Manual:Bakım betikleri

This page is a translated version of the page Manual:Maintenance scripts and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎русский • ‎українська • ‎हिन्दी • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
  • Community Noun project 2280.svg Kullanıcılar
  • Octicons-terminal.svg Sistem Hizmetlileri
  • Source code project 1171.svg Geliştiriciler
  • OOjs UI icon language-ltr.svg Çevirmenler

Bakım betikleri çeşitli yönetim, içe aktarma, bakım, raporlama ve yükseltme görevlerini yerine getirmek için kullanılır. Betikler PHP ile yazılır ve MediaWiki kurulumlarının maintenance alt dizininde yaşar.

Değişen derecelerde genel fayda ve kaliteye sahip düzinelerce betik vardır. Bir betiği kullanmadan önce belgeleri dikkatlice okumalısınız; bir komut dosyası belgelenmemişse, çalıştırırken daha fazla dikkatli olun.

Yapılandırma

Kullanıcı Manual:update.php içinde yapılandırdıysa, veritabanının yapısını değiştirmesi gereken bakım betiklerini çalıştırmak için $wgDBadminuser ve $wgDBadminpassword yapılandırma değişkenleri ayarlanmalıdır (Manual:$wgDBuser gibi) yeterli izne sahip değil. Alternatif olarak, koda --dbuser ve --dbpass parametrelerini iletebilirsiniz. Bu değişkenlerin değerleri, MediaWiki kurulumunuzu güçlendirmek için kullanılan veritabanı motoruna bağlı olarak değişir. Yapılandırılmazsa, Manual:$wgDBuser içinde yapılandırılmış kullanıcıyı kullanır.

MySQL

Bakım betiklerinin bazıları, güvenlik nedeniyle, ana MediaWiki veritabanı hesabının sahip olmaması gereken veritabanı izinleri gerektirir. Yalnızca MediaWiki veritabanı için 'superscript' ayrıcalıklarına sahip ayrı bir veritabanı hesabı oluşturulmalıdır (eğer mevcut değilse). MediaWiki için kullandığınız veritabanının adı wikidb ise, aşağıdaki SQL, localhost. üzerinde süper kullanıcı ayrıcalıklarını kullanabilen böyle bir kullanıcı oluşturacaktır:

GRANT ALL PRIVILEGES ON wikidb.* TO 'wikidbadmin'@'localhost' IDENTIFIED BY 'strong-password';

Hesap oluşturulduktan sonra, hesap adı $wgDBadminuser yapılandırma değişkeninde ayarlanmalıdır. Diğer yapılandırma değişkenleri gibi $wgDBadminuser, LocalSettings.php olarak ayarlanmalıdır. $wgDBadminpassword yapılandırma değişkeninde $wgDBadminuser için bir parola ayarlanmalıdır.

PostgreSQL

PostgreSQL, MySQL'den farklı bir güvenlik modeli kullanır ve bakım betiklerini çalıştırmak için MediaWiki kurulumunun günlük çalışması için kullanılan aynı PostgreSQL sunucu hesabı da kullanılmalıdır. Bu, bakım betikleri tarafından oluşturulan yeni tabloların sahibinin doğru ayarlandığından emin olmak için gereklidir. $wgDBadminuser veya $wgDBadminpassword ayarlamanıza gerek yoktur.

Betikleri çalıştırma

Instructions with NameCheap
 
Godaddy.com barındırma sitesinde IP adresi ve FTP kullanıcı adı ve parolası örneği.

Bakım betiğin komut satırından çalıştırılması gerekir. Sunucuya doğrudan terminalinden erişmeyen kullanıcılar genellikle ssh üzerinden bağlantı kurarlar. Linux/Unix kullanıcıları için bu bir kabukta ssh istemcisini kullanmaktır. Windows kullanıcıları için, Windows 10'da tanıtılan SSH komut satırı aracını veya alternatif olarak aşağıda gösterilen PuTTY gibi üçüncü taraf bir aracı kullanabilir veya Linux için Windows Alt Sistemini kullanabilirsiniz.

Windows kullanıcıları için gerekli program: PuTTY (https://www.putty.org) veya herhangi bir terminal emülatörü

 
Ana Bilgisayar Adı (veya IP adresi) altına web barındırma sitenizin IP Adresi girin.
  • Adım 2: PuTTy'de, Ana Bilgisayar Adı (veya IP adresi) altında web barındırma sitenizin IP Adresi'ni girin (gerekirse web sitesi sağlayıcınıza başvurun) ve Açık tıklayın.
 
Farklı oturum aç: satırına FTP kullanıcı adını girin.
  • Adım 3: Bir komut ekranı açılır. Farklı oturum aç: satırına FTP kullanıcı adını girin.
 
FTP kullanıcı adı@IP Adresi parolasında FTP satırında: parolasını yazın.
  • Adım 4: FTP parolasını girin.
 
Macun komut satırı.
  • Adım 5: Geçerli dizini, belirli MediaWiki klasöründe bulunan "maintenance" klasörüyle değiştirin.

You can type pwd to see what folder you are currently in.

See Ubuntu.com MediaWiki for instructions or NameCheap on how to change the current directory to the "maintenance" folder.

Remember to type: cd[space]/home/NAME OF MAIN FOLDER/NAME OF WIKI FOLDER/maintenance

$ cd maintenance
  • Adım 6: Çalıştırılması gereken bakım betiğini yürütün:
$ php rebuildall.php
Bir hata alırsanız (örneğin: php.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil), şunu deneyin:
$ php-cgi rebuildall.php
Windows'da komut:
$ C:\path\to\php\php-win.exe C:\path\to\mediawiki\maintenance\rebuildall.php
Betiğiniz çalışmazsa ve çok sayıda hata mesajı verirse, denenecek ilk şey MW_INSTALL_PATH ortam değişkenini MediaWiki kurulumunuzun köküne işaret edecek şekilde ayarlamaktır. Bu, komut dosyalarının gerekli dosyaları bulmasına yardımcı olur ve özellikle üçüncü taraf uzantılar tarafından sağlanan bakım betiklerini çalıştırırken önemlidir.

Standart komut satırı seçenekleri

/maintenance içindeki hemen hemen her PHP betiği birkaç standart seçeneği destekler:

--help
Yardım mesajını görüntüler
--conf <path>
LocalSettings.php dosyasının konumu, varsayılan değilse (betiğin üst dizininde)
--dbuser <username>
LocalSettings.php içinde belirtilenin yerine kullanılacak, veritabanı bağlantısı gerektirmeyen betikleri için veya SQLite veritabanı arka ucu kullanıldığında kullanılan veritabanı hesabı
--dbpass <password>
LocalSettings.php içinde belirtilenin yerine kullanılacak veritabanı, veritabanı bağlantısı gerektirmeyen betikleri için veya SQLite veritabanı arka ucu kullanıldığında
--globals
Hata ayıklama işleminin sonunda küresel çıkışlar
--memory-limit <value>
Betiği için bellek sınırını ayarlayın. Normal sayılar, standart php.ini kısaltmaları (1024K, 20M, 1G), max değerini sınırsız (atlanırsa varsayılan olarak kullanılır) ve default değerlerini kabul etmez. (1.17 sürümünde tanıtıldı)
--quiet
Hatasız çıkışı bastır
--wiki <id>
Viki çiftlikleri için Viki kimliği. Bu dbname veya dbname-prefix biçiminde olabilir. LocalSettings.php, buna göre tanımlanan MW_DB ve MW_PREFIX sabitleriyle çalıştırılacaktır.
--profiler
Profiler çıktı biçimi (genellikle "metin"). (1.22 sürümünde tanıtıldı)
--mwdebug
Yerleşik MediaWiki geliştirme ayarlarını etkinleştirin. (1.31 sürümünde tanıtıldı)

Sembolik bağlantıları kullanan MediaWiki yüklemeleri

MediaWiki php dosyalarının merkezi bir yüklemeye bağlandığı durumlarda, bakım betiğine LocalSettings.php dosyasının yolunu belirtmeniz gerekir. Örneğin:

php maintenance/importImages.php --conf /var/wwwdata/website.org/wiki/LocalSettings.php /tmp/wikiimages .jpg .png .svg

Aksi takdirde bu hatayı alırsınız:

A copy of your installation's LocalSettings.php
must exist and be readable in the source directory.

Paylaşılan ayarları (aile türü) kullanan MediaWiki yüklemeleri

Bazen MediaWiki birçok dil için bir aile olarak yüklenir ve ayarlar (LocalSettings.php) ortak bölüme ve dil bölümlerine ayrılır (Manuel:Viki ailesi#Paylaşılan Ayarlar sayfasına bakın) ve ortak bölüm /w dizininin dışında bulunur ve erişilir göreli bağlantı (require_once "../ExtensionSettings.php";) kullanılır. Bu durumda, bakım betikleri /w/maintenance dizininde çalıştırıldığında çalışmaz. Bunları /w dizininden çalıştırın:

$ php maintenance/rebuildall.php

Kabuk erişimi yok

Paylaşılan pek çok ana bilgisayarda kabuk erişiminiz olmayacaktır. Aşağıdaki uzantılar web üzerinden bakım betikleri çalıştırmak için yararlı olabilir: Maintenance ve MaintenanceShell .

Bakım betiklerinin listesi

Muhtemelen tarihe geçmiş bu liste yerine,

MediaWiki kurulumunun kökünde bulunan maintenance alt dizininde bulunan dosyaların listesi. Bu listeyi güncel tutarak, bu dosyaların özel amacının ve bir hizmetlinin bu dosyaları nasıl kullanması gerektiğine dair bir açıklama ekleyerek bu kılavuza katkıda bulunabilirsiniz (komut satırı örnekleri, vb.). Bunların geçici olarak oluşturulduğunu ve adlandırıldığını unutmayın, bu nedenle bazı kullanılabilirlik sorunlarına sahip olun.

maintenance/

maintenance/archives

maintenance/benchmarks

maintenance/dev/includes

maintenance/language

maintenance/oracle

maintenance/storage

maintenance/term

Ayrıca bakınız