Extension:StopForumSpam

This page is a translated version of the page Extension:StopForumSpam and the translation is 100% complete.
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced-invert.svg
StopForumSpam
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Sayfa işlemi
Açıklama Spam'i önlemek için stopforumspam.com kullanır
Yazar(lar)
En son sürüm 0.3.0 (2019-02-07)
MediaWiki 1.29+
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
  • $wgSFSValidateIPListLocationMD5
  • $wgSFSDenyListCacheDuration
  • $wgSFSProxy
  • $wgSFSReportOnly
  • $wgSFSIPListLocation
  • $wgSFSIPThreshold
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, StopForumSpam uzantısını çevirin
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

StopForumSpam uzantısı, vikilerin stopforumspam.com ile veri kullanmasına ve katkıda bulunmasına olanak tanır. Otomatik IP engelleme ve hizmetlilerin veri göndermesi için kolay bir arayüze sahiptir. IP kara listesinin kullanılması bir çeşit nesne önbelleğe alma kullanmanızı gerektirir. $wgMainCacheType ile CACHE_NONE ayarladıysanız çalışmaz. APC veya Memcached seçeneklerinden hiçbiri bir seçenek değilse, en basit yaklaşım nesne önbelleğini MySQL veritabanınızda depolamaktır. Aşağıdaki ön ayar (LocalSettings.php olarak) bunu yapar:

$wgMainCacheType = CACHE_DB;

Kurulum

Yapılandırma

  • $wgSFSIPListLocation - sıkıştırılmamış bir IP adresi kara listesinin konumu
  • $wgSFSReportOnly - enables a mode where users are not blocked from non-read actions after tripping the deny list

Kullanıcı hakları

  • sfsblock-bypass - kullanıcıların kara listeye alınan IP engellerini atlamasına izin verir

Oturum açma

StopForumSpam'ın kimlerin muaf tutulduğu ve engellediği hakkındaki raporları günlüğe kaydetmek için yapılandırılmış günlük yapılandırmasınızda "StopForumSpam" kanalını etkinleştirebilirsiniz. Uzantıya ilişkin tüm raporlar INFO düzeyinde kaydedilir. Yapılandırılmış günlük kaydınız yoksa, LocalSettings.php dosyasında $wgDebugLogGroups yapılandırarak bir dosyaya oturum açabilirsiniz, örneğin:

$wgDebugLogGroups['StopForumSpam'] = '/var/log/mediawiki/stopforumspam.log';

Bu işlem günlüğü /var/log/mediawiki/stopforumspam.log içinde bulunan bir dosyaya yazar. MediaWiki'nin bu günlük dosyasına yazmak için erişime ihtiyacı olacaktır ve dosya, kullanıcılarınızın özel ayrıntılarını (kullanıcı adları, sayfa adları ve IP adresleri gibi) içereceğinden web üzerinden erişilemez.

$wgDebugLogGroups kullanan basit günlük kaydı, monolog gibi yapılandırılmış bir günlük kaydı çözümü kullanmaya kıyasla ayrıntıları atlar.

AbuseFilter entegrasyonu

AbuseFilter kullanılırken, "sfs_blocked" adlı bir değişken eklenir. Kullanıcı spam gönderen biri değilse değer false, spam gönderen kişi ise değer true.

IP engelleme

Please note that since MediaWiki 1.36 maintenance/updateBlacklist.php has been renamed to maintenance/updateDenyList.php.

IP kara listelerini indirebilirsiniz ve maintenance/updateDenyList.php betiğini kullanarak içe aktarabilirsiniz. StopForumSpam birkaç listesi var; "listed_ip_30_all" listesini kullanmanızı öneririz. İstediğiniz listeyi seçtikten sonra, indirip sunucunuzda bir yere çıkarın, ardından LocalSettings.php dosyasında $wgSFSIPListLocation işaret edin. Listenin yeni sürümlerini indirmek ve ayıklamak için gecelik bir cron işi kurmanızı ve daha sonra updateDenyList bakım betiğini çalıştırmanızı öneririz.

Bu IP düzenlemeye çalışırsa veya bir kullanıcı bu IP adresi üzerinden düzenlemeye çalışırsa, düzenlemesi engellenir. Bir kullanıcının engellenmesini önlemek için onlara sfsblock-bypass kullanıcı hakkı verin.