (kadın kullanıcı) yerine "Utilisateur" (erkek kullanıcı) olarak atıfta bulunulmasına neden olur. 1.18 sürümü ile kullanıcı sayfaları, tercihlerinde belirtmişlerse, kullanıcının cinsiyetini yansıtır. Daha fazla cinsiyet desteği (örneğin günlüklerde ve kullanıcı listelerinde) MediaWiki 1.19'da mevcut olacak.

Geliştirilmiş dosya meta veri desteği

 
Kamera ters mi yoksa sadece uçak mı? MediaWiki 1.18 sizin için halleder!

MediaWiki artık Exif meta verilerinden kamera yönünü algılar ve resim önizlemesini buna göre döndürür. Orijinal dosya değişmeden kalır.

MediaWiki'deki genel meta veri desteği büyük ölçüde genişletildi. Önceden, MediaWiki yalnızca sınırlı Exif meta verilerini çıkarabiliyor ve dosya açıklama sayfalarında bunun bir alt kümesini gösteriyordu. 1.18'den beri MediaWiki, yüklenen dosyalardan IPTC ve XMP meta verilerini ve daha fazla Exif bilgisini çıkarabilir. Bu, gömülü bir açıklamayı, yazar bilgilerini, GPS koordinatlarını veya telif hakkı bildirimini içerir.

İyileştirilmiş yön desteği

 
İbranice (RTL) arayüzü ile İngilizce (LTR) içeriği.

Yönlülük hatalarını (Soldan Sağa, Sağdan Sola) düzeltmek için birçok çalışma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. En önemlisi hata 6100 düzeltildi, bu da bir LTR vikide bir RTL arayüzünün düzgün bir şekilde görüntülenmesine izin veriyor (ve tam tersi). Bu, $wgBetterDirectionality altında geliştirildi ve geliştirmeler çekirdek kodla birleştirildiğinden artık kullanılmamaktadır.

Olumlu bir sonuç, birden çok yazım sistemi içeren vikilerdeki sayfa içeriğinin, seçilen varyantın yönüne göre hizalanmasıdır. Örneğin, Kazakça bir vikide, Arapça yazı varyantının seçilmesi metni RTL olarak hizalayacaktır, Latin veya Kiril varyantının seçilmesi ise onu LTR olarak hizalayacaktır.

Arayüz mesajlarını nerede özelleştireceğinizi kolayca bulun

MediaWiki, MediaWiki ad alanı içindeki sayfaları düzenleyerek kullanıcı arayüzünü özelleştirmenize olanak tanır. Ancak, Special:AllMessages sayfasında görüntülenebilseler de, bu mesajların çok sayıda olması hangisinin özelleştirilmesi gerektiğini bulmayı zorlaştırıyor. MediaWiki 1.18'de, gerçek mesajlar yerine mesajların anahtarını görüntüleyerek insanların bu tür mesajları bulmasına yardımcı olmak için yeni bir sözde dil (qqx) tanıtıldı. Tek yapmanız gereken sayfanın index.php/ URL'sine ?uselang=qqx eklemektir (bu sayfa örnek olarak bakın).

Daraltılabilir öğeler için yeni eklenti

Yeni jQuery.makeCollapsible, öğelere mw-collapsible sınıfını ekleyerek daraltılabilir tablolar, listeler vb. oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıntılar için kılavuza bakın.

Protokole bağlı URL'ler

MediaWiki artık bağlantılarda, interwiki hedeflerinde ve $wgServer içinde protokole bağlı URL'leri destekliyor. Protokole bağlı URL'ler şuna benzer: //example.com/wiki/Foo ; tarayıcı, bir HTTP sayfasından bir bağlantıyı takip ederken bunu http://example.com/wiki/Foo ve bir HTTPS sayfasından bir bağlantıyı takip ederken https://example.com/wiki/Foo olarak tanıyacaktır. Bu şekilde, protokole bağlı URL'ler, bir vikinin her ikisi için aynı HTML'yi sunarken HTTP ve HTTPS'yi desteklemesini sağlar; bu, ayrıştırıcı önbelleğinin bölünmesi gerekmediği anlamına gelir.

Örnekler

 • $wgServer öğesinin http://example.com yerine //example.com gibi bir değere ayarlanması artık desteklenmektedir.
  • Varsayılan olarak, Squid temizlemelerinde, IRC beslemelerinde ve e-posta bildirimlerinde wikinize giden bağlantılar HTTP kullanır. HTTPS kullanmalarını istiyorsanız, $wgInternalServer (Squid temizlemeleri için) ve/veya $wgCanonicalServer (IRC beslemeleri ve e-posta bildirimleri için) değerini https://example.com gibi bir değere ayarlayın.
 • interwiki tablosundaki iw_url için aynı
 • [//example.com Örneği] gibi bağlantılar artık çalışıyor
  • Bu gereklidir çünkü [{{fullurl:Foo|action=edit}} Foo Düzenle] gibi şeyler $wgServer protokol ise bozulur

Daha fazla kişiselleştirilebilir stiller ve betikler

MediaWiki artık JavaScript'i ve her kullanıcıya daha özel stil sayfalarını otomatik olarak yükler. her kullanıcı grubu için ayrı CSS ve JS dosyası var (MediaWiki:Group-sysop.css, MediaWiki:Group-autoconfirmed.js, vb.) ve ayrıca JavaScript olmadan görüntüleyen kullanıcılar için bir CSS dosyası (MediaWiki:Noscript.css).

Görünüm sisteminde iyileştirmeler

Eski görünüm desteği kapıda ve MediaWiki'nin SkinTemplate sistemi, birçok gereksiz basmakalıp ortadan kaldıracak ve özel görünümlerin, Vector'un tanıttığı ad alanı, değişken, görünüm ve eylem gruplarına göre düzenlenmiş aynı sayfa sekmeleri kümesini kullanmasına izin verecek şekilde geliştirildi.

Paketlenmiş uzantılar

Aşağıdaki uzantılar 1.18'den itibaren MediaWiki ile yeni bir araya getirilmiştir (duyuru). Hepsi şu anda Wikimedia sitelerinde kullanılıyor.

 • ConfirmEdit — Spam robotlarının ve diğer otomatik araçların vikinizi düzenlemesini önlemeye yönelik çeşitli CAPTCHA teknikleri.
 • Gadgets — Kullanıcıların site genelinde kullanıma sunulan JavaScript veya CSS araçlarını etkinleştirmesine veya devre dışı bırakmasına izin veren bir sistem.
 • Nuke — Hizmetlilerin bir spam gönderici veya vandal tarafından eklenen içeriği toplu olarak silmesine izin veren özel bir sayfa.
 • ParserFunctions — MediaWiki'de bulunan "sihirli kelimeleri" tamamlamak için ek ayrıştırıcı işlevler (#if ve #switch gibi).
 • Renameuser — Yetkili kullanıcıların kullanıcı hesaplarını yeniden adlandırmasına izin veren özel bir sayfa.
 • Vector — Vector görünümünde iyileştirmeler.
 • WikiEditor — Vector görünümü boyunca geliştirilmiş, geliştirilmiş ve özelleştirilebilir bir düzenleme araç çubuğu.