Manual:Kurulum kılavuzu

This page is a translated version of the page Manual:Installation guide and the translation is 100% complete.

Bu kılavuz, hem elle hem de daha kolay alternatifler ile MediaWiki'nin nasıl kurulacağı ve yapılandırılacağı hakkında talimatlar sağlar. Birden fazla viki kurmak ve mevcut vikileri kurmak da kapsanmaktadır. Ekler, belirli sistem yapılandırmaları ve yazılımın diğer daha az yaygın kullanımları için daha ayrıntılı kurulum notlarına bağlantılar sağlar.

Yükseltme rehberi

Zaten MediaWiki çalıştırıyorsanız, Yükseltme kılavuzuna bakın.

Elle kurulum

Özet

MediaWiki, bir yukarı akış hatası nedeniyle PHP 7.3.0 - 7.3.18 ve 7.4.0 - 7.4.2 ile uyumlu değil. Bunun yerine PHP 7.3.19+ veya 7.4.3+ kullanın. Daha fazla bilgi için görev T246594 sayfasına bakın.

Deneyimli kullanıcılar için, kurulum talimatlarının hızlı versiyonu burada. Çoğu kullanıcı (örneğin, bilgisayarınıza ön koşullu yazılımı nasıl kuracağınızı veya kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız) ana kurulum kılavuzunu izlemesini isteyecektir.

  1. Sisteminizin yakınlarda gösterilen minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edin (Daha fazla ayrıntı için Kurulum gereksinimleri'ne bakın. MediaWiki ile birlikte gelen YAYINLANMA NOTLAR gereksinimlerini de kontrol ettiğinizden emin olun.) Gereksinimler: Resim küçük resimleme ve $texvc için ek programlar gerekiyor. Parsoid (Görsel Düzenleyici için gerekli) ve diğer hizmetlerin kendi gereksinimleri vardır.
  2. # MediaWiki'yi indirin (kararlı sürümü indirmek için doğrudan bağlantı) ve arşivi bilgisayarınızda internetten ulaşılabilecek bir dosyaya çıkarın.
  3. Tarayıcınızı MediaWiki'nin çıkarıldığı dizine yönlendirin ve kurulum ekranına giden bağlantıyı takip edin. http://domain/directory/mw-config/index.php biçiminde olmalıdır. Rehber yerine ayıklanan MediaWiki klasörünüzün yolunu yazın. Yerel bir makinede kurulum yapıyorsanız alan adı ifadesini localhost ile değiştiriniz. Yerel kurulum yapıp sonradan alan adı erişmek isterseniz LocalSettings.php dosyasında localhost'u alan adı olarak değiştirmeniz gerekir. Uzaktaki bir sunucuya kurulduysa, alan adı yerine sunucunuzun alan adını yazınız (mesela: www.myserver.com)
  4. Süreci bitirmek için ekrana çıkan talimatlara uyun.

Bu talimatlar kasıtlı olarak kısadır. Yanlış gidebilecek çok şey var, bu yüzden şüpheniz varsa, tam talimatları okumanız tavsiye edilir!

Ana kurulum kılavuzu

Elle kurulum için seçenekler

Yukarıdakileri okumaktan kafanız karışıyorsa, ya da kendinizi hüsrana uğramış, sıkışmış ya da kaybolmuş hissediyorsanız, bu bölüm tam size göre...

Hazır bir MediaWiki yazılım ürünü, tek tıklamayla kurulan bir sunucu hizmeti, veya viki tarlası kullanılarak elle kurulumdan kaçınabilirsiniz.

Geliştirme veya test için kuruyorsanız MediaWiki-Vagrant kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu Vagrant için birtakım ayar betikleridir ve MediaWiki'yi ve tercih edeceğiniz eklentiler ve hizmetleri çalıştıracak bir sanal makinenin yaratılması ve güncellenmesini otomatikleştirir.

Resmi docker resimleri Docker Hub'da yayımlandı.

Docker gibi platformları temel alan topluluk kaynaklarını da kullanbilirsiniz: https://github.com/rlewkowicz/docker-mediawiki-stack. Bu Jenkins tarafından yönetilir ve bazı zamanlarda güncel tutulmalıdır.

Bunlar topluluk tabanlı kaynaklardır ve her zaman biraz temkinle yaklaşılması gerekir. Sorumluluğu sizin üzerinizdedir.

  Uyarı: Web sunucuları tarafından sağlanan programlar, MediaWiki gibi uygulamaları otomatik olarak kurmak için sıklıkla hata yapabilir ve MediaWiki'yi yüklemekte başarısız olursa süreci yanlış işleyebilir. Bu soruna rastlarsanız MediaWiki'yi yükleyemeyeceğiniz anlamına gelmez; Bunun anlamı şu adımları izleyerek manüel olarak kurmanızdır. Bunu yapmak için, sunucudaki ve dosya yolunu yüklemek istediğiniz yerden, paylaşılan bir veritabanını kullanma yeteneğinden veya kurulum sırasında vikinin daha fazla özelliklerini kontrol edebilme yeteneğiniz dahil olmak üzere daha fazla kontrol dahil olmak üzere yararları vardır.

Viki aileleri (çoklu vikiler)

Anasayfa: Manual:Viki çiftliği

Viki ailesi, bir bilgisayarda birden çok viki olduğu zaman kullanılan bir ifadedir.

MediaWiki'yi bir kereden fazla yükleme

Bir yaklaşım, birden çok MediaWiki örneğini (Bitnami MediaWiki Yığını gibi bir yazılım paketi ile olduğu gibi) farklı dizinlere her viki için bir tane yüklemektir. Örneğin, kurumsal bir viki ve kişisel bir viki istiyorsunuz ve bunları tamamen ayrı tutmak istiyorsunuz.

Bir MediaWiki ile birden fazla wiki

Birden çok viki için tek bir MediaWiki yüklemesini aşağıdakilerden birini kullanarak kullanabilirsiniz:

  1. Her viki için farklı bir veritabanı kullanma. $wgDBname sayfasına bakın.

1. Her wiki için farklı bir veritabanı kullanın. $wgDBprefix sayfasına bakın.

Mevcut bir vikiyi kurmak

Bazı kullanıcılar MediaWiki'yi Vikipedi, Vikisözlük veya yüklü başka bir viki ile kurmak ister. Bu, çevrimdışı okumak, deneyler yapmak ve yansıtma/çatallama için kullanışlıdır.

Bunu yapmanın ana (ancak en kolayı değil) yöntemi MediaWiki'yi yüklemek ve ardından içe aktarmaktır. Manual:SSS#Viki içer aktarması'na bakın.

(Xowa ve Kiwix gibi MediaWiki olmayan çözümler tr:Vikipedi:Veritabanı indirme sayfasında bulunabilir ve muhtemelen en iyi seçeneklerdir).

Küçük başlangıç. İngilizce Vikipedi gibi büyük bir viki yüklemeden önce, bir deneme çalıştırması olarak Basit İngilizce Vikipedi gibi küçük bir viki yüklemeyi denemeniz önerilir.

Ekler

Gelişmiş kullanımlar

Aşağıdaki sayfalar MediaWiki'nin farklı, daha nadir amaçlar için kurulumu ve ayarının talimatını verir.

Gelişmiş Ayarlar

Aşağıdaki sayfalar daha gelişmiş ayarların bazılarını kapsarlar:

Kurulum yardımı

Sisteme özel talimatlar

Aşağıdaki sayfalarda belirli sistemlere yönelik daha ayrıntılı kurulum talimatları verilmektedir. Ancak, genel olarak Kılavuz: MediaWiki Kurulumu daha günceldir ve sistem başına belgelerden daha iyi yazılmıştır ve bu nedenle, sistem başına kurulum belgelerine bakmadan önce Kılavuz: MediaWiki Kurulumu danışmanız önerilir.


Notlar

Ayrıca bakınız