Manual:Bir viki taşıma

This page is a translated version of the page Manual:Moving a wiki and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
Yalnızca vikinizi taşımak istiyorsanız, ör. /var/www/html/ ile /var/www/html/mywiki/ arasında, talimatlar buradadadır.

Bu sayfa bir vikinin başka bir sunucuya nasıl taşınacağını açıklar. Bu genellikle farklı bir web sunucusuna veya etki alanına (veya her ikisine) taşınırken gereklidir.

Bunu yapmanın en güvenli yolu, her iki vikide de aynı MediaWiki sürümünü kullanmaktır. Ancak, yeni sunucuya daha yeni MediaWiki sürümünü yüklemek ve doğrudan yeni sunucuda yükseltme gerçekleştirmek mümkündür. Aslında, vikinizi eski sunucunuzda mevcut olanlardan daha yüksek gereksinimleri olan yeni bir sürüme (PHP sürümü gibi) yükseltmek istiyorsanız, bu tek seçeneğiniz olabilir.

Adımlar temel olarak diğer sayfalarda açıklanmıştır:

 1. Vikinizin bir yedeğini alın.
 2. Yedekleri eski sunucudan yenisine aktarın.
 3. Yedeklemeyi yeni sunucuya geri yükleyin.
Vikinizi yedeklemeye başlamadan önce, siz onu taşırken kimsenin düzenleyememesi için onu "salt okunur" moduna almak isteyebilirsiniz. Bunu yapmazsanız, taşıma işlemi sırasında yapılan düzenlemeleri/yüklemeleri/günlükleri vb. kaybedebilirsiniz. Bunu yapmak için LocalSettings.php içinde $wgReadOnly kullanın. Örneğin:
$wgReadOnly = 'Down for maintenance: access will be restored shortly';

Yeni sunucuyu yükseltme

Yeni sunucuda daha yeni bir MediaWiki sürümüne yükseltme yapıyorsanız, eski MediaWiki dizinini ve uzantılarını yeni sunucuya kopyalamak yerine yükseltme prosedürünü izlemelisiniz. Yeni sunucuya yeni bir MediaWiki sürümünü ve kullandığınız uzantıların yeni MediaWiki sürümüyle eşleşen yeni sürümlerini indireceksiniz. Güncelleme betiğini çalıştırmayı unutmayın.

Notlar

 • URL değiştiyse (örneğin, yeni bir etki alanı), ona yapılan tüm kaynakları LocalSettings.php içinde güncellediğinizden emin olun. Görsel Düzenleyici kullanıyorsanız, Parsoid yapılandırmasını da güncellemeniz gerekir.
  • Önbelleğe alınmış sayfalardaki bağlantılar hâlâ eski alanı işaret ediyor olabilir. O zamandan önce önbelleğe alınmış sayfaları atmak için $wgCacheEpoch ile çarpmanız gerekebilir.
 • Yüklemeler kullanılıyorsa upload/ dizininin doğru izinlere sahip olduğunu kontrol edin; web sunucusu tarafından yazılabilir olmalıdır.
 • Herhangi bir uzantı dizininin de doğru izinlere sahip olduğundan emin olun (örneğin, linux ise: chmod -R o=rx extensions)
 • Bir vikiyi bir Windows platformundan bir Linux platformuna elle aktarırken en iyi yöntem şudur:
 1. MediaWiki'yi Linux platformuna burada belirtildiği gibi bir tar dosyasından elle kurun: Vikinin El Kurulumu (yani, otomatik bir paketten kurulum kullanmamaya çalışın)
 2. Linux makinenize yeni yüklenen MediaWiki klasörünü (örneğin /var/www/mediawiki...) Windows makinenizdeki MediaWiki temel klasörüyle değiştirin
 3. Linux makinenizin MySQL Veritabanını (örneğin wikidb) Windows makinenizdeki viki veritabanıyla güncelleyin (yani, yukarıda özetlendiği gibi mysql'nin yedekleme ve geri yükleme özelliklerini kullanın)
 • Bir viki veritabanını içe aktardıktan sonra, veritabanı çalışabilse bile bazı küçük sorunlar ortaya çıkabilir:
 1. Searchindex'i onarmanız gerekebilir: phpMyAdmin'de, arama dizinini yeniden oluşturmak için "REPAIR TABLE wikidb.searchindex; " girin. wikidb, veritabanınızın adıdır.
 2. Bazı satırların harmanlaması değiştirilebilir. Orijinal veritabanıyla çapraz kontrol edin.

Test

Bu noktada vikiyi yeni sunucuda kullanmayı deneyin. Hizmetli ve normal bir kullanıcı olarak oturum açın ve sayfaları görüntülemenin, oluşturmanın ve düzenlemenin ve dosya yüklemenin hâlâ çalışıp çalışmadığını kontrol edin. PHP veya MediaWiki'nin kendisi tarafından bildirilen sorunları düzeltin.

Eski vikiyi salt okunur moda geçirmeden önce, taşımanın sorunsuz çalışıp çalışmayacağını test etmek için tüm işlemi yapabilirsiniz. Yeni sunucudaki vikinizin beklendiği gibi çalıştığını öğrendikten sonra, eski vikinizi salt okunur moda geçirebilir ve taşıma işlemini yeniden gerçekleştirebilirsiniz.

Sık karşılaşılan sorunlar

Alan adını değiştirdikten sonra erişilemeyen dosyalar

module_deps tablosundaki md_deps sütunu, CSS'nin bağlı olduğu resimleri ve LESS dosyalarını bulmak için kullanılan mutlak dosya yollarını içerir. Bu yollar, viki örneğin başka bir klasöre veya başka bir sunucuya taşındığında bozulur. Taşındıktan sonra, belirli dosyalara erişilemediğine dair PHP uyarıları görebilirsiniz. MediaWiki'nin mevcut sürümlerinde bu, update.php çalıştırılarak ve böylece önbellekler temizlenerek çözülebilir.

MediaWiki 1.25'ten daha eski sürümlerde (burada phabricator:T37472 uygulanmaz), update.php, module_deps tablosunun içeriğini silmez. Bu sürümler için geçici çözüm, module_deps tablosundaki yanlış girişleri elle düzeltmektir:

-- Update entries in module_deps table
SET @old='wiki.old-domain.org';
SET @new='wiki.new-domain.org';

UPDATE `module_deps` SET `md_deps` = REPLACE( `md_deps`, @old, @new );

Bu, yanlış yol parçalarını güncellemek ve hatayı düzeltmek için kullanılabilir.

MediaWiki kaynak yükleyici mesajlarını okumaya çalıştığında da benzer bir sorun ortaya çıkabilir. Bu durumda çözüm, uygun tabloları kesmektir:

-- Truncate message related caches
TRUNCATE TABLE `msg_resource`;
TRUNCATE TABLE `msg_resource_links`;

Ayrıca bakınız


Dış bağlantılar


Notlar