İnceleme Geliştirmeleri Düzenlemesi

This page is a translated version of the page Edit Review Improvements and the translation is 100% complete.

İnceleme İyileştirmelerini Düzenlemesi, İşbirliği Ekibinin bir projesi olup, mevcut düzenleme inceleme süreçlerinin yeni editörler üzerindeki vikilere olumsuz etkilerini azaltmanın yollarını araştırmaktadır. Çoğu düzenleme-inceleme ve devriye aracı, içerik kalitesini korumak ve kötü aktörleri (her ikisi de hayati önem taşıyan misyonları) korumak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, araştırma organı, bu süreçlerin, özellikle otomatik veya yarı otomatik araçları içerdiklerinde, cesaret kırıcı ve hatta iyi niyetli yeni editörleri geri çekmenin istenmeyen bir sonucuna sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Bu sorunu çözmek için İşbirliği Ekibi, iyi niyetli yeni kullanıcıları mevcut düzenleme inceleme iş akışlarından ayırmanın ve nihayetinde yeni kullanıcıların üretken katkıda bulunmasına yardımcı olan destekleyici bir inceleme süreci sağlamanın yollarını araştırıyor.

Sorun

 • Araştırmalar, özellikle yeni viki editörleri için, "geri döndürülmenin editörler olarak hem aktivitede bir azalma hem de hayatta kalma olasılığındaki bir azalmayı" öngördüğünü göstermektedir.[1]
 • Aynı zamanda, otomatik ve yarı otomatik düzenleme inceleme araçlarının artan kullanımı, iyi niyetli yeni gelenlerin reddedilmesinde bir artışa neden olmuştur. Bu araçların kullanımı “reddedilmenin arzu edilen yeni gelenlerin korunması üzerindeki olumsuz etkisini önemli ölçüde artırır”.[2]
 • Yukarıdakilere rağmen, düzenleme inceleme araçları vandalizm savaşçıları ve viki bütünlüğünü ve kalitesini korumak için çalışan diğerleri için gereklidir. Vandalizm savaşçılarının ve diğer düzenleme hakemlerinin verimliliğini korurken yeni kullanıcılara nasıl yardımcı olabiliriz ve onları nasıl koruyabiliriz?

Hedefler

 • İyi niyetli yeni editörlerin daha yapıcı, cesaret kırıcı düzenleme ve makale inceleme deneyimlerine sahip olmalarını sağlayın.
 • Son değişikliklerle ilgili daha zengin veriler sağlayarak, her türden devriye görevlilerinin ve düzenleme inceleyiciler daha verimli çalışmasını ve çeşitli çıkarları (ör. vandalizmle mücadele, yeni kullanıcıları destekleme) daha etkili ve hedefli bir şekilde takip etmelerini sağlayın.

Sonuçta bu proje, kullanıcı topluluğuna yakın istişarelerde bulunarak geliştirilen Wikimedia Vakfı 2016-17 Yıllık Planı'nın genel hedefleri ile iyi uyum sağlayan bir editör tutulması üzerinde bir etki yaratmayı amaçlamaktadır.

Yaklaşım özellikle, Yıllık Planın, diğer şeylerin yanı sıra, “Yeni içerik türlerine yatırım yapma… iyileştirme ve işbirliği araçlarına” söz veren Ürün Ekibi için ortaya koyduğu hedefleri takip ediyor.

Çözümler

Mücadele eden ancak iyi niyetli yeni gelenlerin sorunlarını çözmeye başlamak için, gözden geçirenlerin bunları bulabilmelerini sağlamak için iyi bir ilk adım olacaktır. Bunu mümkün kılmak için, makine öğrenme programı ORES (Objektif Revizyon Değerlendirme Servisi) dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan alınan verileri kullanarak son değişiklikleri analiz etmeyi öneriyoruz. ORES’in insani karar üzerine eğitilmiş iyi niyet modeli, iyi niyetle yapılan düzenlemelerin %95'ini %98 doğrulukla bulabilir. ORES, geri döndürülecek ve vikilere zarar verecek düzenlemeleri de tahmin edebilir.

Araştırmalar, yeni editörlerin reddedilmeye karşı özellikle savunmasız olduklarını gösterse de, düzenleme inceleme ve hatta reddetmenin yeni başlayanlar için güçlü bir öğrenme deneyimi olabileceğine dair kanıtlar da vardır. [3] Yeni kullanıcıları desteklemekle ilgilenen yorumcular için, a) geri döndürülmesi muhtemel olan ancak b) iyi niyetle yapılan bir düzenleme akışı, umarım, bir dizi öğretilebilir anı temsil eder.

Yukarıda açıklanan düzenleme analizi başlangıçta iki şekilde kullanıcılara sunulacaktır[4]:

Mevcut aktivite

 • Olası ürün talimatlarını görselleştirmek için İşbirliği Ekibi, tasarım konseptlerini keşfediyor ve sorunları araştırmaya devam ediyor.
 • Sorunun boyutunu daha iyi ölçmek ve ilerlemeyi takip edebilmek için, yeni editör tutmanı tanımlamaya çalışıyoruz.
 • Tasarım Araştırması, motivasyonlarını ve iş akışlarını daha iyi anlamak için bu konunun çeşitli şekillerde dokunduğu kullanıcılarla röportajları organize ediyor ve gerçekleştiriyor. Yakın dönemde görüşülecek gruplar şunları içerir: anti-vandalizm devriyeleri, son değişiklik devriyeleri, Çayevi ev sahipleri, Karşılama Komitesi üyeleri ve AfC gözden geçirenleri.
 • Araştırma ve Veri ekibi, tahmin modellerinin doğruluğunu iyileştirerek tahminleri daha iyi hale getirmek için çalışıyor.
 • Haziran ayında Wikimania 2016'da bir projenin tartışılması vardı

Son Değişiklikler sayfasındaki filtrelemeyi geliştirme sayfası

Daha fazla bilgi

 
Son değişiklikleri filtrelemek için tek bir giriş noktası önerilir
 
Filtreleme sisteminin desteklemesi için tanımlanan senaryolar: yeni gelenlere yardım, vandalizmle mücadele ve yeni gelenlere teşekkür etme.

İnceleyenlerin aradıkları katkıları kolayca bulmalarına yardımcı olmak için Special:Son Değişiklikler sayfasında filtrelemenin çalışma şeklini iyileştirmeyi planlıyoruz. Amaç, katkıların listesini filtrelemeyi kolaylaştırmak, daha fazla filtre ölçütüne (özellikle yeni gelenlere yardım etmekle ilgili olanlar) izin vermek ve birden fazla filtrenin farklı amaçlar için birleştirilmesini kolaylaştırmaktır.

Bu etkileşimli prototip önerilen filtreleme kavramını gösterir. Ek bağlam için, desteklenen senaryoları kontrol edebilirsiniz.

Oraya ulaşmadan önce, bu bir beta özellik içinde birkaç adımda yapılacaktır. Daha fazla ayrıntı aşağıda.

İlk adımlar

Başlangıçta, ad alanları ve etiketler filtreleme sistemine entegre edilmez. ORES ile ilgili filtreler desteklenecektir. Bu filtreler şunları içerir:

 • İnceleme. İnceleyenlerin henüz incelenmemiş veya diğer inceleyenler tarafından zaten işlenmiş olan katkılara odaklanmasını sağlayan filtreler.
 • Katkı kalitesi. İyi veya zarar verici katkıları tanımlamaya izin veren filtreler.
 • Kullanıcı amacı. İyi veya kötü niyetle yapılan katkıların belirlenmesine izin veren filtreler.
 • Kullanıcı deneyimi düzeyi. Yazarlarının uzmanlığına bağlı olarak düzenlemeleri hedeflemeye izin veren filtreler.

Gelecek planları

Yukarıda açıklanan “öğretilebilir anların” akışlarını/sayfalarını oluşturma, yeni editörleri öğretmek ve desteklemek için yeni bir alan olarak düzenleme inceleme oluşturma potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, böyle bir platformun varlığı, bu yeni uygulamanın kök salmasını garanti etmeyecektir. Yeni gelenlerin elde tutulması üzerinde gerçekten bir etkiye sahip olmak için düzenleme ve gözden geçirme döngülerinin çeşitli noktalarında müdahaleler gerekebilir: yayınlamadan önce, sorunları tespit etmek ve yazarların yardım aramasını sağlamak; gözden geçirme sırasında yapıcı bir süreci kolaylaştırmak için; ve incelemeden sonra bile, yeni kullanıcıların reddi aşmalarına ve deneyimlerinden ders almalarına yardımcı olmak içindir.

Çeşitli noktalara müdahale etmek için fikirleri keşfetmenin yanı sıra, aşağıdaki gibi soruların cevaplarını da araştırıyoruz:

 • Gözden geçirenleri bu yeni etkinliğe nasıl getirebiliriz?
 • Düzenleme incelemesi sırasında yeni gelenleri destekleme işinde gözden geçirenleri en etkili yapan nedir?
 • Süreci gözden geçirenler için ödüllendirmeyi nasıl sağlayabiliriz, böylece sürece dahil olurlar mı?

Karşı-vandalizm topluluğunun da bu alanda önemli bir rolü vardır. Düzenlemeler ve editörler hakkındaki daha zengin veriler, her tür devriyenin yalnızca hangi düzenlemelerin iyi niyetli olabileceği konusunda değil, aynı zamanda zararla mücadele işlerinde de daha verimli olmasını sağlamalıdır. Süreçlerinin ve araçlarının bu potansiyel kazanımları gerçekleştirmek için en iyi şekilde nasıl adapte edilebileceğini anlamak için vandalizm savaşçıları ve diğerleriyle yakın çalışmak önemlidir.

İlkeler

Bu projeyi takip ederken, aşağıdaki ilkeler planlamamızı yönlendirecektir.

 • Akıllı ama insan. İnsan etkileşimini değiştirmek yerine teknolojiyi kullanın. Yapay zeka analiz sağlayabilir, ancak insanlar karar vermelidir.
 • Çapraz topluluğu. Vikiye özgü araçlar oluşturmak yerine dil gruplarında ve projelerde çalışacak çözümler bulun.
 • Platform özelliği yok. Mevcut ve gelecekteki topluluk tarafından oluşturulan ve WMF araçlarıyla genişletilebilir ve tekrar kullanılabilir çözümler arayın.
 • Mobil. Düzenleme incelemesi şu anda mobil cihazlarda popüler olmasa da, planlarımızda mobil kullanıcıları dikkatlice düşünün.
 • Benimseme. Yeni teknoloji oluşturmanın yanı sıra, gözden geçirenleri yeni araçları benimsemeye ve kullanmaya devam etmeye teşvik edecek yollar bulmaya odaklanın.
 • Entegrasyon. Yeni çözümler ararken, mümkün olduğunda mevcut uygulamalarınızı geliştirin ve entegre edin.
 • Artımlı yaklaşım. Bu yeni alana taşınırken, her kilometre taşına aşamalı olarak ilerleyin ve sonra nereye gideceğinizi değerlendirin.
 • Katılımcı tasarım. Bu alanda zaten çalışan editörlerle ve araç geliştiricilerle işbirliği yapın.

İlgili belgeler

 1. Halfaker, A., Kittur, A., & Riedl, J. (2011, October). Don't bite the newbies: how reverts affect the quantity and quality of Wikipedia work. In Proceedings of the 7th international symposium on wikis and open collaboration (pp. 163-172). ACM.
 2. “Several changes the Wikipedia community made to manage quality…have ironically crippled the very growth they were designed to manage. Specifically...the algorithmic tools used to reject contributions are implicated as key causes of decreased newcomer retention.” Halfaker, A., Geiger, R. S., Morgan, J. T., & Riedl, J. (2012). The rise and decline of an open collaboration system: How Wikipedia’s reaction to popularity is causing its decline. American Behavioral Scientist, 0002764212469365.
 3. “Yeni gelenlerin özellikle geri çevrildikten sonra katkılarını azaltma olasılığının yüksek olduğunu gördük. Ayrıca en çok geri döndürüleceklerini öğrenebileceklerine dair bazı kanıtlar gördük. Vikipedi'de sosyalleşmelerine yardımcı olmak için yeni gelenlere aktif olarak ulaşılmalıdır. ” Halfaker, A., Kittur, A., & Riedl, J. Yenileri ısırmayın: geri dönüşlerin Vikipedi çalışmasının miktarını ve kalitesini nasıl etkilediğini.
 4. İşbirliği Ekibi Çeyrek İki FY2016-17 Hedefi