Vylepšení kontroly úprav/Nové filtry pro kontrolu úprav

This page is a translated version of the page Edit Review Improvements/New filters for edit review and the translation is 100% complete.

Nové filtry pro editaci úprav (New Filters for Edit Review) je sada vylepšení navržená tak, aby pomohla revizním recenzentům být efektivnější na stránkách jako "Poslední změny" (Recent Changes), "Seznam sledovaných položek" (Watchlist) a "Související změny" (Related Changes).

Náhled nového rozhraní, které obecně vylepšuje filtrování stránky "Poslední změny" (Recent Changes) a pomáhá recenzentům využít všech možností ORES předpovědí. Toto video je snímáno z obrazovky prototypu.

Dalším cílem projektu je pomoci novým přispěvatelům, kteří, podle výzkumu, vyžadují větší podporu při procesu kontroly. Nové nástroje to umožňují tím, že recenzentům umožňují identifikovat první úpravy nových dobrovolníků, kteří dělají chyby, avšak jednají v dobré víře pomoci.

Nové filtry pro kontrolu úprav představují jednodušší, ale výkonnější filtrování, jakož i celý seznam nových filtrů a dalších nástrojů, včetně aktualizace živé stránky, uživatelem definované zvýraznění, schopnosti ukládat sady filtrů pro opakované použití a prediktivní filtry řízené strojovým učením. Tato stránka zahrnuje nové nástroje a další výhody, které projekt poskytuje. Stránky dokumentace vám mohou pomoci naučit se, jak tyto nové schopnosti co nejefektivněji využívat. Nové filtry vytvořil tým pro globální spolupráci (Global Collaboration Team).

Co je nového v sekci ‘Nové filtry’ (New Filters)?

Následující položky popisují klíčové doplňky a vylepšení projektu Nové filtry pro úpravy recenze.

Všechny níže uvedené funkce jsou nyní standardní na stránce Poslední změny a v Seznamu sledovaných stránek a jsou k dispozici na všech wikinách.

Nové skupiny filtrů

Získání předpovědi o kvalitě úprav

K dispozici pouze na určitých wikinách Wikimedie

Filtry "Kvalita příspěvku" (contribution quality) nabízejí předpovědi o úpravách. Jsou úpravy pravděpodobně vysoké kvality nebo budou mít problémy? Díky těmto filtrům je snazší hledat dobré úpravy, poděkovat nebo pomoci produktivním přispěvatelům. Filtry mohou také detekovat nekvalitní úpravy a pomáhat kontrolujícím je vylepšovat.

ORES, služba strojového učení, vytváří předpovědi kvality na základě statistik. ORES byl vybudován na velkém množství úprav, které předtím zaznamenali skuteční lidští editoři. Tyto filtry předpovědí kvality jsou k dispozici pouze na wikinách, kde je povolen test "poškození" ORES.

Další informace o úpravách předpovědí úpravy kvality.

Získání předpovědi o tom, zda jsou uživatelé v dobré víře

K dispozici pouze na určitých wikinách Wikimedie

Filtry "Uživatelský záměr" (user intent) nabízejí předpovědi o tom, zda byly úpravy provedeny v dobré víře nebo ne. Díky těmto filtrům je snazší vyhledávat úpravy provedené v dobré víře uživateli. Filtry pomáhají recenzentům hledat vandalismus tím, že umožňují detekci úprav v nedůvěře.

Stejně jako výše uvedené filtry kvality jsou tyto předpovědi vytvářeny službou strojového učení ORES na základě statistik. Tyto filtry předpovědí záměru jsou k dispozici pouze na wikinách, kde je povolen test "poškození" (damaging) ORES.

Další informace o předpovědích o záměru uživatele.

Vyhledávání podle úrovně zkušeností

Tři nové filtry umožňují vyhledávat podle úrovně zkušeností editorů, kteří provádějí změny. Tyto filtry mohou být užitečné mnoha způsoby. Například výzkum ukazuje, že noví editoři jsou obzvláště náchylní na odmítnutí. Filtr "Nováčci" (newcomers) umožňuje recenzentům zacházet s novými uživateli s péčí, kterou vyžadují.

Toto jsou tři nové úrovně podle zkušeností:

  • Nováčci - Registrovaní uživatelé, kteří mají méně než 10 editací nebo 4 dny činnosti.
  • Začátečníci - Registrovaní uživatelé, jejichž zkušenosti spadají mezi „Nováčky“ a „Zkušené uživatele“. (odpovídá stavu automaticky potvrzeno na anglické Wikipedii.)
  • Zkušení uživatelé - Registrovaní uživatelé s více než 500 editacemi a 30 dny činnosti. (odpovídá prodlouženému potvrzenému stavu na anglické Wikipedii.)

Filtry vrátí úpravy pouze uživatelům, kteří jsou právě přihlášeni.

Další informace o filtrování.

Vyhledávání podle nových typů změn

V minulosti měli recenzenti možnost skrývat pouze změny kategorií a úpravy Wikidat.

Nové filtry přidávají další tři filtry "Typů změn":

  • Editace stránek - umožňuje filtrovat změny obsahu a diskusních stránek.
  • Založení stránek - umožňuje používat Poslední změny k hlídání nových stránek.
  • Zaznamenané činnosti - umožňuje izolovat – nebo vyloučit – věci, jako je vytváření účtů, mazání stránek a obecně administrativní akce (události sledované na Special:Log).

Získání (pouze) nejnovější

Filtry "Aktuální verze" vám umožní vybrat pouze poslední úpravu na dané stránce. Všechny předchozí změny na této stránce budou vynechány.

Sledujte svůj seznam sledovaných položek (z posledních změn)

Chcete-li izolovat nebo zvýraznit změny provedené na sledovaných stránkách, použijte skupinu filtrů "Sledované stránky".

Viz ‘Neviditelné’ (v seznamu sledovaných položek)

Pouze na seznamu sledovaných

V seznamu sledovaných položek použijte filtry "Zobrazené změny" a "Nezobrazené změny" (ve skupině "Aktivita ve sledovaných stránkách") k identifikaci změn na stránkách, které jste navštívili nebo nenavštívili po jejich výskytu.

Hledání podle jmenných prostorů a konkrétních úprav

Hledání podle jmenného prostoru

Filtr zúží vyhledávání jmenných prostorů.

Hledání podle značek

Filtrujte značky použité na vaší wiki k nalezení konkrétních úprav.

Další nástroje

Udělejte výsledky smysluplnější pomocí Zvýraznění

Zvýraznění umožňuje recenzentům inteligentně aplikovat barvy, aby zdůraznili úpravy, které odpovídají požadovaným kritériím. Při správném použití dodává zvýraznění význam výsledkům vyhledávání Poslední změny a může vám pomoci rychleji najít, co hledáte.

Naučte se používat zvýraznění.

Bookmarking: uložte a znovu použijte vaše nastavení

Nové filtry poskytují mnoho nových funkcí. Abychom Vám umožnili pohodlně spravovat velké množství těchto funkcí, poskytli jsme Vám možnost uložit sady filtrů podle názvu pro pozdější použití. Kliknutím na ikonu záložky uložte aktuální nastavení. Všechna uložená nastavení najdete v nabídce "Uložené filtry" (uložené filtry). Zde můžete mezi nimi snadno přepínat.

Naučte se, jak ukládat záložky.

Spravujte předvolbu přímo na stránce

Se záložkami můžete deklarovat sadu uložených filtrů jako výchozí. Tato nastavení se načtou automaticky při každé návštěvě stránky. To znamená, že již nemusíte navštěvovat stránku "Předvolby" (preferences) a nastavovat preferované chování.

Plánujeme odebrat všechny nadbytečné předvolby posledních změn a seznamu sledovaných položek a sloučit zbývající možnosti na jedné kartě.

Živá aktualizace

Velmi požadovaná funkce "Živá aktualizace" (live update) vám umožňuje použít Poslední změny (recent changes) pro monitorování v téměř reálném čase. V režimu živé aktualizace stránka Poslední změny automaticky přidává každé tři sekundy nové změny do horní části výsledků vyhledávání.

Úplně nové rozhraní

 
Snadnější přístup k filtrům (seznam, vyhledávání ...) a zvýraznění jsou nejviditelnější změny při vylepšení posledních změn.

Snadnější použití

Aby byly sofistikované funkce nabízené novými filtry co nejpříjemnější, bylo rozhraní filtrování zcela přepracováno. Funkce jsou logicky seskupeny a jasně vysvětleny. V části "$active-Filters" je přehledně uvedeno, jaká jsou vaše nastavení. Inteligentní systém nápovědy poskytuje kontextové vedení.

Objevte nové rozhraní.

Silnější

Nové filtry jsou v mnoha ohledech organizovány podle jiné logiky než ty staré. Například vložením souvisejících filtrů do logických skupin, umožňují nové filtry uživatelům inteligentně rozšířit nebo zúžit vyhledávání. Podobně většina předchozích filtrů posledních změn nabízela pouze jednoduchou možnost skrýt určitou vlastnost (X). Rozšířením těchto starých filtrů, které nyní umožňují uživatelům zobrazovat nebo skrývat X i jeho opak (notX), poskytují současné nástroje pro větší kontrolu. Například dříve bylo možné zobrazit úpravy Wikidata nebo skrýt úpravy Wikidata, ale nešlo zobrazit pouze úpravy Wikidata.

Další informace o filtrování.

Aktualizace projektu

Konec srpna 2018

Každá wiki ve Wikimedii má nové výchozí filtry na stránkách RecentChanges a Watchlist. Možnost odhlášení je uvedena v předvolbách (Preferences).

Tyto filtry budou ve výchozím nastavení k dispozici v instalačním balíčku MediaWiki v říjnu 2018.

10. července 2018: Se zlepšením rychlosti sledovaného seznamu probíhá promoce verze beta

V reakci na naše oznámení o proměně nových filtrů pro úpravu recenze z beta verze na seznamu sledovaných položek jsme registrovali připomínky od uživatelů o pomalých dobách načítání. Z tohoto důvodu tým odložil promoci beta verze a hledali jsme příčinu.

Pracovali jsme s řadou různých úhlů pohledu souvisejících s tímto problémem (viz seznam dokončených vstupů níže) a podařilo se nám výrazně urychlit načítání časů zejména v seznamu sledovaných položek a také v posledních změnách. Uživatelé hlásili, že časy seznamu sledovaných položek poklesly o polovinu nebo i o více, což jsou čísla, která jsou hlášena i našimi vlastními testy.

S těmito vylepšeními výkonu jsme se posunuli vpřed v procesu vyřazování nových filtrů z beta na seznamu sledovaných položek a jejich standardizací na všech wiki. Promoce již proběhla na řadě menších wikin v pondělí 9. července 2018 a zbývající wikiny získali nové funkce v pondělí 16. července 2018. Pokud se vám na stránce seznamu stále objevuje neobvyklá pomalost, dejte nám prosím vědět na diskusní stránce: Nové filtry pro úpravu recenze. Uživatelé, kteří nové funkce nepotřebují, budou mít možnost se odhlásit ze svých preferencí, na kartě Watchlist.

Dokončené úkoly zrychlení

12. června 2018: Funkce ‘Skrýt filtry’ (hide filters) přichází na Sledované stránky a Poslední změny

Plánujeme přidat možnost skrýt/zobrazit oblast "$active-Filters" rozhraní New Filters na Sledované stránky i Poslední změny. Podívejte se na vzory níže (nebo na úkol T177206).

Tento postup skrývá oblast zobrazení $active-filter1 a vyhledávací lištu, takže hledající mohou na stránce vidět více výsledků vyhledávání než dříve. Ale i když jsou tyto nástroje skryté, stránka je stále plně použitelná. Hledající mohou vzájemně působit s nástroji, jako jsou Živé aktualizace, Uložené filtry a mají možnost změnit časové období prohledávané nebo počet zobrazených výsledků Pokud potřebujete upravit nastavení filtru nebo vytvořit nový filtr, stačí kliknout na tlačítko "Zobrazit" a obnovit oblast $active-filter2.

Uživatelé již nějakou dobu žádají, aby byly nástroje pro nové filtry skládací. Tuto změnu bychom měli být schopni vydat v červnu (2018). Přesouváme se na to nyní, abychom vyhověli zejména uživatelům Sledované stránky, pro které budou Nové filtry tento měsíc postoupeny z beta verze, aby se staly standardem na všech wikinách (další podrobnosti naleznete v příspěvku níže).

 
Vlevo jsou nové filtry zobrazeny v plném rozsahu. Kliknutím na odkaz "Skrýt" (skrýt) v pravém horním rohu panelu aktivních filtrů $active-filter se tato oblast skryje (viz obrázek vpravo).

2. června 2018: Nové filtry v seznamu sledovaných budou brzy v beta verzi ukončeny

V září roku 2017 dostali účastníci beta verze Nové filtry na seznamu sledovaných.

Filtry budou z beta seznamu na seznamu sledovaných položek do konce června nebo začátku července 2018. Po spuštění bude tato sada vylepšených nástrojů pro vyhledávání a úpravy standardní pro všechny wikiny. Jednotlivci, kteří upřednostňují stávající rozhraní seznamu sledovaných, se budou moci odhlásit pomocí nové preference.

Výhody

Nové filtry zavádějí do seznamu sledovaných položek jednodušší, ale výkonnější rozhraní pro filtrování. Jakož i celý seznam filtrů a dalších nástrojů, které zvyšují efektivitu kontroly úprav. Včetně aktualizace živých stránek, uživatelsky definované zvýraznění, schopnosti vytvářet sady speciálních filtrů a ukládat je pro opětovné použití a (na wiki s povoleným ORES) prediktivní filtry řízené strojovým učením. Pokud neznáte nové filtry, vyzkoušejte je v seznamu sledovaných položek aktivací funkce Nové filtry beta. Zejména by bylo velmi užitečné, kdybyste mohli vyzkoušet novou funkčnost pomocí místních gadgetů a konfigurací. Pokyny pro použití mnoha nových nástrojů, které objevíte, najdete na stránkách dokumentace.

Známá omezení

Načtení nových filtrů může trvat asi o půl sekundy déle než staré rozhraní. Zejména při první návštěvě seznamu sledovaných položek po několika dnech (časy se budou lišit v závislosti na rychlosti počítače, rychlosti vašeho připojení, velikosti vašeho seznamu sledovaných ...). Nové rozhraní, které poskytuje mnohem více funkcí, může zabírat více vertikálního prostoru než staré - asi jeden řádek výsledků vyhledávání, v závislosti na velikosti okna, kombinací filtru a dalších proměnných. Jak bylo uvedeno výše, každý, kdo dává přednost použití starého rozhraní, se bude moci odhlásit z nové verze prostřednictvím nastavení v Nastavení.

Dejte nám vědět, co si myslíte

Více než 70 000 lidí aktivovalo ve verzi beta nové filtry, které testujeme na seznamu sledovaných položek déle než osm měsíců. Jsme přesvědčeni, že tyto funkce jsou stabilní a efektivní. Ale pokud máte nějaké připomínky k těmto nástrojům nebo k proměně beta, pošlete nám prosím příspěvek na této diskusní stránce. Zejména nám řekněte, pokud víte o speciální nekompatibilitě nebo jiném problému, který způsobuje, že jsou nové filtry na vaší wiki problematické. Prozkoumáme blokátor a na vaší wiki můžeme zpoždění uvolnit, dokud nebude problém vyřešen.

Září 2017: Standardní Poslední změny (a Související změny)

Od května 2017 jsou nové filtry k dispozici jako funkce beta na Poslední změny (a Související změny). Od té doby obdržel tým Global Collaboration Team od členů komunity a dalších členů jako zpětnou vazbu četné návrhy funkcí a zprávy o chybách. Jednal podle nich a funkce byly vyzkoušeny prostřednictvím několika kol testování uživateli. Obecně - obdrželi jsme velmi pozitivní přijetí.

V září a říjnu 2017 se hlavní funkce Nové filtry uvedené výše proměnily z beta verze pouze na Poslední změny a stávají se standardní součástí MediaWiki. Uživatelé se můžou odhlásit od vylepšení svých preferencí.

Září 2017: ve verzi beta na Seznamu sledovaných položek

V září roku 2017 dostali účastníci beta verze Nové filtry na seznamu sledovaných položek.

Související odkazy