Help:Sayfaları izleme

This page is a translated version of the page Help:Watching pages and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
Bu sayfa için yapılan bazı eski değişiklikler CC BY-SA lisansı altına kaydırılmıştır. Yalnızca yeni katkılar PM'dir.
PD

Sayfaları izleme özelliği, oturum açılan kullanıcının "izlenen" sayfaların bir listesini tutmasına ve bu sayfalarda yapılan son düzenlemelerden haberdar edilmesine olanak tanır.

MediaWiki, kullanıcıların sayfalara "sahip olmasına" izin vermez; ancak, "izleme listesi" özelliği, değişiklikleri geri alma özelliğinin yanı sıra, birisine bir sayfa üzerinde mutlak kontrol sağlamanın dezavantajı olmadan belirli sayfalara dahil olan kullanıcıları tutar.


İzlenen sayfaları kontrol etme

Yalnızca dinamik olarak oluşturulmayan sayfalar izlenebilir.

Sayfa her zaman tartışma sayfa ile beraber izleme listesine alınır. İzlenen sayfalar listesine yapılan tüm eklemeler ve silinenler tartışma dışı sayfa / tartışma sayfası birleşimi için geçerlidir: birini diğerini izlemeden izlemek mümkün değildir.

Bir sayfayı görüntülerken
Her sayfanın kenar boşluğunda bulunan beyaz yıldıza tıklandığında (yada monobook görünümünde "İzle" bağlantısı), izleme listenize mevcut sayfayı ekler ve yıldız etrafında dönerek mavi olur (yada monobook görünümünde "İzlemeyi durdur" bağlantısı).
kimliğe sahip mesaj 'addedwatchtext' (mesaj) "$1" ve ona ait tartışma sayfası izleme listenize eklenmiştir. veya kimliğe sahip mesaj 'removedwatchtext' (mesaj) "$1" ve ona ait tartışma sayfası ile birlikte izleme listenizden silinmiştir. sırasıyla sayfanın üstünde gösterilir ve "İzle" İzlemeyi durdur veya tersine değiştirilir. Tarayıcıya bağlı olarak bu, tüm sayfayı yeniden yüklemeden, ajaxwatch.js ile AJAX kullanılarak yapılır.
Bir sayfayı kaydederken
Düzenlenmiş bir sayfayı kaydederken, yeni izleme durumu (izle veya izleme) "Bu sayfayı izle" onay kutusu tarafından belirlenir.
Kullanıcı tercihi "Düzenlediğim sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle" etkinleştirilirse, düzenleme sayfasındaki onay kutusu otomatik olarak kontrol edilir, bu nedenle kaydetmeden önce işaretlenmezse sayfa kaydedildikten sonra izlenir. Ek seçenekler
 • Oluşturduğum sayfaları ve yüklediğim dosyaları izleme listeme ekle - (bir önceki işaretlenirse, bu işaretlenmez, çünkü oluşturma da düzenleme olarak sayılır)
 • Taşıdığım sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle
 • Sildiğim sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle
Tüm listeyi düzenlemek
'İzlenen sayfalar listenizi düzenleyin' sayfasına özel bir bağlantı, sayfanın en üstünde Special:Watchlist sağlanır
Ardından, Special:EditWatchlist sayfasının üstünde birkaç ek bağlantı bulunur:
 • İzleme listesini gör ve değiştir izlenmekte olan tüm sayfaların listesini oluşturur. (tartışma sayfalarında dahildir.) Sayfaların yanında bulunan kutucukları işaretleyerek yada "Sayfaları kaldır" tuşuna basarak istediğiniz sayfayı izleme listenizden çıkarabilirsiniz.
 • Ham izleme listesini değiştir, izlenen sayfaların listesini (tartışma sayfalarını listelemeden), her satırda bir başlık içeren, ad alanı numarasına göre ve sonra alfabetik sıraya göre içeren bir metin alanı sağlar. Bu bağlantı ile doğrudan izleme listesi düzenlenebiliyor ve eklemek yada çıkarmak istenen sayfalar yazılabiliyor. Kopyalar kaydedildiğinde otomatik olarak kaldırılır.

İzleme Listesi Süresi Bitimi

MediaWiki 1.35 içinde yeni bir izleme listesi özelliği dahil edilmiştir: İzleme Listesi Süresi Bitimi. Bu özellik ile isteğe bağlı olarak bir sayfayı geçici bir süre izlemeyi seçebilirsiniz. İzleme süresi sona erdiğinde, sayfa izleme listenizden otomatik olarak kaldırılacaktır. Geçici durumdan kalıcı duruma geçiş de dahil olmak üzere, izleme süresini istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Geçici olarak izlenen sayfalar genellikle yarım yıldızla gösterilir (sürekli izlenen sayfaları temsil eden tam yıldızın aksine). Vikinizde İzleme Listesi Süresinin ne zaman etkinleştirileceğini öğrenmek için Meta-Viki'deki sürüm takvimine göz atabilirsiniz. Özelliğin nasıl kullanılacağına ilişkin belgeler için lütfen Help:Watchlist expiry sayfasına ziyaret edin.

İzleme listesi

Kullanıcı oturum açtığında, her sayfa kullanıcının izleme listesine bağlantı verir, ayrıca Special:Watchlist bağlantısı ile erişilebilir. Bu sayfa izlenen sayfalardaki son değişiklikleri düzenleme zamanına ve günlere ayrılmış bir şekilde gösterir.

Her satır, her düzenlemenin ayrıntılarını gösterir: küçük (k) veya büyük, ister bot (b) tarafından yapılmış olsun, ister zaman, sayfaya bir bağlantı, geçerli sürüm ile son sürüm arasındaki fark, geçmiş, bayt sayısındaki artış veya azalma, kullanıcı adı, kullanıcının mesaj sayfası, kullanıcının katkıları ve düzenleme özeti. Site yapılandırmasına bağlı olarak, kullanıcı sayfayı son görüntüledikten sonra (oturum açmışken) sayfa değiştiyse sayfa adı kalın harflerle yazılır.

Teknik olarak, izleme listesi son değişiklikleri gözden geçirmenin başka bir yoludur. Girişler $latestchanges tablosundan gelir ve bu nedenle $wgRCMaxAge daha da eski olmayan düzenlemelerle sınırlıdır (çoğu WMF projesinde 30 gün).

Seçenekler

İlgili bağlantıları kullanarak aşağıdaki düzenleme türlerini gizleyebilir veya gösterebilirsiniz: küçük düzenlemeler, bot düzenlemeleri, kendi düzenlemeleri. Bunlar, tercihlerde kullanıcı Special:Watchlist sayfasına geldiğinde başlangıç seçenekleri olarak da ayarlanabilir.

Başka bir tercih seçeneği, "İzleme listesinde gösterilecek maksimum gün sayısı" olarak adlandırılmasına rağmen, değişikliklerin gösterildiği bir süre için yalnızca başlangıç değerini ayarlar. Bu süre ilgili bağlantılar ile kolayca değiştirilebilir.

Değişiklikleri yalnızca belirli bir ad alanında görmenizi sağlayan bir açılır kutu da vardır.

Son değişikliklerden farklı olarak izleme listesi, oturum açmış/oturum kapatmış kullanıcılar tarafından yapılan düzenlemeleri gizleyemez, yalnızca belirli sayıda düzenlemeyi gösteren bağlantı yoktur ve biri hariç tüm ad alanlarını göstermenin bir yolu yoktur.

Basit izleme listesi

Basit bir izleme listesi sadece izlenen sayfalardaki son değişiklikleri gösterir.

Bir sayfada küçük olmayan yeni bir düzenleme yapılmışsa ancak son düzenleme küçük olarak işaretlenmişse iki olası sorun vardır:

 • küçük olmayan değişiklikler gösterilmeyecektir. Biri genellikle son kontrolünden bu yana yapılan tüm değişikliklerle ilgilendiğinden, bu durumda sayfanın geçmişinin kontrol edilmesi gerekir.
 • Eğer izleme listesi küçük değişiklikleri göstermeyecek şekilde ayarlanırsa, sayfa hiçbir şekilde izleme listesinde gösterilmez.

Birçok deneyimli kullanıcı Genişletilmiş izleme listesini tercih eder.

Genişletilmiş izleme listesi

"İzleme listesini sadece en son değil, tüm değişiklikleri gösterecek şekilde genişlet" tercihi ile izleme listesi kronolojik sırayla tüm son değişiklikleri gösterecektir.

Bu durumda, geliştirilmiş son değişiklikler arasında geçiş yapan "Son değişiklikler ve izleme listesindeki değişiklikleri sayfalara göre gruplandır" tercihi de izleme listesini aynı şekilde etkiler: izlenen sayfalardaki son değişiklikler güne ve güne göre gruplandırılır.

Başka bir tercih seçeneği de "İzleme listesinde gösterilecek en fazla değişiklik sayısı:". Bir site bu seçenek için maksimum değeri sınırlayabilir, örneğin WMF projelerde maksimum 1000 gibi görünebilir. Daha eski düzenlemelere sahip sayfaları göstermek için değişiklikleri ad alanlarına göre görüntüleyin veya iyileştirilmemiş izleme listesini kullanın ve/veya izlenen sayfa sayısını azaltın.

Bir sayfa izlemenin diğer etkileri

İzleme listesi, sayfa izleme ile ilgili özelliklerden yalnızca biridir; hiç kullanmadan bile, izlenecek sayfaları belirlemek yararlıdır.

Güncel ve ilgili değişiklikler, sayfa geçmişi

Son Değişiklikler, Geliştirilmiş Son Değişiklikler ve İlgili Değişiklikler'de izlenen sayfalar kalın yazılmıştır.

İzlenen bir sayfanın geçmiş sayfasını doğrudan görüntülemeden görüntülerse, üstteki düzenleme (en sonuncusu) kimliğe sahip mesaj 'updatedmarker' (mesaj) son ziyaretinizden bu yana güncellendi güncelleme işareti kullanılarak işaretlenebilir; düzenleme başka bir kişi tarafından yapılmışsa ve yapıldığından beri sayfayı (oturum açmışken) görüntülemediyseniz bu geçerlidir. Bu aslında e-posta bildirimi ile birlikte etkindir.

E-posta bildirimi

2013 uzantısı için ayrıca Bildirimler sayfasına bakın.

MediaWiki 1.5'den, izlenen bir sayfa başka biri tarafından düzenlendikten sonra bir e-posta alabilirsiniz. Siz sayfayı görüntüleyene kadar bu tekrarlanmayacaktır. Diff yada sayfa geçmişini görüntülemede yeterli değildir. Sayfayı görüntülerken oturum açmış olmanız gerektiğini unutmayın, aksi taktirde daha fazla değişiklikten haberdar olamayacaksınız. İsteğe bağlı olarak bu bildirim sistemi küçük değişiklikleri göz ardı edebilir. (bu varsayılan değerdir).

Özelliğin bir vikide etkinleştirilip etkinleştirilmediği tercihlerde görülebilir: etkinse, kimliğe sahip mesaj 'tog-enotifwatchlistpages' (mesaj) İzleme listemdeki bir sayfa veya dosya değiştirilirse bana e-posta gönder ana bölümün seçeneklerinden biri olacaktır. Kullanıcı mesaj düzenlemeleri için bildirimler, başka bir tercih seçeneğiyle etkinleştirilir.

Diğer saat özellikleri anlamında izlemekten hoşlanan her düzenlenmiş sayfa için ayrı bir e-postaya sahip olmak çok fazla olabilir. Bununla başa çıkmak için yeni özellikler öneriliyor ve geliştiriliyor: bir gecikmeden sonra e-postaların düzenlenmiş sayfaların bir listesi ile gönderilmesi seçeneği ve/veya e-posta bildirimi için izlenen sayfaların bir alt kümesini belirtme olasılığı. Ayrıca bakınız Echo (Notifications) .

İkincisi, bir geçici çözüm olarak, yalnızca e-posta bildirimi için farklı bir (tipik olarak daha küçük) bir izleme listesi belirlemek için farklı bir kullanıcı adı altında oturum açılmasına cazip olabilir. Ancak, bir kullanıcı adı altındaki bir sayfayı görüntüledikten sonra, diğer kullanıcı adı için de o sayfanın bildirim bayrağını temizlemeniz gerekir.

Teknik ayrıntılar

Bir vikide etkinleştirmek için $wgEnotifWatchlist true olarak ayarlanır ve yine de tercih ayarlarına bağlıdır. Aşağıdaki e-posta mesajı şudur: kimliğe sahip mesaj 'enotif body' (mesaj) Sayın $WATCHINGUSERNAME,

$PAGEINTRO $NEWPAGE $PAGELOG

Editörün girdiği özet: $PAGESUMMARY $PAGEMINOREDIT

Editörün iletişim bilgileri: e-posta: $PAGEEDITOR_EMAIL viki: $PAGEEDITOR_WIKI

Bahsi geçen sayfayı oturum açarak ziyaret edinceye kadar sayfayla ilgili başka bildirim gönderilmeyecektir. Ayrıca izleme listenizdeki tüm sayfaların bildirim durumlarını sıfırlayabilirsiniz.

MediaWiki bildirim sistemi

-- E-posta bildirim ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz: https://www.mediawiki.org/wiki/Special:Preferences

İzleme listesi ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz: https://www.mediawiki.org/wiki/Special:EditWatchlist

Sayfayı izleme listenizden silmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz: $UNWATCHURL

Geri bildirim ve daha fazla yardım için: $HELPPAGE Bakınız E-posta bildirimi. Bu özellik, Mayıs 2011'den beri tüm Wikimedia projelerinde kullanıcı konuşma bildirimleri için ve Nisan 2012'den beri de izleme listesi düzenlemeleri için etkinleştirilmiştir. 2012 yılının Mayıs ayının başından itibaren, düzenlenmiş sayfaların izleme listesine eklenmesi tercihi varsayılandır.

Kullanıcı tercihleri

Aşağıdaki seçenekler Tercihler >> Kullanıcı Profili sekmesinde mevcuttur (veya olabilir)

 • Diğer kullanıcıların bana e-posta gönderebilmesine izin ver
 • Diğer kullanıcıya gönderdiğim e-postanın bir kopyasını bana gönder
 • İzleme listemdeki bir sayfa veya dosya değiştirilirse bana e-posta gönder
 • Kullanıcı mesaj sayfamda değişiklik olduğunda bana e-posta gönder
 • Sayfalardaki ve dosyalardaki küçük düzenlemelerde de bana e-posta gönder
 • İzlediğim bir ileti dizisine cevap geldiğinde bana e-posta gönder

Genel yanlış anlamalar =

E-posta bildiriminin birçok ayarı vardır, bu nedenle bir şeyi kaçırdığınızı düşünüyorsanız, bunları dikkatlice kontrol edin.

 • "Oluşturulmuş" bir sayfayla ilgili bildirimler, sayfadaki herhangi bir günlük eylemi (koruma gibi) hakkında olabilir, görev T16901 bakın.
 • Eğer bağlantıya bildirimler kısmında tıklayamıyorsanız, bunu bir dahaki seferde yapamayacaksınız. Special:Watchlist sayfanızda kalın yazılmış öğeleri arayın: bunlar, son değişikliklerden sonra henüz görmediğiniz sayfalardır ve onlar hakkında bilgilendirilmeyeceksiniz (not: vikiniz bu önemli vurgulama özelliğini gizlemiş olabilir).
 • Yetkili botlar tarafından yapılan düzenlemeler, tercihlerinizi bu tür bir eylem için bir tane alacak şekilde yapılandırmış olsanız bile, bazen bir e-posta bildirimine neden olmaz: yani, mesajınızda küçük bir düzenleme yaparlarsa ve "$tog".

Bu davranış belgelenmemiş veya yapılandırılamaz ve bazı hatalara sahiptir; T40874 sayfasına bakın.

Ayrıca bilinen hataların listesine bakın.

Neler izlenemez

Sadece viki metin sayfaları izleme listesine alınabilir.

Dahili sayfalar
Dahil edilen sayfalarda yapılan değişiklikler, izlenen sayfanın oluşturulma şeklini de yansıtabilir, ancak bu değişiklikler izleme listesinde görünmez. Daha fazla bilgi için Help:Sayfa geçmişi#Sayfanın belirli bir sürümüne bağlantı oluşturma sayfasına bakın. Kullanılan tüm şablonları ve bu şablonlar tarafından kullanılan şablonları vb. izlemeyi seçebilirsiniz.
Eylemler izleme listesinde gösterilmez
Taşındıktan sonra hem eski hem de yeni ismin izlendiğini unutmayın.
Bazı projeler, korunan sayfalara eklenmesi gereken özel şablonlara ({{sprotected}} gibi) sahiptir, böylece sorunu kısmen çözer.
Bazı projelerin önce sayfaya bir silme bildirimi ekleme, hatta ana yazarları tartışma sayfalarında bilgilendirme politikası olabilir.
Ayrıca Special:Watchlist/edit sayfasını periyodik olarak kontrol edebilir ve tüm bozuk (kırmızı) bağlantıları inceleyebilirsiniz.
Resimler ve kategoriler
Bir resmi veya kategoriyi izlemek, yalnızca düzenlenebilir kısmı izlemek anlamına gelir. İzleme listesi, resimlerin yeni sürümlerinin yüklemelerini göstermeyecektir. Sayfa eklendiğinde veya çıkarıldığında haberdar olma anlamında bir kategoriyi izlemek mümkün değildir. "İlgili değişiklikler" ile kategorilere yapılan eklemeler tespit edilebilir; kaldırma işlemleri için kategorideki tüm sayfalar izlenmelidir (ayrıca Help:Kategori#Kategoriye eklemelerin algılanması sayfasına bakın).

Var olmayan bir sayfayı izlemek

Varolmayan bir sayfayı izleyebilirsiniz. Bu sayfa biri tarafından oluşturulduğunda izleme listesindeki değişikliklerde gösterilecektir.

Örneğin, siz bir sayfayı izleme listenize aldınız fakat bir tartışma sayfası yok, herhangi biri tartışma sayfasını açıp yeni bir tartışma başlattığında siz bundan haberdar olabileceksiniz.

Ne içerik sayfası ne de tartışma sayfası olmasa bile bir sayfayı izleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, URL'yi doğrudan yazarak veya (bozuk) bir bağlantıyı izleyerek sayfanın URL'sine gidin ve ardından "İzle" düğmesine tıklayın (görünümüne bağlı olarak, İzle bağlantıyı almadan önce İptal'e basmanız gerekebilir).

Sayfa taşıma ve izleme listesi

İzlediğiniz bir sayfa yeni bir başlığa taşınmış ise, yeni başlık otomatik olarak izleme listenize eklenecektir. Sayfa daha sonra geri taşınsa bile, yeni başlık eskisi ile birlikte izleme listenizde kalacaktır.

Sayfa geri taşındıktan sonra yeni başlık silinse bile, silme ile ilgili bir not izleme listenizde görünecek ve başlık izlenen sayfalar listenizde kalacaktır. İzleme listenizde var olmayan gizemli sayfaların göründüğünü fark ederseniz, bu en olası açıklamadır.

İlgili değişiklikler özelliği

Ana madde: w:Help:Public watchlist

"İlgili değişiklikler" aşağıda açıklandığı gibi izleme listesi benzeri işlevsellik ayarlamak için kullanılabilir.

Bağlantıları olan sayfalar (muhtemelen bu amaç için özel olarak oluşturulmuş, örneğin bir kullanıcı sayfasının alt sayfaları olarak), İlgili Değişiklikler ile ayrı bir "izleme listeleri" koleksiyonu olarak kullanılabilir. Ancak, İzleme Listemden farklı olarak, İlgili Değişikliklerin otomatik olarak tartışma sayfalarını içermediğini unutmayın; ilgili tartışma sayfalarını da izlemek için, bunlara bağlantıların da İlgili Değişikliklerin uygulandığı sayfada olması gerekir. Tartışma sayfalarına bağlantılar sadece bu amaçla konursa, bağlantı etiketi olarak boş bir alan kullanılabilir, bu da bağlantıyı İlgili Değişiklikler dışında görünmez ve etkisiz hâle getirir. Ayrıca, İlgili Değişiklikleri kullanarak, mevcut sayfayı "izlenen sayfalar" listesine eklemek için bir "izle" bağlantısına basmanın rahatlığı yoktur.

İlgili Değişikliklerin, sayfanın kendisinde ve tartışma sayfasında bir düzenleme algılamadığını unutmayın. Ya kendi kendine bağlantı ve tartışma sayfasına bir bağlantı ekleyin ya da sayfayı başka bir "özel izleme listesine" ya da kişinin standart izleme listesine koyun.

Bu tür sayfalar, diğer sayfaları dahil etmek için şablon mekanizmasını kullanabilir. Ancak, Kategorilerin kirliliğine bakın.

Kategoriye İlgili Değişiklikleri uygulayarak bir kategorideki sayfaları izlemenin büyük bir dezavantajı vardır: kategoriden bir sayfanın kaldırılması algılanmıyor.

İzlenen sayfalar listesine alternatif olarak İlgili Değişiklikleri kullanmanın bir avantajı, bağlantıların bulunduğu sayfaların revizyon geçmişinin mevcut olması ve sistemin izlenen sayfaların kaydını tutmamasıdır. Ancak Special:Watchlist/raw, listenin yerel olarak veya vikideki bir kullanıcı alt sayfasında saklanmasına izin verir.

Gizlilik bir endişeyse, izleme listesi özelliğinin bir avantajı (liste vikideki bir sayfada saklanmıyorsa), kişinin bir sayfaya olan ilgisini (düzenlemiyorsa) kamuya açıklamamasıdır. Ayrıca aşağıya bakınız.

CSS

Alternatif olarak veya izleme listesi özelliğini kullanmaya ek olarak, seçilen sayfalara bağlantılar için bir kullanıcı stili tanımlayabilir ve kişinin CSS aşağıdaki gibi satırların listesi içine koyabilirsiniz:

a[title ="pagename"] {color: white; background: red; font-size: 150% } 

Bu, Opera'da çalışır, ancak Internet Explorer'da çalışmaz.

(Geliştirilmiş) Son Değişiklikler sayfasında, yukarıda bahsedilen kalınlaştırma özelliği gibi çalışır, ancak daha çok yönlüdür, ör. kişinin çok ilgilendiği sayfalara fazladan vurgu yapılmasına veya farklı ilginç sayfa kategorileri için farklı stillere izin verilmesi. Ayrıca, kullanıcı katkıları sayfalarında ve normal sayfalarda da çalışır (ayrıca borulu bağlantılar için, ancak yönlendirme yoluyla dolaylı bağlantılar için değil). Ayrıca, sayfanın kendisindeki bölüm düzenleme bağlantıları için daha az kullanışlıdır.

Diller arası bağlantılar dahil olmak üzere diğer web sitelerinden de verilen sayfaya verilen bağlantıları vurgulamak için yukarıdakiler yerine şunu kullanın:

a[href ="full URL "] { .. }

HTML kodu göreli URL /wiki/sayfaadı kullanıyor olsa da, aynı projedeki bağlantıları vurgulamak için bile tam URL'nin gerekli olduğunu unutmayın.

İzleme listelerinin gizliliği

Sıradan kullanıcılar veya hizmetliler, izleme listenizde ne olduğunu veya belirli bir sayfayı kimin izlediğini söyleyemez. Vikipedi veritabanını tutan sunuculara erişimi olan geliştiriciler, bu tür bilgileri bulabilir. Herkese açık veritabanı dökümleri bu tür bilgileri içermez.

Ayrıca bakınız