In-context help and onboarding/cs

This page is a translated version of the page In-context help and onboarding and the translation is 71% complete.

Toto je probíhající projekt; neváhejte tuto stránku přidat do svých sledovaných, abyste získali nejnovější informace.

“In-Context Help and Onboarding” is a project to improve retention of new wiki editors by giving them short tutorials and other training experiences on subjects that research shows impact new-user success. “In context” here means that the tutorials will be related to, and triggered by, users' current activities on the wikis. We might, for example, offer tutorials in response to user actions (e.g., clicking Edit for the first time), to events (e.g., a user’s first reversion) or at predefined milestones (the user’s nth edit). As a secondary benefit, we hope that this automated training system will make the work of volunteers who support new editors more manageable and reduce backlogs for patrollers.

The ultimate product—after appropriate small-scale experiments—might comprise a generalized Wikipedia Assistance service that communities can extend with training modules of their own devising. In-Context Help and Onboarding is a project of the Collaboration team.

Pozadí

V roce 2017 Nadace Wikimedia spustila významný výzkumný projekt nazývaný New Editor Experiences. Report z projektu začíná s následujícím tvrzením:

Wikipedie vyžaduje konstantní příliv mnoha různých produktivních nových wikipedistů, aby si mohla udržet a zvýšit svou kvalitu. I přesto po necelou dekádu počet nových wikipedistů zůstává přibližně stejný.

Report přináší celkem 11 poznatků, které analyzují nejvýznamnější problémy, se kterými se noví wikipedisté setkávají a doporučuje několik možností, jak tyto problémy překonat. Na konci roku 2017 se uskutečnila série workshopů mezi různými týmy z celé Nadace Wikimedia, které měly za cíl prozkoumat možnosti, jak poznatky z reportu převést do praxe. Po studování zmíněných jedenácti poznatků tým vybral čtyři nejvíce důležité. Shrnutí těchto hlavních poznatků následuje:

 • Největší výzvy nových wikipedistů nejsou technologické, ale koncepční. To obsahuje i pilíře Wikipedie jako je encyklopedická významnost, neutralita a ověřitelnost (poznatek #8).
 • Kromě toho, že noví wikipedisté mají často problém s pochopením koncepce Wikipedie, také neví, že všechny wiki jsou tvořeny dobrovolníky, jako jsou oni sami, za použití procesů, které definuje komunita (poznatek #5).
 • Kromě zmíněných koncepčních problémů, noví wikipedisté mají také problém využívat hlavní nástroje a používat editační procesy. Navíc mechanismy, které mají usnadnit naučení se těchto procesů a nástrojů, zejména diskusní stránky a nápověda, jsou neintuitivní a těžko dohledatelné (poznatek #9).
 • Poslední hlavní poznatek doporučuje tento postup: nejúčinnější způsob, jak budovat dovednosti wikipedistů je pomocí postupného a progresivního učení namísto velkých jednorázových brožur s množstvím informací (poznatek #7).

With these prime findings in hand, the workshop team next explored solutions. Of the many ideas discussed, In-Context Help and Onboarding was selected as one that best addresses the problems identified.

Principy & postupy

In-Context Help responds directly to the conceptual and informational gaps discussed above (findings #8, #9 and #5) The approach is progressive and iterative (finding #7). It augments the existing help-page system (finding #9). And the “push” nature of the interventions means this system has the potential to touch users broadly. In addition, the following key features and principles will guide the system’s design and ensure its success.

 • Aplikované učení: Uživatelé budou více vnímaví k informací, které přímo reagují na jejich aktuální činnost a příspěvky. Pomocí analýzy uživatelských příspěvků (např. měřením množství textu přidané bez citací) můžeme nápovědu přesněji směřovat.
 • Efektivní komunikace: Psané návody musí být krátké a jasné a obsahovat jen nepostradatelné informace. Praktické ukázky a simulace jsou nejspíš nejlepším způsobem, jak komunikovat s uživateli.
 • Coordinate the interventions. Logic will be required to ensure that users don’t get multiple help messages in response to a single action or see the same messages over and over. Help topics might also be sequenced or graduated, so that the same situation triggers a more advanced tutorial once the user has met certain conditions.
 • Nalezitelné kdykoliv, kdy to je třeba: Někteří uživatelů mohou vnímat nápovědu jen jako okénko vyrušující je od práce, kterého je třeba se okamžitě zbavit. Z tohoto důvodu by zde mělo existovat místo, kde budou shrnuté veškeré existující nápovědní okénka a zobrazitelné uživateli v době, kterou si sami zvolí (viz mockup).
 • Minimalizovat vyrušení: Díky proaktivní povaze nápovědy, potřebujeme ji navrhnout tak, aby byla frustrace z ní minimalizována. Může existovat například speciální zaškrtávátko "Jsem nováček" v nastavení, kde uživateli bude vysvětleno, že možnost zapne extra nápovědu a může snížit množství konfliktů s komunitou. Zároveň nám to umožní navrhnout co nejlepší nástroje na omezené skupině lidí (kteří se k této možnosti výslovně přihlásí).
 • Začněme malí: Protože bychom se rádi dozvěděli více informací o středně velkých projektech, původní výzkum Zkušenosti nových wikipedistů se zaměřoval na korejskou a českou Wikipedii.[1] The In-Context Help and Onboarding system will likely be deployed and tested first on these two wikis, along with a few others yet to be determined.

Časová osa

In-Context Help and Onboarding is currently in early planning stages. Research and design will ramp up in July, 2018, and active product development should start some time around January, 2019.

Zpětná vazba

Zajímají nás vaše myšlenky týkající se tohoto projektu a navrhovaného postupu. Kde jste viděli dobré příklady začlenění nováčků do komunity anebo automatické nápovědy? Co jste se dozvěděli ze svých zkušeností na vašem projektu? Prosím, přidejte své komentáře na na diskusi k této stránce.

V současné době se zaměřujeme na nalezení formulací, které nejlépe mohou nováčkům uspět a spouštěčům, které zajistí doručení správných informací v ten správný čas, viz koncepci těchto "lekcí a spouštěčů" výše. Je něco, co z vaší zkušenosti můžeme přeskočit? Něco, na co jsme zapomněli? Rádi bychom slyšeli odpovědi zvláště od lidí, kteří se věnují podpoře a výuce nováčků. Neváhejte prosím přidat své pohledy na diskusní stránku. Můžete použít jakýkoliv jazyk.

Následující odstavce se během několika týdnů výrazně změní.

A draft list of ‘lessons’ and 'triggers' (updated 2018-03-22)

Below is a very preliminary list of possible training topics. What is missing? What can we skip? Remember, this system is designed to get new registrants past the first pitfalls in their user journeys; it’s not a comprehensive training course (though it can grow over time). What is the minimum set of interventions that, as a first release, can make a difference to new editor success?

 • Library links: The “Library” links you’ll see below are to items in the Wikimedia Training Library. These are provided as examples of the type of content a given lesson might include; we won’t be using them verbatim.
 • Groups 0-4: Think of these groupings as corresponding to experience levels. The lessons don't have a sequence, per se, but the same user action might trigger a Group 1 lesson for a very new user and a Group 2 lesson after the user has progressed.
 • Triggers: The “lessons”  are meant to relate to, and be triggered by, users' current activities on the wikis. Getting the triggers right will be crucial to having users perceive our support as helpful and relevant. The examples here need more thought, so please share your ideas.

Group 0, Welcome

 • Welcome sequence—segments include:
  • Wikipedia is created by users like you—be bold (cf Library).
  • Explain Newcomer preference—“You are now in Newcomer Mode,” and allow to opt out.
  • Connect to help resources: user talk page (where we'll have added newcomer help modules); explain special Newcomer help links they’ll see around, how to search for “help:subject,” direct to human help if available (e.g., Teahouse, Forum des nouveaux)?
  • If user didn’t include an email address, explain how having this can help us help them, and offer form to add now (cf Library).
  • End with a form: "Now that you’re here,  what do you want to do today?" 1) improve an existing article, 2) learn about how Wikipedia works, 3) communicate with a user 4) write an article[2].
   • Trigger: On registration
    • Actions that occur at the same time: 1) put a note on the user talk page from a local user welcoming and reinforcing offer of help and assistance (see example), 2) replace help icons on key tools/pages with Newcomer Help icons that link to Newcomer modules.
 • Find an article to contribute to (suggest job queues for newcomer-appropriate jobs and/or subject-based projects—needs more thought).
  • Trigger 1: In the Welcome sequence, the user answers that they want to “improve an existing article.”
  • Questions: what are the most newbie friendly jobs?
 • Find an article that needs to be written (not sure how this might work—needs more thought).
  • Trigger 1: In the Welcome sequence, the user answers that they want to “write an article.”
  • Questions: perhaps this should just be an early module in a revised Article Wizard tool?

Group 1, Things everyone should know

 • “You’ve got a message”—introduce user talk page idea; introduce notification badges and panels (how you know you got a message).
  • Trigger 1: As above during the "Welcome sequence" we put a note on the use talk page. If the user sees the notification and goes to her talk page, launch lesson. But we don’t otherwise prompt or point to the message or email the user about it immediately after the welcome.
  • Trigger 2:  If the user doesn’t open the notification or talk page, send her an email after X days (one day?). This encourages the user to come back. The message contains a prominent link that launches the lesson.
  • Trigger 3: If user still hasn’t seen the message/talk page on next visit to the wiki, launch lesson.
  • Offer follow-on lessons: “Answer a user message,” “Contribute to a talk page discussion”
 • Neutral point of view (cf Library)
  • Trigger 1: User makes contribution of a size large enough for POV to be an issue.
  • Trigger 2: As one of a small, perhaps rotating series of key modules offered as a verification step after first X edits, or until “permanent dismissal” (rough concept mockup).
  • Offer follow-on lessons: “The importance of including citations”
 • Neutral point of view with warning that editing high-risk pages may lead to revert
 • Verifiability (includes no original research) (cf Library and Library)
  • Trigger 1: As one of a small, perhaps rotating series of key modules offered as a verification step after first X edits, or until “permanent dismissal” (rough concept mockup).
 • The importance of including citations ( and what are good sources) (cf Library, 2, 3)
  • Trigger 1: The user has made a contribution of X size without including a citation.
  • Trigger 2: As a (non-distracting) suggestion when pasting content of X size.
  • Trigger 3: As a follow-up suggestion to improve the page on Save when contributing to an article identified as lacking citations.
   • Note: requires a slightly different message from #1, which is triggered by user possibly making a “mistake.”
  • Trigger 4: The user contributes an article that gets tagged for no citations.
   • Note: since this will happen when the user is not on the wiki, we should 1) send the user a friendly, “Newcomer email” and notification about it, 2) pop a message next time the user returns logs in to the wiki.
  • Offer follow-on lessons: “How to add a citations”
 • Notability (cf Library and Library)
  • Trigger 1: The user clicks on the “create” link after entering an unknown pagename or clicks on a redlink.
  • Trigger 2: the user saves an edit that includes no references to an article that carries a template questioning its notability.
   • (Note: this trigger would likely require a message with slightly different wording from that given in response to Trigger 1)
  • Offer follow-on lessons: "The importance of including citations," "How to add a citations,” “What is encyclopedic content?"
 • Importance of  the edit summary (cf Library )
  • Trigger 1: The user saves an edit but does not marke the edit as minor or include an edit summary.
   • Note: this requires conflict management with lessons like Verifiability. E.g., the same action might trigger both, so Verifiability should get precedence, then this show up the next time.
 • Assume good faith, be respectful, don’t panic if someone edits or remove your work. (cf Library)
  • Trigger 1: The one of the user’s edits gets reverted or undone.
  • Trigger 2: An article the user created is deleted or marked for deletion.
  • Trigger 3: Upsell from “Contribute to a talk page”
   • Note: since #1 and #2  will happen when the user is off-wiki, we should 1) send the user a friendly, “Newcomer email” and notification about it, 2) pop a message next time the user logs in.
 • How to make a citation, Visual Editor/citoid (cf Library, Library, tutorial )
  • Trigger 1: An editor using Visual Editor clicks the “Cite” button for the first time.
  • Trigger 2: The user clicks a new “New User Help” icon/link we add to the Citation tool.
  • Trigger 3: As a  follow-on lesson from “The importance of including citations”.
 • Answer a user message (indenting and signing) (cf Library, Tutorial, video)
  • Trigger 1: The user gets a message on her user talk page (excluding the initial Welcome message).
  • Trigger 2: The user is mentioned in a discussion or edit summary.
  • Trigger 3: As an upsell from the “You’ve got messages” and “Assume good faith” lessons.
  • Offer follow-on lesson: “Assume good faith, be respectful”

Group 2, Basic skills and more concepts—very preliminary ideas

 • What is encyclopedic content—Wikipedia is not a dictionary, directory, collection of documents…. (cf Library)
 • Join in a talk page discussion (purpose of talk pages, basic Wikitext and etiquette) (cf Library, Tutorial)
 • Content is free and must be copyright free (cf Library and Library)
 • You can watch a page (Watchlist) (cf Library)
 • Conflict of interest
 • Intro to editing—basic VE overview, visual vs. source editing, switching between the two,   (cf Library  and Library)

Group 3, Going deeper—very preliminary ideas

 • Write an article...
 • Explain about template messages
 • Biographies of living persons
 • Something about harassment/Friendly Spaces policy (cf Library)

Poznámky

 1. V březnu 2018 Česká Wikipedie byla 18 největší co se týče počtu aktivních editorů (korejská 16.). Každá obsahovala něco pod 400 tisíc článků.
 2. Where do these options take the user? 1) Improve an article > "Get started editing", 2) learn about wikipedia > offer a list of our training modules, 3) communicate with a user > "Contribute to a talk page," 4) write an article > probably a revised and expanded Article Wizard.