Довідка:Приклад сторінки

This page is a translated version of the page Help:Sample page and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
Вигляд Землі з космосу
Це фото нашого світу називається «Блакитна іграшкова куля» (The Blue Marble).

Наш світ — це планета, на якій люди утворили багато різних спільнот.

Ніхто не знає, чи існують розумні істоти ще на якихось інших світах. У Всесвіті є близько одного септильйона (1024) світів.

Письменники іноді вигадують нові світи. Вони використовують такі світи як місця розгортання подій у своїх творах. Деякі письменники вигадують світи, в яких є магія.

Світова література

Світова література — це література, яку читає багато людей по всьому світі. Світова література відрізняється від національної літератури.

Я все більше й більше переконуюсь, що поезія — це універсальна власність всього людства, що проявляється всюди й у всі часи в сотнях і сотнях людей.... Тому мені подобається шукати себе в інших націях, і я раджу кожному робити те ж саме. Національна література зараз — це радше термін без жодного значення; ми на порозі епохи світової літератури. – Йоганн Вольфганг фон Гете, 1827

Світи в літературі

 
Персонажі в оповіданнях жанру наукової фантастики можуть подорожувати до інших світів

Створення іншого світу — це літературний прийом, до якого вдаються письменники, щоб проілюструвати власні ідеї. Розгортаючи події в умовах світу, який відрізняється від нашого, можна змінити перебіг таких подій. Наприклад, письменник може уявити собі світ, який має дуже мало води, або, навпаки, дуже мало суші. Процес прийняття рішень щодо того, як має виглядати світ і як він працює, зветься «світобудуванням». Розмірковування про свій уявний світ допомагає письменникам приймати виважені рішення щодо того, що відбуватиметься з персонажами їхніх творів. Деякі автори продумують чимало різних дрібних деталей, таких як мови, якими послуговуються їхні персонажі, та архітектурні особливості їхніх світів.

Світи в науковій фантастиці

Оповідання жанру наукової фантастики часто використовують локації в різних світах одночасно. Події, описані в славнозвісній серії «Дюна» Френка Герберта зосереджені у світі під назвою «Арракіс», який у Всесвіті «Дюни» був постачальником дуже рідкісної та дуже важливої спеції.

Нерідко науково-фантастичні історії описують події в багатьох різних світах водночас. Серія «Фундація» Айзека Азімова описує події, що відбуваються в галактиці з тисячами заселених світів. Азімов написав перші книги в 1950-х. У 1982 він опублікував ще одну книгу під назвою «Край Фундації» (ISBN 0385177259). Фільми франшизи «Зоряні війни» мали декілька важливих світів, а персонажі подорожували між цими світами. Деякі автори, що пишуть у жанрі наукової фантастики, змушують свої світи скрупульозно дотримуватись законів фізики.

Світи фентезі

Фентезійні світи — це уявні світи, які використовують магію. Така магія може проявлятися в промовлянні магічних слів, використанні магічних об'єктів, чи виконанні магічних ритуалів.

Приклади фентезійних світів
Автор Світ Джерело Опис
Дж. Р. Р. Толкін Середзем'я Трилогія «Володар кілець» Світ Середзем'я багато чим нагадує Середньовічну Європу. Автор додав магічних створінь, таких як ельфи та чарівники. Наприкінці цієї історії деякі магічні створіння покидають світ.
Дж. Р. Р. Толкін Арда «Сильмариліон» Арда — це наш світ, але в уявному часі. Середзем'я є насправді лише окремим континентом цього світу.
К. С. Льюїс Нарнія Серія «Хроніки Нарнії» Весь світ названий на честь основної країни — Нарнії. До його персонажів належать могутній лев, зла відьма, велетні, дракони та деякі магічні пристрої. Цей світ є плоским.
Пірс Ентоні Ксант «Магія Ксанта» Цей світ має багато магічних речей. Він пов'язаний із сучасною Америкою. Кожна істота у світі Ксанта має унікальний магічний талант. Ці таланти зазвичай є незначними. Переклад книги є важким через велику кількість словесних каламбурів. Ці каламбури зрозумілі в англійській, але далеко не завжди їх можна перекласти іншими мовами.

Музика

Музику створюють по всьому світі.

Музика — це може бути проста пісенька для дітей, як-от:

 

Музика може бути частиною складної симфонії. Цей нотний запис демонструє частину знаменитого розділу Симфонії № 9 в ре мінор композитора Людвіка ван Бетховена:

 

Мови у світі

Для запису своєї мови єгиптяни використовували картинки. Ці картинки звуться ієрогліфами. Ось як вони виглядають:

A1B2D4E5
F6p p p
t t t

Були часи, коли грецькою та латинською мовами розмовляла більшість торговців у Західному світі. Ще раніше торговці вчили лише ті мови, якими користувалися люди в найближчих містах. Стародавні торговці не мандрували по всьому світі.

Деякими мовами розмовляють у багатьох частинах світу. Такі мови прийнято характеризувати як «світові мови». Станом на 2015, англійська є найбільш поширеною світовою мовою. Колись давніше найбільш популярною мовою на Заході була французька. Китайська століттями використовувалась торговцями по всій Східній Азії. Арабська найбільш поширена на Близькому Сході, в Північній Африці та в деяких інших частинах світу.

Здоров'я у світі

Всесвітня організація охорони здоров'я (французькою: Organisation mondiale de la santé) — міжнародна організація, яка опікується здоров'ям громадськості.[1] Вона є частиною Організації Об'єднаних Націй. Всесвітню організацію охорони здоров'я засновано 1948 року.[1] Її мета полягає в забезпеченні здоров'я й безпеки кожної людини у світі. Вона досліджує громадське здоров'я і повідомляє уряди й інші організації, яким чином вони можуть допомагати людям підтримувати їхнє здоров'я.

Ця організація веде підрахунок людей, у яких є проблеми зі здоров'ям. До таких проблем належать, зокрема, грип, ВІЛ-інфекція та депресія. Вона також веде підрахунок людей, які мають інші проблеми, такі як брудна вода, голод та насилля.

Психічне здоров'я теж є важливим.[2] Люди, які мають проблеми з психічним здоров'ям, такі як депресія, нерідко помирають навіть на десять років раніше, ніж мали б.

Всесвітній Банк теж зацікавлений у підтриманні здоров'я.[3] Проблеми зі здоров'ям населення негативно впливають на економіку країни.

Поезія

Ця поема Джона Донна згадує світ:

Her death hath taught us dearly that thou art
Corrupt and mortal in thy purest part.
Let no man say, the world itself being dead,
'Tis labour lost to have discovered
The world's infirmities, since there is none
Alive to study this dissection;
For there's a kind of world remaining still,
Though she which did inanimate and fill
The world, be gone...

Повністю цю поему можна прочитати на Вікіджерелах.

Форма нашого світу

Наш світ не є ідеальною сферою. Він трохи сплюснутий.

Математична формула для визначення сплюснутості сфери така:

 

Для нашого світу   становить приблизно 0.3%. Місяць є круглішим. Для Місяця   дорівнює близько 0.1%. Юпітер є більш сплюснутим. Для Юпітера   становить приблизно 6.5%.

Місцеві планети

Наш світ є планетою. У Сонячній системі є декілька типів планет:

 • Планети земного типу
 • Планети-гіганти
  • Газові гіганти
  • Крижані гіганти
 • Карликові планети

Ось відомі планети Сонячної системи та деякі їхні природні супутники:

 • Чотири планети земного типу
  1. Меркурій
  2. Венера
  3. Земля
   • Один супутник — Місяць
  4. Марс
   • Два супутники — Фобос і Деймос
 • Одна карликова планета в поясі астероїдів
  1. Церера
 • Два газові гіганти
  1. Юпітер
   • Чотири великі супутники — Іо, Європа, Ганімед та Каллісто
   • 75 інших відомих супутників
  2. Сатурн
   • 62 відомі супутники. Деякі є дуже малими.
   • Є сім великих. Найбільший — Титан — є більшим за планету Меркурій та другим за розміром відомим природним супутником у Сонячній системі.
 • Два крижані гіганти
  1. Уран
   • П'ять великих супутників
   • 22 інші відомі супутники
  2. Нептун
   • Один великий супутник — Тритон
   • 13 інших відомих супутників
 • Чотири карликові планети в поясі Койпера
  1. Плутон
   • П'ять супутників — Харон, Нікс, Гідра, Кербер та Стікс
  2. Гаумеа
  3. Макемаке
  4. Ерида

Галерея

Примітки

 1. 1.0 1.1 Burci, Gian Luca; Vignes, Claude-Henri (2004). World Health Organization. Kluwer Law International. ISBN 9789041122735. Pages 15–20.
 2. Walker, Elizabeth Reisinger (2015-04-01). "Mortality in mental disorders and global disease burden implications: a systematic review and meta-analysis". JAMA psychiatry 72 (4): 334-341. doi:10.1001/jamapsychiatry.2014.2502. ISSN 2168-6238. PMID 25671328. PMC:4461039.   
 3. Mock, Charles N. (2015-05-30). "Essential surgery: key messages from Disease Control Priorities, 3rd edition". Lancet (London, England) 385 (9983): 2209-2219. doi:10.1016/S0140-6736(15)60091-5. ISSN 1474-547X. PMID 25662414. 

Посилання

 • Example link[$exlink Приклад посилання] — зовнішнє посилання на example.com
 • [1][$exlink2] — зовнішнє посилання без назви