Project:PD help/diq

Yardım sayfaları telif hakları olmadan (kamu malı olarak) sunuluyor

Project:PD help (KM Yardım), MediaWiki kullanıcılarına (örneğin MediaWiki yapısını kullanan bir sitenin kullanıcılarına) kısa ve öz bir dizi yardım sayfası hazırlama projesidir. Bu proje Yardım ad boşluğunda bulunan tüm sayfaları kapsamaktadır. Bu sayfaların ana sayfası Help:Contents (İngilizce) sayfasında mevcuttur.

Bu yardım belgeleme sayfaları Project:Manual'dan (GÖBL lisanslı MediaWiki yöneticileri rehberi) ayrıdır. Katkıda bulunmayı düşünyorsanız lütfen bu farklılıkların farkında olun! KM Yardım sayfaları sunucu yöneticilerine yönelik, MediaWiki yazılımının bakımı, kurulumu veya yapılandırılması ile ilgili bilgi içermez. Yapmak istediklerimizin daha ayrıntılı açıklaması için aşağıda bulunan 'Hedefimiz' başlığına bakın.

Security Lütfen Meta-Wiki'deki yardım sayfalarını buraya kopyalamayın. O sayfalar GÖBL altında yazılmıştır ve kamu malı değildir.


HedefimizEdit

Hedefimiz, yeni kurulmuş vikilere doğrudan kopyalanabilecek ve MediaWiki yazılımıyla birlikte dağıtımı yapılabilecek bir dizi yardım sayfası sunmayı başarmaktır. Bu sayfalar temel kullanıcı bilgilerini ve diğer bilgileri, mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde içerecektir. Bu projenin temel konsepti sıkıştırılmış kullanıcı rehberi oluşturmaktır, bir başvuru kaynağı oluşturmak değil. Yalnızca kullanıcıların ihtiyaç duyduğu şeylere odaklanılmalı diğer konulara değinmemelidir.

LisansEdit

KM Yardım projesine yapılan katkılar (normalde kullandığımız GNU Özgür Belgeleme Lisansı yerine) kamu malı olarak yayımlanır. Bu, insanların kendi vikilerine bu sayfaları kolaylıkla kopylayabilmelerini sağlayabilmek için gereklidir. Katkıda bulunmadan önce aşağıda yazılı olanları anladığınıza emin olun:

 • Tüm KM Yardım sayfaları, mensup oldukları lisansın belirtilmesi için {{PD Help Page/tr}} satırını bulundurmalıdır.
 • Başka herhangi bir içeriği, o içeriğin yazarı olmadığınız veya yazar(lar)ından izin almadığınız müddetçe, kopyalayamazsınız. Kamu malı olan sayfalar buraya kopyalanabilir; ama çoğu İnternet sayfası kamu malı DEĞİLDİR!
 • Buraya katkıda bulunarak, eklediğiniz bilginin haklarını devretmiş olursunuz. Yine de, katkılarınız bu sitede listelenmeye ve size atıfta bulunulmaya devam edilecektir. Başkaları buradaki metni, atıfta bulunmadan kopyalayabilir veya istedikleri gibi değiştirebilirler.

Hedef okuyucu kitlesi - Normal kullanıcılarEdit

Bu yardım sayfaları çoğunlukla vikiyi ziyaret eden normal kullanıcılara yöneliktir.

Sunucu yöneticilerine değilEdit

Amacımız olduğu gibi MediaWiki belgelemesini kopyalamak değil. Sunucu yöneticilerine yönelik; MediaWiki'yi yükleme, yapılandırma veya MediaWiki'nin bakımını yapma ile ilgili ayrıntılar, Manual ad boşluğundaki sayfalara aittir.

Bu konuyla ilgili tek istisnai durum aşağıda açıklanmış olan 'Yönetici ipuçları' kutularıdır.

Sistem yöneticilerine/ Bürokratlara bilgilerEdit

'Sistem yöneticilerinin' yapabileceklerini yazmadan yardım sayfaları tamamlanmayabilir; fakat bu ileri düzey özellikler hedef kitlenin (viki kullanıcılarının) büyük çoğunluğuna hitap etmemektedir. Bu yüzden bu bilgileri biraz ayrı tutmalıyız, böylece normal kullanıcılar kendileriyle ilgili olmayan bilgilerle karşılaşmazlar. Yardım sayfalarının çoğunluğunda, sistem yöneticisi izinleri gerektiren şeylerden kısaca bahsedilmiştir. Ama sistem yöneticileri prosedürleri ile ilgili ayrıntılı tanımlamalar daha az belirgin bir şekilde bağlantı verilen sayfalara koyulmalı veya Yardım sayfaları dışında bırakılmalıdır.

Bu bölüm tartışılmaktadır

Düzenleme yönergeleriEdit

 • Yardım sayfaları arasında bağlantılar oluşturun ama MediaWiki.org sitesinde bulunan diğer sayfalara bağlantı vermekten kaçının. Kamu malı yardım sayfalarına giden bağlantıları iç bağlantı olarak girin; fakat, meta.wikimedia.org gibi sitelerde bulunan ilgili bağlantıları dış bağlantı olarak (yani tüm URL'i yazarak) girin. Bu yönerge yeni yüklenmiş vikilere bu yardım sayfalarının kolayca kopyalanabilmesini sağlayabilmek içindir. Hedef vikide bulunmayabileceğinden interviki bağlantılarını kullanmaktan kaçının.
 • Her yerde {{SITENAME}} yazısının görünmesini istemiyoruz. Çünkü MediaWiki açıkladığımız yazılımın adı, hedef vikinin kullandığı yazılımdır. Bu yüzden yardım sayfalarında yazılımdan söz edildiğinde olduğu gibi "MediaWiki" olarak kalmalıdır. Eğer herhangi bir nedenden dolayı site adından bahsediliyorsa, bu durumda {{SITENAME}}'yi kulanır. Kısacası MediaWiki sözcüğü her gördüğümüz yeri {{SITENAME}} ile değiştirmeyelim sadece uygun yerlerde değiştirelim.
 • Çeviriler, İngilizce sürüm kararlı bir seviyeye eriştikten sonra yapılmalıdır. Adlandırma kuralı Özgün sayfa adı/dil-kodu şeklindedir.
 • Bu rehberin yol bulma (navigasyon) konusuyla ilgili mükemmel bir fikriniz olmadıkça, lütfen yol bulma şablonlarından önce içeriğin oluşturulmasına öncelik verin.
 • Extension:Cite gibi eklentileri kullanmayın çünkü eklentiler tüm MediaWiki yüklemeleriyle birlikte yüklenmemektedir.

DüzenEdit

 • Tutarlı bir düzen olmalıdır. Tüm tablolar için class="wikitable" şablonunu, tablolardaki satır ve sütünları vurgulamak için {{Hl1}} şablonunu kullanın.
 • Viki yazım dilinde kod örnekleri verileceğinde bu kodlar <code> veya <pre> etikletleri arasında yazılmalıdır. Örnek: {{subst:nw|metin}}.
 • Menü metinlerine ve açıklamalarına verilen tüm referanslar eğik yazıyla gösterilmelidir.

Ekran GörüntüleriEdit

Yardım sayfalarında ekran görüntülerinin kullanılıp kullanılmaması gerektiğiyle ilgili bir tarışma devam etmektedir. buradaki tartışma sayfasına (İngilizce) ve ayrıca Project:Current issues#MW Screenshots - Image license sayfasına bakın

Bir karar verilene kadar ekran görüntüleri eklemek onaylanmamıştır. Yani başka ekran görüntüsü eklemeyin ancak var olanları da silmeyin.

Ekran göürntülerinin faydaları

 • Bir resim kelimelerden fazlasını ifade eder. Okuuyucu dostu bir yardım sayfası için bu önemlidir.
 • Bazı okuyucuların görsel zekası daha baskındır. Bu kullanıcılar için resimler önemlidir.
 • Resimler ekran üzerinde neyin nereye yerleştirileceğini gösterir.
 • Resimler, ekran görüntüleriyle ekran üzerinde olanları eşleştirerek geri bildirim sunar.

Ekran görüntülerinin dezavantajları

 • MediaWiki, tümleşik bir içe/dışa aktarma özelliğine sahiptir, ancak bu özellik resimler için kullanılamamaktadr.
 • Lisans meseleleri. MediaWiki lisansları KM olarak lisanslanabilir mi?
 • Bu resimler olmadan da işi yürütebiliriz. Yardım sayfalarında açıkladığımız şeyler bir resim görselleştirilmesi gereken şeyler değil.
 • Resimler toplam boyutu artırır.
 • Yüklemelerdeki düzen/renk (+seçilen tema) ile ekran görüntüleri arasındaki farklılıklar kafa karıştırıcı olabiliyor.

Yönetici ipuçlarıEdit

Eğer Help: ad boşluğunda belirtilen bazı özellikler sadece sunucu yöneticisi tarafından yapılandırılabiliyorsa, şu şekilde bir yönetici ipucu ekleyebilirsiniz: {{Admin tip|tip=yazı}}

KategoriEdit

"Yardım:" ad boşluğundaki bütün sayfalar kamu malı yardım belgelemesi projesinin bir parçasıdır ve eğer sayfanın dili İngilizceyse Category:Help, eğer İngilizce değilse dillerine göre Category:Help/tr (Türkçe için), Category:Help/fr (Fransızca için) vs.

Kamu malı yardım belgelemesi projesinin ve "Help:" ad boşluğundaki tüm syfaların kullanılan kategori önceden Category:PD Help idi. Kategoriyi basitleştirmek için artık basitçe Category:Help olarak kullanılıyor.

Ayrıca bakınızEdit

 • Project:Language policy eğer İngilizce dışı bir dil için yardım sayfası yazmak istiyorsanız.
 • export Help: sayfalarının kullanılabilir bir şekilde aktarılabilmesiyle ilgili önerileri tartışır. Bu sayfa henüz tartışma aşamasındadır ve henüz işlevsel değildir.
 • mirroring MediaWiki.org üzerinden içerik almanın, aradaki zamanda yapılabilecek bir alternatif yöntemini tartışır.