Manual:$wgCategoryCollation

This page is a translated version of the page Manual:$wgCategoryCollation and the translation is 100% complete.
Kategori: $wgCategoryCollation
Sıralama için hangi harmanlama kategorileri kullanılır
Sürümde tanıtıldı:1.17.0 (r72308)
Sürümde kaldırıldı:hala kullanımda
İzin verilen değerler:(dize)
Varsayılan değer:'uppercase'

Ayrıntılar

Ayar, neyin harmanlama [1] algoritması kategori listelerini sıralamak için kullanılmalıdır.

Örnek olarak, İspanyolca harmanlamasını kullanmak için, LocalSettings.php komuta $wgCategoryCollation = 'uca-es'; dosyasında yazarsınız ve ardından değişikliğinizin geçerli olması için updateCollation.php çalıştırırsınız.

Şu anda desteklenenler:

Harmanlama algoritması MW sürümü Açıklama
uppercase varsayılan her şeyi büyük harf yapın, ardından UTF-8 olarak depolandığında dizenin ikili değerine göre sıralayın. Esasen büyük/küçük harfe duyarlı olmayan sıralama kod noktası.
numeric MW 1.28+ uppercase ile aynıdır, ancak isayısal sıralama ile.
identity MW 1.18+ UTF-8 olarak saklandığında (büyük harfe dönüştürmeden) dizenin ikili değerine göre sırala. Esasen kod noktasına göre sıralayın.
uca-default MW 1.17+ Unicode harmanlama algoritması – karmaşık, çok daha fazla dil dostu kategori harmanlama.
uca-default-u-kn MW 1.28+ Sayısal sıralama ile $iuca.
uca-<langcode> MW 1.21+ Dile özgü ayarlamalarla uca-default. Aşağıya bakınız.
uca-<langcode>-u-kn MW 1.28+ Sayısal sıralama ile $iuca.
xx-uca-ckb MW 1.23+ Orta Kürtçe
xx-uca-et MW 1.24-1.31 (1.32 sürümünde kaldırıldı) Estonca, ancak W ve V ayrı harfler olarak kabul ediliyor.
xx-uca-fa MW 1.30-1.31 (1.32 sürümünde kaldırıldı) Farsça
uppercase-ab MW 1.31+ Abhazca
uppercase-ba MW 1.30+ Başkırtça
uppercase-se MW 1.31 (1.32 sürümünde kaldırıldı) Kuzey Laponcası

MediaWiki 1.18'den beri, uzantılar Collation::factory kancası aracılığıyla ekstra harmanlamalar ekleyebilir.

Değer, harmanlama algoritması değiştiğinde hangi satırların güncellenmesi gerektiğini belirlemek için kategori bağlantıları tablosunun içinde de saklanır.

Kurulum talimatları

  • Bu seçeneği değiştirdikten sonra, tüm sayfalar için sıralama anahtarlarını yeniden hesaplamak için updateCollation.php çalıştırmalısınız, aksi takdirde kategorileriniz tutarsız olarak sıralanır.
  • Harmanlamaların güncellenmesi yavaştır ve büyük vikilerde birkaç saat sürebilir.
  • uca-default/uca-xx harmanlamaları PHP intl uzantısı gerektirir.
  • Varnish, Squid veya dosya önbelleği kullanıyorsanız, sonuçları görmek için updateCollation.php ile çalıştırdıktan sonra kategori sayfalarını purge yapmanız gerekebilir.
  • PHP sürümünüzü güncellerseniz veya yeniden derlerseniz, updateCollation.php --force komutunu çalıştırmalısınız.

Dile özgü harmanlamalar

MediaWiki ayrıca belirli diller için tasarlanmış birçok harmanlamayı da destekler. Bunlar Unicode harmanlama algoritması (UCA) uca-default ile dayanır ve aynı gereksinimleri içerir; onlar uca-<langcode> adlandırılır, burada <langcode> şunlardan biridir:

af, am, ar, as, ast, az, be, be-tarask, bg, bn, bn@collation=traditional, bo, br, bs, bs-Cyrl, ca, chr, co, cs, cy, da, de, de-AT@collation=phonebook, dsb, ee, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fil, fo, fr, fr-CA, fur, fy, ga, gd, gl, gu, ha, haw, he, hi, hr, hsb, hu, hy, id, ig, is, it, ka, kk, kl, km, kn, kok, ku, ky, la, lb, lkt, ln, lo, lt, lv, mk, ml, mn, mo, mr, ms, mt, nb, ne, nl, nn, no, oc, om, or, pa, pl, pt, rm, ro, ru, rup, sco, se, si, sk, sl, smn, sq, sr, sr-Latn, sv, sv@collation=standard, sw, ta, te, th, tk, tl, to, tr, tt, uk, uz, vi, vo, yi, yo, zu

Örneğin, İspanyolca için bir harmanlama kullanmak için uca-es harmanlama kullanılır.

Bu harmanlamaların kullanılması, hem verilen dil için doğru sıralama düzeni hem de makale başlıklarının ilk harfleri için uygun başlıklar sağlar. MediaWiki'nin önceki sürümleri bu dil kodlarının tümünü desteklemeyebilir.

Yeni harmanlama ekleme

Yeni bir dilin desteklenmesinin iki bölümü vardır:

  • Unicode için Uluslararası Bileşenler kitaplığı tarafından desteklenmektedir (desteklediği dil kodlarının listesi [1] sayfasıdadır). Bununla birlikte, Wikimedia'nın üretim sunucularının ICU kitaplığının en son sürümünü kullanmadığını unutmayın. 2016 itibariyle, önemli ölçüde daha küçük bir dil grubunu destekleyen 52.1 sürümünü kullanıyorlar.
  • Ek olarak MediaWiki tarafından da destekleniyor (bu temel olarak, temel alfabeye ek olarak, belirli bir dilde ayrı harfler olarak kabul edilen ek karakterleri veya karakter gruplarını listelemeyi gerektirir) şu anda desteklenenlerin her zaman güncel listesi includes/collation/IcuCollation.php sayfasında mevcuttur.

Varsayılan ICU sıralaması ('uca-default' harmanlama) başlıkları doğru bir şekilde sıralayabilir, ancak harfleri doğru şekilde ayırmaz. Bu durumda ilk adım için kullanılabilir. Bazen farklı bir dilin harf sıralaması, ilişkiliyse, sizinkine uyabilir. Bu durumda bazen özel bir harmanlama sağlanabilir (Sorani Kürtçesi / Merkezi Kürtçe için bir tane vardır ('ckb'), xx-uca-ckb includes/collation/Collation.php denilir).

Sayısal sıralama

 
Normal sıralama (üstte) ve sayısal sıralama (altta) arasındaki karşılaştırma

Sayısal sıralama altında, sayfalar şu şekilde sıralanır: 1, 2, 9, 10, 11, 20, 21, 99, 100. Normal (sayısal olmayan) sıralama altında, sayfalar metin olarak sıralanır: 1, 10, 100, 11, 2, 20, 21, 9, 99. Sayısal sıralama kullanılıyorsa, bir sayı ile başlayan tüm sayfalar tek bir başlık altında birlikte sıralanır: "0–9". Normal sıralama kullanılıyorsa, bir sayı ile başlayan sayfalar, her başlığın hangi sayı ile başladığına göre ayrı başlıklar altında sıralanır: "0", "1", "2", vb. Sayısal sıralama hakkında daha fazla bilgi için 10. Unicode Teknik Standardı'na bakın. Sayısal sıralamayı test etmek için ICU Harmanlama Demosu'na bakın. Sayısal sıralamanın yalnızca kesintisiz rakam dizileri için çalıştığını unutmayın. Virgül, nokta veya boşlukla ayrılmış rakamlar, ayrı sayılar olarak kabul edilir.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. Harmanlama, tanımlı sıralama kriterleri (yani alfabetik veya ters sıralama, büyük/küçük harfe bağlı olup olmaması vb.)