Bağlam içi yardım ve işe alım

This page is a translated version of the page In-context help and onboarding and the translation is 100% complete.

“Bağlam İçi Yardım ve Katılım” yeni viki editörlerinin elde tutulmasını iyileştirmek için, onlara araştırmaların yeni kullanıcı başarısını etkilediği konularında kısa eğitimler ve diğer eğitim deneyimleri vererek bir projedir. “Bağlam içinde” burada öğreticilerin, kullanıcıların vikiler üzerindeki mevcut etkinlikleri ile ilgili ve onlar tarafından tetikleneceği anlamına gelir. Örneğin, kullanıcı işlemlerine yanıt olarak (ör. ilk kez Düzenle'yi tıklamak), etkinliklere (ör. kullanıcının ilk geri dönüşü) veya önceden tanımlanmış kilometre taşlarına (kullanıcının düzenlemesine) yönelik öğreticiler sunabiliriz. İkincil bir fayda olarak, bu otomatik eğitim sisteminin yeni editörleri destekleyen gönüllülerin çalışmalarını daha yönetilebilir hale getireceğini ve devriye için biriken işleri azaltacağını umuyoruz.

Uygun küçük ölçekli deneylerden sonra nihai ürün, toplulukların kendi geliştirdikleri eğitim modülleriyle genişletebilecekleri genelleştirilmiş bir Vikipedi Yardım hizmetini içerebilir. Bağlam İçi Yardım ve Katılım, İşbirliği ekibinin bir projesidir.

Bu devam eden bir projedir; güncellemeler için bu sayfayı izlemekten çekinmeyin.

Arka plan

2017 yılında Wikimedia Vakfı Yeni Editör Deneyimleri başlığı altında önemli bir araştırma programı başlattı. Nihai proje raporu bu problem beyanıyla açılır:

Vikipedi, kendini sürdürmek, kalitesini ve dengesini arttırmak için farklı geçmişlere sahip sürekli yeni üretken editör akını gerektirir. Ancak, yaklaşık on yıldır, projenin katkıda bulunan topluluğunun büyüklüğü durdu.

Rapor, yeni editörlerin karşılaştığı en büyük sorunları analiz eden ve bu engellerin üstesinden gelmek için stratejiler öneren 11 “kilit bulgu” belgesini sürdürüyor. 2017 yılının sonunda, Vakfın dört bir yanından gelen disiplinler arası bir ekip, raporun sonuçlarına göre hareket etmenin yollarını keşfetmek için bir dizi çalıştayda bir araya geldi. 11 bulguları inceledikten sonra, takım en önemli ve eyleme geçirilebilir olarak dört tanesini seçti. Bu dört ana bulguyu özetlemek gerekirse:

 • Yeni editörlerin en büyük zorlukları kavramsaldır: Vikipedi'nin noterlik, tarafsızlık ve doğrulanabilirlik gibi “sütunları” dahil viki politikalarını anlamıyorlar (bulgu #8).
 • Yeni editörlerin kavramsal boşlukları arasında, vikilerin topluluk süreçleri aracılığıyla kendileri gibi gönüllüler tarafından nasıl yapıldığını temelde anlamamış olmaları (bulgu #5).
 • Yukarıdaki kavramsal konulara ek olarak, yeni editörler araç ve düzenleme süreçlerinde ustalaşmak için mücadele ediyorlar. Bu arada, bu süreçler hakkında öğrenmeyi özellikle tartışma sayfaları ve kullanıcı yardımı daha kolay hale getirmesi gereken mekanizmalar sezgisel değildir ve keşfedilmesi zordur (bulgu #9).
 • Son ana bulgu bir yaklaşım önerir: editörlerin becerilerini geliştirmenin en iyi yolu, tek seferde büyük, tek seferlik bilgi indirmeleri yerine yinelemeli, aşamalı öğrenmektir (bulgu #7).

Atölye ekibi, bu temel bulguları bir araya getirerek çözümleri araştırdı. Tartışılan birçok fikirden Bağlam İçi Yardım ve Katılım, tanımlanan sorunlara en iyi şekilde cevap veren fikir olarak seçilmiştir.

İlkeler ve Yaklaşım

Bağlam İçi Yardım, yukarıda tartışılan kavramsal ve bilgilendirici boşluklara doğrudan yanıt verir (bulgu #8, #9 ve #5) Yaklaşım ilerleyici ve yinelemelidir (bulgu #7). Mevcut yardım sayfası sistemini güçlendirir (bulgu #9). Müdahalelerin “itme” niteliği, bu sistemin kullanıcılara geniş anlamda dokunma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca, aşağıdaki temel özellikler ve ilkeler sistemin tasarımını yönlendirecek ve başarısını sağlayacaktır.

 • Uygulamalı öğrenme: Kullanıcılar, doğrudan mevcut etkinlikleri ve sorunları ile ilgili bilgilere daha açık olacaktır. Kullanıcının katkısına testler uygulayarak (örn. X miktarında alıntı yapılmadan eklenmiş olduğunu ölçerek) dersleri daha hassas bir şekilde hedefleyebiliriz.
 • Etkili iletişim. Yazılı dersler kısa ve net olmalı, fikirleri esaslarına damıtmalıdır. Gösterimler ve etkileşimli eğitim simülasyonları, muhtemelen süreçleri iletmenin en iyi yoludur.
 • Müdahaleleri koordine edin. Kullanıcıların tek bir eyleme yanıt olarak birden fazla yardım iletisi almamasını veya aynı iletileri tekrar tekrar görmemelerini sağlamak için mantık gerekecektir. Yardım konuları da sıralanabilir veya mezun olabilir, böylece kullanıcı belirli koşulları karşıladığında aynı durum daha gelişmiş bir öğreticiyi tetikler.
 • Gerektiğinde katlanabilir. Bazı kullanıcılar tam zamanında görevden alınmak üzere tam zamanında yardımı kesinti olarak algılayabilir. Bir yedek olarak, kullanıcının seçtiği bir zamanda kalıcı Yeni Kullanıcı Yardımı modüllerine erişilebilecek bir yer olmalıdır (modele bakın).
 • İzinsiz girişleri en aza indirin. Bmüdahalelerin proaktif doğası nedeniyle, hayal kırıklığını en aza indirecek şekilde tasarlamamız gerekiyor. Örneğin, bir kullanıcının ekstra rehberlik sağladığı anlayışıyla kabul edebileceği belirli bir “Yeni Gelen Modu” tercihi, daha bağımsız editörler arasındaki direnci azaltarak bizi tercih edenler için daha etkili deneyimler tasarlamamıza izin verebilir.
 • Küçük başlayın ve tekrarlayın. Orta ölçekli vikiler hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğimiz için, Korece ve Çekçe Vikipedi'lerine odaklanan orijinal Yeni Editörler Deneyimi araştırmacıları.[1] Bağlam İçi Yardım ve Katılım sistemi büyük olasılıkla ilk önce bu iki vikide konuşlandırılacak ve test edilecektir.

Zaman çizelgesi

Bağlam İçi Yardım ve Katılım, şu anda erken planlama aşamasındadır. Araştırma ve tasarım Temmuz 2018'de hızlanacak ve aktif ürün geliştirme Ocak 2019'da bir süre başlamalıdır.

Geri bildirim

Yukarıda özetlenen proje ve yaklaşım hakkındaki düşüncelerinizi duymakla çok ilgileniyoruz. Yeni katılım ve otomatik yardım konusunda iyi örnekler gördünüz mü? Kendi vikinde ne öğrendin? Lütfen proje tartışma sayfasına yorum ekleyin.

Şu anda odak noktamız, yeni kullanıcıların başarılı olmasına yardımcı olacak "içerik" ve kullanıcıların kendileri için anlamlı hale getirecek durumlarda bilgi edinmelerini sağlayacak "tetikleyiciler" üzerinde düşünmektir. Aşağıdaki “dersler ve tetikleyiciler” dediğimiz taslak listesine bakın. Deneyiminiz size atlayabileceğimizi ne anlatıyor? Neyi unuttuk? Yeni wiki kullanıcılarını destekleme veya öğretme deneyimi olan kişilerden gelen bilgiler için özellikle minnettar oluruz. Lütfen fikirlerinizi paylaşın (herhangi bir dilde).

Aşağıdaki bölümler önümüzdeki haftalarda önemli ölçüde değişecektir.

A draft list of ‘lessons’ and 'triggers' (updated 2018-03-22)

Below is a very preliminary list of possible training topics. What is missing? What can we skip? Remember, this system is designed to get new registrants past the first pitfalls in their user journeys; it’s not a comprehensive training course (though it can grow over time). What is the minimum set of interventions that, as a first release, can make a difference to new editor success?

 • Library links: The “Library” links you’ll see below are to items in the Wikimedia Training Library. These are provided as examples of the type of content a given lesson might include; we won’t be using them verbatim.
 • Groups 0-4: Think of these groupings as corresponding to experience levels. The lessons don't have a sequence, per se, but the same user action might trigger a Group 1 lesson for a very new user and a Group 2 lesson after the user has progressed.
 • Triggers: The “lessons”  are meant to relate to, and be triggered by, users' current activities on the wikis. Getting the triggers right will be crucial to having users perceive our support as helpful and relevant. The examples here need more thought, so please share your ideas.

Group 0, Welcome

 • Welcome sequence—segments include:
  • Wikipedia is created by users like you—be bold (cf Library).
  • Explain Newcomer preference—“You are now in Newcomer Mode,” and allow to opt out.
  • Connect to help resources: user talk page (where we'll have added newcomer help modules); explain special Newcomer help links they’ll see around, how to search for “help:subject,” direct to human help if available (e.g., Teahouse, Forum des nouveaux)?
  • If user didn’t include an email address, explain how having this can help us help them, and offer form to add now (cf Library).
  • End with a form: "Now that you’re here,  what do you want to do today?" 1) improve an existing article, 2) learn about how Wikipedia works, 3) communicate with a user 4) write an article[2].
   • Trigger: On registration
    • Actions that occur at the same time: 1) put a note on the user talk page from a local user welcoming and reinforcing offer of help and assistance (see example), 2) replace help icons on key tools/pages with Newcomer Help icons that link to Newcomer modules.
 • Find an article to contribute to (suggest job queues for newcomer-appropriate jobs and/or subject-based projects—needs more thought).
  • Trigger 1: In the Welcome sequence, the user answers that they want to “improve an existing article.”
  • Questions: what are the most newbie friendly jobs?
 • Find an article that needs to be written (not sure how this might work—needs more thought).
  • Trigger 1: In the Welcome sequence, the user answers that they want to “write an article.”
  • Questions: perhaps this should just be an early module in a revised Article Wizard tool?

Group 1, Things everyone should know

 • “You’ve got a message”—introduce user talk page idea; introduce notification badges and panels (how you know you got a message).
  • Trigger 1: As above during the "Welcome sequence" we put a note on the use talk page. If the user sees the notification and goes to her talk page, launch lesson. But we don’t otherwise prompt or point to the message or email the user about it immediately after the welcome.
  • Trigger 2:  If the user doesn’t open the notification or talk page, send her an email after X days (one day?). This encourages the user to come back. The message contains a prominent link that launches the lesson.
  • Trigger 3: If user still hasn’t seen the message/talk page on next visit to the wiki, launch lesson.
  • Offer follow-on lessons: “Answer a user message,” “Contribute to a talk page discussion”
 • Neutral point of view (cf Library)
  • Trigger 1: User makes contribution of a size large enough for POV to be an issue.
  • Trigger 2: As one of a small, perhaps rotating series of key modules offered as a verification step after first X edits, or until “permanent dismissal” (rough concept mockup).
  • Offer follow-on lessons: “The importance of including citations”
 • Neutral point of view with warning that editing high-risk pages may lead to revert
 • Verifiability (includes no original research) (cf Library and Library)
  • Trigger 1: As one of a small, perhaps rotating series of key modules offered as a verification step after first X edits, or until “permanent dismissal” (rough concept mockup).
 • The importance of including citations ( and what are good sources) (cf Library, 2, 3)
  • Trigger 1: The user has made a contribution of X size without including a citation.
  • Trigger 2: As a (non-distracting) suggestion when pasting content of X size.
  • Trigger 3: As a follow-up suggestion to improve the page on Save when contributing to an article identified as lacking citations.
   • Note: requires a slightly different message from #1, which is triggered by user possibly making a “mistake.”
  • Trigger 4: The user contributes an article that gets tagged for no citations.
   • Note: since this will happen when the user is not on the wiki, we should 1) send the user a friendly, “Newcomer email” and notification about it, 2) pop a message next time the user returns logs in to the wiki.
  • Offer follow-on lessons: “How to add a citations”
 • Notability (cf Library and Library)
  • Trigger 1: The user clicks on the “create” link after entering an unknown pagename or clicks on a redlink.
  • Trigger 2: the user saves an edit that includes no references to an article that carries a template questioning its notability.
   • (Note: this trigger would likely require a message with slightly different wording from that given in response to Trigger 1)
  • Offer follow-on lessons: "The importance of including citations," "How to add a citations,” “What is encyclopedic content?"
 • Importance of  the edit summary (cf Library )
  • Trigger 1: The user saves an edit but does not marke the edit as minor or include an edit summary.
   • Note: this requires conflict management with lessons like Verifiability. E.g., the same action might trigger both, so Verifiability should get precedence, then this show up the next time.
 • Assume good faith, be respectful, don’t panic if someone edits or remove your work. (cf Library)
  • Trigger 1: The one of the user’s edits gets reverted or undone.
  • Trigger 2: An article the user created is deleted or marked for deletion.
  • Trigger 3: Upsell from “Contribute to a talk page”
   • Note: since #1 and #2  will happen when the user is off-wiki, we should 1) send the user a friendly, “Newcomer email” and notification about it, 2) pop a message next time the user logs in.
 • How to make a citation, Visual Editor/citoid (cf Library, Library, tutorial )
  • Trigger 1: An editor using Visual Editor clicks the “Cite” button for the first time.
  • Trigger 2: The user clicks a new “New User Help” icon/link we add to the Citation tool.
  • Trigger 3: As a  follow-on lesson from “The importance of including citations”.
 • Answer a user message (indenting and signing) (cf Library, Tutorial, video)
  • Trigger 1: The user gets a message on her user talk page (excluding the initial Welcome message).
  • Trigger 2: The user is mentioned in a discussion or edit summary.
  • Trigger 3: As an upsell from the “You’ve got messages” and “Assume good faith” lessons.
  • Offer follow-on lesson: “Assume good faith, be respectful”

Group 2, Basic skills and more concepts—very preliminary ideas

 • What is encyclopedic content—Wikipedia is not a dictionary, directory, collection of documents…. (cf Library)
 • Join in a talk page discussion (purpose of talk pages, basic Wikitext and etiquette) (cf Library, Tutorial)
 • Content is free and must be copyright free (cf Library and Library)
 • You can watch a page (Watchlist) (cf Library)
 • Conflict of interest
 • Intro to editing—basic VE overview, visual vs. source editing, switching between the two,   (cf Library  and Library)

Group 3, Going deeper—very preliminary ideas

 • Write an article...
 • Explain about template messages
 • Biographies of living persons
 • Something about harassment/Friendly Spaces policy (cf Library)

Notlar

 1. Mart 2018 itibarıyla Çekçe Vikipedi aktif editör sayısında 18. sırada; Korece 16. sırada. Her biri 400.000'den az madde içeriyor.
 2. Where do these options take the user? 1) Improve an article > "Get started editing", 2) learn about wikipedia > offer a list of our training modules, 3) communicate with a user > "Contribute to a talk page," 4) write an article > probably a revised and expanded Article Wizard.