Czytanie/Sieć/Ulepszenia interfejsu/Funkcje/Ładowanie skryptów Wektora 2010

This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Loading Vector 2010 scripts and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Pracując nad Wektorem 2022, chcieliśmy ułatwić społecznościom przejście od starego Wektora (2010). Dlatego nie zmieniliśmy sposobu działania skryptów. Tak więc początkowo Wektor 2022:

 • ładował zarówno MediaWiki:Vector.(css,js) jak i MediaWiki:Vector-2022.(css,js) dla stron
 • ładował zarówno User:<username>/vector.(css,js) jak i User:<username>/vector-2022.(css,js) dla użytkowników

To oznaczało mniej pracy dla społeczności w czasie zmiany domyślnej skórki na ich wiki.

Ale to było tymczasowe. Pod koniec 2023 roku lub na początku 2024 roku Wektor 2022 nie będzie ładował skryptów dla Wektora 2010 na żadnej wiki. Społeczności, administratorzy interfejsu i indywidualni użytkownicy będą musieli podjąć pewne kroki.

Społeczności mogą również poprosić o wcześniejsze zmiany.[1] Aby to zrobić, napiszcie na naszej stronie dyskusji lub utwórzcie nowe zadanie na Phabricatorze, w którym poprosicie o wyłączenie VectorShareUserScripts i oznaczcie je tagiem Wikimedia-Site-requests.

Każda społeczność może zdecydować się nic nie zrobić. Ale to nowe zachowanie Wektora 2022 stanie się domyślne. Opóźnienie działania może spowodować problemy dla użytkowników.

Przykłady

Przed Po
Wektor 2022 ładuje zarówno MediaWiki:Vector.css jak i MediaWiki:Vector-2022.css. Wektor 2022 nie ładuje MediaWiki:Vector.css, a jedynie MediaWiki:Vector-2022.css.
Alicja używa skórki Wektor 2010 i może ładować skrypty z User:Alice/vector.js i style z User:Alice/vector.css. Nie zauważy ona żadnych zmian.
Robert używa skórki Wektor 2022 i może ładować skrypty z User:Bob/vector-2022.js i style z User:Bob/vector-2022.css.
 • Jednak Robert także automatycznie ma ładowany dowolny kod w swoim User:Bob/vector.js i User:Bob/vector.css.
Robert może załadować skrypty w Wektorze 2022 za pomocą User:Bob/vector-2022.js, a style za pomocą User:Bob/vector-2022.css.

Pod koniec 2023 lub z początkiem 2024 roku użytkownicy nagle zobaczą komunikat "Behavior after site request". Będzie to oznaczało, że lokalne style stron przestały się ładować (jeśli miały się ładować). W konsekwencji wiele skryptów użytkowników niespodziewanie przestanie się ładować.

Rekomendacje

Decyzje społeczności

Zalecamy, aby społeczności:

 • omówiły tę zmianę – zdecydowały, czy wolą zmienić tę konfigurację przed końcem roku,
 • a jeżeli/kiedy społeczność zdecyduje się to zrobić:
  • powiadomcie użytkowników, których może dotyczyć, aby uniknęli zakłóceń lub zamieszania,
  • wykorzystajcie to jako okazję do sprzątania kodu. Chodzi na przykład o usuwanie kodu JS/CSS, który nie jest już używany,
  • po dokonywaniu zmian w kodzie napiszcie na naszej stronie dyskusji lub utwórzcie nowe zadanie na Phabricatorze, oznaczone tagiem Wikimedia-Site-requests, w którym poproście o wyłączenie VectorShareUserScripts. Przykład: T332809.[2]

Zadania dla administratorów interfejsu

 • CSS: Skopiujcie potrzebną część z MediaWiki:Vector.css do MediaWiki:Vector-2022.css.
 • JavaScript: Przenieście potrzebną część z MediaWiki:Vector.js do MediaWiki:Common.js. (Nie kopiujcie, bo może to spowodować błędy, chyba że wiecie, co robicie).
 • Ogólne sprzątanie w razie potrzeby.

Zadania dla użytkowników

 • CSS: Skopiujcie albo przenieście potrzebną część z User:<username>/vector.css do User:<username>/vector-2022.css ALBO do m:User:<username>/global.css.
 • JavaScript: Przenieście potrzebną część z User:<username>/vector.js do User:<username>/common.js albo do m:User:<username>/global.js. (Nie kopiujcie, bo może to spowodować błędy, chyba że wiecie, co robicie).

Przypisy

 1. Technicznie można to zrobić poprzez zmianę konfiguracji na wgVectorShareUserScripts. Zobacz T301212.
 2. Szczegóły są opisane w Zgłaszanie próśb o zmianę w konfiguracji wiki.