Extension:WatchAnalytics

This page is a translated version of the page Extension:WatchAnalytics and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
MediaWiki manüel uzantıları
WatchAnalytics
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Özel sayfa , Kullanıcı etkinliği , Bildirim
Açıklama İzleme görevlilerinin iyi dağıtımını teşvik eder
Yazar(lar) James Montalvo,
Kris Field (Jamesmontalvo3mesaj)
Sürdürücü(ler) Sanjay Thiyagarajan (User:Techwizzie)
En son sürüm 4.2 (Ocak 2024)
MediaWiki 1.37+
Veritabanı değişiklikleri Evet
Composer mediawiki/watch-analytics
Lisans MIT Lisansı
İndir
README

 • $egWatchAnalyticsPageScoreNamespaces
 • $egPendingReviewsEmphasizeDays
 • $egPendingReviewsNumberWatchSuggestions
 • $egPendingReviewsShowWatchSuggestionsIfReviewsUnder
 • $egWatchAnalyticsWatchQualityColors
 • $egWatchAnalyticsReviewStatusColors

 • viewpagescore
 • clearreviews
 • pendingreviewslink
Quarterly downloads 5 (Ranked 133rd)
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, WatchAnalytics uzantısını çevirin
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

WatchAnalytics uzantısı, watchlist tablosunu kullanarak bireysel bir sayfanın ve vikinin ne kadar iyi korunduğuna ilişkin istatistikleri göstermek ve kullanıcıları ihmal edilen sayfaları izlemeye ve incelemeye davet etmek için kullanır.

Ayrıca, şu anda bu uzantıyı İnternete yönelik, genel vikiler için yapılandırılabilir kılmak için çok az dikkat vardır. Tüm özellikler kurumsal kullanım göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve bu kararlı yapılandırma seçeneklerinden önce kullanıcıların gizliliğini korumak için kullanılabilir olmalıdır.

Download

You can download version 4.2 in .zip format.

You can also download the code directly via Git from the MediaWiki source code repository. From a command line in the extensions/ directory, run the following:

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/WatchAnalytics

To view the code online, including version history for each file, go here: view WatchAnalytics code.


Kurulum

 • Dosyaları indirin ve extensions/ klasörünüzdeki WatchAnalytics adlı dizine yerleştirin.
  Developers and code contributors should install the extension from Git instead, using:cd extensions/
  git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/WatchAnalytics
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'WatchAnalytics' );
  
 • Bu uzantının ihtiyaç duyduğu gerekli veritabanı tablolarını otomatik olarak oluşturacak betik güncelleme komutunu çalıştırın.
 • Size uygun şekilde yapılandırın.
 •   Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

Yapılandırma

Değişkenler
Değişken Varsayılan Açıklama
$egWatchAnalyticsPageScoreNamespaces NS_MAIN, NS_TALK Sayfa puanlarının hangi ad alanının görüntüleneceğini belirten bir dizi.
$egPendingReviewsEmphasizeDays 7 Bir kaç gün sonra sağ üstteki beklemedeki incelemeler bağlantısı büyüyecek ve kullanıcı için tehdit edici bir şekilde sallanacaktır. Bu özelliği devre dışı bırakmak için bu değeri sıfıra ayarlayın.
$egPendingReviewsNumberWatchSuggestions 20 Bekleyen İncelemelerde sayfa gösterilecek. Bu ayrıca kullanıcı tarafından yapılandırılabilir olmalıdır.
$egPendingReviewsShowWatchSuggestionsIfReviewsUnder 5 Bekleyen inceleme sayısı bu sayının altında olduğunda İzleme Önerilerini gösterin. Devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın.
$egWatchAnalyticsWatchQualityColors "50" : "plaid",

"5" : "excellent",

"1.5" : "okay",

Sayfa puanlarının nasıl renklendirileceğini tanımlamak için kullanılan dizi.
$egWatchAnalyticsReviewStatusColors "5" : "excellent",

"3" : "okay"

Sayfa puanlarının nasıl renklendirileceğini tanımlamak için kullanılan dizi.
$egWatchAnalyticsPageCounter false
$egWatchAnalyticsShowUnreviewDiff true Sayfa farklı sarı inceleme başlığı altında sayfa farkını görüntülemek için true olarak ayarlayın. Bu, bir kullanıcı doğrudan sayfaya gittiğinde (Special:PendingReviews değil) bir sayfanın incelenmekte olduğunu daha açık hale getirir
$egPendingReviewMaxDiffChar

$egPendingReviewMaxDiffRows

3500

15

Satır içi farkı Special:PendingReviews olarak göstermek için farktaki maksimum Karakter veya Satır sayısı

Kullanıcı hakları

 • Kullanıcılar için Sayfa Puanları'nı etkinleştirmek için kendilerine viewpagescore hakkı verilmelidir (varsayılan olarak bu yalnızca hizmetliler için etkindir).
 • Bir kullanıcının Special:ClearPendingReviews kullanarak yorumları temizlemesine izin vermek için, doğru clearreviews vermesi gerekir (varsayılan: sysop).

Kullanım

Sayfa skorları

Ana ad alanındaki her sayfada (veya $egWatchAnalyticsPageScoreNamespaces değişkenine eklenen herhangi bir ad alanında), başlığın yanında sayfanın genel olarak ne kadar iyi izlendiğini ("inceleme") ve toplam kullanıcı sayısını gösteren iki puan görüntülenir sayfanın en son sürümünü inceledi. Bu puanları tıkladığınızda PageStatistics özel sayfasına yönlendirilirsiniz.

 
Watch Analytics tarafından eklenen sayfa puanlarını gösteriliyor

Special:PageStatistics

"İnceleme" ve "gözden geçirenler" in ne anlama geldiğine ilişkin açıklamalar sağlar. Bunun altında, sayfa düzenleyicilerini revizyon sayısına, sayfayı kimin izlediğine ve en son revizyonu gözden geçirip incelemediklerine göre listeler. Sayfanın alt kısmında, geçmişte belirli bir zamanda sayfanın kaç inceleyici olduğunu gösteren bir grafik bulunur. İlerideki sürümlerde bu veriler, sayfanın n-gözden geçirenleri alması için ortalama bir süreyi belirlemek amacıyla kullanılarak, hızla gözden geçirilmeye meyilli sayfaları bulmayı mümkün kılacaktır.

Special:WatchAnalytics

WatchAnalytics özel sayfası, sayfalar, kullanıcılar ve vikideki izleyicilerin genel durumu hakkında bilgi sağlar.

Sayfa bilgisi

Sayfalar için izleyen kişi sayısı, en son revizyonu inceleyen kişi sayısı ve sayfanın "izleme kalitesi" gibi bilgiler sağlar. İzleme kalitesi, sayfadaki izleyicilerin sayfadaki değişiklikleri hızlı bir şekilde incelemede ne kadar başarılı olduklarını ifade eder. Şu anda bu sayı için algoritma oldukça zayıf ve gelecekte kullanımları umarım daha iyi sayfa puanlaması sağlayacaktır.

Kullanıcı bilgisi

Kullanıcılar için benzer bilgiler sağlar. Bu, kullanıcının kaç sayfa izlediğini, kaç tane beklemede incelemeye sahip olduğunu, en eski incelemelerinin ne kadar sürdüğünü vb. içerir. Bu tablo, kullanıcı gruplarına ve sayfa kategorisine göre filtrelenebilir; bu, alt kuruluşların (örneğin, bir grup türü "Mühendislik" oluşturma) belirli sayfaları izlerken nasıl bir performans sergilediğini görmenize yardımcı olabilir.

Kullanıcı-sayfa ilişkisi görselleştirmesi

Kullanıcıların sayfaları nasıl izlediğini gösteren D3.js zorlamaya yönelik bir grafik. Kullanıcılar dışarıdaki turuncu noktalarla ve sayfalar mavi noktalarla temsil edilir. Kullanıcılar ve sayfalar arasındaki çizgiler kullanıcının sayfayı izlediğini gösterir. Satır kırmızıysa, kullanıcının sayfanın en son sürümünü görmediği anlamına gelir. Bu görselleştirmenin çok büyük vikiler için iyi çalışmayacağını unutmayın.

 
Kullanıcılar ve sayfalar arasındaki saat ilişkisini gösteren D3.js zorla yönlendirilmiş bir grafik.

Special:PendingReviews

Bu özel sayfa, Özel:İzlemeListesi'nin basitleştirilmiş bir sürümüdür. Özel:İzlemeListesi yeni editörler için çok yıldırıcıdır ve tecrübeli editörler için bile çok fazla gereksiz bilgiye sahiptir. Bekleyen İncelemeler, kullanıcının en son sürümü görmediği sayfaları (kullanıcının izleme listesindeki sayfaların) gösterir. Bu sayfalara, vikinin sayfanın incelenmesinin ne kadar önemli olduğuna göre öncelik verilir; bu, şu anda tamamen kaç kişinin sayfayı incelediğine göre belirlenir. Gelecekte revizyon puanlama yöntemleri dikkate alınacaktır.

Approved Revs

Approved Revs yüklüyse Özel:PendingReviews artık beklemedeki incelemelerinizin altında onaylanması gereken sayfaları gösterecektir. Bekleyen onayı tıkladığınızda, mevcut düzenleme ile sayfanın son onaylanan sürümü arasındaki fark gösterilir. Ayrıca, farklı sayfadan sayfayı onaylamanızı sağlayan bir "onayla" düğmesi de vardır.

İzleme önerileri

Kullanıcının bekleyen incelemeler listesinin altında, kullanıcının izlemesi gereken diğer sayfalar için öneriler bulunur. Bunlar, kullanıcının izleme listesine veya bu listeden bağlantılı tüm sayfalar bulunarak belirlenir. Bu sayfalar daha sonra, sayfaya kaç izleme listesi sayfasının bağlandığına, sayfanın şu anda kaç izleyicisine ve sayfanın ne kadar trafik aldığına göre sıralanır. Bu nedenle, az sayıda izleyiciye ve çok fazla trafiğe sahip sayfalara yüksek öncelik verilir.

Special:ClearPendingReviews

Bu özel sayfa, 'clearreviews' hakkına (varsayılan: sysop) sahip kullanıcıların, belirli bir dönem için bekleyen incelemeleri kategori ve/veya sayfa başlığına göre temizlemelerine olanak tanır. Bu, bir yöneticinin çok sayıda inceleme oluşturduğu ReplaceText kullanımı gibi vikide yapılan herhangi bir bakım için kullanışlı olabilir.

Bakım betikleri

forgivePendingReviews.php
used to clear reviews. This script has not been used by the author in a long time, and users should only execute it after backing up their database. Make sure it does what you want before using.
watchAnalyticsRecordState.php
records the user and page watch state (how many watchers, how many pending, etc).

addCategoryToWatchlist.php

Adds every page in a category (or categories) to a user's (or multiple users') watchlist. Called like: php addCategoryToWatchlist.php --usernames=Jamesmontalvo3,Darenwelsh --categories="List of ISS Spacewalks,Astronauts"

Version history

 • 0.3.0 - 2015-07-01 - First officially numbered version
 • 1.0.0 - 2016-11-07 - Switch to extension.json; drop support for MW < 1.25
 • 2.0.0 - 2018-11-19 - Add Special:ClearPendingReviews; add pagination to Special:PendingReviews; open links in new tab; many bug fixes
 • 2.0.1 - 2018-11-27 - Make CSS configurable; bug fixes
 • 3.0.0 - 2019-02-24 - Show Approved Revs info in Special:PendingReviews; bug fixes
 • 3.1.0 - 2019-03-20 - Add diff to 'unreview' banner and Special:PendingReviews; bug fixes
 • 3.1.1 - 2019-03-22 - Improve diff display
 • 3.2.0 - 2020-06-12 - Add nav button during page review; remove $egWatchAnalyticsHidePrintScores; bug fixes
 • 4.0.0 - 2023-03-04 - Fix major bugs; minor UI update; replace deprecated hooks; translation added
 • 4.1.0 - 2023-03-29 - More bug fixes
 • 4.1.1 - 2023-09-14 - Remove (no-longer-working) #watchers_needed parser function; remove PHP entry point; bug fixes
 • 4.1.2 - 2023-11-06 - Get clearing of pending reviews working again; get addCategoryToWatchlist.php script working again; change from using PageContentSaveComplete hook to PageSaveComplete; remove dependence on jQuery UI; add support for DB prefix; i18n security fixes; general code cleanup
 • 4.2 - 2024-01-29 - Drop support for MW < 1.37; replace hardcoded English text with i18n messages; bug fixes


Gelecekteki düşünceler

 • Kullanıcıların Bekleyen İncelemeleri kullanmayı seçmelerine izin vermek için kullanıcı tercihleri ekleyin
 • Kullanıcının Bekleyen İncelemelerde kaç sonuç görüntüleneceğini seçmesine izin verin
 • Zorla yönlendirilmiş grafik görselleştirmenin devre dışı bırakılmasına izin verin (çünkü büyük vikilerle çalışmayabilir)