Büyüme/Analitik güncellemeleri/EditorJourney ilk raporu

This page is a translated version of the page Growth/Analytics updates/EditorJourney initial report and the translation is 100% complete.

Büyüme ekibinin "İlk günü anlama" projesinin bir parçası olarak, 15 Kasım 2018 günü saat 20:00 UTC'sinde EditorJourney EventLogging şemasını Çekçe ve Korece Vikipedi'lere konuşlandırdık. Bu şema, kayıttan sonra 24 saate kadar kullanıcıların tüm sayfa görüntülemelerini günlüğe kaydeder, böylece yeni kullanıcıların ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz (maddeleri okuma konusunda gizlilik özel dikkat göstererek). Konuşlandırmadan önce bir araştırma taslağı yayınladık.

Bu çalışma motivasyonu, çoğu yeni kullanıcının hiçbir zaman düzenleme yapmamasıdır. "Hesaplarını oluşturduktan sonra ne yapıyorlar?" Sorusunu sormamızı sağlıyor ve düzenleme yollarını bulmalarına nasıl yardımcı olabiliriz? Daha somut olarak, bu çaba şu soruları cevaplamaya çalışmaktadır:

 • Çekçe ve Korece yeni hesap sahiplerinin ilk 24 saatlerinde yaşadığı en yaygın iş akışları nelerdir?
 • Bu yeni hesap sahiplerinin hangi yüzdesi bu iş akışlarının her birini geçiyor?
 • Hangi iş akışları düzenlemelere yol açar ve eğilimi göstermez?

Kullanıcıların düzenlemeyi ne kadar denediklerini anlamaktan, düzenlemeyi bırakmaktan, yardım bilgilerini aramaktan, Vikipedi politikası hakkında okumaktan veya toplulukla etkileşime girebilecekleri sayfaları ziyaret etmekten özellikle ilgileniyoruz. Bu sayfa ekibimizin sonuçlar hakkındaki ilk raporudur ve ardından araştırma taslağı da ki soruları ele alan daha ayrıntılı analizler gelecektir. İşte bu raporda ele alınan üç soru:

 1. Yeni gelenler hesaplarını hangi bağlamdan oluşturuyor? Bir madde okuyor, bir madde düzenliyor veya başka bir şey yapıyorlar mı? Bu, kayıtlı kullanıcı olarak ilk oturumlarına başladıkları konumdur.
 2. Yeni kullanıcılar tarafından alınan ilk eylemler grubu nedir ve kullanıcıların bu işlemlerin yüzde kaçını gerçekleştirir? Başka bir deyişle, hesaplarını oluşturduktan sonra yaptıkları ilk şey nedir?
 3. Kayıttan sonraki ilk 24 saat içinde kullanıcıların yüzde kaçı bunu yapıyor?
  • Ana sayfayı görüntüle
  • Bir madde görüntüle
  • Bir düzenleyici açın
  • Bir düzenlemeyi kaydetmeye çalışın
  • Bir düzenlemeyi başarıyla kaydedin
  • Yardım veya Proje/Politika sayfasını görüntüle
  • Bir Madde Tartışma sayfasını görüntüle
  • Kendi Kullanıcı veya Kullanıcı Mesaj sayfalarını görüntüle
  • Başka birinin Kullanıcı veya Kullanıcı Mesaj sayfasını görüntüle

Bu rapordaki veriler, Çekçe ve Korece Vikipedi'lerine 19 Kasım - 17 Aralık 2018 arasında günün sonu (UTC) arasında kayıtlı kullanıcılar için, "otomatik oluşturulmuş kullanıcılar" adı verilen farklı bir vikide zaten hesabı olan kullanıcılar hariç görüntülemelere dayanmaktadır. Kayıt işleminin bir parçası olan, Büyüme Ekibin karşılama anketi gibi çeşitli etkinlikler/görüşler kaldırıldı. Kullanıcıların neler yaptıklarına genel bir bakış sağlıyoruz ve istatistiksel önem veya kullanıcı grupları veya Vikipedi'ler arasındaki farklar hakkında iddialarda bulunmuyoruz. Bunun yerine, bunları ön bulgular olarak sunuyoruz ve bu bulguların önerebileceği sonraki potansiyel adımları tartışacağız ve önümüzdeki çeyrekte daha kapsamlı bir analiz yapacağız.

Konu başlıkları

Bu veriler, yeni gelenler hakkındaki anlayışımızı önemli ölçüde açıklığa kavuşturuyor: Birçoğu sosyal yardım fark ediyor, yardım içeriği arıyor ve çoğunluğu bir editör açıyor. Pek çok kişinin meşgul olduğu ve başarılı olmaya çalıştığı iyi bir haberdir ve netlik bize nerede oldukları ile tanışma fırsatı verir, böylece yararlı bir şey aradıklarında bunu bulurlar.

 • Mobil ve masaüstü: genel olarak, çoğu kullanıcı hesaplarını bir okuma bağlamından oluşturur (ve böylece hesap sahibi olarak yolculuğa başlar) ve kullanıcıların yalnızca %17'si hesaplarını düzenleme bağlamından oluşturur. Bu, tüm kullanıcıların %36,5'inin hesap oluşturulduktan sonra düzenleme bağlamında bulduğu mobil cihazlarda farklıdır. Mobil cihazlardaki bu farkın büyük ölçüde, kullanıcıların giriş yapmadan mobil cihazlarda düzenleme yapmaya çalıştıklarında kaydolmalarını isteyen tam sayfa bir yer paylaşımı tarafından oluşturulduğundan şüpheleniyoruz.
 • Karşılama mesajları: Koreli kullanıcıların %17,9'u, hesaplarını oluşturduktan sonra Kullanıcı Konuşması sayfasını hemen ziyaret ediyor. Korece Vikipedi, tüm yeni Kullanıcı Konuşması sayfalarına otomatik olarak hoş geldiniz mesajları gönderir ve bu, bunların genellikle hemen okunduğunu gösterir. Çekçe Vikipedi böyle bir mesaj göndermiyor ve karşılık gelen sayı %1.0, Kore'nin karşılama mesajının yeni gelenlerin önemli bir bölümünü çektiğini gösteriyor. Gelecekte, bu yeni gelenlerin yayınlanan bağlantılardan herhangi birini takip edip etmediklerini analiz edebileceğiz.
 • Yardım sayfaları:
  • Çok sayıda kullanıcı yardım veya politika sayfalarını ilk günlerinde görüntüler: Çekçe'de %41,5 ve Korece'de %27,8. Bu, bize kaç kullanıcının yardım bulmaya çalıştığına dair bir fikir verir ve tam olarak hangi yardım sayfalarının en popüler olduğunu, bunları iyileştirmeye ve düzenleme başarısı ile ilişkili olup olmadığını görmeye bakabiliriz.
  • Çek kullanıcılarının %8,3'ü hesaplarını oluşturduktan sonra hemen bir yardım sayfasını ziyaret ediyor.
 • Başlangıç yeri bakılması: çok sayıda kullanıcı kendi Kullanıcı veya Kullanıcı Sohbeti sayfalarını ilk günlerinde görüntüler: Çekçe'de %33,8 ve Korece'de %39,3. Bu, özellikle kullanıcıları bu sayfalara çeken otomatik bir karşılama iletisinin olmadığı Çekçe Vikipedi'de beklenenden çok daha yüksek. Yeni kullanıcıların kendilerini yönlendirip çalışmalarına başlayabilecekleri bir tür "anasayfa", "gösterge tablosu" veya "profil sayfası" aradıklarını varsayıyoruz. Bu Büyüme ekibine, yeni bir web sitesine yeni başlayanlar için doğal bir başlangıç noktası olan "Kullanıcı" sayfasına yeni özellikler eklemesine yol gösterebilir.
 • Zorlukları düzenleme: yeni kullanıcıların bir çoğunluğu ilk günlerinde bir editör açar, ancak yaklaşık dörtte biri bu süre zarfında bir düzenlemeyi kaydetmeye devam etmez. Bu, düzenleyici açıkken kullanıcılara yardım sağlayan Yardım Paneli gibi müdahaleler için önemli bir hedef grubu belirler.

Hesap oluşturma içeriği

Kullanıcılar hesaplarını oluşturduklarında, bir kayıt işleminden geçer ve daha önce bulundukları sayfaya geri döndürülür. Düzenliyorlarsa, düzenleme deneyimine geri dönerler. Kayıtlı kullanıcı olarak yolculuklarının başladığı yer burasıdır.

Genel olarak, kullanıcılar hesap oluşturulduktan sonra bir okuma içeriğinden gelir ve bu içeriğe geri döner; ancak düzenlemeden başlamak mobil cihazlarda çok daha yaygındır. Aşağıdaki sonuçlar, hızlı bir şekilde Ekim 2018'de hesap oluşturma bağlamının analizide bulduğumuzla büyük ölçüde benzerdir.

Tablo 1: Bağlam okuma veya düzenleme
Çekçe Vikipedi Korece Vikipedi
N Prop. N Prop.
Okuma 1034 82,5% 1226 81,5%
Düzenleme 220 17,5% 278 18,5%
Toplam 1254 100,0% 1504 100,0%

Genel oranlar iki viki arasında oldukça benzerdir. Bunu, hesabın masaüstü siteye veya mobil siteye kayıtlı olup olmadığına göre ayırdığımızda, oranlar önemli ölçüde kayıyor:

Tablo 2: Mobil veya masaüstü site kaydına göre bağlam
Çekçe Vikipedi Korece Vikipedi
Masaüstü Mobil Masaüstü Mobil
N Prop. N Prop. N Prop. N Prop.
Okuma 839 90,1% 195 60,4% 998 90,6% 228 56,6%
Düzenleme 92 9,9% 128 39,6% 103 9,4% 175 43,4%
Toplam 931 100,0% 323 100,0% 1101 100,0% 403 100,0%

Yukarıda belirtildiği gibi, mobil cihazlardan gelen hesapların çok daha yüksek bir oranı düzenleme bağlamından kayıtlıdır ve bu önceki analizimizle tutarlıdır. Bunun birçok nedeni olabilir, ancak bir düzenlemeyi giriş yapmadan kaydetmeye çalışan mobil kullanıcılara, hesap oluşturmaya teşvik eden tam sayfa bir yer paylaşımı sunulduğuna inanıyoruz. Masaüstünde de benzer uyarılar var, ancak daha az rahatsız edici ve göz ardı edilmesi daha kolay.

Mevcut analiz karşılama anketten etkilenebilir ve bu da kullanıcıların hesap oluşturmadan önce bulundukları bağlama geri dönmek yerine vikinin başka bir yerinde gezinmelerini mümkün kılar. Bu ilk soruşturmada bunun ne sıklıkta gerçekleştiğini derinlemesine araştırmadık.

Hesap oluşturma bağlamı ad alanları

Önceki bölüm, bir kullanıcının hesabını okuma veya düzenleme bağlamından oluşturup oluşturmadığına bakarken, bu bağlam birçok farklı ad alanında bulunmaktadır. Kullanıcılar, hesap oluşturulduktan sonra hesaplarını hangi ad alanında oluştururlar (ve bu nedenle geri dönerler) ve bu, bir sayfayı görüntülemelerine veya düzenlemelerine bağlı olarak farklı mıdır?

Tablo 3 ve 4, hesap oluşturmanın öncelikle bir maddeden veya Ana sayfadan gerçekleştiğini göstermektedir. Vikipedi ad alanından (ilke sayfalarının bulunduğu yerlerde) ve Özel'in (arama sonuçlarının gösterildiği) adil bir miktarda hesabı da vardır. Hesaplar bir düzenleme bağlamından oluşturulduğunda, onlara makale ad alanı hakim olur.

Tablo 3: Hesap oluşturma bağlamının ad alanı, Çekçe Vikipedi
Bir sayfayı görüntüleme Bir sayfayı düzenleme
Ad alanı N Prop. N. Prop
0 (Madde) 407 39,4% 199 90,5%
0 (Anasayfa) 309 29,9%
1 (Tartışma) 3 0,3% 5 2,3%
2 (Kullanıcı) 32 3,1% 9 4,1%
3 (Kullanıcı mesaj) 12 1,2% 1 0,5%
4 (Vikipedi) 83 8,0% 2 0,9%
5 (Vikipedi tartışma) 2 0,9%
8 (MediaWiki)
10 (Şablon) 1 0,5%
12 (Yardım) 27 2,6%
14 (Kategori) 2 0,2% 1 0,5%
100 (Portal)
-1 (Özel) 159 15,4%
Tablo 4: Hesap oluşturulduktan sonra ad alanı, Korece Vikipedi
Bir sayfayı görüntüleme Bir sayfayı düzenleme
Ad alanı N Prop. N Prop.
0 (Madde) 521 42,5% 258 92,8%
4 (Anasayfa) 374 30,5% 1 0,4%
1 (Tartışma) 1 0,1%
2 (Kullanıcı) 21 1,7% 11 4,0%
3 (Kullanıcı mesaj) 38 3,1% 3 1,1%
4 (Vikipedi) 97 7,9% 2 0,7%
5 (Vikipedi tartışma)
8 (MediaWiki) 1 0,1%
10 (Şablon) 1 0,1% 2 0,7%
12 (Yardım)
14 (Kategori) 3 0,2%
100 (Portal) 7 0,6% 1 0,4%
-1 (Özel) 162 13,2%
 • "Anasayfa" kendi ad alanı olmasa da, bu analiz için ayırdığımız birçok görünümü temsil eder.
 • Hesap oluşturma bağlamı olarak Kore Vikipedi'deki Ana sayfayı düzenlemek imkansız görünebilir, çünkü sayfa bir hesap olmadan düzenlenemez. Bununla birlikte, URL istenen düzenleme bağlamını yansıtırken, gerçek içerik Ana sayfanın kaynağını (vikimetin) kullanıcıya düzenlemelerine izin vermeden kullanıcıya gösterir. Bu nedenle, bu bağlamdan bir hesap oluşturulursa, işlem URL'ye dayandığı için düzenleme işlemine geri dönülür.

Hesap oluşturulduktan sonraki ilk işlem

Yeni bir kullanıcının yolculuğuna başladığı bağlamı belirledikten sonra, bir sonraki adım nereye gideceklerine bakmaktır: ilk eylemleri. Bu hızlı analiz yalnızca EditorJourney şemasındaki verileri kullandığından, "bir bildirim okuma" veya "bir düzenlemeyi kaydetmeye çalışma" gibi kullanıcı işlemlerini henüz tanımlamıyoruz, çünkü bunlar diğer şemalardan veri gerektirmektedir. Bu analiz için, yeni kullanıcıların yaptıklarına anında ışık tutan birkaç önemli eyleme bakabildik.

 • Çekçe Vikipedi'de yeni kullanıcıların %8.3'ü, hesap oluşturulduktan sonraki ilk eylemleri olarak Yardım ad alanındaki bir sayfayı ziyaret ediyor. Bu sayı Korece Vikipedi'den daha yüksektir, ancak Korece yardım sayfaları Vikipedi ad alanına dahil edildiğinden, ne kadar daha yüksek olduğunu söylemek zordur.
 • Korece Vikipedi'de, yeni kullanıcıların %17,9'u Kullanıcı Mesaj sayfasını ziyaret ediyor ve bunlar büyük ölçüde kendi kullanıcı mesaj sayfasını ziyaret ediyor. Bu durum, Kore Vikipedi'nin tüm yeni kullanıcıların Kullanıcı Mesaj sayfalarına hoş geldiniz mesajı göndermesinden kaynaklanmaktadır. Çekçe Vikipedi'nin eşdeğer bir karşılama mesajı yoktur ve buna göre Çekçe Vikipedi'deki eşdeğer sayı %1.0'dır. Bu bize yeni kullanıcılara mesaj sayfalarında bir mesaj olduğunu söyleyen bildirim şeridinin derhal adil bir sayıda kişinin dikkatini çektiğini söyler. Gelecekte, karşılama mesajındaki bağlantılarla etkileşime girip girmediklerini söyleyebileceğiz.

Yeni kullanıcılar ilk günlerinde ne yapar?

EditorJourney verileri, ilk günlerinde bir noktada hangi yeni kullanıcıların kaç yeni kullanıcı yaptığını kolayca incelememizi sağlar. Aşağıdaki tablo, hesaplarını oluşturduktan sonraki 24 saat içinde kaç kullanıcının ve hangi paylaşımın belirli işlemleri gerçekleştirdiğine ilişkin bir genel bakış sunmaktadır. Toplam grup Çekçe Vikipedi'de 1.329 kayıt ve Korece Vikipedi2de 1.663 kayıttır.

Tablo 9: İlk 24 saat içinde gerçekleştirilen işlemler
Çekçe Vikipedi Korece Vikipedi
Action N Prop. N Prop.
Ana sayfayı görüntüle 609 45,8% 746 44,9%
Bir madde görüntüle 1.019 76,7% 1.267 76,2%
Bir düzenleyici açın 853 64,2% 929 55,9%
Bir düzenlemeyi kaydetmeye çalışın 620 46,7% 666 40,0%
Bir düzenlemeyi başarıyla kaydedin 599 45,1% 665 40,0%
Yardım veya Proje/Politika sayfasını görüntüle 552 41,5% 463 27,8%
Bir Madde Tartışma sayfasını görüntüle 34 2,6% 75 4,5%
Kendi Kullanıcı veya Kullanıcı Mesaj sayfalarını görüntüle 449 33,8% 654 39,3%
Başka birinin Kullanıcı veya Kullanıcı Mesaj sayfasını görüntüle 110 8,3% 186 11,2%

Kullanıcıların büyük bir kısmının Ana sayfayı ziyaret etmesinin veya makaleleri okumanın büyük bir çizim olmaması şaşırtıcı değildir. Koreli yeni gelenlerin daha düşük bir payının Çekçe'den daha fazla editör açtığını görmek bizi şaşırtmadı çünkü karşılama anketi bize Çekli kullanıcılarının daha yüksek bir payının düzenlemek için hesaplarını oluşturduğunu gösterirken, daha fazla Koreli kullanıcı okumak için hesaplarını oluşturdu.

Düzenleme söz konusu olduğunda, ilk olarak yeni gelenlerin çoğunluğunun ilk günlerinin bir noktasında bir editör açtığını ve bir azınlıkın bir düzenlemeyi kaydettiğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, editörü açan kullanıcıların oranı, bir düzenlemeyi kaydeden kullanıcıların oranından çok daha fazladır ve bu, yeni gelenlerin düzenlemelerini tamamlamalarına yardımcı olma fırsatı olabileceğini düşündürmektedir. Bir editör açan Çekli ve Koreli yeni gelenlerden Çeklerin yaklaşık %27'si ve Korelilerin %29'u bir düzenleme kaydetmiyor. Bu, Büyüme Ekibi'nin Yardım Paneli arayüzü ile yardım etmeyi umduğu gruptur. Düzenleme sırasında yardım arayan kullanıcıların bunu topluluğun yardım masasından almasını sağlar. Bu sonuç bu çabayı motive eder.

Ayrıca, ilk günlerinde yardım ve/veya proje sayfalarını okuyan kullanıcıların büyük bir kısmını görüyoruz ki bu da topluluğun sağladığı bilgilerin önemli olduğunu gösteriyor. Hangi sayfaların en popüler olduğunu ve hangilerinin düzenleme başarısı ile ilişkili olduğunu tam olarak belirleyebileceğiz. Bu, toplulukları en önemli sayfalarını geliştirmeye teşvik etmemizi sağlayacaktır.

Son olarak, karşılama botunun kullanıcıları o bölgeye çekmek için bir mesaj göndermediği Çek Vikipedi'de bile kendi Kullanıcı veya Kullanıcı Konuşma sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların büyük bir kısmını görüyoruz. Yeni kullanıcıların, viki çalışmalarına yön vermek ve başlamak için bir profil sayfası veya başka bir yer aradıklarından masaüstü ekranlarının üst kısmındaki kullanıcı adlarını tıkladıklarını varsayıyoruz. Bu bize yeni kullanıcıların nereye gittiklerine ve aradıklarına dair büyük bir ipucu veriyor ve yeni özellikleri ve içeriği görüleceği yere yerleştirmemize yardımcı olabilir.